l J N°. 8859. A°. 1895. Vrijdag 23 Augustus. i n egenenveert g-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgever?" i. od:é. Bnitenlantiselie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. W II BCSBAC: R OTEltiTRAAT 9 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant110. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. P B A N K R IJ K. De if at in heeft den Elzasser Rijksdag afgevaardigde Guerber en den bekenden El zasser Petri doen interviewen. Deze hebben verklaard, dat de Elzassers volstrekt niet meer verlangden Franschen te worden, en dat zij zeer tevreden waren met den tegenwoordigen stand van zaken. In Straatsburg zijn er maar enkele personen, die Franschen zouden willen worden. De Elzassers willen echter niets liever, dau dat de verhouding van Frank rijk tot Duitschland wat vriendschappelijker wordt. »Ik wilde wel", zeide Guerber, ïdat gij den moed hadt dit den Franschen te vertellen en dat de openbare meening in Frankrijk den moed had, de waarheid van deze bewe ringen in te zien". De Libre Parole komt met een geheim zinnig bericht over de huiszoekingen, die ge daan zouden zijn bij een magistraats persoon in een groote stad in Lotharingen, waarvan men meende dat hij in relatie stond tot een vreemde mogendheid. Er zouden be langrijke documenten gevonden zijn. De opzichters in de glasblazerijen te Car- maux hebben order ontvangen, zooveel per soneel in dienst te nemen dat ten minste met den oven gewerkt zal kunnen worden. Het transportschip Provence is uit Mada gaskar te Algiers aangekomen. Tijdens den overtocht zijn aan boord 26 zieken overleden. Niemand wordt op het schip toegelaten. Door een Engelschman, die te Tamatave op Madagaskar woont, wordt met lof ge sproken over de houding der Fransche troepen aldaar, gedurende den staat van beleg. Be richten uit het binnenland melden, dat de eerste-minister alle vreemdelingen heeft aan geraden, Tananarivo te verlaten, daar hij niet voor de bevolking kan instaan indien de Franschen de stad mochten bezetten. Een Engelsch oorlogsschip, de kruiser Marathon, houdt zich in den omtrek van Tamatave op. Een telegram uit Majunga (Madagascar) meldt dat generaal Duchesne den lOn Augus tus met twee brigades voor Andriba is aan gekomen. DUITSCHLAND. De Beichsaneeiger bevat een keizerlijk be sluit, waarbij, naar aanleiding van de herin- neringsdagen, aan de bezitters van het IJzeren Kruis het recht wordt gegeven, op het orde lint drie witte metalen eikebladeren met het cijfer 25 te dragen. De rijkskanselier is voor twee weken naar zijn Russisch landgoed "Werp vertrokken. Dit is het landgoed, waarvan eenige bladen vertelden dat het door een speciale vergun ning van den czaar aan prinses Hohenlohe mocht blijven toebehooren, maar men spreekt dit gerucht tegenook Werki moet verkocht worden, evenals alle aan buitenlanders behoo- rende landgoederen in de Oostzeeprovinciën. De bekende ceremoniemeester Von Kotze, die wegens een duel over de beruchte brieven- kwestie tot drie maanden vestingstraf ver oordeeld is, en deze in Glatz onderging, heeft van den keizer kwijtschelding van verdere straf gekregen. De socialistische leider uit de provincie Rijn-Pruisen, Schroder, en vijf zijner partjj- genooten zijn door de rechtbank te Essen wegens meineed veroordeeld tot gevangenis straffen van 5 maanden tot 3Va jaar. De sociaal-democraten te Essen hebben eenparig besloten, Schroder candidaat te stellen voor den Rijksdag. Te Mühlheim is de orde weer hersteld. Een jongen, die gewond werd bij liet gevecht tusschen de politie en de menigte, is over leden. Dertig personen zijn in hechtenis ge nomen en zullen wegens verzet terechtstaan. B E L G I E. In de gisteren gehouden zitting van den Senaat diende baron Surmont de Yolsberghe zijn rapport in, over de schoolwet. Door Légu en Coremans is het voorstel gedaan presentiegelden en reiskosten uit te keeren aan de leden der provinciale raden. Het voorstel is naar de commissie verzonden. Het tabakontwerp, waarin de regeering ter elfder ure nog eenige wijzigingen heeft gebracht, is door de commissie uit de Kamer ad hoc met 4 stemmen en 2 blanco's aan genomen. ENGELAND. Uit de discussie, gisteren over de begrooting van buitenlandsche zaken in het Lagerhuis gehouden, blijkt dat het aanstellen van een Engelschen commissaris om den bufferstaat aan de Mekong af te bakenen een punt van overweging uitmaakt. De algemeene staatkunde ten opzichte van Siam is het op den voor grond stellen van de staatkundige en han delsbelangen van Engeland en de handhaving van de autonomie en onafhankelijkheid van Siam. In aanmerking genomen de verzeke ringen van Frankrijk, brengt die staatkunde geen enkel gevaar mee voor de vriendschappe lijke betrekkingen met laatsgenoemde mo gendheid. Wat Egypte betreft, zal de regeering de politiek van haar voorgangster voltooien. OOSTENRIJ K-II O N G A R IJ E. Om te bewijzen hoe ongegrond de eischen der niet-Magyaarsche rassen in Transylvanië zijn, heeft de Hongaarsche minister-president, baron Banffy, aan een medewerker van het Neuc Wiener Tageblatt medegedeeld, dat in alle Rumeensche, Siovakische en Servische dorpen van Hongarije de volkstaal de eenige is, die in gemeentelijke zaken, alsmede in school- en kerk wordt gebruikt. Op het oogen- blik zijn er in Hongarije 3000 lagere scholen, waar het onderwijs in de Rumeensche taal wordt gegeven, terwijl het II on gaars eb slecht als leervak voorkomt. Een dergelijke toestand bestaat in geen enkel ander land, waar vier talen worden gesproken en de regeering kan ook geen verdere concessiën beloven, te min der nog waar uit ailes blijkt, dat de taal kwestie slechts dient als agitatie-middel. De Hongaarsche minister van binnenlaud- sche zaken heeft een schrijven tot de gemeente besturen gericht, waarin hij er op aandringt, dat de stadsbesturen strenge maatregelen zullen nemen tegen de socialistische vereeni- gingen, die vaak heel onschuldige namen dragen. ITALIË. In het district van Rome, waar de vorige maal Crispi was gekozen, maar waar een nieuwe verkiezing noodig was omdat de eerste- minister voor Palermo zitting wenschte te nemen, is thans, met 657 tegen 455 stemmen, gekozen de bekende intellectueele aanvoerder van den Siciliaanschen opstand, De Felice Giuffrida. Zijn tegenstander was prins Odes- calchi, de grootste grondeigenaar van de Xiomeinsche Campagna, een persoonlijk vijand van Crispi, maar door de regeeringsorganen niet bestreden. Noch De Felice, noch Barbato hebben tot dusver amnestie gekregen, en de Italiaansche socialisten mokken steeds meer tegen de regeering, welke de twee afgevaardigden niet in vrijheid wil stellen. SPANJE. Volgens een officieel bericht uit Havana, waardoor een vroeger, particulier wordt be vestigd, hebben achttien Spanjaarden het plaatsje Kembelazo heldhaftig verdedigd tegen tweehonderd opstandelingen. Vijftien van de belegerden werden gewond, De generaal in de provincie heeft al de achttien mannen voorgedragen voor een onderscheiding. Berichten, over New-York uit Cuba ont vangen, spreken van uitbreiding van den opstand ia de provinciën Santa Clara en Ma- lanzas. De maarschalk is in eerstgenoemde provincie aangekomen, en heeft het voorne men, zijn hoofdkwartier te vestigen te Place- tos. Hij lie het doodvonnis tegen den aan voerder der opstandelingen Mujicas be krachtigd. Door de separatisten moet een samenkomst gehouden zijn, waarop gemachtigden uit de verschillende provinciën den toestand bespra ken. Men constateerde dat de beweging overal sterker wordt, vooral in Santa Clara. Ten aanzien van de nu te volgen gedragslijn werd geen eenstemmigheid verkregen men zal de volgende week weer een vergadering houden. De leiders achten het aandringen op zelfbe stuur voor het oogenbiik nog ontijdig. De eerste afdeeling der laatstelijk uit Spanje gezonden versterkingen, 750 officieren en manschappen, is Donderdag te Havana aan gekomen. Een Spaansche troepenafdeeüng moet zich aan een gruweldaad hebben schuldig gemaakt. Zij heeft een kamp der opstandelingen in brand gestoken, waardoor 60 gewonden, die in het militaire hospitaal waren, zijn omge komen. De aanvoerder Maceo heeft nu bevolen alle Spanjaarden, die in de handen der op standelingen vallen, onmiddellijk te dooden. De heer Olney, staatssecretaris te Washing ton, de Spaansche gezant aldaar, en senor Mora onderteekenden gisteren een overeen komst, waarbij de kwestie der schadeloos stelling door Spanje te betalen voor de ont eigening der Mora-eslates op Cuba geregeld wordt. De schadeloosstelling bedraagt li/s miilioen dollar. B L G A R IJ E. Uit Sofia wordt bericht, dat aan het paleis van den vorst tal van dreigbrieven zijn ont vangen, en dat men in zijn omgeving be ducht is voor een aanslag. Het paleis wordt nauwlettend bewaakt. De vorstin is met haar zoontje Boris van Weenen naar Schwarzare vertrokken, van waar zij eerstdaags naar Sofia terugkeert. S E R Y I E. De radicale oud-minister Tauschanowitsch die in het proces-Tschebinatz wegens hoog verraad bij verstek tot drie jaar gevangenis straf was veroordeeld, maar door den koning werd begenadigd, is te Belgrado teruggekeerd uit Agram, waarheen hij gevlucht was. Hij werd met buiteugewor.e geestdrift in de hoofdstad ontvangenduizenden wachtten hem aan het station op en begeleidden hem jubelend naar zijne woning. Deze manifestatie, die men als tegen de dynastie gericht kan beschouwen, heeft groot opzien gewekt. AFBIKi. Aan de Times wordt uit Kaapstad van 20 dezer gemeld, dat de gouverneur naar Pre toria gaat, om de moeilijkheden, betreffende den Delagoa-baai spoorweg, uit den weg te ruimen. Het verkeer der goederentreinen is bijna gestaakt. De nijverheidsondernemingen van den Rand lijden zeer onder dien toestand. In Marokko wordt het er weer niet rusti ger op. De stammen der Abda's en der Doekala's zijn in opstand gekomen eu hebben een aanval gedaan op Safi, zoodat de buiten landsche consuls zich weer tot de regeerïng gewend hebben om bescherming. Te Tanger zijn opnieuw twee Engelsche pantserschepen aangekomen. AUSTRALIË. De koningsgezinde partij in Hawaii is nog steeds niet tevreden met den loop der zaken. Er worden in de Vereenigde Staten in het ge heim toebereidselen gemaakt voor een expe ditie. Men zou een schip gehuurd hebben, dat wapens en ammunitie naar Hawaii zou bren gen, Zelfs wordt beweerd, dat 2000 man zijn

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1