Binlienlandsche Berichten. "wekeD, beginnen de vijanden van den ver moorden Stambouloiï zich weer te roeren. Aan de weduwe van den staatsman is een schrijven gezonden, waaain zij wordt aange maand eeue kaart van Sofia, welke baar ge maal indertijd van het ministerie van binnenl. zaken zou hebben weggehaald, terug te geven. Bij gebreke daarvan zal aan de politie worden gelast, Stamboulofïs nagelaten papieren te doorzoeken. Kennelijk is het de overheid alleen om dit laatste te doen en was het alleen om te voorkomen dat belangrijke stuk ken in veiligheid werden gebracht, dat zij het sterfhuis gestreng deed bewaken, en ieder die daar uitging aan een onderzoek op den lijve werd onderworpen en ondervraagd naar alles wat daarbinnen gebeurde, om te weten of soms compromitteerende bescheiden wer- j den vernietigd. De verantwoordelijke redacteur van Stam- j boulofls orgaan, de Svoboda, is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens majesteits schennis in een artikel, waarin hij vorst Fer dinand aansprakelijk stelde voor den moord, Er ontbreekt nu maar aan dat ook tegen Stnmboulofïs weduwe eene soortgelijke ver- I volging wordt ingesteld, of dat haar het recht wordt ontzegd te Sofia terug te keeren na 1 afloop van haar bezoek aan Dresden, waar zij vroeger heeft schoolgegaan en waar zij thans eenigen tijd met hare moeder en hare kinde- i ren wil gaan doorbrengen. Om den schijn van partijdigheid te ontgaan, zal, op verlangen van den procureur-generaal, eene gerechtelijke vervolging ingesteld wor- den tegen den politie-commissaris Jurukoll, die op eigen gezag den vermoedelijke» moor denaar Tufektsclu-fï in vrijheid stelde en aan j diens medeplichtigen de gelegenheid gaf om te ontvluchten. T R IJ E, i i De Weener correspondent van de Daily News weet mede te deelen dat de Armeniërs het wachten op den uitslag der onderhan delingen van de mogendheden met de Porte moede zijn. Het revoiutionnair Armenische comité zou besloten hebben, zich in verbinding te stellen met het Macedonische comité en den aanvoerder Dimitroff der Macedonische opstandeling, teneinde een plan te ontwer pen voor oen gemeenschappelijke poging om het Tuiksche juk af te werpen. Zoomogelijk zal de opstand nog in den aanstaanden het f«t uitbreken; is dit niet doenlijk, dan zal de beweging voor de lente van 1896 voorbereid worden. AMERIKA. Generaal Alfaro, liet hoofd der opstande lingen in Ecuador, nadert meer en meer de hoofdstad. Hij heeft zonder slag of stoot Am- pado bezet. In Quito zelf is natuurlijk groote ongerustheid over dezen loop van zaken. De generaal der regeeringslroepen, Saiasti, moet, om de bedreigingen waarmede men hem ver volgt, een schuilplaats bij den gezant der Yereenigde Staten gezocht hebben. Naar de Times meldt, zal het geschil tus- schen Bolivia en Peru door een scheidsgerecht beslecht worden. Een telegram uit Peiotas meldt, dat het vredesverdrag lusschen de Braziliaansche regeering en de opstandelingen in Rio Grande geleekend is. De voorwaarden zijn tot dusver niet bekend. C fl I H A. De Times verneemt uit Shanghai van 25 dezer dat bet onderzoek te Kucheng lang zaam vordert. Alle leden der consulaire com missie nemen nu aan bet onderzoek deel. De opstand van Mahomedanen, die in de provincie Kansu is uitgebroken, breidt zich uit en krijgt een ernstig karakter. JAÏAX. De minister van financiën Matsugata heeft ontslag genomen. SCHIEDAM, 27 Augustus 1805. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen dat bij het eind-examen alle leerlingen onzer hoogere burgerschool zijn geslaagd. Gisternamiddag te ongeveer 5 'A uur is de 9-jarige P. van Dijk, wonende in de Polder straat, ai spelende in de Schie nabij de Spoelingbrug gevallen en daaruit gered door Clir. Leeflang, schipper van het tjalkschip Apolonia, die zich daarvoor gekleed tc water begaf. Het gevolg van Hare Majesteiten de Ko ningin en de Koningin-Regentes bij haar be zoek aan Overijsel en Drente in September zal bestaan uit: Barones van Hardenbroek van 's Heeraarts berg en Bergambacht, geboren gravin Van Limburg Stirurn, grootmeesteres van Hare Majesteit de Koningin-Regentes; joukvr, F. L. II. van de Poll, sur-intendante der opvoe ding van tl. M. de Koningin; A. J. Juckema van Rurmania, barones Rengers, hofdame van H. M. de Koningin-Regentes; miss Saxton Winter, Engelsche gouvernante van H. M. de Koningin; mevrouw Ivreusler, lectrice van Hare Majesteit de Koningin-Regeutes; Iv. .1. G. baron vau Hardenbroek van 's Heeraarts berg en Bergambacht, opperkamerheer van Hare Majesteit de Koningin; jlir. mr. P. II. Gevers Deynoot, directeur van liet Kabinet der Koningin; J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, luit.-kolonel, adjudant van Hare Majesteit de Koningin; H. W. J. E. baron Taets van Amerongen, kamerheer van Hare Majesteit de Koningin jhr. S. M. S. de Ranitz, kamerheer van Hare Majesteit de Koningin, particulier secretaris van Hare Majesteit de Koningin-Regentes; C. A. baron Bentinck, adjudant i. b. d. en le stalmeester van Hare Majesteit de Koningin jhr. C. L. van Suchte- len van de Haere, Ie luitenant, ordonnance- oflieier van Ilare Majesteit de Koningin. Door de regeering is een wetsontwerp ingediend tot nadere regeling van het recht van successie. Het strekt om het recht vtfn overgang op nagelaten effecten en rente- gevende vorderingen, benevens het registratie recht ad 15 centen van de honderd gulden voor acten van scheiding, met het successie recht te versmelten, en het heffen van op centen vari de rechten van successie en over gang van onroerende zaken, nagelaten door niet-ingezetenen des rijks, te doen vervallen. Voor buitenlanders worden de overgangen in de rechte lijn tot 6 pCt. en voor de andere gevallen tot 12 pCt. verhoogd. Het recht van successie voor de rechte neder dalende lijn en echtgenooten met kindeien wordt gesteld op ÏV» pCt., voo: de rechte opgaande linie op 5 pCt., voor echtgenooten zonder kinderen op 8 pCt., voor broeders en zusters 9 pCt., voor neven en nichten enz. op 11 pCt. en voor andere gevallen op 17A pCt. De gezamenlijke hoogere opbrengst van het recht wordt geraamd op f 1,500,000 per jaar. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog op Donderdag 29, en die van den minister van koloniën op Vrijdag 30 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op 24 dezer bij de betaalmeesters in kas was.t 2,480,931.12V3 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. Flits van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 1,188,097.03 /a Bij kon. besluit is benoemd tot, vertegen woordiger der regeering op het den 2n Sept. te Brussel, onder bescherming der Belgische regeering, te houden intern, congres tot be spreking van vraagpunten, in verband met levensverzekering, M. Henriquez Pimentel, adviseur voor de levensverzekeringen bij het depart, van binnenl. zaken. De heer A. Giraud, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Roche- fort, is in die hoedanigheid door de Fran- sche regeering erkend. Tengevolge van de bevordering van den heer Van Vlijmen, lid der Tweede Kamer, tot luitenant-kolonel, moet in het kiesdistrict Vechel eene nieuwe verkiezing plaats hebben. De Nordd. Ally. Zeitg. heeft uit vertrouw bare bron vernomen, dat de Marokkaansche regeering de schadeloosstelling van 112.500 frs. voor het alloopen der Nederlandsehe bark Anna, die eerst den 9n November betaald moest worden, reeds op 9 dezer overhandigd heeft aan den Duitschen gezant te Tanger, graaf Tattenbach, die belast is met de ver tegenwoordiging der Nederlandsche belangen. Officieus wordt in de Duitsche bladen mede gedeeld, dat, orn misbruik met Duitsche legitimatie-papieren, landverhuizers- en mili taire papieren tegen te gaan, zooals dat in het bijzonder door agenten in Nederland ge pleegd wordt, dergelijke papieren voortaan slechts door tusschenkomst van Duitsche consulaten (voor Nederland door den Duit schen consul-generaal te Amsterdam) ter hand gesteld zullen worden, en zooveel moge lijk daarbij zal gevoegd worden een persoons beschrijving van ambtswege, opdat de consu laten kunnen onderzoeken of de persoon, die ze aanvraagt, daartoe gerechtigd is. Omtrent de gewerenfabriek, die te Maas tricht opgericht zou worden, schrijft de heer De Ras, Lid der Kamer, in de Limburgsche Koerier, onder het opschrift sEen duistere zaak", het volgende uZooals bekend is, hebben zij, die hande lend optraden namens het syndicaat, dat zich gevormd had tot oprichting eener natio nale wapenfabriek, het aan den minister van oorlog gedane aanbod tot levering der nieuwe geweren plotseling ingetrokken. «Wat is de aanleiding tot deze spontane handeling geweest? Hooge, te hoogeeischen van den minister? Of is, bij bet vernemen dier eischen, hun, die in deze zaak het woord en de pen voerden, de schrik om het hart geslagen Ofis er iets anders geschied, iets dat moeilijk het daglicht verdragen kan «Voorshands zal ik mijn oordeel nog op schorten. «Later zal de waarheid wel blijken. Waut 't laat zich voorzien, dat de staart dezer muis een onafzienbare zijn zal. «Oprecht leed doet het mïj voor de talrijke werklieden, die in de op te richten fabriek jaren werk zouden gevonden hebben. AVant niet alleen de 52.000 Manl. geweren en kara bijnen zijn thans voor de nationale industrie verloren, ook de 4000 geweren der marine, waarvoor de gelden reeds zijn toegestaan, later vermoedelijk gevolgd door 24.000 geweren voor het Ned.-Ind. leger, de reserve-geweren, ongeveer een 25,000 tal, er» vroeg of laat toch ook door een 50 a 60.000 geweren voor de al dan niet gereorganiseerde schutterij. Och, aan deze laatste uitgave zal de Kamer ook wel ten slotte moeten gelooven «Eenmaal het benoodigd kapitaal ruim vol- teekend, was met eenigen goeden wil, zoowel van de zijde van den minister van oorlog, als van die van het syndicaat, de totstandkoming der wapenfabriek verzekerd en groot is daarom de verantwoordelijkheid van hem of ben, die deze zaak hebben doen mislukken. Ik zal er voorloopig niets meer van zeggen, omdat, zooals ik zeide, de tijd ook hier onge twijfeld licht zal ontsteken." Door het hoofdbestuur der Vereenimn" voor vrouwenkiesrecht, te Amsterdam, is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal liet dringend verzoek gericht om aan het kies- wetontwerp-Van Houten haren steun niette geven, tenzij het woord mannelijke uit de artt. i, 10, 11, 12, 13, 22, 56, 98 en 125 worde verwijderd en tevens de 1ste en 3de zinsnede uit de 2de al. van art. 2 worde weggelaten. Door een winkelier in de Weste Wagen straat te Rotterdam is een valsehe gulden, dragende dc beeltenis van Koning Willem III, in betaling ontvangen. Drie van de wegens aanranding van eene vrouw te Maassluis gearresteerde personen, n.l.M., van Huizen, en De B. en K. van St.-Anna-Parochie, zijn voorloopig op vrije voeten gesteld en naar hunne woonplaatsen teruggekeerd. De firma Du Rv van Beest Holle en Van Wingerden heeft het terrein aan den Hoek- van-Holland, bestemd voor een te maken vis- scherijhaven, en waarvoor zij reeds van de regeering concessie beeft verkregen, door den ingenieur Sijmons doen opmeten. Het plan is de haven 4 M beneden A.P. te maken, het terrein ligt 3 M boven A.P. De Vrijdag in Den Haag aangehouden Engelschman, verdacht van zakkenrollerij, is gisteren, aangezien het ontvreemde voorwerp niet in zijn bezit is gevonden, over de grenzen geleid als vreemdeling zonder wettig middel van bestaan. Zaterdagavond is de binnenschipper K.r varende van Scheveningen op Ylaardingen, door een bliksemstraal getroffen, overboord geslagen en verdronken. Zijn lijk is gisteren naar Scheveningen overgebracht. Zaterdag is tc Haastrecht een aanvallig 9-jarig meisje onder het spelen in eene sloot geraakt en verdronken. De 46-jarige dochter van den landbouwer T. Kwakernaak te Reeuwijlc is Vrijdagavond bij het scheppen van een emmer water in de vrij diepe sloot gevallen en verdronkeu. Tot de landverhuizers, die in de vorige week naar de nieuwe wereld vertrokken, be hoorde eene vrouw van 76 jaar uit Sommels- dijk, die hare laatste levensdagen wil door brengen te Paterson (N.-Amerika). Op de rivier de Maas onder Zuilichem sloeg Vrijdag door den golfslag eener voorbij varende stoomboot eene met zand geladen veidboot vol water en zonk. De schipper v. V. is bierbij verdronken, nalatende eene vrouw en twee kinderen. Nog dienzelfden avond werd het lijk opgevischt. Naar de Tel. meldt, zal de inkomsten belasting te Amsterdam met Vi percent ver hoogd worden. Volgens genoemd blad is dat een gevolg van de bijzonder lage opbrengst der inkomstenbelasting in het afgeloopen jaar. Volgens de Sigarenmaker werd vau 11 18 dezer voor de werkstakende Amsterdamsche sigarenmakers f2129 ontvangen. De wereldtentoonstelling te Amsterdam werd Zondag bezocht door 13,600 betalende bezoekers. Met den goedkoopen trein van Amsterdam werden gisteren aangebracht411 reizigers voor Arnhem, 217 voor Nijmegen, 338 voor Kleef. Zondagmorgen is door een windhoos eenr vischbotter in zee een kwartier voor de haven van Hoorn geheel omgekanteld. De opvaren den zijn gered. Te Hengelo zijn Zondagavond 4 woningen met een groot deel der inboedels door bran

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2