A0. 1895 Vrijdag 30 Augustus. IN0. 8864 KENNISGEVING. IS5 egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeve: R: J. ODÊ. Bil itenl an d s cli e lï ^richten. DUITSCHLAND. Bij de groote parade te Mainz, waarbij keizer 'Wilhelm Maandag tegenwoordig was, is de groothertog van Hessen tot luitenant- generaal benoemd. De keizer gaat morgen naar Demmin om zelf aan de cavalerie-manoeuvres deel te ne men, en zal van daar Potsdam terugkeeren. De keizer heeft bevolen, dat op het gala feest in den keizerlijken schouwburg, op 2 September, het ballet Militaria zal worden opgevoerd. Dit ballet werd voor 25 jaar ge componeerd door Taglioni ter gelegenheid van de terugkomst van Wilhelm I uit den oorlog. De regeering heeft 't nu ook noodig geoor deeld zich in te laten met de vreemdelingen- kwestie in China. Zij heeft haren gezant te Peking en de Duitsche consuls in de verschil lende steden last gegeven om de belangen der Duitsche zendelingen krachtig voor te staan, en zoodra ongunstige verschijnselen worden gezien, zich in verbinding te stellen met de bevelhebbers der Duitsche schepen die in China's wateren aanwezig zijn. De verwachte benoeming van den centrums afgevaardigde Von Huene tot voorzitter der Pruisische centrale kredietinstelling is nu, naar de Norddeutscho Allg. Ztg. verneemt, inderdaad geschied. Generaal Munier, de schrijver van den voor het Duitsche officierenkorps beleedigen- den brief in de Figaro, blijkt werkelijk reeds eenige jaren tot de reserve te behooren. Hij werd bij Sedan als overste krijgsgevangen gemaakt, was een tijdlang plaatselijk com mandant van Belfort en werd in 1880 divisie- generaal. Te Bremerimven zijn 194 Duitsche oud strijders, uit Amerika, dat zij tot hun tweede vaderland gekozen hadden, overgekomen om den Sedan-dag mede te vieren. Zij zijn te Bremen feestelijk ontvangen. De gemalin van prins Frederik Leopold van Pruisen is van een zoon bevallen. De erfgroothertog van Oldenburg, die te Adolfseck (bij Fulda) op bezoek was, is gis teren aan buikvliesontsteking overleden. F R A N K B IJ K. De lord-mayor van Lorid.n wordt zes Sep tember te Parijs verwacht, en zal den vol genden dag door president Faure op het Eiysée ontvangen worden. Twee transportschepen zullen, op verzoek van het Fransche ministerie vaa oorlog, naar Madagascar vertrekken om 1300 zieken en herstellenden van het expeditiekorps op te nemen en naar het vaderland te vervoeren. De inscheping zal op het einde van September te Majunga geschieden. De socialistische gemeenteraad van Mar seille heeft een voorstel aangenomen, waarbij aan elk lid een jaarlijksche toelage van 7000 fr. wordt uitgekeerd. Bovendien werd een krediet van 1000 fr. voor de werkstakers te Carmaux gevoteerd. Tegenover de interviews in de Matin wordt er door den voorzitter der nVereeniging tot bescherming der Eizas-Lotharingers die Fransch gebleven zijn" op gewezen, dat het aantal jongelieden die zich in het Rijksland onttrekken aan den dienstplicht in het Duit sche leger, eer toeneemt dan öi it. Door de vereeniging werden in 1894 50y0 personen ondersteund, tegen 4900 en 4400 in de vorige twee jaren. Hoeveel waarde aan dergelijke statistische gegevens gehecht moet worden, is intusschen moeilijk na te gaan. C E L G I E. In de Kamerzitting van Dinsdag stond op de orde van den dag de schoolwet en dus brak de storm van woorden over dit wets ontwerp weer los. De heer Janson betoogde voor de zooveelste maal, dat het wetsontwerp in strijd was met de constitutie De rede voering werd blijkbaar met groote belang stelling aangehoord. De Kamer heeft gisteren met G9 tegen 55 stemmen aangenomen de bepaling in het regeeringsontwerp volgens welke de herstem ming bij gemeenteraadsverkiezingen woidt vervangen door toepassing van de evenredige vertegenwoordiging. Na een zeer lange vergadering is de Kamer voor onbepaulden tijd gescheiden. De Eloile Beige beweert, dat de terecht stelling van Stokes geheel en al volgens de regelen van het volkenrecht heeft plaats ge had en dat Engeland zich dus niet bij het bestuur vau den Ivongo-staat behoort te be klagen. Ook de Ruin. Ztg. krijgt voor haar houding in dezen een veeg uit de pan van het Bel gische blad. O O S T E M It IJ K-H O H G A K IJ E. Volgens de Nette Freio Fresse is het ge rucht ten eenenmale ongegrond, dat de pause lijke nuntius te Weenen, mgr. Agliardi, be kend uit zijn optreden tegen het Hongaarsche mïnïsterie-Banfly, binnenkort zal worden terug geroepen. De kerkvorst is van zijne badreis naar Gastein te Weenen teruggekeerd. De Hongaarsche roomsch-katholieke bis schoppen zullen te Buda-Pest bijeenkomen tot het opstellen van een gemeenschappelijken pastoralen brief, bij gelegenheid van het in werking treden der kerkelijk staalkundige hervormingen in Hongarije. In dien brief zal o. m. worden uiteengezet, dat de kerk wei gert huwelijken te erkennen, die voor den burgerlijken ambtenaar zjjn gesloten zonder bekrachtigd te zijn door de kerkelijke plech tigheid, en dat de katholieken, die het kerke lijk huwelijk nalaten, gestrengelijk zullen ge straft worden. ZWITSERLAND, Op het marktplein van Altorf is een bron zen standbeeld van Willem Teil onthuld, in tegenwoordigheid van het bestuur der con federatie, afgevaardigden der Kamer, der kantons enz., en verder een groote menigte belangstellenden. ITALIË. Er wordt stellig verzekerd dat eenige minis ters liet niet met Crispi eens zijn, wat aan gaat de kwestie van het handelsverdrag met Tunis. Zij moeten hem hebben aangeraden, een toontje lager te zingen. De gisting op Sicilië neemt weer toe. Het volk is teleurgesteld, nu het de hervormingen niet krijgt, die het voorgespiegeld zijn, terwijl nieuwe belastingen den staat van beleg zijn opgevolgd. Bovendien heerscht er groote ontevredenheid dat de politieke veroordeelden hun straf r.og niet is kwijtgescholden, en er bestaat gevaar voor onlusten als dat niet voor den 20u September geschiedt. En intusschen is er weer een veroordeelde Siciliaansche socialist, Barbado, met overweldigende meer derheid gekgjjeD, op twee plaatsen: Milaan en Cesena. B U L G A B IJ E. De minister-president Stoïlofï is voorne mens bij de opening der Sobranje de porte feuille van binnenlandsche zaken neer te leggen om die van justitie over te nemen. Het trekt de aandacht, dat de politie- inspocteurs Morloff en Jurukoff Sofia hebben verlaten, van wie eerstgenoemde den be diende van Stambouloff verwondde. Morfoff heeft verlof gekregen naar Konstantinopel om zijn zieke vrouw te bezoeken, doch tevens zijn hem boodschappen aan den diplomatie- ken agent van Bulgarije, Dimitrofl, meege geven. De inspecteur Jurukoff, wiens hande lingen tijdens den moord op Stambouloff zeer verdacht schenen, heeft ontslag uit het po litiekorps gekregen. Mag men de geruchten gelooven, dan ziet het er met de veiligheid in Bulgarije treurig uit. Dagelijks komen berichten in van mis handelingen en moordaanslagen in het open baar, terwijl de politie zoo ruw optreedt, dat men haakt naar bet oogenblik dat zij geheel afgeschaft en door militairen vervangen wordt. Wanneer een ministerraad wordt ge houden, acht men het niet eens meer vol doende dat de gansche stadswijk door de po litie wordt afgezet, maar doorkruisen sterke cavalerie-patrcuilles onder bevel van officie ren de straten. De militaire partij dringt aan op tijdelijke schorsing der grondwet. T B K IJ E. Op bevel van den sultan is er een tele gram gezonden aan de gezanten van de Porte te Parijs en te Petersburg, waarin de Porte zich beklaagt over de houding van Engeland in zake de hervormingen in Armenië, welke houding deze depêche ongepast noemt en nadeelig voor het prestige van den sultan. De depêche doet een beroep op de welwil lendheid van Frankrijk en Rusland om Enge land te overreden eene andere houding aan te nemen. De antwoorden van Frankrijk en Rusland zijn echter niet gunstig en geven de Porte geen aanmoediging om op dezen weg voort te gaan. Uit Djeddah wordt gemeld dat de Turksche overheid tot dusver niets gedaan heeft om de Bedouinen te straffen voor hun aanval op de vreemde consuls. Zelfs is gebleken dat de gouverneur der stad drie dagen te voren ge waarschuwd was dat er iets broeide, maar zonder de consuls daarvan op de hoogte te stellen, was hij op reis gegaan naar Mekka. Daardoor wellicht nog stouter geworden, heb ben de Arabieren negen vrije mannen als slaven weggevoerd en een matroos gedood, terwijl een andere doodelijk gewond werd. De Europeanen mogen zich thans niet buiten de poort der stad begeven, daar het heet dat een groot aantal gewapende Bedouinen zich in den orntrek ophouden, vast besloten het hoofd te bieden aan Turksche troepen, wanneer die tegen hen mochten worden afgezonden. De Turksche commissaris voor Armenië, Shakir pacha, is Zondag met de commissie van onderzoek, enkel bestaande uit Muzelman nen, naar Armenië vertrokken. Het trekt de aandacht, dat de vilayets, die hij bezoeken zal, juist genoemd zijn in het hervormings plan der mogendheden. De khedive van Egypte blijft nog tot 31 dezer te Konstantinopel, teneinde de feesten ter gelegenheid van den verjaardag der troons bestijging van den sultan te kunnen bijwonen. Uit Panama is gisteren te New-York be richt ontvangen over den burgeroorlog in Ecuador. Generaal Al faro, hoofd der opstan delingen, heeft de hoofdstad Quito ingenomen de burgers zijn hem bijgevallen. Een colonne zijner troepen heeft Cuenca bezet na een hevig gevecht, waarin aan beide zijden vele dooden vielen. Te Burns in Oregon zijn 15 Bannock- Indianen vermoord door eenige cow-boys Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU! BOT 1 SS R STRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam brengt by dezen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten no. 1 dezer gemeente, over het dienstjaar 1895/96, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 27sten Augustus 1895 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invor- deimg is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van tei weken ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29sten Augustus 1895. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. A Jft E B I K A.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1