'f ïl A". 1895 Zondag 1 en Maandag 2 September. >66 Eerste Blad ©eenenveertigste Jaargang. ühl f* I ral Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER J. ODE. Biimenlandsclie Berichten. - s f'J '-H W P £*T Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.83. - 2.50. - 0.10. BïfKSA»: S OÏBK0TBAAV 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van cene Courantf [JO. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam Doen te weten Dat de raad der gemeente, in zijne openbare vetpadering van den 23->ten Juli j 1., heaft vast gesteld het volgende BESLUIT tot heffing van schoolgelden op de herhalingsschool aan do lagere school voor jongens met uitgebieicl leerplan te Schiedam. Artikel 1. Er zal, te beginnen met het schooljaar 1895 0, een schoolgeld worden geheven vaniedeien leer mg, tenzij deze, krachtens ait. 7 der verorde ning tot regeling van die school, van de betaling van schoolgeld mocht zijn vrijgesteld Art. 2. Het schoolgeld is door den leerling, of zoo hij nu-nlerjaiig is, door hem, die bij het hoofd van de school zijn toelating geviaagd heeft, per jaar zin ia éen termijn veischnldigd. Ait. 3. liet schoolgeld voor iederen leeiling be draagt per jaai voor alle lessen eencr klassef 10.50 iedere taal- 3.0(5 rekenen- 1.50 hand Isrekenen- 1.50 boekhouden- 1.50 Art. -I. Met het in werking treden van dit be sluit is vervallen het besluit van 3 October 1893 tot heffing van schoolgelden op den cursus in mo derne taien te Schiedam, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 26 October 1893, no. 17. Aldus vastgesteld ter openbare vorgadeiing van den gemeenteiaad van Schiedam, den 23n Juli 1S90. De burgemeester VERSTEEG. De secretaris, VERNEDE. Behoort bij koninklijk besluit van 19 Augustus 1895. no. 87. Mij bekend, De Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.) VAN HOUTEN. Overeenkomstig liet oorspronkelijke, De Secretaris-generaal van Btnnenlandsche Zaken, (get.) DIJCKMEESTER. Voor eensluidend afschrift, De Grijper der Provinciale Staten van Zuid-Holland F. TA VENRAAT. Dat in dezelfde openbare vergadering door den raad der gemeente is vastgesteld de vol gende VERORDENING op de invordoting van schoolgelden op de herhalingsschool aan de lagere school voor jongens met uit- gebteid leeiplan te Schiedam. Artikel 1. Het schoolgeld moet betaald worden op quitantie van den gemeente-ontvanger, binnen een maand, nadat de leerling, voor wien de betaling strekken moet, op de school is toegelaten. Art. 2. Wanneer bij het veistrijkeu van dien termijn het schoolgeld niet voldaan is, wordt de schoolgeldplichtige als nalatige beschouwd en zijn op hein de ai tt. 258 en volgende Jer gemeentewet toe te passen. Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den gemeenteraad van Schiedam, den 23n Juli 1895. De burgemeester, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30sten Augustus 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, v. LUIK, l.-S. Schiedam, 31 Augustus 1895. Sedert geruimen tijd is de invoer van levend vee uit Nederland in België verboden. Dat onze veehandel daaronder lijdt, is een betreu renswaardig feit; maar dat tegen dezen maat regel, in België zelfs, zich stemmen verheffen, zoo over den maatregel als over het gemoti veerde daarvan, is een feit, dat in Nederland zeker met de grootste belangstelling is ver nomen. De beweging tegen deze belemme rende maatregelen lieeischt zoowel in de Waalsche als in de Vlaamsciie provinciën. Een blad uit het Walenland schrijft: gensde voortdurende sluiting van deBelgische grenzen voor het Nederlandsche vee, heerscht er groote gisting bij de veehouders in het district Herve en bij een groot gedeelte dei- Belgische slachters. De eersten hebben zich vereenigd en zullen een verzoekschrift indie nen bij de Kamer van afgevaardigden, terwijl de laatsten voornemens zijn een groote pro- testmeeting te houden, teneinde den vrijen invoer van Hollandseh vee in België te ver krijgen. Tliaus wordt het vee in België inge voerd uit de exportslachterijen te Eysden en Maastricht, waaruit wekelijks waggonladin- gen verzonden worden. De hierop vallende kosten zijn voor vracht en rechten 25 cen tiemen per kilogram, terwijl die voor levend vee slechts 2, 4 a 5 centiemen be dragen". Ook het Handelsblad van Antwerpen levert een artikel over den toestand, dat, in eigen aardige taal geschreven, zeer waardeerend over onzen veestapel oordeelt en harde waar heden aan het adres van de Belgische regee ring richt. Het blad zegt»Oaze voorvaders hadden hunnen koeienoorlog; wij hebben den volledigen vee-oorlog", of zooals de Patriate het in zijn nummer van Zondag noemt: ode strijd tusschen beenhouwers (slagers) en vee kweekers". Da eersten klagen, omdat het vee sniet meer koopelijk is, ter oorzake van de sluiting der Hollaudsche grenzen, welke belet, dat er goed slachtvee iglome". De tweeden zegt men willen de greuzen bestendig gesloten houden, onder voorwendsel dat in Holland voortdurend de ziekte heerscht en de toevoer van Hollandseh vee onzen veestapel bedreigt. Doch het is een zonderling feit we deden het reeds vroeger opmerken dat men die sluiting in onze Poldergemeenten niet of met zoo weinig aandrang vraagt, en dat de boeren van Herve en andere Vaalsche streken zich bjj de onzen aansluiten, om de opening dei- grenzen te vragen, en dat het alleen uit Vlaanderen is, dat de klachten komen. De Vlaamsche landbouwbladen vooral voeren den strijd tegen het Hollandsche vee en gronden hunne vraag op de officieela ver slagen, welke zorg dragen telkens te ver melden, hoeveel van de om gezondheidsre denen afgemaakte beesten van Hollandschen oorsprong waren. Maar is bet dan niet verwonderlijk, dat in de provincie Antweipen dit het geval niet is? De officieele verslagen zeiden het korte lings nog nGeen enkel Hollandseh beest weid in de provincie Antwerpen afgekeurd." Geeft dit dan geen schijn van waai hew aan hetgeen wij zeiden, tijdens de eenige (weinige) dagen, dat in liet begin van den. zomer de grenzen open waren, namelijk dat de Hollandsche beesten, in Vlaanderen aan getast bevonden, in besmette stallen hadden gestaan of in aanraking waren geweest met besmet vee, herkomstig van vee rondom Gent. Men heeft het geval te Gent waargenomen. Wij hebben destijds man en paard genoemd. Wij gaan verder en zullen wijzen op het geen onze gewone verslaggever van landbouw tentoonstellingen schreef, toen hij verleden jaar van den bekenden prijskamp met groote veemarkt te Wachtebeke terugkeerdesdat daai beesten ter markt komen, waarmee onze polderboeren beschaamd zouden zijn, langs den steenweg te gaan". Geeft dit geen denkbeeld van de nalatigheid der boeren in Vlaanderen? Wat wil men het Hollandsche vee den steen toewerpen f Pent ge dene streek, buiten onze polders, maar het vee beter verzorgd, waar het staatstoezicht beter uitgeoefend wordt, dan in Holland En begrijpt men dan niet, dat het juist het sluiten der grenzen is, dat de ziekte, indien zij er bestaat, het middel geeft, om langs de grenzen binnen te komen Duizen den stuks vee worden gesmokkeld en komen dus ongecontroleerd in ons land. Zijn de gren zen open, dan tenminste bestaat er toezicht. Maar de officieele verslagen! roept de pro tectionist alweer uit. Wel, die officieel# verslagen worden groo- tendeels opgesteld door beambten van het ministerie, door inspecteurs en keurmeesters, die er alle belang bij hebben, zooveel moge lijk af te keuren, om ten eerste hun ambt reden van bestaan te geven, en ten tweede, omdat elke expertise afzonderlijk betaald wordt. Velen, en de meesten onder hen, zijn van liberale opinie en men mag er zeker van zijn dat deze van elke omstandigheid gebruik maken, om tot den boer te zeggen»Ziet ge, dat hebt ge aan uw ciericaal ministerie, aan uwe clericale volksvertegenwoordigers te danken". Die keurmeesters, zeide ons een vakman, die in den minislerszetel nestelen en geen middel onbeproefd laten, om dien te doen bezwijken. Laat ons, tegenover de misplaatste jam merklachten een woord stellen, uitgesproken door M, Brouwier, socialistisch volksvertegen woordiger van Luik, en een der bekwaamste vee-artsen van het landGedurende de veer tien jaren, dat ik bestuurder van het slachthuis van Luik ben, heb ik zeldzaam een leest, dat rechtstreeks van Holland kwam, pokken be vonden; en er kwamen jaarlijks bij duizenden." A at zegt de veehoudersbond van Borger- houd, wat zegt het landbouwcomité van Antwerpen Hetzelfde dat de beenhouwers zeggen Opent de grenzen, want zonder de hulp van Holland kan onze veestapel niet bestaan 1 Tot dusver het Handelsblad van Antwerpen. Als we de politieke beschouwingen, buiten welke men zich Lu België nu eenmaal niet kan houden, uit het artikel afzonderen, clan blijft er niets dan lof voor onze veehouders over dan mogen we tevens verwachten, dat men in België ook tegen eigen volk billijk zal zijn, en dat eerlang de sluitboomen weder zullen vallen, aan wier bestaan onze vee houders eiken dag op zoo gevoelige wijze worden herinnerd. SCHIEDAM, 31 Augustus 1895. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Uinsdag 3 September 1895, des nam. ten 4% ure. Agenda 1o. Beëediging van de nieuwbenoemde raadsleden. 2o. Vaststelling der notulen van de ver gadering, gehouden 6 Augustus j.l. 3o. Ingekomen stukken. 4o. Benoeming van o. Twee wethouders. b. Twee ambtenaren van den burgerlijken stand. c. Leden in de vaste raadscom missiën en ;n het stembureau, ter vervulling der daarin ontstane vacaturen, wegens periodieke aftre ding van raadsleden. d. Een lid in de commissie, bedoeld in art. 19 der vei ordening op de heffing der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1895,6. e. Een leeraar in geschiedenis en aardrijks kunde aan de burgeravondschool, gedurende de schooljaren 1895/6 en 1896/7, f. Een onderwijzer le klasse, tevens plaats- verv. hoofd aan de le openbare tusschensehool. 5o. Samenstelling der afdeelingen tot on derzoek der gemeentebegrooting voor 1896. 6o. Besluiten tot wijziging der gemeente begrooting voor 1895. 7o. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over 1894. 8o. Goedkeuring der rekening 1894 en be grooting 1896 voor het burgerlijk armbestuur. 9o. Als vören van het stadsziekenhuis. lOo. Rekening der heel- en verloskundige instrumentenverzameling over 1894. llo. Voorstel tot het verleenen van schade- S 5 Ml 1 B

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1