Woensdag 4 September. N°. 8867 Eerste Blad. KENNISGEVING. egenenveertigst© Jaargang:. Versch at dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgever? j. od:é. BttiteiiliiiHlsche Berichten Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomrners f 1.83. - 2.50. - 0.10. BBBBAC: B OTEUüTBA AT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, gelet op art. 203 der wet van den 29sten Juni 1851 staatsblad no. 85), legplende de samen stelling, inlichting en bevoegdheid der gemeente besturen, Doen te weten dat de begrooting van de in komsten en uitgaven dier gemeente, voor het dienstjaar 1890, op helen den laad aangeboden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 31 sten Augustus 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, v. LUIK, L. S. D U I T S C II L A N D. Zondag is te Berlijn door den keizer, verge zeld vnu zijne ministers en een schitterenden stoet van generaais, onder militaire muziek en kauongebulder de ter nagedachtenis zijns grootvaders gebouwde protestantsclie kerk ingewijd. De nieuwe kerk is of liever wordt, want zij is nog lang niet voltooid, of schoon reeds in Januari 1891 met den bouw werd aangevangen een van de fraaiste der hoofdstad en is gelegen op de grensscheiding iusschen Berlijn en Chailottenburg. Voor den bouw is tot dusver bijna 3 miliioen mark door vrijwillige bijdragen bijeengebracht, waarvan 523,000 mark alleen door de keizerlijke fami lie, terwijl de grond kosteloos werd afgestaan, maar de kosten zijn nog lang niet gedekt, zoodat de geldinzameling voortduurt. Behalve de keizerlijke loge zal de kerk ongeveer 2000 zitplaatsen bevatten. Het Sedan-feest begon gisteren te Berlijn roet eene groote parade van het garde-korps, die schitterend slaagde. De keizer werd door liet publiek met geest- drilt begroet en hier en daar met bloemen bestrooid. Z. M. sprak op het parada-veid de Ameri- kaansche oud-strijders aan. De paiade werd bijgewoond door de vier oudste zonen des keizers, de koningen van Saksen en Wurtemburg, de groothertogin van Baden en andere vorstelijke personen. Bij het diner, dat op de wapenschouwing volgde, hield de keizer een rede, waarin hij herinnerde aan den geweldigen kamp dei- twee groote natiën, en er nadruk op legde dat juist nu het gevoel van dankbaarheid zich doet gelden ten aanzien van hen, die keizers rok gedragen hebben ofdragen, dank baarheid vóór allen tegenover keizer Wilhelm I. Aan het jongere geslacht valt de taak te beurt, op te bouwen wat die keizer gegrond vest beeft. Maar in de hooge feestvreugde klinkt een schrille toon, die waarlijk niet daarbij behoorde een troepje menschen, die niet waard zijn den naam van Duitschers te dragen, waagt het, het Duitsche volk te willen schandvlekken, door den geheiiigden persoon van wijlen keizer "Wilhelm I door het slijk te sleuren. Moge het volk de kracht vinden, zeide de keizer, om die ongehoorde aanvallen terug te slaan Geschiedt dat niet, dan zullen wij opgeroepen worden om den strijd te voeien, die ons bevrijdt van zulke elementen, van dien troep, die zich schuldig maakt aan hoogverraad. De keizer herinnerde ten slotte aan de aanvoerders van het Maasleger, en eindigde met een shoch!" op het garde-korps en den koning van Saksen. Deze laatste antwoordde met een »hoch 1" op den keizer. De Reichsanzeiger van gisteren bevat het volgende bericht: De keizer liet hedenochtend aan prins Bismarck liet volgende telegram zenden: »Heden, nu geheel Duitschland den 23-jaiigen gedenkdag viert van de capitulatie van Sedan, dat feit tan beteekenis in de wereldgeschiedenis, is het mij een behoefte des harten, Uw Doorl. te beluigen dat ik steeds met een diep gevoel van dankbaar heid denken zal aan de onvergankelijke ver dienste, die Uwe Doorl. zich in dien grooten tijd verworven heeft tegenover mijn groot vader zaliger, en de zaak van het vaderland, van Duitschland." Bismarck antwoordde: »Aan de voeten Uwer Majesteit leg ik mijn eerbiedigen dank voor den genadigen telegia- phischen groet van hedenmorgen, en voor Uwer Majesteits huldevolle erkenning van mijn medeweiking aan het nationale werk van den Keizer zaliger." Naar de National Zeitung verneemt, is generaal Munier vroeger al eens wegens laster bij rechterlijk vonnis veroordeeld tot fr. 1000 boete. Daarmee, zegt het blad, is het over bodig nog een woord te verspillen om zijn laatste groote daad te brandmerken. Het is aüeen onbegrijpelijk dat het Fransche offi cierenkorps hem nog bij zich duldt, zij het dan ook enkel in de reserve. Graaf Paul Hoensbroech, die twee jaren geleden zoo veel van zich deed spreken door zijn uittreden uit de Jezu'itenorde en ook na dien tijd door menigerlei geschrift over die orde de aandacht tiok, is dezer dagen in het huwelijk getreden met eene dochter van dr. Lettgau, den president der Berlijnsche recht bank. F R A N K R IJ K. De Kamers zullen den 22ti weder bijeen komen. De minister-president Ribot vergezelt den president naar de revue te Remirecourt. De opperbevelhebber der troepen op Mada gascar, generaal Duchesne, heeft op eeu vraag van de regeering geantwoord, dat hij bat uitzenden van versterkingen nietnoodig oordeelt. De Temps bevat een schrijven van zijn correspondent op Madagaskar, waarin deze een zeer treuiig tafereel ophangt van den toestand te Suberbieville. De thermometer wijst daar 100 graden Fahrenheit aan, en het is er zeer ongezond men bevindt zich in deze moerassige, boomlooze streek als in een stoombad, zoodat men óf de koorts krijgt, óf dissenterie. De sterfte is ook zoo talrijk dat men zich haasten moet om Tananariwe te bereiken, al is ook de beraamde weg naar Ikopa nog niet gereed. Daarom ook zal generaal Duchesne niet meer troepen verlangenhij wil de brigade-V oyron zoo spoedig mogelijk laten oprukken, daar zij uit geharde soldaten be staat, niet uitgeput door zwaar werk. De regeering heeft thans definitief de slui ting gelast van alle arena's voor stierenge vechten. Er heerscht in Zuid-Frankiijk op nieuw algemeene verontwaardiging over dit besluit der regeeiing. De heer Charrier, pre- n.vc,"-adjoict te Nimes, heeft een boozon brief geschreven, de geheele gemeenteraad te Bavonne heeft ontslag genomen, omdat de torero's voor den aanvang vau een stierenge vecht over de grenzen waren gezet. Fiégaro, bisschop van Séez, heeft een toe spraak gehouden, waarin hij de belasting op de congregaties heftig aanviel. Hoe het komt dat Magnicr, die, zooals men weet, beschuldigd wordt van knoeierijen in de zaak van de Zuider-Spoorwegmaat- schappij, ontsnapt is Omdat men hem heeft laten ontsnappen, zeide de Fransche pers; zij blijft dat zeggen en wijst op een aardige vergissing, die dit in de hand gewerkt heeft. De officier van justitie maakt zijn eerste requisitoir op en dateert dat bij vergissing 1, in plaats van 13 Augustus. Gevolgdat de vervolging van Magnier niet in den haak was, daar deze senator is en de Senaat 1 Augus tus nog vergaderde. De ongelukkige officier van justitie wordt nu verplaatst. De Nederlander Cohen, bij verstek tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld, en die in Frankrijk gekomen was, om zijn straf te ondergaan, is Vrijdag door de jury der Seine vrijgesproken. Hij bekende met Mata, Fénéon, Oiby, Emile Henry en andere anarchisten in betrekking gestaan, maar ontkende zich schul dig gemaakt te hebben aan gewelddadigheden. BELGIË. De koning is gisteren te Spa aangekomen. De koningin deed Vrijdag een waadelritje in de omstreken van Spa, toen haar paard schichtig werd en zijn berijdster afwierp. De koningin kreeg een lichte wonde aan het hoofd. De wond werd dadelijk verzorgd door dr. Damseaux, die de patiënte volstrekte rust voorschreef. De kwetsuur is niet van gevaarlijken aard. De Independance kan het blijkbaar niet goed zetten dat het school wetsontwerp nu ook al door den Senaat is aangenomen. Het blad tracht nu de beteekenis der verschil lende votums te verminderen door aan te toonen dat groote mannen van de clericale partij, b.v. Beernaert, de Mérode en de Jeune zich tegen het wetsontwerp verklaard hebben. Aarzelend geeft nu toch de Independance toe dat er aan de Kongo wel nederlagen zijn geleden. Het blad spreekt met leedwezen over het sneuvelen van luitenant Cassart, in een. heet gevecht tegen de mahdisten in Addalandbovendien moeten nog 19 soldaten gesneuveld zijn. Te Gent heeft een groote vergadering plaats gehad van slagers uit de meeste groote Vlaamsche steden, waarin o. a. weid besloten, opheffing van het verbod van vee-invoer te verlangen. Twee Gentsche slagers deelden mede, dat de minister De Bru3'n hun had gezegd, dat hij in de eerste plaats voor de landbouwers en de veefokkers had te zorgen en zich de boeren te vriend wilde houden. De slagers besloten door verhooging der pi ij zen van goed vleesch het publiek tot een agitatie ten gunste van de opheffing van het invoerverbod te brengen. ENGELAND. liet Lagerhuis heeft Zaterdag het wets ontwerp, waai bij art. 13 der lersche landwet van 1891 hersteld wordt, bij eerste lezing aangenomen. "Voorts heeft het Lagerhuis voot den aan leg van een spoorweg van Mombassa naar Uganda een voorloopig krediet van 20,000 pd. st. toegestaan, nadat de regeering ver klaard had dat de oorspronkelijke raming der kosten van den ganschen aanleg vermoedelijk van 2.240,000 pd. st. tot 1.735,000 pd. st. zal kunnen worden teruggebracht. De werkstaking der arbeiders in de jute- fabrieken te Dundee is geëindigd. Hetwelk is op de oude voorwaarden hervat. OOSTENRIJ Kill O G A U IJ E. Graaf Badeni, gouverneur van Galicie, wordt 14 September te "Weenen verwacht om den keizer te spreken over de voimiug van liet nieuwe ministerie, Men beweert, dat graaf Badeni geneigd is zich te verstaan met de Jong-Czechen, wier obstructiomstische tac tiek de behandeling der zaken in het parle ment zou kunnen tegenhouden. De regeering zou hun de opheffing van den kleinen staat van beleg te Praag willen toegeven. Voor dat hij naar Lemberg teruggekeerd is, heeft graaf Badeni een onderhoud omtrent dit punt gehad met graaf Tiiun. Deze schijnt voor nemens te zijn den post van gouverneur van Bohemen neder te leggen. Men noemt als opvolger van graaf Badeni

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1