BinnenLindsclie Berichten. Kapitein Zoiaguine is voornemens zijn weten schappelijke expeditie in Abessinië voort te zetten, zonder dat echter eenig officieel karak ter aan zijne zending gegeven wordt. De Gazette de ïfoscoic bevat een artikel over de Egyptische kwestie, waarin het blad betoogt, dat Rusland, hoewel niet direct bij deze kwestie geïnteresseerd, toch de belangen van Frankiijk in dpzen zal voorstaan. Boven dien moet het Ruslands wensch zijn, het kanaal van Suez geheel neutraal te houden. Met den Trans-Siberischen spoorweg wordt thans haast gemaakt. De sectie tusschen Tomak en Tem»k-Yaiesjni wordt nu aangelegd door de bannelingen, aan wie ter aanmoedi ging verschillende voordeelen worden toege kend. Een dag werk aan den spoorweg geldt voor twee dagen van hun straftijd, en na afloop van dezen ontvangen zij 30 procent van het loon, dat zij als vrije arbeiders ver diend zouden hebben. Te Riga heeft de politie een uitgebreid geheim genootschap van vreemde revolutiou- nairen ontdekt. Tal van personen zijn in hechtenis genomen. De staat van beleg is afgekondigd te Moskou, Kroonstad en Kieu'. In de gouvernementen Podolië en Volhynië werden een aantal Duitsche en Oostem ijksche werklieden over de grenzen gezet. O O S T E N R IJ K-H O X G A It IJ E. De wond van aartshertog Ladislaus van Oostenrijk, die zich op de jacht in het been kwetste, is van ernstigen aard. De toestand van den gewonde is weinig bevredigend. Te Buda-Pest is plotseling ovei leden een der meest populaire staatslieden, graaf Ga briel Karoly. Als lid van het Parlement be hoorde hij tot de uiterste linkerzijde dei- liberale anti-clericalen; hij was een democra tisch getint edelman. Een aderbreuk maakte een einde aan zijn leven. Het door de Hongaarsche bisschop-confe rentie uitgevaardigd herdei lijk schrijven is in bezadigde woorden gesteld. Het vermaant de geloovigen, nu de lang bestreden kerkelijk staatkundige wetten in werking treden, zich daaraan te onderwerpen, maar hun huwelijk steeds kerkelijk te doen inzegenen, bij gebreke waarvan de kerk hunnen eclit niet als wettig erkent. I T A L 1 E. Uit Massana zijn te Rome berichten ont vangen, volgens welke in Abessinië een ern stige crisis te wachten is. De ontevredenheid onder de bewoners neemt toe en onder de Abessinische hoofden dreigt een opstand uit te breken. Menelik zou onder dergelijke om standigheden niet alleen geen oorlog kunnen 'voeren tegen Italië, maar ook zijn eigen ge zag is bedreigd. JDe laatste berichten melden trouwens dat Menelik er niet aan denkt de Italianen weer aan te vallen, maar bereid is elk aannemelijk voorstel te aanvaarden. Naar alle waarschijnlijkheid zal in het najaar een aanval op Abessinië, hetzij door de Dervvishen, hetzij uit Schoa, plaats heb ben, een aanval, die misschien groote ver anderingen in Midden-Afrika met zicli zal brengen. Hiertegenover maakt de groot spraak van den lieer Leontiefl', den leider der Russische expeditie naar Abessinië, een vreemden indruk. SPANJE. Volgens een telegram gisteren te Madrid van Cuba ontvangen, is een gevecht geleverd te Menta Casanova. Er vielen in het geheel zeven dooden. De rebellen werden verjaagd. Reeds sedert eenige dagen liep het gerucht dat het voorloopig bewind der separatisten op Cuba nu definitief geregeld was. Berichten, over New-York gekomen, bevestigen dit. De gemachtigden der provinciën Santiago, Sania Clara en Puerto Principe zijn te Najasa, een plaatsje in Puerto Principe, bijeengekomen. Hier werd de constitutie der Yereenigde Staten van Cuba (5 staten) afgekondigdde markies Santa Lucia tot president van dezen Cubaanschen statenbond gekozen en voor de verschillende districten prefecten enz. aange wezen. Antonio Maceo is benoemd tot com- mandeerend generaal in Santiago, Maximo Gomez in Puerto Principe, RolofT in Santa Clara. Najasa zal de voorloopige hoofdstad zijn. Een voorstel om Maceo tot dictator te benoemen, werd na langdurig debat ver worpen. De autonomistische partij zal een verzoek schrift richten om van de Spaansehe regeering ztdfregeering voor Cuba te verkrijgen, op den voet zooais Canada die geniet. Maceo en anderen waren tegen dezen maatregel, daar zij verwachten dat Cuba zich geheel onaf hankelijk zal kunnen maken. T U K K IJ E. De sultan heeft de voorwaarden der mogend heden, Armenië betreffende, aangenomen. Een depêche van Rustem paclia aan den Turkschen minister van buitenlandsche zaken geeft verslag van het onderhoud, dat met Salisbury heeft plaats gehad. Daarin deelde de gezant mede, dat hij aan Salisbury heeft veiklaard, dat de Turksche regeering vol komen eensgezind is met de mogendheden, die het verdrag van Berlijn hebben getcekend. wat betreft de uitvoering van art. 61 van genoemd tractaatmaar dat zij niet de controle eener internationale commissie kan toestaan. Hierop had Salisbury geantwoord, dat, indien de Turksche regeering bij hare weigering blijft, Engeland een beroep zal doen op de mogendheden tot het samenroepen van een congres, en dat dan artikel 61, met de inter nationale commissie, zal worden uitgevoerd. »Indien gij blijft weerstaan," had Salisbury gezegd, »zal dit een teeken zijn dat Turkije zich onttrekt." Volgens officieuse medeelingen heeft de regeering, voor liet geval dat de oproerige beweging in Macedonië zich mocht herhalen, de volgende maatre< elen genomen In de grensgebieden wordt tri, gewone troepenmacht bijna verdubbeld, zoodat daar thans liggen 25 bataljons infanterie, 2 eskadrons cavalerie en 2 regimenten artillerie. Door oproeping van 9500 reservisten is de sterkte op 500 man per bataljon gebracht. Bovendien zijn de brigade Hesclub (8 bataljons) en het regiment Gumildschina (14 bataljons) in de mobilisatie begrepen. In het geheel bedi aagt de verster king bijna 20.000 man. Te Cettinje heeft eene groote volksbetooging plaats gehad voor het gebouw van het Rus sisch gezantschap, ten blijk van dankbaarheid voor de door den czaar aan den vorst van Montenegro op diens verzoek gedane schenking van wapenen en munitie. De regeering is er in geslaagd met eene groep van bankinstellingen eene overeenkomst te sluiten tot conversie van de 5 °/0 douane- leening van 1886 en van de 7 °/0 spoorweg- leening van 1886'88 in een 4 e/0 fonds, dat in 62 jaar aflosbaar zal zijn en wordt afgegeven tot den koers van 80 De nieuwe leening bedraagt ongeveer 11 miilioen T. ponden, zoo dat na de conversie nog een bedrag van 2 miilioen T. ponden in de schatkist zal vloeien, waardoor het tekort van het loopende dienst jaar kan worden gedekt. CHIN A. Nieuwe aanvallen op christenen hebben plaats gehad. Bij Hing-Hoea in de provincie Fa-Fo-Kien werden Ciiineesche christenen beroofd van hunne have en de huizen ver brand. Een hunner is zwaar gewond. De overheid weigerde op herhaalde aanvragen bescherming te verleenen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Het voorstel-Gerritsen betreffende den eed of belofte bij toelating van leden der Pro vinciale Staten en van den gemeenteraad is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Het beoogt de opheffing der onzekerheid met be trekking tot het afleggen van den zoogenaam- den politieken eed, door toe te laten dat door leden van de Prov. Staten en van den ge meenteraad voor het aanvaarden hunner be trekking de eed of de belofte wordt afgelegd. Tevens is voorgesteld te bepalen dat de zui veringseed of verklaring en belofte evenals de toelatingseed of belofte moet worden afge legd in de vergadering, in handen van den voorzitter, wat uit de tegenwoordige redactie niet blijkt. Daartoe strekt ook de omschrij ving van het formulier voor den eed*-(ver klaring en belofte) van zuivering, terwijl thans de Provinciale en Gemeentewet zich bepalen tot een verwijzing naar het bij de grondwet vastgesteld, speciaal voor de aan vaarding van het lidmaatschap der Staten- Generaal, geredigeerd formulier. De voorsteller wil alleen dat deel der eeds kwestie regelen, waarvoor de grondwet van 1887 de oplossing heeft gegeven, en meent dat de bespreking van de eedskwestie even eens thans achterwege kan blijven. SCHIEDAM, 5 September 1895. Door de financieele commissie werd in de raadszitting van Dinsdag j.i. het volgende rapport ingediend Aan den Gemeenteraad van Schiedam. Wij hebben de door U in onze handen gestelde rekening der gemeente over 1894 met bijbehoorende bescheiden onderzocht en adviseeren U, onder terugzending der stukken, die rekening goed te keuren. Een niet onaanzienlijke besparing zou kunnen verkregen worden door een eenigszins gewijzigde mandatcering van verschillende bezoldigingen. Voor eiken termijn der bezoldiging wordt thans een afzonderlijk mandaat verstrekt, zoodat op elke jaarwedde boven f 300.(de lagere zijn niet zegelplichtig) 4 en soms 12 zegels van f 0.22' noodig zijn. Indien do geheele jaarwedde op éen mandaat werd voldaan, zon slechts éen zegel noo dig wezen. Naar wij meenen bestaat tegen deze methode geen noemenswaardig bezwaar en wordt ze elders vrij algemeen toegepast. Aan de meeste mandaten voor leveriBgen enz. zijn dc rekeningen vastgehecht. De formulieren voor die rekeningen worden veelal van gemeente wege verstrekt, doch hebben een grooter formaat dan het mandaat. Daardoor moeten de rekeningen om het mandaat worden heengevouweu. bij het nazien weder worden teruggeslagen enz. Door een kleine verandering in het formaat der formnlierei zon hier veel tijd cn last worden uitgewonnen Het zou naar onze meening zeer wenschelijk zijn dat bij de indiening der rekening een staat worde' overgelegd 1ste van de ontvangsten en uitgaven, die feitelijk tot het dienstjaar behooren doch no» met hebben plaats gevonden, en omgekeerd van dezulke, die niet op het dienstjaar behoorenener' toch op voorkomen en 2de van de buitengeaon, ontvangsten en uitgaven. Eerst deze staat zon loeren of de gemeente-fmancièn zijn vooruitgegaan of achteruit, welke wetenschap toch voor de bar- gerij en den gemeenteraad van groot belang fel De vergelijking van het begin- met het eindsaldo'> zegt te dien aanzien niets. Een proeve van zulk een staat wagen wij Mer voor het dienstjaar 1894: Ontvangsten. Goed slot volgens de rekening f 20,727.97 i Nog op 1 Juli 1.1. te verhalen: plaatselijke dir. belasting f 1,672,57s inkomstenbelasting - 3,753.02 f 5.425.59' waarvan, geschat naar het dienstjaar 1893, zal binnenkomen - 1,300.— teruggave van het Rijk wegens voor schotten. - 22.75 'I Kosten aankoop „de Nederlanden" - 20,102 School Tijlf 16,621.00' Af rijksbijdrage - 4,155.25 - 12,465.75' Te kort in dc kas van den gemeente ontvanger W. Boffers per saldo - 47,691.49 f 102,309.96' Uitgaven. Batig saldo dot rekening van 1892 f Beschikking over een gedeelte van het saldo van 1893.- Nog op 1 Juli 1895 te betalen aflossing en coupons over. 1894 of vroeger2,260.50 waartegenover op 1 Juli 1894 nog te betalen over 1893 of vroeger - 770.48s In 1894 in ontvang gebracht, doch tot vroegere diensten behoorende restant plaatselijke directe belasting 1893." restant inkomstenbelasting 1893/4 teruggave van voorschot "aan 'tRijk in zake besmettelijke veeziekten rijksbijdrage verbouwing school Brouwer - Verkoop land aan Yan Deventer. Geldleening 8,225.36 20,000.— 1,490.01' 217.51' 989.18' 129.56' 1,834.44' 25,096.40 20,075.— 78,057.48' zoodat de gewone ontvangsten de gewone uitgaven hebben overtrof fen met24,252.48 (Vrij hebben do uitgaven voor hot stoomgemaal Broersvest, voor het stortebed aan het Spuikanaal en voor de vernieuwing der bevolkingsregisters niet, onder de buitengewone opgenomen; dergelijke werken komen bijna elk jaar voor en zijn niet rechtstreeks rentegevend; het schijnt dus voor zichtiger znlke onder do gewone uitgaven te brengen.) Deze uitkomst is in hooge mate verblijdendde achteruitgang onzer financiën is tot staan gekomen cn heeft voor een krachtigen vooruitgang plaats gemaakt. Dit wettigt het vertrouwen, dat de rente en aflossing der kapitalen, noodig voor de reeds gevoteerde en nog voorgenomen openbare werken, zullen kunnen betaald worden zonder belastiDg- verhooging; misschien zelfs zal bovendien belasting vermindering mogelijk zijn. Voor een belangrijk deel is de gunstige uitkomst toe te schrijven aan het zuinig beheer van het Dagelijkscb Bestuur. De leus van bezuiniging aan te heffen eu zich daarmee een zekere populariteit te verwerven is gemakkelijk moeilijk is die leus werkelijkheid te doen worden zonder algemeenc belangen te schaden. En al spreekt het vanzelf, dat niet elke in dat uitgeteerde, vaalbleeke gelaat, dat thans door den hartstocht, die hem verteerde, nog afzichtelijker voorkomen aannam. llertha durfde niet naar hem opzien, dewijl zij gevoelde, dat de geringste indruk haar moed ran het wankelen kon brengen, en Ilersdoiff wist teistond daarop den gloed te bedwingen, die als in zijne gezonde dagen zijn bloed aan het koken had gebracht. Op vrij bedaarden toon vervolgde hij sAls een ander dit gezegd had, zou het mij als wreede spot in de ooren geklonken hebben. Van u kan ik dit niet veronderstellen. Onze taal heeft geen woorden, die u een indruk zouden kunnen geven van mijn oneindige dankbaarheid maar bij eenig nadenken zult gij toch zelve tot de overtuiging moeten komen, dat ik mij tegen u vergrijpen zou, wanneer ik mij het aanbod ten nutte maakte, dat zoozeer getuigt van uwe grootmoedigheid en zelfopoffering." Niet beslist maar aarzelend klonken die laatste woorden en gaven den indruk, dat zij niet de ware overtuiging van den spreker uitdrukten. Had hij bedoeld Ileitha in haar voornemen te versterken, hij had geen beter middel kunnen kiezen. Als de man weifelt, treedt de vrouw handelend op. Op beslisten toon antwoordde Hertha t>Gij overschat mijne bedoeling. Ik vervul slechts een plicht, mij door een ander op de schouders gelegd, als het mij gegund mag zijn iets tot leniging van uw lijden en tot uw herstel bij te brengen." Hersdorff streek de hand over het voorhoofd en schudde het hoofd, sliet is mij of ik droom," verzekorde hij, ven voelde ik niet dat mijn hoofd koel is, dan zou ik meenen te ijlen. Nog weinig dagen geleden vei beeldde ik mij, dat gij mij verachttet en ontweektwaarmede heb nu ik zoo groote gunst verdiend Dat kan niet enkel medelijden met mijn ongeluk zijn, dat komt voort uit hooger, edeler gevoelens maar hoe kan eene vrouw in den bloei van jeugd en schoonheid zich aangetrokken gevoelen tot mij, armen sukkelaar Hertha liet hem niet uitspreken. Zij kwam dicht bij hem staan en legde hare hand op de zijne. Vraag mij geene nadere verklaring, maar ge loof vrij, dat jk goede gronden heb voor't geen ik doe en gij wat gij eene gunst noemt gerust moogt aannemen." uEn toch moet ik nog eene tegenwerping maken, Hertha, want als het u werkelijk ernst is met uw voorstel ik kan het bijna niet ge- loovendan is daaraan eene voorwaarde verbonden, waaraan gij nog niet gedaebt zult hebben." »Ik versta u," antwoordde zij zondereenigen schroom, len ik verzeker u, dat ik daaraan wel gedacht heb. Ik weet, dat gij dan alleen mijn aanbod kunt aannemen, als ik uwe vrouw wil worden, en ik had u niet opgezocht, als ik niet het vaste voornemen had ook die voorwaarde te vervullen." Voor zij het weten of beletten kon had hij haar den arm om den hals geslagen en haar naar zich toe getrokken en evenals in dien eersten nacht van hun samenzijn gevoelde zij zijn heeten adem tegen hare wang. llerthamijn geliefde Hertha!" fluisterde hij. jlk heb mij dus niet vergistalleen de dwang van ingebeeld plichtsgevoel weethield u om in mijne armen te vliegen. Neen, neen, dierbaar meisje, ik versmaad uw offer niet, want twee menschen, die elkander minnen als wij, beboeren vereenigd te zijn tot in den dood!" Hertha overviel eene rilling, alsof de dood zelfs met zijne koude knoken haar omhelsde j maar het ontbrak haar aan kracht om zich, zooals vroeger, aan zijne omhelzing te onttrekken en aan moed om den zieke zijne illusie te ba- nemen. Eerst toen Hersdorff rochelend naar aderu begon te hijgen, maakte zij zich vrij en vroeg of hij zich niet te zeer opwond. Doch hij schudde van neen en, trots de pijnen, die hem kwelden, beproefde hij te glimlachen. Met in spanning bracht hij uit iNeen, o neen 1 Ik zeide u reeds, dat van vreugde nooit iemand gestorven is. Neen, mijn schat, ik zal nu niet sterven. Gij hebt mij het toovermidde! toegediend, dat mij genezing zal brengen, dat mij 2al teruggeven, wat ik docr eigen schuld verloor kiacbt, jeugd en gezondheid, geluk 1" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2