14:1 tezflïniging de instemming van ieder Tinden zal en jgt wat liozuiging schijnt soms slechts uitstel van uitgave is, een woord van dankbare hulde aan het Dagelijksch Bestuur zal niemand ongepast achten. De toestand der gemeente-financien hangt van te veel onberekenbare factoren af om met voor tellingen niet voorzichtig te zijn. Maar bedenkt sen, dat verschillende reeds genomen maatregelen Tgn' bezuiniging eerst op volgende diensten hun invloed knnncn uitoefenen, dan rneenen wij uit gaande van de onderstelling, dat bet Dagelijksclï Bestuur op don ingeslagen weg zal voortgaan en daarbij door Uw college krachtig zal worden gesteund de voorzichtigheid niet nit 't oog fe verliezen niet te zeggen, dat een gunstige toe stand in do naaste jaren waarschijnlijk is. De Jlnancieele commissie, Schiedam Schuurman, Voorzitter. 26 Augustus 1895. v. Luik, Secretaris. De voorzitter zeide de commissie dank voor haar gunstig rapport op de rekening en vulde dadelijk de drie punten van bemerking, door de commissie genoemd, beantwoorden 1°. Burgemeester en wethouders zullen het onderzoeken, doch zijn voorloopig de meening toegedaan, dat liet niet wensciieltjk is. De gemeente-ontvanger zou dan het geheele iaar zonder betaiingsstuk zijn; bovendien was liet eea groot bezwaar bij sterfgevalook admi nistratief is het niet juist gezien. Maar zoo-* als gezegd is, zij zullen het onderzoeken. 23. Te groote rekeningen. Aan dit bezwaar is ai te gemoel gekomen, daar er maatregelen zjjn genomen in den zin, door de commissie gewenscht 3°. Voorshands kon hij namens burge meester en wethouders mededeelen, dat zij daartoe voor het vervolg bereid zijn. De toestand der gemeente-financiën was nog iets roodkleuriger te noemen, dan door de financieele commissie was voorgesteld door den burgemeester werden, als bewijs daarvoor, .nog eenige posten opgenoemd, als buitengewone uitgaven gedaan, tot een bedrag Tan f 10,000. Door burgemeester en wethouders werd liedenriamiddag te 2 uur, ten raadhuize aan besteed: het leggen van een cementsteenen riool in de Hagastraat. De volgende inschrijvingen waren ontvan gen: Adr. Lodder te Oud-Beierland voor f1390.—H. Wienhoven alhier voor f 2272. en D. Varkevisser te Overschie voor f2289.— Het werk werd aan den laagsten inschrij ver gegund. De vrouw van W. Woensdregt, aan den Oostsingel alhier, gistermiddag te 3 uur bezig zijnde met het inruimen van de alkoof, welke zij had schoongemaakt, en niet be merkende dat het luik van een zich onder die alkoof bevindenden kelder openstond, viel in den kelder en bekwam daarbij een schedel breuk, tengevolge waarvan zij reeds te 6 uur is overleden. De koning van Wurtemberg komt aan staanden Zondag op het Loo. De heer George Laidley, ingevolge kon. machtiging benoemd tot vice-consul te Fi- gueira, is in die hoedanigheid door de Por- tugeesche regeering erkend. Stet De heer M. Henriquez Pimentel, vertegen woordiger der Nederlandsche regeering op het thans te Brussel vergaderend internatio naal congres voor zaken der levensverzeke ring, is benoemd tot vice-president voor Ne derland ter conferentie. De Haagsche correspondent van de N. Qron. Ct. zegt gehoord te hebben »rij het dan ook maar bij geruchte" van een onmiddellijke aanvraag om eene interpellatie (toen zei. dat dr. Schaepman zich er voor zou spannen) over de jongste bevorderingen bij bet wapen der artillerie beter gezegd de niet-bevordering van het kamerlid-Seret. Het zou niet onmogelijk zijn, dat die inter pellatie nog tusschen 't kieswet-onderzoek door, in de loopende zitting werd afgedaan. Anders wordt dit de eerste gepeperde scho tel voor het nieuwe menu, na de adres- consommé en de gewone hors d' oeuvres van een pasgeopend zittingjaar. Ook met opzicht tot de gewerenzaak schjjnt er zegt dezelfde berichtgever zoo al geen interpellatie in optima forma, toch een poging om den minister van oorlog ophelderingen te doen geven, in de lucht te zweven. De heer De Bas, die in deze aan gelegenheid een nogal actieve rol heeft ver- Bild, zou meer licht vragen en het kan zeer goed zijn, dat ook dit muisje een tamelijken staart zal hebben. De vraag is alleen, wie de pjn zal gevoelen, als er op wordt getrapt. Naar wij vernemen, zal iedere trein van de stoomtram voorzien worden van een ver- oandtrommel, die door de conducteurs, welke allen den cursus voor eerste hulp bij onge lukken volgden, bij eventueele gevallen zal worden gebruikt. Vnlschc munter aangehouden. Sedert een dag of veertien had de onder inspecteur van politie T. Alberda, te Rotter dam, daartoe door verschillende doch vage aanwijzingen geleid, er de lucht van gekregen, dat een oude tuchthuisboef zich te dezer stede onledig hield met het maken van valsche munt. De nasporingen van den inspecteur bleven niet onbeloond. Hij kwam allengs tot de we tenschap dat op een kamer en een keukentje van pand no. 40 aan de Eerste Diergaarde- straat gehuisvest was zekere N. J. Kouw, een 4G-jarig man, die geheel op zichzelf woonde en met zijne buren niet de minste gemeen schap onderhield. Hem bleek ook dat deze Kouw in het jaar 1883 tot 12 jaren tucht huisstraf veroordeeld was wegens het inakeo van valsche muntbiljetten. Gisterochtend deed de justitie, van een en ander in kennis gesteld, een inval in Kouw's woning. Vergezeld van den onder-inspecteur Alberda togen de substituut-officier van justitie mr. H. J. K. Dijclnneester en de rechter commissaris mr. J. IJ. van Meurs, van een smid vergezeld, derwaarts. De deur was opcr, en justitie en politie vonden Kouw druk aan zijn misdadig werk. Hij werd terstond gegre pen en geboeid. In de door hem betrokken woning werden o. m. gevonden een pers, verschillende cliché's, massa's rerf, gereedschappen, bij valsche mun ters in gebruik, en ook een afgewerkt valsch bankbiljet van f 25. Een en ander werd in beslag genomen, en de verdachte, na een voorloopig verhoor, naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overgebracht. (2V. li. Ct.) De heeren F. Kloos Zn. te Alblasserdam waren voor f 122.736 minste inschrijvers bij de gisteren aan het departement van water staat gehouden aanbesteding van het maken en stellen van de ijzeren deuren en verdere ijzerwerken der scheepvaartsluis bij Andei, onder Andel en Gressen, beboerende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Uit den gemeenteraad van Ridderkerk. De heeren hadden het over de breedte van den bovendijkweg. De polder mankt den dijk 4 M breed. De heer Smit zei dat volgens het contract 5 M de breedte was. De voor zitter stelde voor eene afwachtende houding aan te nemen. De heer Smit: Er is wel eens gesproken over een middel om te zien of de weg breed genoeg is. Men gaf dit middel: Neem twee geladen boerenwagens, zet op den eenen bur gemeester en wethouders en op den anderen dijkgraaf en hoogheemraden, en laat die wagens dan elkaar passeeren. De voorzitter: Als de weg zoo gevaarlijk is, als de heer Smit zegt, dat B. en W. en dijkgraaf en hoogheemraden hun nek kunnen breken, dan voorzeker moet er in voorzien worden. Te Noordwijk-aan-Zee waar de buiten- landsche badgasten bijna allen Duitschers zijn is Maandagavond door dezen een prachtig vuurwerk ontstoken, ter herinnering aan den slag van Sedan. Inzonderheid voor de groote stukken was het jammer, dat het zulk helder maanlicht was. Zeer vele inwoners van de beide Noord- wijken waren saamgestroomd om het schitte rende schouwspel te zien. Mr. W. W. van Lennep, die te Amsterdam als wethouder van onderwijs is afgetreden, welk ambt hij gedurende 14 jaren met zeld zame toewijding waarnam, werd Maandag avond een huldeblijk aangeboden namens de onderwijskrachten, verbonden aan bet open baar lager en middelbaar onderwas in de hoofdstad, bestaande in een prachtig bronzen beeld, ^Excelsior" voorstellende. Toen Dinsdagmiddag een dienstmeisje op het Damrak te Arasterdam een bankbiljet van f lOO trachtte te wisselen, sprong er eens klaps een circa lü-jarige knaap op haar toe, die baar het kostbare papier wist te ontruk ken, en er mee op den loop ging. vrouwen en meisjes. Een agent verzocht dien jongens die baldadigheden na te laten en hun weg te vervolgen, doch hij weid onverwachts door hen aangevallen, op straat gegooid en mishandeld. De aanvallers werden door twee heeren met den wandelstok op de vlucht gejaagd. Later is een jongen in bewaring gebracht als medeplichtig aan dit geval. Dezer dagen was men te Terhorne getuige van een edele daad van zelfopoffering. De visscher A. Scholten van Oudrhaske begaf* zich in weerwil van herhaalde waarschuwin gen met zijn punter op de Geeuw. Nauwe lijks was hij midden op het water of een hevige windvlaag deed het ranke vaartuig kantelen. De visscher klemde zich aan den punter vast en riep luidkeels om hulp. Tal van personen waren getuigen van den doodsangst van den ongelukkigea man, doch niemand scheen genegen het gevaar te trot- seeren. Toen sprongen twee meisjes van 18 en 10 jaar, dochters van den veehouder Jouverda, in een roerichouw en staken onbe vreesd van wal. Met vaardige hand zwenkten zij om den omgeslagen punter heen, grepen den drenkeling, trokken hem in de schouw en brachten hem behouden ann den oever. Als een niet aüedaagsoh geval meldt men aan de R. R. Ct. uit Putten (Geld.), dat een tijdelijk inwoner dier gemeente, die niet ge noemd wenscht te worden, aan den burge meester een gift van f 500 voor de gemeente gezonden heeft als bijdrage in de kosten barer huishouding. Te Borselen (Zeeland) heeft men bij het graven van een waterput, op eene diepte van ongeveer anderhal ren meter een goed ge legde keibestrating ontdekt. Men vermoedt, dat deze een deel uitmaakt van een ver dronken dorp. Ylaardingen. In de Dinsdag gehouden gemeenteraadszitting was ingekomen van den heer A. van der Snoek, gemeente-architect, een verzoek om eervol ontslag, met behoud van -j3 van zijn jaarwedde. Ofschoon burge meester en wethouders een voorstel tot ont slag van dien ambtenaar hadden ingediend wegens ongeschiktheid, waarvan de voorzitter een paar feiten van ernstige» aard noemt, wordt met het oog op zijn leeftijd, lichaams gebreken enz., besloten eervol ontslag te ver- leenen en hem een pensioen van f 750 toe gekend. De vaste commissiën werden in hoofd zaak alle herkozen. De gemeentebegrooting 1806, in ontvang en uitgaaf f 158,399.80, werd aangeboden. "Voor de betrekking van gemeente-architect zullen sollicitanten worden opgeroepen, op een jaarwedde van f1800. De titularis zal wetenschappelijk en praelisch ontwikkeld moeten zijn. Rotterdam, De gemeenteraad heeft Dins dag bij acclamatie aangenomen het voorstel tot aanleg van een telephoonnet en het in exploitatie nemen daarvan in eigea beheer. B. en W. zijn door den raad gemachtigd bestellingen te doen van het materieel. Door de heeren Muller, Ebeling, Cremer en Van Rossem is een voorstel ingediend lot invoering eener plaatselijke directe belasting, in plaats van de inkomstenbelasting. De voor stellers vvenschten bun voorstel in de secties behandeld te zien, waarover in de volgende zitting zal worden beslist. Tegelijk is een voorstel van B. en W. in gekomen, om opnieuw de bestaande inkom stenbelasting vast te stellen. 's-Gravenliage. Jhr.Gevaerts van Simons- haven heeft bericht de benoeming tot wet houder aan te nemen. Dientengevolge zijn de verschillende richtingen in den gemeente raad in het dagelijksch bestuur vertegen woordigd door een conservatief, een katholiek, een liberaal en een anti-revolutionnair lid. Dinsdag bemoeielijkten op den Nieuwendijk te Amsterdam een 8-tal opgeschoten jongens De heer mr. G. J. Goekoop, lid van Gede puteerde Staten, is opgetreden als waarnemend griffier der Staten. De oud-minister, de heer Tak van Poort vliet, is, na eene afwezigheid van bijna 3 maanden, welke hij om gezondheidsredenen buitenslands doorbracht, te dezer stede terug gekeerd. Leiden. Voor de gebruikelijke uitdeeling van brood en haring op 3 October hebben zich ditmaal 2806 vrouwen laten inschrijven en 2474 mannen, voor een uitreiking van bier en tabak te worden begunstigd. Amsterdam. Op een vraag van den heer Pijnappel naar den stand van deduin- waterkwestie, heeft de burgemeester dezer gemeente in de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad geantwoord, dat B. en W. zich tegenover de Duinwatermaatschappij be reid hebben verklaaid, wanneer de vergade ring van aandeelhouders der maatschappij daarmede tevreden is, aan den raad voor te stellen voor de overneming van de werken der maatschappij te betalen 12 millioen in 2Vü pCt. obligation der gemeente Amsterdam, a pari, dat is, bij den tegenwoordigs» stand der gemeentefond-en, een waarde van nog geen 11 millioen. Men herinnert zicli dat de gemeeute eerst acht, toen tien millioen ge boden had; dat de D. W. M. de waarde van hare werken bad berekend op 15 16 mil lioen, terwijl de lieer Coniad de wei Lelijke tegenwoordige waarde der werken op ruim twaalf millioen had getaxeerd. Scliagcn. Maandagmiddag zijn kort na elkaar zes van de zeven pilaren m°t hunne j spitsbogen, welke aan de zuidzijde der rume j der herv. kerk waren blijven staan, doch I sedert Vrijdag j.t. zichtbaar naar het noorden j begonnen over te hellen, met donderend j geraas in het schip der kerk gestort. Op aan merkelijke» afstand van de ruïne was de dreuning van den grond nog merkbaar. Ge- i lukkig werd en vvoidt aan niemand toegang tot de ruïne verleend. Thans staat er aan den kant van het koor am elke zijde van liet 1 schip der kerk nog slechts een pilaar niet een spitsboog. In den romp van den toren. welke thans zoogoed als op zich zelf staat. 1 is tot heden geene wei king te bespeuren. Het is zeer te hopen dat dit zoo moge blijven, totdat de slooper hem zal kunnen afbreken 1 want het ineenstorten van dezen kolossus zou .onberekenbaar gevaar opleveren voorde hui- zen in de nabijheid rondom het Marktplein. Loosdrcelit. De raad dezer gemeente heeft met algemec-ne stemmen besloten om te berusten iu de uitspraak van Gedeputeerde Staten, die, met vernietiging van liet besluit van den gemeenteraad, den heer J. Floor, nieuvvgekozen lid, hebben toegelaten, daar hij* volgens het oordeel van Ged. Stalen niet als bedienaar van den godsdienst moet worden beschouwd. De Koninginnen in 'f Oosten. Het doel van den dag van gisteren gold een bezoek aan Enschede, die belangrijke fabrieksstad in liet nijvere Twente. Te 10 uur uit Zwolle vertrokken, waren de Koning innen overal liet voorwerp van luide en warme ovaties; het fel gefluit van een groepje socia listen te Hengelo werd weldra ovei stemd door gejuich en het zingen van het v Wilhelmus" door de talrijke toeschouwers. Ten 11.33 ure stoomde de treiu Enschede binnen, opgewacht door buigemeester Vau der Zee en de wethouders, terwijl de schuttel ij- rnuziek het Wilhelmus" speelde. Toespraken enz. hadden plaats, kortom de ontvangst was hier even hartelijk als elders. Iu rijtuigen ging het stapvoets naar het Volkspaik, een geschenk van den heer H. J. van Heek aan Enschede's vveiklieden, sierlijk en geriefelijk 1 aangelegd, met gelegenheid tot Toynbee- 1 onderwijs. J Vervolgens ving de groote tocht door da j stad aan, langs de versierde straten, totdat ruim 12 uur het stadhuis bereikt werd, waar een déjeuner-dinatoire de hooge gasten met gevolg wachtte. In gloedvolle taal hield de burgemeester een toespraak, gewagende van de groote eer van dit bezoek, door't Oranje huis aan Enschede bewezen, en eindigende met een heildronk op bende Vorstinnen, welke rede door de Regentes minzaam werd be antwoord. Zoodra men zich behoorlijk gerestaureerd had, werd een bezoek gebracht aan de Nederlandsche school voor nijveiheid en handel, waar de directeur, dr. Borgman, ter receptie gereedstond en een uitvoerige rede hield, waarna hij HH. MM. liet programma der school aanbood. Nadat de zalen mot be langstelling bezichtigd waren, begaf men zich naar de spinnerij der Gebr. Van Heek, waar HH. MM. ontvangen werden door den patroon firmant en eveneens overal een kijkje werd genomen, terwijl de werklieden het »WiI- helmus" en »Wien Neèrlandsch bloed" zon gen. Het laatste bezoek gold de fabrieksschool, ■waar de Koninginnen onder geleide van den heer F. P. Scholten de leerzalen doorwandel den, waarna Zij zeer voldaan vertrokken. Op het vastgestelde tijdstip verliet men de nijvere fabrieksstad weder onder den besten indi uk, overal luide toegejuicht door onafzien-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3