ff. 1895 Zaterdag 7 September. N°. 8870 ©genenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GE VEIL L OD'}Ê. BUREAU: B«TEBITXAAT 7 O. Buitenlau tl s ch e B er i c liten. DENEMARKEN. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10, Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. ƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.40. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F E i N K RU L Een groot diner is door het Fransche mi nisterie van oorlog gegeven ter aere van generaal Dragomirof, militair gouverneur van Kief, en van de Russische militaire attachés. Aan het dessert stelde generaal Zurlinden «en dronk in op den czaar, het Russische leger en de attachés. Genei aal Dragomirof beantwoordde den toost door zijn glas te ledigen op de gezondheid van president Faure en op Frankrijks bloei. Ter gelegenheid van het bezoek van den lord-mayor van Londen aan Bordeaux zullen een aantal feesten plaats hebben, die van liet tentoonstellingscomité, van de kamer van koophandel, van liet gemeentebestuur en van het departementaal bestuur van de Gironde zullen uitgaan. Er moeten in de zaak tegen het bestuur der Zuider-spoorwegmaatschappij nog andere s vergissingen" zijn gebeurd, waardoor het den advocaten der beschuldigden mogelijk is geweest, de namen van alle daarbij betrokken autoriteiten en volksvertegenwoordigers te weten te komen. Men vreest dat van deze wetenschap een ruim gebruik zal gemaakt worden. Mogelijk is het intusschen, dat dit bericht zelf in de wereld is gestuurd, om alle autoriteiten, wier geweten niet zuiver is, wat voorzichtigheid aan te raden. Te Bayonne hadden Dinsdagavond weer on geregeldheden plaatshet volk draaide de lantaarns uit, wierp bij de onderprefecturen zie glazen in, en viel ook eenige ambtenaren met steenworpen aan. De troepen moesten de menigte uiteenjagen. Bonier, prefect van Gard, is opzettelijk naar Parijs gekomen om den minister Leygues te gaan onderhouden over de opgewondenheid die in liet Zuiden heersciit wegens het ver bieden der stierengevechten. Men zegt dat Leygues nu weer verzoeningsgezind is, en dat het stierengevecht, tegen Zondag te Nimes georganiseerd, zal mogen doorgaan, mits geen toreador er aan deelneemt. Men weet dat de Lefèbre-transportwagens, op Madagascar in gebruik gesteld, verschil lend beoordeeld worden. Over het geheel keurt men ze scherp af. De afgevaardigde Géraull-Richard heeft nu beloofd, de regee ring te interpelleeren oier de ïergerlijke schandalen" die bij het opmaken van het contract tusschen de regeering en den fabri kant dier wagens hebben plaats gehad. Men rekent, dat generaal Duchnesne 15 October in Tananarive zal zyn. 25 October komt, zooals wij reeds berichtten, de Kamer bijeen, zoodat de regeering een joyeuse entree met het bericht van den val van Madagascars hoofdstad zal kunnen maken. Als dit alles goed gaat, dan volgen voor de regeering nog eenige onaangename dingen: een supplementoir krediet voor de expeditie, een krediet voor do blijvende bezetting en dan de neteligste vraag voor alle koloniale mogendheden: ulVhat will he do with it". Of de regeering al deze kwesties en de interpellatie over de rijtuigen Lefèbre zal overleven wie zal het zeggen? Het suppletoir krediet voor Madagascar, dat de regeering bij de heropening der Kamer zitting zal vragen, bedraagt volgens de Köl- nische Ztg. 40 millioen francs. Te Marseille gisteren uit Tongkin ontvan gen bladen melden dat de colonne die in het bergland van Panhav voortrukt, de Chineesche roovers aanviel, waarbij de familie Liandet zich in gevangenschap bevindt. Het is aan de colonne, die uit Tongkineesche tirailleurs be stond, niet gelukt, zich van de goed versterkte positiën des vijands meester te maken. Aan de zijde der Franschen telde men 6 dooden en 50 gewonden. De roovers moeten groote verliezen geleden hebben. Er worden verster kingen gezonden. DUITS C II L A X D. In een gisteren te Berlijn gehouden soci aal-democratische vergadering heeft het Rijksdagslid Auer de houding zijner vrienden bij de Sedanfeesten uiteengezet. De partij bad daaraan geen deelgenomen, omdat zij in het algemeen den oorlog verafschuwt, maar de Fransche kameraden moesten niet verwach ten dat de Duitsche sociaal-democraten het zouden goedvinden, als Frankrijk een oor log tot herovering van Elzas-Lotharingen ondernemen wilde. De Berhjnsche politie heeft twee nummers van de sociaal-democratische Vorwarts in be slag genomen, terwijl de »verantwcordelijke redacteur" van het blad, zekere Pfund, een strooman, is gevangengenomen wegens ma jesteitsschennis. Te Dresden zal den 21n September een internationaal congres tot bescherming van den geestelijken eigendom gehouden worden. BELGIË. Het Journal de Bruxelles ontkent dat de jongste gebeurtenissen de regeering hebben genoopt hare plannen ten aanzien van het Congo-vraagstuk te wijzigen en dat binnen kort een nauwgezet onderzoek moet plaats hebben in Afrika zelf. H. blad acht het on mogelijk dat het vraagstuk der overname van den Cor.go-staat door België nog in den loop der eerstvolgende zitting worde opgelost. Het bericht dat luitenant Cassart. in dienst van den Congostaat, in het Wellé-gebied overleden zou zijn, wordt officieel tegenge sproken. Hetzelfde telegram meldt dat de toestand bevredigend is in het gebied van de Oebangi en de Welle, EN GELAND. Het Boogerhuis heeft het wetsontwerp waarbij art. 13 der Iersche landwet van 1891 hersteld wordt, bij alle lezingen aangenomen. In het Lagerhuis deelde de onder-secreta ris van buitenlandsche zaken Curzon gisteren mede, dat de bescheiden in zake de terdood brenging van den reiziger Stokes in den Congostaat in onderzoek zijn. Op het oogen- blik kan spreker alleen zeggen, dat uit de stukken blijkt dat het geval zeer ernstig is. De minister Chambeiiain deelde mede dat de Boeren begonnen zips in Swaziland hoven van justitie te vestigen en dat de koning daar tegen wel eerst bezwaren heeft geopperd, maar die later heeft geopperd, maar die later heeft ingetrokken. De Boeren hebben geen forten opgeworpen, en er bestaat geen enkele reden om bloedvergieten te vreezen. Het parlement is zonder sluitingsrede b'y koninklijk besluit, door den lord kanselier voorgelezen, tot 18 November verdaagd. Een telegram uit Bombay meldt, dat den 24n Augustus j.l. te Duhlia, in het district Kandesch, een tioep Muzelmannen eene Hin- doe-piocessie heeft aangevallen, zoodat de po litie moest tusschen beiden komen en van bare vuurwapenen gebruik maken. Vijf Muzel mannen werden gedood, 5 doodelijk en vele andere licht gewond. Het bestuur der reformpartjj van de linker zijde, die over 53 zetels in het Folkething beschikt, heelt een ontwerp samengesteld voor een nieuw program, waarop als voor naamste punten vootkomen: hervorming der tarieven van invoerechten in den zin van vrijhandel, verlaging der inkomsten- en ver mogensbelasting, inkrimping der uitgaven voor het leger, verbetering van het land bouwkrediet en hervorming van het volks schoolwezen met verhooging van de jaarwedde der onderwijzers. ZWEDEN on NOORWEGEN. Op grond van een besluit van den Rijksdag heelt de regeering van Zweden de ïtusschen- i ijks-overeenkomst" met Noorwegen opgezegd. Deze overeenkomst bevatte een aantal gun stige bepalingen voor het handels- en scheep vaartverkeer tusschen de beide landen der Scandinavische unie. Door de opzegging zal overeenkomst in 1897 vervallen. De Noorweegsche pers is zeer verontwaar digd over het besluit der Zweedsche regee ring. En zelfs de Zweedsche bladen, die erken nen dat de houding van Noorwegen niet altoos welwillend was, moeten toegeven, dat de opheffing der overeenkomst een te scherpe veroordeeling van het gedrag van Noorwegen is, want het is zeker, dat Noorwegen door de opzegging gevoelig getroffen wordt. RUSLAND. Een telegram uit Petersburg meldt, dat de Duitsche rijkskanselier vorst Hohenlohe heden daar verwacht wordt en door den keizer en de keizerin te Peterhof in audiëntie zal worden ontvangen. De Nowosti verneemt, dat 500 Mohamme danen uit den Kaukasus, die zich willen ont trekken aan den Russischen dienstplicht, zich naar Turkije hebben begeven. Zij zullen zich in den omtrek van Konslantinopel vestigen. In verschillende diocesen is gelast, geen huizen, winkels of landerijen, die kerkelijk eigendom zijn of tot kloosters belmoren, te verhuren aan Israëlieten. Uit Taschkend wordt gemeld dat de werk zaamheden der grensregelingscommissie in Pamir een zeer gunstig verloop hebben en dat reeds een grenspaal is geplaatst op het hoogste punt der pas van Bendersky. Be richten uit diezelfde stad wijzen op de belangrijke afname van het aantal tijgers, die vroeger in Turkestan huishielden. Naar mate de Russische beschaving zich in die streken meer baan breekt, zegt liet bericht, worden de tijgers zeldzamer; zelfs zijn er plaatsen, die vioeger van deze roofdieren wemelden, maar waar men er thans geen enkele meer vindt. ITALIË. De gemeenteraad van Napels heeft met 38 tegen -33 stemmen besloten, een deputatie naar Rome te zenden ter gelegenheid van de feesten op 20 September. Een vroeger raads besluit, volgens hetwelk men zich niet officieel zou laten vertegenwoordigen, werd vernietigd. De burgemeester en de wethouders, die tegen het zenden van een deputatie waren, hebben daarop hun ontslag aangeboden. Generaal Baratieri heelt te Brescia een redevoering gehoudeu, dip in het algemeen door de pers zeer ongunstig beoordeeld wordt. De generaal schijnt dapper de oorlogstrompet tegen Abessinië geblazen te hebben. B U L G A R IJ E. Drie reserve-officieren hebben in het depar tement Burgas ongeveer 30 man bijeenge bracht tot het vormen van een bende, met het doel naar Macedonië te trekken. In de nabijheid der grenzen werd de bende uiteen gedreven door de troepen. De drie officieren en eenige andere personen zijn aan de justitie overgeleverd. T R K IJ E. Te Konstantinopel is nu het officieele be richt ontvangen ten aanzien van de jongste botsing tusschen Armeniërs en Turksche troepen bij Erzingjan. Zeventien vermomde Armeensche roovers vielen onlangs luit.-kolo- nel Rechid Bey aan, bij Kemakh, en na een sergeant en een ander persoon van het escorte gedood te hebben, maakten zij zich met een waarde van 300 Turksche ponden uit de voeten. Twee detachementen Turksche troe pen, 60 man sterk, werden te hunner vervol ging uitgezonden. Bij Tsjanli-Vank raakte een der detachementen met de bandieten slaagsvan deze laatsten werden er toen vier gedood, een gekwetst, en drie gevangenge nomen. De gevangenen werden ter beschikking

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1