1 J A". 1895. 8 en Maandag 9 September. N°. 8871. Timede Blad. Zondag Feuilleton. Op een dwaalweg Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. - o.-io. UIT Gr ËYE R .1. O D'É. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. BVREACt BOfBStSïBAAÏ 7 O. Advertentieprijs van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITS C II LAND. De inwijding der kerk ter gedachtenis aan keizer Friedrich te Berlijn, die oorspronkelijk was vastgesteld op 18 October, den geboorte dag van den keizer, zal nu plaats hebben op 21 October. Keizer Wilhelm en zijne ge malin en keizerin Friedrich met hare dochters zullen de plechtigheid bijwonen. Men schijnt erg bang te zijn dat aan Ilohenlohe's reis naar Petersburg allerlei ge volgtrekkingen vastgeknoopt zullen worden. De Kolnische Ztg. verklaart tenminste, in een artikeltje "dat er geïnspireerd uitziet: De rijkskanselier is uit Werki vertrokken naar een bij Minsk gelegen landgoed; hij is voornemens, véor zijn terugkeer naar Duitsch- land een kort bezoek te brengen aan Peters burg. Zijn terugkeer naar Berlijn wordt tegen den Ion dezer maand verwacht. Wij ver nemen in verband hiermede, dat het bezoek van den rijkskanselier aan Petersburg de be- teekenis heelt van een beleefdheidsbezoek, ■dat de kanselier den czaar wil brengen, daar hij zich nu voor liet eerst sedert zijn benoe ming tot rijkskanselier op Russischen bodem bevindt". Wel wat ten overvloede gaat het betoog voort: «Evenzoo beeft de rijkskan selier, toen hij zich een maand geleden op Alt-Aussee bevond, bij de Qostenrijksche grens, deze aanleiding om den keizer van Oostenrijk zijne opwachting te maken, niet lafen voorbijgaan". Maar het blad erkent «Mocht prins Hohenlohe tevens de gelegen heid vinden, ook met Russische staatslieden een onderhoud te hebben, en met hen van gedachten te wisselen over den staatkundigen toestand, dan zou dit slechts in overeenstem- ming zijn met de wijze van handelen, die hij in Oostenrijk ten aanzien van graaf Golu- chowski in acht heeft genomen, en die in zoover niet anders dan nuttig kan zijn, als het toch altijd in het belang van de betrok ken rijken ligt dat de leidende staatslieden elkaar ontmoeten. Waarschijnlijk zal prins Hohenlohe niet voor Maandag a.s. te Petes sburg aankomen. De officieuse Berl. Oorr. meldt, dat de Pruisische regeering, in het belang en tot vergemakkelijking van den handel in vee, heeft besloten op het geheele net van staats spoorwegen de evendige vrachtprijzen {Staffcl- tarife) in te voeren. Deze maatregel zal den eersten October in werking treden. F R A N K R IJ K. Men zegt dat Cavaignac, rapporteur voor oorlog in de begrootingscommissie uit de Kamer, van plan is voor te stellen het over blijfsel van de geheime fondsen, waarvan men aan het ministerie van oorlog een spaarpotje gemaakt heeft, weer in de schatkist te storten. Te Parijs zal onmiddellijk na de bijeen komst der Kamers op 22 October een groote betooging plaats hebben over de vertraging der zaken op Madagascar. De ex-procureur-generaal der Seine, Chenest, is tot advocaat-generaal bij het hof van cas satie benoemd. Magnier is nu definitief naar het hof van assises verwezen, beschuldigd van mede plichtigheid aan omkooping van ambtenaren. De Figaro zegt naar aanleiding van de be noeming van Chenest: »De heer Chenest werd als procureur-gene raal vervangen wegens zijn onachtzaamheid bij de zaak-Magnier. Thans wordt hij tot een wellicht nog belangrijker post benoemd en zijn talrijke vrienden zal dit genoegen doen. Maar wellicht zullen enkele personen het juist be grip van het goede en het verkeeide verliezen, te midden \an deze schijn-ongeuade, bij de snelheid Yan dit chasse-croisé. »Wie wordt bedrogen?" Een brief uit Madagaskar te Toulon ont vangen, van de band van generaal Duchesne zelf, bewijst dat ook de opperbevelhebber pessimistisch gestemd is ten opzichte van het klimaat en de moeilijkheden van het terrein; de generaal verwacht echter dat deze be zwaren veel minder ernstig zuilen worden naarmate men Tananarive nadert. De aankomst van luitenant Simon met een kanonneerboot te Luang-Prabang, wordt te Parijs als een gewichtig feit beschouwd. Luitenant Simon meent dat eenige duizenden francs, aan het bevaarbaar maken van de Mekong besteed, deze streek geheel yoor den handel met Saigon zouden openen. B E L G I E. De Senaat heeft het wetsontwerp op het kiesrecht voor de gemeenten met 58 tegen '1 st^mncn aangenomen. De buitengewone begrooting werd goedgekeurd, waarna de Senaat met de kreet »Leve de Koning" uiteenging. Het schijnt, zegt de Indêpendance, dat de regeering er van heeft afgezien de Kamer terug te roepen voor het herstellen van de domheid, begaan bij liet vaststellen van den datum der gemeente-verkiezingen. De re geering is zonder twijfel bang nog meernadruk op deze domheid te leggen, en zij heeft er nu wat op gevonden. Art. 2 van de wet van 11 April 1894 bepaalt dat de gemeenterafieti in den loop van het jaar 1895 geheel vernieuwd zullen worden en dat de koning den datum voor het bijeenroepen der kiezers bij konink lijk besluit bepalen zal. De nieuwe wet had dezen datum uitdrukkelijk moeten vermelden maar gelukkig is de wet van 11 April er, om de regeering te vergunnen de ommissie door een eenvoudig koninklijk besluit te her stellen. Volgens de Economie, een te Doornik ver schijnend blad, zou de regeering van den Kongoslaat aan hare ambtenaren strengen last gegeven hebben, in het vervolg onder geen omstandigheden over te gaan tot terecht stelling van een blanke in het binnenland. De herhaling van een geval als dat met Stokes moet bepaald vermeden worden. Chili heeft het handelsverdrag van 1858 met België opgezegd. ENGELAND. De gouverneur van Cej ion, sir Arthur IJavelock, is benoemd tot gouverneur van Madras, in opvolging van lord "Wenlock, wiens diensttijd in December ten einde loopt. De lordmayor van Londen moet thans per soonlijk verklaard hebben, dat hij bij zijn aan staand bezoek aan Parijs, op weg naar Bordeaux, president Fauie namens het be stuur der City zal uilnoodigen tot een bezoek. Het congres der Trade Unions te Cardiff heeft met groote meerderheid eene motie aangenomen ten gunste \an den achtuurs werkdag in de mijnen. Ook verklaarde het congres zich voor afschaffing van het Hooger- liuis. Met algemeene stemmen werd eene motie aangenomen, waarbij aan de parlementaire commissie wordt opgedragen nogmaals de bezoldiging der leden van het Lagerhuis bi dat lichaam ter sprake te brengen. Met 260,000 tegen 246,000 stemmen werd een motie aangenomen waarbij de regeering ver zocht wordt maatregelen te nemen tegen de Roman van Lothar Brenkendorf. 24. 'tWas onuitsprekelijk hard voor hot meisje, den lijder, die den dood nabij scheen, zoo van zijne zekere genezing te hooren spreken en slechts om hem te beletten op deze wijze voort te gaan begon zij haastig van bunne plannen voor de naaste toekomst te spreken. Zoo spoedig mogelijk moest bij in gezelschap van een vertrouwden oppasser de stad verlaten, niet om naar Jobannistba!, maar om naar een herstellingsoord in hetSchwarzwaldofin zuidelijk Tirol te gaan en zij zou hem nareizen zoodra zij een geschikt persoon had gevonden, die baar kon vergezellen. Zij kon hem dagelijks bezoeken. De tijd van hun huwelijk zou worden vastgesteld n overleg met den geneesheer, wien men over alle verdere plannen en maatregelen zou raad plegen, Met een glans van vreugde op het ingevallen gelaat hoorde de zieke haar aan. Hare woorden stortten balsem in zijn krank gemoed alleen door goedkeurend knikken gaf hij zijne instem ming met al wat zij voorsloeg te kennen. Doch reeds spoedig openbaarde zich weer die beklem ming en kortademigheid, en nu zoo hevig, dat Hertha zich genoodzaakt zag om hulp te roepen. De norsche dienstbode, die na lang wachten binnentrad en nu nog vinniger blikken op de schoone jongedame wierp, zeide op onveischil- ligen toon, dat de druppels, die de luitenant bij overvallen als deze gewoon was in te nemen, op het tafeltje stonden en dat zij er niets meer aan doen kon. Met bevende hand diende Hertha den zieke het middel toe en na verloop van eenige minuten scheen werkelijk de crisis bedaard. Met een mat lachje streelde Hersdorff de hand, die op de leuning van zijn rolstoel rustte en zeide»Wilt gij niet heengaan, mijn kind Gij kondet u te zeer overspannen. Het geneesmiddel werkt slaap wekkend en daarom ook is het beter, dat ik eenigen tijd alleen blijf. Wanneer gij terugkomt, zult gij mij reeds veel beter vinden. Gij komt toch nog wel, voor ik afreis Dit beloofde zij en toen zij meende ta bespeuren, dat hij slechts met moeite de oogen openhield, waagde zij het zich te verwijderen, Buiten op de stoep moest zij eenige minuten stilhouden het draaide alies om haar heen en de voeten weigerden haar den dienst. Eindelijk zette zij met zwaren, iangzamen tred haren weg voort, maar niets van die opgewekt heid, die op de volvoering van eene edele daad pleegt te volgen, verhelderde haar gemoed. TIENDE HOOFDSTUK. Deuren en ramen van het ruime vertrek stonden open en verschaften vrijen toegang aan de met bloemengeur bezwangerde buitenlucht. Van uit zijn fraaien rolstoel had Erwin van Hersdorff een vrij uitzicht over den tuin, waarin alles met bijna tropische weelderigheid groeide en bloeide en de milde zomertochtjes bloemen en bladeren wiegden en het voorhoofd van den zieke streelden. De oppasser had den jongen officier heden in uniform moeten kleeden, en het uitgeteerde, vaalgele gezicht stak droevig af bij de blanke tiessen en epauletten van den veel te wijden wapenrok. De door zijne persoonlijke dapperheid verworven ordeteekenen sierden de ingevallen borst. Een droevig lachje had een oogenblik om de lippen gespeeld van den zieke, toen bij na voleindigd toilet een blik in den spiegel bad geworpen, dien men hem voorhield. Maar in weerwil van die droevige ervaring had toch Van Hersdotff enkele minuten later tot den be diende gezegd, toen die hem nog verder wilde helpen iLaat dat maar staan, mijn waarde. Ik kan dat nu verder zelf wel doen, want in de laatste weken zijn mijne krachten merkelijk toegenomen. Dunkt u ook niet, dat het al veel beter met mij gaat, dan toen gij bij mij in dienst kwaamt De bediende durfde natuurlijk geen neen zeggen, maar toen hij zich omkeerde, was bet duidelijk genoeg op zijn gezicht te zien, dat bij onwaarheid gesproken had.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5