A". 1895. Woensdag 11 September. N°. S872. jEerste Blad, 1ST e a? nenveertigs t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, fit" j. o d;ê. UITGEYE BUREAU: 8 O V Bnitonlandsclie Berichten. t !JF Ï&i ,f Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. franco per post, door het geheele Kijk- 2 50. Afzonderlijke nommers- 0.10. 'ERITBAAV 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eeue Courant1.10. Iedere gewone rogel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1 IS C H 1 A O. Er is een besluit verschenen, waarbij de keizer zijnen dank betuigt aan allen, die hem ter gelegenheid van het Sedaxi-jubilé hunne gelukwensclien hebben gezonden. Z, M. is bo venmate voldaan over de geestdiift, waarmede het volk de wedergeboorte des ïijks heef' gevierd. Het volk dat zoo zijne dooden eert en zijn verleden herdenkt, zal, zoo hoopt hij, met vertrouwen, ten allen tijde den keizer en het rijk trouw ter zijde staan en het hoofd weten te bieden aan de lieden, die geen vader land kennen, de vijanden der goddelijke we- reldorde, die zelfs in de dagen van nationale geestdrift zich niet ontzagen om de nage dachtenis van den grooten keizer te honen, waardoor zij de edelste gevoelens des volks kwetsten. De keizer is Vrijdagnamiddag van Swine- münde naar Stettin vertrokken, tot hij woning der gecombineerde manoeuvres van leger en vloot. Even voor 4 uur kwam hij daar aan en bijna op hetzelfde oogenblik bracht een extra trein de keizerin uit Potsdam. Nadat de keizer de eerewacht had geïnspecteerd, hield hij met zijne gemalin zijn intocht in Stettin, levendig toegejuicht door de bevol king, terwijl de gansche stad feestelijk ver sierd was. Het keizerlijk paar heeft zijn intrek genomen in het slot, waarheen alle vaandels en standaards der thans in Stettin liggende regimenten zijn gebracht, 's Avonds te G uur werd door de provincie Pommeren een feestmaal gegeven ter eere van het kei zerlijk paar. In zijn antwoord op den op hem en zijue gemalin uitgebrachten heildronk deed do keizer uitkomen, dat het Pommersche legerkorps voor de eerste maal bijeengeroepen is om blijken te geven van zijn bekwaamheid in den strijd en ging hij terug tot de dagen, toen nog heviger werd gestreden om de pro vincie, totdat het gelukte dit heerlijke Jand met de mark te vereenigen. üe keizer spoorde daarna de aanwezigen aan, zich aaneen te sluiten om het aandenken van keizer Wilhelm I te beschermen. »Ter herinnering aan de grootheid van den dezer •dagen herdachten tijd willen wij wederkeerig .plechtig beloven voort te gaan, voort te bou wen aan datgene, wat keizer Wilhelm tot stand heeft gebracht", zeide de keizer. Hij eindigde met een hooh op de provincie. Nadat Zaterdagochtend de met eikenloof versierde vaandels en standaards uit het slot te Stettin waren gehaald, steeg de keizer te f'/i uur te paard, tot bijwoning der parade van het 2e legerkorps Kreikew. De keizerin volgde in een open rijtuig en steeg op het paradeveld eveneens te paard. Nadat de keizer de troepen was langs gereden, had het défilé plaats. De keizer reed aan het hoofd van zijn grenadiers-regiment de keizerin voorhij, ter wijl H. M. in de uniform der Pazewalker kuiassiers dit regiment aan haren gemaal presenteerde. Prins Aibrecht van Pruisen commandeerde het Brandenburgsche dragon der-regiment no. 2. Na de opgestelde ver- eenigingen van oud-strijders te hebben begroet, reed de keizer aan het hoofd der vaandel- compagnie naar Stettin teiug, allerwegen geestdriftvol toegejuicht. Aan het 's avonds gehouden parade-diner bracht de keizer een toost uit op het tweede legerkorps en herinnerde hij aan de parade van 18G9, waarbij de toenmalige koipscom- mandant, kroonprins Friedrich, de vader des keizers, het legerkorps voor Wilhelm I liet vooi bijtrekken. Toen toonde het korps in vredestijd zich voor den strijd gereed, het geen een jaar later op hel slagveld bewezen werd. De keizer sprak zijn volle tevredenheid uit over de voortreffelijke paiade. De hooge eer, aan het korps en voornamelijk aan het kuras- siers-regiment »Koningin" wedervaren, daar hare majesteit goedvond zelve het regiment voorbij te voeren, moge het korps tot prikkel strekken. Ook de te houden manoeuvres mogen bewijzen dat het in staat is tot afweer van eiken aanval, tot verdediging van het vaderland, wanneer dit noodig mocht zijn. Met een hoera voor het tweede legerkorps besloot de keizer zijn rede. Ook vorst Bismarck had van den keizer een uitnoodiging tot dit feestmaal ontvangen, maar de oud-kanselier heeft om gezondheids redenen voor die uitnoodiging bedankt. De keizer van Oostenrijk is gistermorgen te Potsdam aangekomen en daar door de keizerin in het nieuwe paleis ontvangen. In den middag is hij doorgereisd naar Stettin. De keizer van Oostenrijk en de koning van Saksen kwamen gistermiddag om vier uur te Stettin aan. Zij werden door keizer Wil helm en prins Aibrecht aan het station ont vangen en onder zeer levendig gt juich der bevolking door de prachtig versierde straten naar hunne hotels begeleid. F R A N K R IJ K. Vrijdagavond is de Londensche lord-mayor sir Joseph Renals, met echtgenoot en gevolg te Parijs gekomen, op weg naar Bordeaux. Eene deputatie uit den gemeenteraad is hem den volgenden dag komen complimenteeren. President Faure, uit Havre overgekomen voor de manoeuvres, ontving Zaterdagmiddag den lord-mayor op het elysée, die dat bezoek eenigen tijd later beantwoordde. Bij deze ge legenheid moet de president het denkbeeld van een contra-bezoek al aanstonds beleefd, maar op zeer besliste wijze hebben geëcarteerd. De president is daarna met den minister van oorlog, generaal Zur Linden, naar Langres vertrokken tot bijwoning der manoeuvres. Zondag is te Nolay het standbeeld voor wijlen president Sadi Carnot onthuld. De mi nister van onderwijs en schoone kunsten, Poincaié, die de regeering veitegenwoor- digde, zat voor bij de plechtigheid. Hij hield een lofrede op Carnot, die Frankrijk's aan zien in Europa veihoogde, die gewichtige buitenlandsche vriendschapsbetrekkingen wist aan te hnoopen, die eerlijk het bestuur der landszaken leidde en wiens vermoording zoo grocte verontwaardiging wekte. Het beeld stelt Carnot voor op het oogen blik dat lij, doodeiijk gewond, op het punt is neer te zmkrn, met een vrouwenfiguur Frankrijk icliter hem, die hem in haar armen opvangt. Nu de expeditie op Madagascar met zoo veel tegenspoed te kampen heeft, is het niet meer dan natuurlijk, dat men gaat zoeken, wie de verantwoordelijkheid draagt voor de organisatie van die expeditie. En nu blijkt het, dat er een heftige persoonlijke strijd is gestieden tusschen het leger en de marine, tusschen den toenmaligen minister van onrlog Merrier en den minister van marine Felix Faure over het commaudo van die expedi tie. Het ministerie van oorlog behaalde de overwinning, vooral ook omdat men bang was, dat de persoon, die voor marine iu aan merking kwam, de generaal Borgnis-Desbor- des, Boulangers voetstappen zou di ukken als hij in Madagascar een schitterende overwin ning had behaald. B E L G I E. De koning zal morgen zijn kuur te Aix-les- Bains afbreken en naar België terugkeeren om de groote manoeuvers op den 12den bij te wonen. Den 13den keert de koning weder voor acht dagen naar Aix-ïes-Bains terug. Na afloop van zijn kuur zal hij president Faure te Parijs een bezoek brengen. De gemeenteraad van Antwerpen heeft nu zijn adres aan den koning afgezonden, waarin er op aangedrongen wordt, dat de nieuwe schoolwet niet geteekend worde, vóórdat de gemeenteraadsverkiezingen hebben plaats ge had. De familie Stokes heeft bij de regeering van den Kongostaat een eisch tot schadeloosstel ling wegens de terechtstelling van den han delaar van dien naam ingediend. De heer A. B, Stokes, de broeder van deu overledene, treedt voor de familie op. De eisch tot schade vergoeding is ingediend door bemiddeling van de Engelsche regeering. ENGELAND. Daily News zegt dat, ofschoon de zittingen van het parlement voorloopig slechts tot 18 November zijn verdaagd, de regeering niet voornemens is de beide Kamers in de eerste vijf maanden weer bijeen te roepen. Het congres der »Trade-Unions" ofwerk- lieden-vereenigingen ie Cardiff is thans ge sloten. Een volgeLd jaar komt men teEdinburg hijeen. Onder de aangenomen resolution ver dienen opmerking die tegen de immigratie van paupeis of on vermogenden, ten gunste der nationalisatie van land, mijnen en spoor wegen en het aan de gemeente ti ekken van dokken. Uit de laatste zittingen vallen verder nog ie vermelden eenstemmig aangenomen reso lution tot afschaffing der doodstraf, verbod van kindeiarbeid tot 14, en van nachtarbeid tot 18-jarigen leeftijd. Aan de parlementaire commissie werd opgedragen te bewerken, dat een wet tot stand gebracht wordt, waarbij de inhouding van gedeelten der loonen voor onwettig Werd verklaard. Besloten werd dat het eerstvolgend congres te Edinburg zal vergaderen. De aartsbisschop van Canterbury heeft, naar aanleiding van den onlangs door den paus aan de Engelsche natie gerichten brief, op zijn heuit een herdei lijken hiief uitge vaardigd, waarin hij erkent, dat onze tijd wordt gekenmerkt door een verlangen naar liereeniging der christenheid; opgemerkt, dat de verdeeldheden der Christenen een voorname hinderpaal zijn tegen den voortgang van het evangelie en de vele uitingen van begeerte om verlost te worden van die ver deeldheden als een teeken van Gods wil aan vaardt. Hij kan zich echter niet verheelen, ver volgt de aaitsbisschop, dat in de Anglicaansche kerk dingen zijn ingeslopen, welke in het gods dienstig leven dier kerk ten rechte niet belmo ren. Zoo zijn er handhoeken van onderwijs en eeredienst ingevoerd, welke niet eens bij de middeneeuwsche gebruiken blijven slaan, maar eenvoudig Roomsche nieuwigheden in kerk vormen en leer overnemen. Aan den anderen kant is er eenig gevaar, dat men vergete, hoe elke eeuw nieuw licht op de waarheid doet vallen en behoort te doen vallen. De Roomsche gemeenschap noodigt het Engelsche volk uit om zich met haar te hereenigen, oogenschijn- Jijk zich onbewust van de positie en de ge schiedenis der Engelsche kerk. Eene erken ning daarvan zou aan het gewagen van her- eeniging beteekenis hebbeu kunnen geven. Maar anders zou zoogenaamde liereeniging niet alleen een vaarwel zeggen aan alle andere kerken zijn, maar moeten wij, zegt de aarts bisschop, beginnen met onze eigen kerk te vergeten ea waarheid ter zijde te stellen, door ons voor den noodzakelijken grondslag aller waarheid gehouden. Na voorts te hebben opgemerkt, dat de An glicaansche gemeenschap door God niet onge- wisselijk schijnt aangewezen em de gescheiden kerken van Christus tot hetere verstandhou ding te brengen, zegt de aartsbisschop, dat het de eerste plicht is van de leden dier kerk, en in het bijzonder van de geestelijken, liet geloof en de praktijk, waardoor onze oorspron kelijke katholieke en geestelijke hervorming ÏK

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1