1895. Donderdag 12 September. No. 8873. sSgjaSiS egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G Mu ilT J. O DjÉ. Bnitenlandsche Berichten Binnenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.83. - 2.30. - 0.10. B URBA SI; TB ÏE STRAAT ÏO. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegup van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITS C H L A N D. De keizer zal in October het Rijksland bezoeken en wel Straatsburg, maar niet Metz «andoen. Te Kurzel wordt den 17n October een evangelische kerk ingewijd en den vol genden dag het Keizer-Friediich-gedenktee- ken te Worth onthuld. Volgens gerucht is de keizer voornemens bij den Pruisischen Landdag eene uitzonde ringswet tegen de sociaal-democratie te laten indienen, in de stellige verwachting dat dit lichaam meer bereid zal worden gevonden aan zijn wensch gevolg te geven, dan de Rijksdag zich ten aanzien der Umsturz-vorlage betoonde. De Engelsche veldmaarschalk Roberts is Maandag te Berlijn aangekomen. Zooals men weet, is ook hij tot bijwoning der keizer- manoeuvres uitgenoodigd. De Post wil weten, dat in toonaangevende kringen der regeering besloten is, zich over de bezwaren tegen de conversie der 4% rijks- en Pruisische staatsleenir.gen heen te zetten. Het voornemen zou bestaan, onmid dellijk na de wederbijeenkomst van Rijksdag en Landdag ontwerpen in te dienen, waarbij wordt voorgesteld de schuldbrieven der 4°/0- leeningen af te stempelen tot een 3XV fonds, met bevoegdheid om, wanneer zich na vijf jaren de toestand der geldmarkt niet weer veranderd heeft, zonder verdere wet gevende maatregelen over te gaan tot een verlaging der rente tot De socialistische Arbeiterzeiiung van Dort mund is in beslag genomen wegens het over drukken van een artikel uit de radicale Disseldorfer Burgerzeitung over de rede des keizers aan het paradediner te Berlijn. Het Neurenbergsche blad Tagespost is in beslag genomen wegens majesteitsschennis. Een en ander is kennelijk een gevolg van den door den keizer aan den minister van justitie uitgesproken wensch, dat in het ver volg gestrenger toezicht zal worden gehouden op de socialistische pers en dat hare buiten sporigheden sneller en strenger zullen gestraft worden. Dat die vermaning ernstig wordt opgevat door de bedreigde partij zelve, kan wel blijken uit den bezadigden toon, welken baar hoofdorgaan, de Vorwarts, in den laat- sten tijd aanslaat. Op het slot Rosenau te Coburg had Maan dagmiddag de verloving plaats van prinses Alexandra van Saksen-Coburg met Ernest erfprins Von Hohenlohe-Langenburg. F It A N K K IJ K. De president der republiek heeft zich te Daogres beziggehouden met het bezichtigen van militaire inrichtingen en met het ont vangen en beantwoorden van civiele autori teiten. Te Parijs loopt het gerucht, dat Challemel- Lacour bij de opening van de herfstzitting ontslag zal nemen als voorzitter van den Senaat, om gezondheidsredenen. De regeering heeft, voor den aandrang uit hei Zuiden zwichtend, daar nu het vei bod der stiei engevechten opgeheven, mits plaats heb bende niet in bloedig-Spaanschen trant, maar op oud-Provencaalsche wijze, de zoogenaamde ferrada's, meer spelen, waarbij niet gedood woidt. De lord mayor van Londen is te Bordeaux met veel drukte ontvangen. Op het stadhuis is hem een groot banket aangeboden en daar heeft hij in een toost den lof gezongen van president Faure, van de groote republiek, la belle France, de goede kameraadschap en vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen. Een lord-mayor, zeide hij ook, kent noch politiek noch diplomatie, hij sprak enkel als een vredelievend Engelschman. De gouverneur van Indo-China, Rousseau, komt in September naar Frankrijk. Men zegt dat hij niet weer naar het Oosten zal terug- keeren. Te Nimes is Zondag een stierengevecht gehouden ten aanschouwe van 25,000 per sonen, met groote statie, veel speechen en veel vertoon van offieieele menschen. De stie ren zijn niet ter dood gebracht, ofschoon de menigte het blijkbaar wel verlangd bad. Figaro zegt dat Soudan aan Frankrijk tot hiertoe 94 millioen frs. heeft gekost en geen stuiver heeft opgebracht. e L H I I. In een gemeenschappelijk schrijven van de Belgische bisschoppen over de verdeeld heid onder de katholieken ten aanzien van het sociale vraagstuk wordt gezegd«Ten einde zich volkomen te gedragen overeen komstig de voorschriften van den Heiligen Vader, hebben de bisschoppen besloten eer lang in elk diocees eene vereeniging te vor men van priesters en leeken, teneinde de middelen te zoeken om de eendracht onder de katholieken te herstellen en te handhaven. Een algemeene conferentie, welke door de bisschoppen en afgevaardigden der diocesen zal worden bijgewoond, zal daarna worden belegd te Mechelen, onder voorzitterschap van den bisschop van Mechelen, teneinde de genomen besluiten met elkaar in overeen stemming te brengen en tot eenheid van handelen te geraken. Voorts zal een perma nent centraal comité worden gevormd om, onder leiding der bisschoppen, te waken voor de ten uitvoer legging der genomen besluiten en de handhaving van het verbond tusschen de katholieken te verzekeren." Te Brussel is Maandag het derde interna tionale congres voor landhuishoudkunde dooi den minister van landbouw DeBruyn geopend. Vertegenwoordigers uit Duitscliland, Rusland, Oostenrijk-Hongarije, Frankrijk, Engeland, Italië, Denemarken, Nederland, Rumenië en Zwitserland nemen aan het congres deel. Te Gent hebben driehonderd man liet werk gestaakt in de machinefabriek van Van den Kerckliove. De kwestie is gelijkstelling van loon tusschen de verschillende categorien van werklieden. Ook is er werkstaking in de groote katoen- fabriek van Paimentier en Van Hoegaerden. De draadjesmakers eisclien verhooging van loon, het bestuur weigert. De machines staan sul. Er zijn 1900 weikstakers. ENGELAND. In een schrijven aan de Daily Graphic verklaart de minister Balfour, dat hij nog steeds een oveiluigd voorstander is van het bimetallisme, maar dat hij niet gelooft dat er aanleiding bestaat eene andere interna tionale muntconferentie bijeen te roepen, alvorens de mogendheden tot overeenstem ming zijn gekomen aangaande de voornaamste punten van het vraagstuk. De Times en de Daily Graphic wijzen op d" hartelijke woorden, die tusschen den lord- mayor van Londen en den president der Fiansche republiek gewisseld zijn. >Thans is het woord aan de diplomatieroept het eeiste blad uit. «Thans moet Felix Faure oificeel door Engeland geïnviteerd worden" voegt de Daily Graphic er aan toe. RUSLAND. De Duitsche rijkskanselier, vorst Hohenlohe, is gisteren te Petersburg aangekomen. Aan het station werd hij door de leden van de Duitsche legatie ontvangen. OOSTENRIJ K-H O N G A It IJ E. s gouverneur van Galicië, graaf Badeni, wordt deze week te Weenen verwacht, ter definitieve bespreking van de Kabinetsvor ming, welke na teiugkeer van keizer Frans Jozef uit Stettin zal plaats hebben. De lijst der nieuwe ministers is reeds gereedmen gelooft dat geen enkel parlementair persoon van naam in liet Kabinet zitting zal hebben. Banffy heeft veiklaard, dat nu derassen- strijd bedaard is, de regeering binnenkort een voorstel tot het verleenen van amnestie aan de veroordeelde Rumenen zal indienen. SPANJE. De stad Ferrol is in staat van beleg ver klaard, wegens de ongeregeldheden naar aan leiding van de keus van een ander arsenaal (Bilbao) voor het herstellen van een kruiser. B U L G A R IJ E. De regeering is bezig een nieuwe kieswet te ontwerpen; alle prefecten zijn uitgenoo digd de noodige gegevens te verschaffen. AMERIKA. De nieuwe waterweg in Canada, die de meren Superior en Huron verbindt en dus een weg is naar den Oceaan, is Maandag voor het verkeer geopend. Het St. Mary's Kanaal heeft 750.000 p. st. gekost. Het nieuwe ministerie van Peru is dooi den president Pierola samengesteld Bentin premier en binnenlandsche zaken, Bresani financien, Porras buitenland*c!ie zaken, Al- barracin justitie, Parra oorlog. CHINA. De regeering beeft generaal Doen, bekend om zijn gestrengheid, met 4000 man naai de grenzen van westelijk Siberie gezonden om den opstand der Boengans te onder drukken. Met medewerking van de regeering heeft de regeering der Vereenigde Staten besloten een onderzoek in te stellen naar de opstande lingen in Chungtsu. De regeeiing zal de com missie van onderzoek een geleide geven. Door den Atnerikaansclien gezant te Peking zijn eenige Amerikanen in de commissie benoemd, n.L de consul te Tientsin, een Amenkaansche zendeling, een Ameiikaansclie attaché aan het departement van marine te Tokio enz. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Bij de Kamer zijn ingediend wetsontwerpen 1°. tot goedkeuring der op 1G Mei 1895 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Duitscli land gesloten overeenkomst betreffende de verbetering en het onderhoud van de Beneden- Niers en het Geldersclie Nierskanaal2°. tot goedkeuring der toestemming door den politieken agent en consul-generaal der Neder landen te Kairo verleend tot de in de twee ontvverp-decreten der Egyptische regeering vervatte aanvulling en wijziging van de be palingen omtrent de gemengde rechtspraak daar te lande, en tot uitbreiding der bevoegd heid van de rechtbanken voor summiere rechtspiank; 3°. tot goedkeuring eener ov r- eenkomst met deu koninklijken Westindisclien maildienst betrekkelijk de vaart Amsterdam- ParamariboCuracao en terug. SCHIEDAM, 11 September 1895. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den horlogemaker G. alhier, die ver schillende horloges, een pendule en een klok, die hem ter reparatie waren toevertrouwd, heeft verkocht in een huis van verkoop met recht van vvederinkoop. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de weduwe Van 't Veer een zeer hulpbehoe vende vrouw te Kampen een gift van f25 doen toezenden. Bij kon. besluit is, wegens zijne houding bij verschillende ontmoetingen met den vijand in Atjeh en oriderhoorigheden in de maanden Mei en Augustus 1894, de bij het Neder- landseh-Indische leger gedetacheerd geweest zijnde le luit. der inf. van hgfr leger hier te lande, H. J. van Santen, benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1