A0. 1895. Zondag 15 en Maandag 16 September. jEerste Blad N8876. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ,1. ODÉ. Baitcjilandsclie Berichten. DENEMARKEN. o Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2 50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: BOTSB8TB1AT O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DüITSCHIAND. De groote manoeuvres in Pommeren zijn Donderdag geëindigd, 's Middags te 1 uur keelde de keizer met zijne gasten te Stettin terug, waar te 3 uur in het slot een afscheids maal van 140 couverts werd gegeven. Na afloop van het diner hebben de keizer van Oostenrijk, de koning van Saksen, de graaf van Turijn en de overige vorstelijke personen afscheid genomen van den keizer en Stettin verlaten. Keizer Wilhelm vertrok met zijn jacht naar Swinemunde, tot bijwo ning der vloot-manoeuvres. De keizer van Oostenrijk heeft een groot aantal ridderorden uitgereikt en 4000 mark geschonken voor de armen van Stettin. De Beichsanzeiger schrijft»Z. M. keizer Frans Jozef keert heden, na afloop der keizer- manoeuvres, naar zijne staten terug. Behalve de afdeelingen van ons leger, wien de eer is te beurt gevallen onder de oogen van dan hoogen bondgenoot van onzen keizer getui genis af te leggen van hunne militaire vaar digheid, hebben in de laatste dagen duizen den van Duitsche mannen en vrouwen de gelegenheid gehad de ridderlijke gestalte van den Oostenrijkschen monarch aan de zijde van onzen keizer te aanschouwen als eene belichaming van het trouwe bondge nootschap, waarvan Oostenrijk-Hongarrje zich met het Duitsche Rijk tot een bolwerk van den Europeeschen vrede heeft aaneengesloten. Moge de hooge gast uit de geestdrift, waar mede hij op Duitschen bodem werd ontvan gen, de overtuiging met zich nemen dat de toegenegenheid tot het bevriende naburige land in de harten van alle goede Duitschers onwrikbaar is vastgeworteld en dat de Duit- scheis in het rijk zich met hunne broederen in Oostenrijk-Hongarije éen weten in liefde en vereeiing, welke zij voor de zeldzame vorstendeugden van Frans Jozef koesteren." De rijkskanselier Von Hohenlohe is Don derdagavond uit Petersburg naar Berlijn teruggekeerd. Gedurende de laatste uren van zjjn verblijf werden door hem, in gezel schap van den Duitschen gezant, de Duitsche instellingen van weldadigheid bezocht. Keizer Wilhelm heeft den graaf Von Wal- dersee benoemd tot generaal-commandant der cavalerie, met den rang van veldmaar schalk. Tal van andere onderscheidingen zijn, naar aanleiding van de gehouden ma noeuvres te Stettin, toegekend door keizer Wilhelm en keizer Frans Jozef. De toestand van den koning is weder min der bevredigend. Wel is hij niet bedlegerig, maar toch lijdt hij hevige pijnen. Een aantal werklieden der ijzergieterijen en machinefabrieken hebben liet werk ge staakt, omdat hun een minimum-loon van 30 ore (21 centen) geweigerd werd. ZWEDEN en NOORWEGEN. Het uitvoerend eomité van deadmira' eit van Noorwegen is tot de overtuiging geko men dat de twee nieuwe pantserschepen buitenslands moeten gebouwd worden. Of de drie toegestane torpedobooten in Noorwegen zullen worden gebouwd, is nog niet zeker. De nieuwe kanonnen voor de vier monitors, die Noorwegen reeds bezit, moeten zoo spoe dig mogelijk worden geleverd. In Zweden ziet men deze uitbreiding der Noorsche vloot met groote belangstelling aan, maar ook daar gaan stemmen op die ver grooting der Zweedsche vloot wenschen. De Zweedsche vloot heeft nu slechts vier pant serschepen, zes torpedobooten eerste en negen tweede klasse, en eenige oude kanonneer- booten. Volgens de meening der regeenng zou de vloot, om een landing op de kust te kunnen verhinderen, sterk uitgebreid en ge heel gereorganiseerd moeten worden. R S I A N D. De Heilige Synode heeft een afzonderlijke afdeeling ingesteld, welke toezicht zal hebben te houden op de niet tot de orthodoxe staats- ketk behoorende sekten. Aan het hoofd daar van is geplaatst de staatsiaad Skwortsof, die door zijne vervolging van de sekte der Stun- disten zich als buitengewoon dweepziek en wreed beeft doen Kennen. OOSTEN RIJ K-Il O N G A R IJ E. De Wiener Abendpost maakt een brief des keizers aan keizer Wilhelm openbaar, ge schreven naar aanleiding van de te Stettin gehouden manoeuvres. Keizer Frans Jozef verklaart daarin dat de uitnoodiging tot deel neming aan die veldoefeningen hem de groot ste vreugde baarde, vooral omdat zij hem een nieuw bewijs is der vriendschappelijke gevoelens van den Duitschen keizer jegens zijn peisoon en het Oostenrijksche leger. In den biief spieekt de monaich er voorts zijn voldoening over uit, dat de hooge waardigheid, welke Wilhelm hem verleende, den band, die hem aan het Duitsche leger bond, nog nauwer lieeft toegehaald. De toekomstige minister-president, graaf B.ideni, stadhouder van Galicië, had Donder dag te Weenen een langdurig onderhoud met den stadhouder graaf Thun. Naar het heet, wil hij een vergelijk tot stand brengen tus- schen de aan de grondwet getrouwe en con servatieve grootgrondbezitters in Bohemen, met het oog op de aanstaande verkiezingen voor den Landdag, waartegen deopperiand- maarschalk prins Lobkowitz en vorst Karl Schwarzenberg zich nog steeds verzetten. Aan het diner, dat de stadhouder ter eere van Badeni gaf, waren o a. genoodigd graaf Hans Ledebur, die als toekomstig minister van landbouw wordt genoemd, en de direc teur-generaal der staatsspoorwegen Bilinski, wien eveneens eene portefeuille zal worden aangeboden. In zijne j.l. Dinsdag voor zijne kiezers te Szilagyi-Somlyo gehouden politieke redevoe ring liet de Hongaarsche minister-president Banfïy vooral uitkomen, dat de Hongaarsche legeeiing onveranderlijk trouw blijft aan de oveieenkomst, in 1867 met Oostenrijk geslo ten. Haar voornaamste taak is thans de in- voeiing der kerkelijk-politieke wetten, waarbij zij vooral zal trachten bel wantrouwen van dc verschillende kerkelijke partijen weg te nemen. Doch daarnaast beieidt zij zich voor op de indiening en behandeling der nog over gebleven gedeelten van het keikelijk-politiek program, door Wekei'le opgesteld. De financieele toestand is gunstig te noe men en hoewel de gevolgen van de slechte maatschappelijke toestanden ook voor de finan ciën niet zonder gevolgen bleven, is de regee ring er toch in geslaagd het evenwicht in de staatshuishouding te handhaven, al is niet op een overschot te rekenen, zooals in vorige jaren v Tegen de socialistische beweging is de regeering niet voornemens bijzondere maat regelen te nemen. Doch als het noodig blijkt te zijn, zal de minister er niet voor terug schrikken. De Oostenrijksche bisschoppen hebben be sloten, naar aanleiding van den 25n gedenk dag van den val van Rome op den 20n Sep tember a.s. een gemeenschappelijk schrijven te lichten aan den paus, om dezen hun leed wezen te betuigen, dat de orde van zaken in Italië den heiligen vader voortdurend in de uiloefening van zijn ambt bemoeilijkt en hij zelf nog steeds een gevangene is. Met het oog op het bestaande bondgenootschap heb ben de bisschoppen evenwel besloten, geen bijzondere herderlijke brieven te dezer zake tot de geloovigen te richten. De vorst-piimaat van Hongarije daarentegen heeft aau de lagere geestelijkheid opdracht gezonden, de geloovigen te wijzen op de beleedigingen, welke den paus op 20 September 1870 te Rome werden aangedaan. SI'ANJE. Volgens een depêche uit Havanna van den Liberal hebben de opstandelingen het fort Manaquita door middel van dynamiet doen springen, alsmede een huis te Aguaela Soboru- cal. De opstandelingen vielen het dorp Rasel- les aan, dat heldhaftig verdedigd werd door een detachement troepen. De opstandelin gen namen de vlucht, met achterlating van talrijke gewonden. De Imparcial ontving mede een depêche uit Havanna, volgens welke de rebellen trachtten de plattelandsbevolking te Santa Clara in opstand te brengen. Er is voldoende macht aanwezig om de beweging te beletten. Generaal Pratz, gouverneur van Matanzas, heeft bevel gekregen om zijn ti oepen te ver zamelen, teneinde een groote afdeeling insur gents» te kunnen bestlijden, die de provincie Matanzas is binnengevallen. De kolonne Caulla moet op Cuba in de gevechten tegen José Maceo veel meer ver liezen geleden hebben, dan officieel is bei icht. De insuigenten hebben eenige spoorwegbrug gen in de lucht laten vliegen. PORTUGAL. Uit Lorenf.o Marquez wordt gemeld Zondag heeft er een bloedig gevecht te Magia plaats gehad. De Portugeezen hebben het kaftel hoofd Zichaha verslagen en 300 man gedood. Zij zeiven hadden n dooden en 20 gewonden. B U G A R IJ E. De overheid te Sofia heeft een aanklacht ingediend tegen het dagblad Narodni Trawa, het orgaan van Radoslavofi', wegens het open baai maken van een artikel waarin dreige menten tegen het leven van piins Ferdinand voorkomen. Te Rust«cbuk moet weer een samenzwering ontdekt z:jn tegen het leven van vorst Fer dinand. Een 20-tal personen zijn in hechtenis genomen. T U R K IJ E. De Daily News ontvangt via haar corres pondent te Weenen uit Konstantinopel sver- trouwbare" berichten, waaruit zou blijken dat de toestand in de Armenische provinciën weer uiterst hachelijk is. »De Koerden drei gen de Armenische dorpen te plunderen en te vei branden, als de cinistelijke bevolking grooter rechten en voorrechten krijgt dan de Mohammedaansche. Groote vrees heerscht onder de Armeniërs, en ze durven hun dor pen niet verlaten om den oogst in te halen of met de veldvruchten naar de markt te gaan, omdat zij bang zijn dat gedurende hun afwezigheid de Koerden huu huizen zullen aanvallen en de vrouwen en kinderen ver moorden." Daar de billijkheid voor Mohammedanen en Christenen gelijke rechten eischt, en de mogendheden zeker niet zullen vergen dat de Christenen, de minderheid van de bevol king van de Armenische provinciën, meer echten en voorrechten hebben dan de Moham medanen, de meerderheid, zou men zoo zeg gen, zullen de Koerden geen kans krijgen om hun bedreigingen uit te voeren. Maar bovendien lijkt het nogal twijfelachtig of de Koerden reeds zoo beschaafd zijn, dat zij zich vooruit verontrusten over de mogelijke ge volgen van de onderhandelingen tusschen de mogendheden en de Porte. Volgens bericht uit Konstantinopel aan de eener PolitiscJie Korrespondenz is de mi nister van oorlog op het punt de reserve bataljons van de brigade te Uskub, alsook het onlangs onder de wapenen geroepen Goe-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1