Biiineulaudsclie Bericht en. hoeldjina-regiment weder te demobiliseeren, aangezien de toestand in Macedonië geen onge rustheid meer verwekt. De Petersburgsche Novosti weet suit onbe twistbare gezaghebbende bron" mede te doe len, dat eenige ministers, met Ghari Osman Pacha aan het hoofd, den sultan trachten te bewegen zich te verzetten tegen de eischen van Groot-Brittannië ten opzichte van Ar menië, en door Rusland eenige concessies te doen, met name openstelling Yan het dal van den Euphraat voor Rusland, dit rijk te be wegen zich af te scheiden van de beide andere mogendheden. Door de openstelling van het dal van den Euphraat zou Rusland, zoo noodig, rechtstreeks invloed kunnen uitoefenen op het toekomstig lot van Egypte. AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad dat de regeering een Engelsehen en een Holland- schen boer naar Australië uitzendt om daar den graanbouw te bestudeeren. De Kaapsche wijnoogst is dit jaar veel overvloediger dan vorige jaren. Op het marktplein van Tanger is bloedig gevochten tusschen Arabische rifkabylen, die daar wonen, en andere die onder bescher ming van Portugal staan. Er zijn dooden ge vallen en velen gekwetst geworden. CHINA. Uit Shanghai komt het ernstig bericht dat de Engelsche consul te Wenchow, in de pro vincie Chekiang, is gesteenigd door het volk, dat door schotschriften, met medeweten van de autoriteiten verspreid, tegen de Engelschen opgehitst was. Met het onderzoek te Kucheng schijnt 't nu weer niet te vlotten. De Chineezen, vooral de ondei koning die lid is der commissie, doen alle pogingen om de beschuldigden te ont lasten. Het gerucht als zou Duitschland van China den afstand hebben bedongen van grondge bied op de kust tot het maken van een kolen station, als vergoeding voor zijne bemoeiingen bij het sluiten van den vrede met Japan, blijkt hierop neer te komen, dat een paar fabrikanten een terrein van 1000 bij 400 meters in de buurt van Tientsin hebben ge kocht om daar fabrieken op te richten. SCHIEDAM, II September 1895. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 17 September 1895, des nam. ten 1% ure. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de ver gadering, %ehouden 3 dezer. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van eene onderwijzeres 3e klasse aan de le openb. kostelooze school. 4. Vaststelling van het le suppletoir kohier der pi. dir. belasting, dienst 1895. 5. Adressen van H. van der Kamp, G. Boele en Jos. Bannet om ontheffing van pl. dir. belasting over 1895. 6. Adres van J. van Nieuvvenburg, brug wachter aan de Spoelingbrug, om continua tie van huur van eene bovenwoning nabij die brug. 7. Adres van het bestuur van het alhier gevestigde departement der maatschappij »Tot nut van 't Algemeen", om continuatie van huur van de bovenzaal der Koopmansbeurs, aan de zijde van de Koi te Haven, ten be hoeve van den cursus in handenarbeid. 8. Verzoek van A. van Buijsen om ont slag als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. 9. Adres van W. L. Combé, om ontslag als leeraar aan het gymnasium, de H. bur gerschool en de burgeravondschool, ouder toekenning van pensioen. 10. Adies van C. Visser, om ontslag als onderwijzer 3e klasse aan de 2e openbare tusschenschool. 11Adressen van de gymnastiek- en scherm- vereenigingen sPalaestra" en Olympia", om gebruik van het lokaal der gemeente-gym- nastiekschool. 12. Voorstel van burg. en weth. tot aan vaarding van de door J. S. M. de Groot aan de gemeente gedane schenking van f120, wegens door hem bij vergissing gedane te lage aangifte tot dat bedrag voor de inkom stenbelasting, dienst 1895/6. 13. Voorstel van burg. en weth. om te be sluiten de woningen aan de Biauwesteeg, nrs. 2, 4, 6 en 8, als nadeelig voor de openb. gezondheid, tot verdere bewoning ongeschikt te verklaren, met veibod om deze woningen te bewonen, te verhuren, of ter bewoning af te staan. 14. Voorstel van de comm. voor de straf verordeningen tot wijziging der bouwverorde ning, overeenkomstig daarvan door haar in gediende ontwerp-verordening. En verdere voorsteilen en mededeelingen. De proef van gemeentewege sedert gerui- men tijd met Auer's gasgloeilicht genomen, schijnt niet aan de verwachting te hebben voldaan, althans men is op de Markt, in de Lange Kerkstraat en de Tuinlaan overgegaan tot eene proefneming met Kindermanu's gas gloeilicht, hetwelk in lichtsterkte dat van Auer overtreft. Wij blijven echter als straatverlichting de voorkeur geven aan de verlichting vanwege de gasfabriek, zij 't ook dat deze niet aan alle eischen voldoet. Hedenmorgen werd door den commissaris van politie alhier een telegiam uit Scheve- ningen ontvangen, inhoudende het bericht dat aldaar het lijk was gevischt van een heer, die te Schiedam thuis behoort. Nader is ge bleken dat het lijk was dat van den heer C. M., rijksboekhouder bij de administratie der directe belastingen en accijnzen alhier. Naar wij vernemen, zou gisteravond in zijn administratie een fout gevonden zijn, die aan leiding gaf tot de ontdekking van een niet onbelaugrijk tekort in zijn kas. Tot de vele verfi aaiingen, welke de Hoog straat in den laatsten tijd heeft ondergaan, behoort ook het magazijn der firma A. Blonk Co., gevestigd in het vroegere winkelhuis van mej. de wed. C. W. Tengeler. Trekt het pand door het sterk uitstralend licht reeds onmid dellijk ieders aandacht, de nette étalage in de ruime uitstalkast lokt menig voorbij ganger tot een nadere bezichtiging, waarbij men in de gelegenheid is de diverse toepas singen van Auei's licht in oogenschouw te nemen. Ook de fraaie rijwielen en hunne onder deden alsmede de onderhoudsattributen, waarin de finna zeer goed blijkt gesorteerd te zijn, komen in liet geheel naar de eischen des tijds ingericht pand volkomen tot hun recht. De eerste openbare vergadering van de Tweede Kamer in het nieuwe zittingsjaar is bepaald op aanstaanden Dinsdag, des namid dags om 3 uren. Ook de Eerste Kamer zal hare eerste openbare vergadering in het nieuwe zittings jaar houden op Dinsdag a.s,, des namiddags te 3 uur. Naar men mededeelt is ook de keuze van den voorzitter der commissie van rapporteurs over de kieswet beslist door het lot. H. M. de Koningin-Regentes heeft f25 geschonken aan de afdeeling Twente der Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plant kunde te Enschede, als blijk van Hare tevre denheid over de grootsche en artistieke ver siering der Voiksparkzaal, De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 17 dezer niets plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling van den consul San-Juan (Porto-Rico), het tot nog toe aldaar bij los sing van steenkolen gelieven recht, met ingang van 1 Juli afgeschaft is. Blijkens telegraphisch bericht van Hr. Ms. gezantschap le St.-Petersburg, heeft het den keizer aller Russen behaagd de uitnoodiging aan te nemen, die vanwege de Nederlandsche en Britsche regeeringen tot Zijne Majesteit is gericht orn zich te belasten met de aan wijzing onder Hoogstdeszelfs onderdanen van een rechtsgeleerde van onbetwist gezag, ten einde als scheidsrechter op te treden in het aanhangig geschil in zake de Costa Rica Packet. Door Zijne Majesteit is als zoodanig aan gewezen Zijne Excellentie de heer F de Martens, lid van den staatsraad en van den raad van het departement van buitenlandsche zaken te St.-Petersburg. Blijkens een bij het departement van bui tenlandsche zaken uit Tanger ingekomen telegraphisch bericht is het saldo der schade loosstelling, van Marokko gevorderd wegens het afloopeu der Anna, dat nog verschuldigd bleef na de, volgens bericht in de Staatscou rant van 13 Augustus j.lreeds plaats gehad hebbende gedeeltelijke afbetaling, thans in handen gesteld van den Duitschen zaakge lastigde, tijdelijk belast met de waarneming van het Nederlandsche consulaat-generaal aldaar. Het Meutes v. d. Dag ontving gisteren het volgend telegram uit Batavia Tot directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid is benoemd de secretaris (van dat departement, sedert December 1894 waar nemend directeur) jhr. O. van der Wijck. Tot algemeen secretaris van Ned. Indië, in plaats van E. G. baron Sweerts de Landas Wijborg (benoemd tot lid van den Raad van Indië) is benoemd rar, A. D. II. Heringa, oud-president van den raad van justitie te Soerabaja. Omtrent den toestand van den stichter van Set Roods Kruis, den heer Henri Dunant, wordt uit goede bron meegedeeld, dat vanwege Set Roode Kruis te Berlijn reeds een tijd geleden een uitnoodiging is gericht aan alle vereenigingen van dien naam in andere lauden om bijdragen te verleenen voor een nieuwe uitgaaf in het Fransch van Dunant's werk sSolferino", dat te Winterlhür zal verschijnen en waarvan het provenu ge heel zal bestemd zij n ten voordeele van den schrijver. Ook Set Ned. Roode Kruis heeft voor dit doei een niet onbelangrijke bijdrage toegestaan. Hieruit kan blijken, dat de heer Henri Dunant niet vergeten wordt, evenmin als hij tot dusver vergeten is door de ver- eeniging, die hij stichtte. Te Rotterdam is in een sigarenwinkel een valsche gulden ontvangen. Voor de nagelaten betrekkingen der omge komen bemanning van den Maassluischen logger Rotterdam is tot heden ruim f 3400 ingekomen. De Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft, directeuren de heeren J. C. van Marken en F. G. Waller, welke een niet onbelangrijk gedeelte van hare producten naar Engeland, Schotland en Ierland afzet, zal op de aan staande Internationale Bakkerij-Tentoonstel ling te Londen onder anderen worden ver tegenwoordigd door een Hollandsche brood-, beschuit- en banketbakkerij in werking. De tentoonstelling zal worden gehouden van 21 tot 28 September in de bekende Royal- Agricultural Hall te Londen, Zij wordt onge twijfeld een hoogst belangrijke en leerzame tevens, door de groote deelname van heeren machinefabrikanten en de prachtige étalages van verschillende biscuit- en suikerbakker-» firma's alsmede die van andere, direct of in direct met de bakkerij in verband staande, In het reusachtige gebouw is alle beschikbare ruimte bezet. De heer E. G. Verkade Jr., lid van de firma erkade Comp., ^toom-brood-, beschuit en koekfabrikanten te Zaandam, die door diens vroeger verblijf in Engeland bekend is met de Engelsche bakkerij en bare behoeften, daartoe aangezocht door de directeuren der N. G. en S. F., heeft de organisatie en exploi tatie dezer bakkerij op zich genomenterwijl de afdeeling banketbakkerij onder de leiditie zal staan van den heer A. R. Stakebrand te Arnhem, zoodat ook die branche zich in uit stekende handen bevindt. De bakkerij zelve wordt opgetrokken in Oud-Hollandschen stijl naar eene leekening van den architect H. G. Jansen te Amsterdam De bediening in den winkel zal geschieden door meisjes gekleed in oud nationaal kostuum. De werkman O., wien bij den aanbouw van den watertoren te Delft een zwaar stuk ijzer op het hoofd is gevallen, is aan de gevolgen overleden. Volgens de voorwaarden van aanbesteding zijn de werklieden verze kerd tegen ongelukken. De weduwe O. ont vangt dientengevolge f 900. De afdeeling Scheveningen van het Chr. werkliedenverbond j>Patrimonium" zal voor f 1000 inschrijven in een eventueele geld- leening ten behoeve eener visschershaven aldaar. De werkliedenvereniging Eendracht maakt Macht" aldaar besloot eveneens een aandeel van f1000 te nemen. Le Cycliste Beige Slustrè vertelt het volgende Toen wij een dezer dagen te Scheveningen waren, zagen wij een grijsaard naast zij» rijwiel zitten. Mijnheer, is het onbeleefd te vragen hoe oud gij zijt Twee en zeventig jaar. Zijt gij reeds lang wielrijder? Zeven jaarvan af den dag, waarop mijn dokter mij den raad gaf te gaan wiel- rijden om mij van het Schiedammer vocht af te wennen. Zoo, u vertelt ons iets dat ons zeer interesseert. ^Toen ik twintig jaar was dronk ik om mijn Lena te vergeten; toen ik dertig was om mijn leed te verdrinken toen ik veertig en vijftig was om niet van mijn gewoonte af te gaantoen ik op zekeren dag een beroeite kreeg en na mijne genezing begon ik leeren wielrijden en u ziet nu, hoe ik het maak. Uit Leiden meldt men, dat aldaar aan staanden Dinsdagavond de beide Koninginnen uit Den Haag verwacht worden met pi irises Pauline van Wurtemberg, tot bijwoning van eene voordracht over vogels door dr. Sharpe, in de gehoorzaal aldaar, bij gelegenheid van het zoölogisch congres. Terstond na afloop daarvan zullen de vor stelijke personen weder naar de residentie terugkeeren. Op den Vinkweg nabij Leiden, is Woensdag avond zekere J. de R., wonende aan den Rijn dijk bij het Haagsche Schouw, door de tram overreden. De locomotief van het voertuig ging over de beenen van den ongelukkige- Het onderlijf van den man werd schier ge heel van liet lijf afgesneden. Door dit ongeval ondervond de tram onge veer 20 minuten vertraging. Overgebracht naar het academisch zieken huis, is de man Donderdagochtend aldaar overleden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2