VEREOOPING JwÉiiisietTiiiii. TE HUUR of TE KOOP gevraagd: SPORT. Gemengde Berichten. per telegraaf. Rechtzaken. S t c e 1 ij k X i e u w s. ADVERTENTIES. Openbare "V:rij willige Als een middellijk gevolg van de werk staking der Amsterdamsche sigarenmakers, js er ook eene op kleinere schaal te Leiden ontstaan. Een sigarenfabrikant aan het Galge- ïvater alldaar wenschte een zijner Amster damsche collega's uit den brand te helpen, en verklaarde zich bereid in zijne fabriek sigaren voor hem te doen vervaardigen. Een gedeelte van zijne werklieden, dat met de afspraak bekend was geworden, nam daar mede echter geen genoegen; zij weigerden die sigaren te maken en staakten hun wetk. Een ander gedeelte echter bleef aan den arbeid, hetgeen de tegenpartij trachtte hun te beletten. Teneinde verdere moeilijkheden te voor komen, staan nu een paar politie-agenten vóór de fabriek, om de niet-stakende werk lieden te beschermen. Het prospectus is verschenen van den Amstei damschen particulieren veiligheids- bond voor dag- en nacht-wachtdiensten. Bedoeld wordt jom de politie heen" een streng politiekorps te stichten, dat de rust en veiligheid verzekert der geabonneerden, van 's avonds 8 tot 's morgens 7 uur. De kleeding der nachtwakers zal particulier zijn, donker, zonder bijzondere kenteekenen, doch zoo, dat zij door de directie van den bond herkend kunnen worden. Hun schoeisel zal zijn voorzien van guttaperchazolen, zoodat zij onder het loopen geen geraas maken. Zij zullen op de plaatsen, aan hunne bewaking toevertrouwd, niet alleen steeds opmerkzaam moeten zijn op alle personen, die 's nachts de huizen naderen, maar voor de personen in die wijken gelegen, zich steeds hulpvaai dig betoonen en bij arrestatiën door de politie, zoo noodig, de behulpzame hand bieden. Het tarief is voor twee bewakers op 100 huizen, houdende 100 hoofden van gezinnen, van elk gezinshoofd 50 cent per week. Een bloedig drama werd Donderdagnacht tegen 12 uur op de Rozengracht te Amster dam afgespeeld. Een jong meisje, dat met baarmoeder en met iemand, die door som migen haar broeder, door anderen een min naar werd genoemd, uit rijden was geweest, keerde in dat rijtuig naar huis terug. Op de Rozengracht bjj de Prinsengracht werd het rijtuig staande gehouden door een jongen man, die met de jonge vrouw ge- engageerd was. Deze man, in woede ontsto ken, dat zij met een ander uit toeren was ge weest, greep opeens den in het rijtuig zittenden broeder aan, sleurde hem op straat en bracht hem met een dolk onverhoeds op het hoofd en in den rug eenige steken toe. De gewonds werd hevig bloedende een apotheek ingedragen. Daar raakte hij door bloedverlies buiten kennis na voorloopig ver bonden te zijn, werd hij toen per brancard naar het gasthuis gebracht. De aanvaller, die inmiddels de wijk had genomen, werd een half uur later in de Bloemstraat door een agent van politie door eenige burgers geholpeD, aangehouden en naar het politiebureau op de Lauriergracht gebracht. Onderweg kostte het heel wat moeite hem tegen de te hoop geloopen woedende menigte te beschermen. Te IJmuiden heeft men Woensdag een uitstekend geslaagde proef genomen met een zelf richtende reddingboot. Het woei hevig uit het westen en de zee stond vrij hol, toch zeilde de boot met elf man aan boord flink de haven uit, nadat do Breeveertien haar naar het zuiderhoofd gesleept had. Bij alle be wegingen voldeed de boot uitmuntend, en na ongeveer 0000 M. op zee geweest te zijn kwam zij met haar druipnatte bemanning behouden weer binnen. Te Yelp (bij Arnhem) is de dysenterie epidemisch verklaard. In 23 gezinnen kwamen reeds 41 ziektegevallen voor, waarvan tot heden 8 met doodeiijken afloop. eclit drinkwater en vereeniging van den bodem worden de hoofdoorzaken dier ziekte genoemd. De landbouwer Lansink te Lonneker heeft bij het omspitten van zijn land 2 oude gouden muntstukken gevonden, waarvan het eene vrijwel gaaf en het andere besnoeid is. Ze zijn overigens beide gelijk ea dragen op de eene zijde een ridder in harnas, waarom met Gothische letters geschreven staat Karolus Dux Gelr Jul'g Zat, terwijl de keerzijde een wapen vertoont (wellicht het Geldersche) met het bijschrift Mon Nova Aurea Ducis Gelr, blijkbaar alzoo van hertog Karei van Gelder, den laatste uer Egmonds. Te Luik (België) zijn valsche Nedeilandsche j guldens in omloop. Ze zijn kenbaar aan de kleur, welke van die der echte verschilt. I 's-Gravenhage. De minister van finan- i ciën, de heer Sprenger van Eyk, die eenïgen tijd buiten de stad heelt vertoefd, is gisteren hier teruggekeerd. Amsterdam. Dr. Blooker heeft voor zijne herbenoeming tot wethouder bedrnkt. De raad zal Woensdag bijeenkomen tot het doen van een nieuwe keuze. Yoor den nationalen wegwedstrijd op Zon dag 15 dezer, uitgeschreven door de Schie- damsche wielrijdersvereeniging »IJe Postduif", op den weg van SchiedamHoek-van-Hol- en terug, een afstand van ongeve er 60 KM, open voor alle bondsleden, hebben zich 20 deelnemers doen inschrijven, (1 uit Schiedam, 6 uit Rotterdam, 1 uit Dordrecht, 1 uit Vlaardingen, 2 uit Delft, 1 uit Den Haag, 4 uit Leiden, 1 uit Haarlem, 1 uit Amster dam, 1 uit Utrecht en 1 uit Maarten), waar onder rijders van naam. De deelnemers zullen samenkomen te 11 uur in de Schiedamsche Officieren-Vereeni- ging. De afrit zal plaats hebben aan den Vlaardingschen dijk des namiddags te 1 uur. De afstand moet afgelegd zijn binnen 3 uren. Gangmakers zijn geoorloofd. De prijzen zijn: gouden, verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles. Jury-ledende heeren L, Th. G. Möllinger, L. C. Stefielanr, F. M. Wachter Jr., A. H. t. d. Stok en K. Rovers. Controleur op den weg de heer D. F, J, van Wnlsem. Commissarissen aan den Hoek-van- Ilolland (keerpunt) de heeren G. II. Schuur man en J. P. Smits. Na afloop van den wedstrijd zal een geza menlijke tocht door Schiedam gedaan worden naar het clublokaal ,/Iusis Sacrum", waar men zich aan een diner zal vereenigen. De prijsuitdeeling zal te 8 uur plaats heb ben, waarna het gezellig samenzijn zal wor den afgewisseld door muziek. Verschillende besturen van wielryders-ver- eenigingen hebben clubtochten naar Schiedam uitgeschreven, o. a. uit Rotterdam 3, uit Den Haag 2, uit Delft 1 en Leiden 1. Woensdag werd te Brussel da margarine- fabriek der Maatschapij Van den Bergh's Margarine Limited geopend dit is de eerste Ilollandsrlie margarinefabriek, die na het aannemen der rechten in Belgie in welking is gekomen. De fabriek ligt aan het kanaal te Brussel en be slaat eon oppervlakte van 7000 M!, Tijdens een lievig onvveder, dat zich Zaterdag boven het Pruisische dorp Boinecke ontlastte, trof de bliksem een windmolen, waaronder acht personen bescherming hadden gezocht, trots het gevaar dat daaraan verbonden is. Vier hunner werden op slag gedood, drie anderen bekwamen ernstige brandwonden. Atphonse de Rothschild moet zeer neerslachtig zijn, wegens de aanslagen op hom en zijn omge ving. Hij zou daarom voornemens zijn, zich uit de zaken teiug te trekken en de directie van zijn firma toe te verti ouwen aan zijn schoonzoon Lambert, die reeds da firma to Brussel dirigeert. Het in de haven van Marseille liggend trans portschip Comorin, dat den 20n dezer naar Ton kin zou vertrekken, is gisteren in biand geraakt en geheel verbrand Met groote moeite heeft men het ge,aar dat do in de nabijheid liggen ie schepen bedreigde kunnen afwenden. De brand woedde zoo hovtg, dat mets, zelfs niet de eigen dommen der schepelingen kon gered worden. De Times verneemt uit Odessa dat de Aziati sche cholera in het zuidwesten \an Rusland zoo toeneemt, dat de regeering zich genoopt zag verscheiden tijdelijke gasthuizen in de nabijheid der vier spoorwegstations te Odessa te openen. Dokters en \erpleegsteis worden naar de stad gezonden. Er woidt nader over da ramp in de Berner Alpen gemeld, dat van den AHeKgletscher ondei- half millioen kub. meter ijs en steenen zijn neer gestort, van een hoogte van 3000 meter. Het aantal gedooden is zes, meest allen herdeis. Da schade, aan vee en aan het dorp Spitalmatte toegebracht, wordt op eenige honderdduizenden franken geschat. De reeks van ongelukken in de Alpen is deze week vermeerderd door den dood van den inge nieur Gelpke uit Luzein. Hij behoorde tot de Zwitsersche Alpenclub, die ditmaal haar jaar feest te Schwyz vienle en eene bestijging van een der twee welbekende Mythen ondernam. Genoemde ingenieur deed daarbij een noodlot- tigen val en was onmiddellijk dood. De feest viering werd natutirlijk afgebroken. Op verscheidene plaatsen in Kansas en Mis souri zijn lievige stortiegens gevallen, vermengd met hagelsteenen van buitengewone grootte. Da oogst is vernietigd, spoorweglijnen zijn verwoest en het vorkeer is gestaakt. Een aantal huizen zijn ingevallen; te Giiddley is bijna geen huis blijven staan men vreest, dat ook men- schenlevens te betrpuren zijn. In October a.s. zal te Londen een anarchis ten-congres worden gehouden. De anarchisten in alle landen zijn uitgenoodigd deel te nemen aan deze conferentie, welke is belegd door den uit Beriijn gpvluchten boekdi likker Wilhelm Werner, die nu te Londen woont. Het doel is een progiam te ontwerpen, waaraan de anar chisten zich in alle landen te houden lie'oben en een kas te vormen, tot bestrijding van de uit gaven, die voor de aanslagen noodig zijn. Gedurende het jaar 1894 zijn in Duitschiand door de hij de wet geregelde inrichtingen van verzekering tegen ouderdom en invaliditeit uit betaald 34,047,620,78 mark, waarvan voor eerstgenoemde categorie 24,474,443,49 en voor de andere 10,173,183,29 mark. 's-GIU VEX KA V If, 14 September. De minister Van Houten heeft de beide Kamers der Staten-Generaal gesloten met eene rede, waarin hij zeide, dat terwijl de voornaamste onderwerpen tan wetgeving welker afdoening de regeering zich tot taak heeft gesteld werden voorbereid, velerlei werd tot stand gebracht, n.l. de overeenkom sten met Portugal en Engeland, de marine- reservewet en de veiligheidswet, de wet op de waterschapsbesturen en verveningen, de heffing van invoerrechten naar tvaarde, de suikertvet, de tvet op de rijkspostspaarbank enz. Ter vermeerdering der weerbaarheid tverd belangrijk bijgedragen door het toestaan van gelden voor dpn aanbouw van drie pantser- schepen, ter betere bewapening van zee- en landmacht. Nadat de zegepraal onzer wa penen den val van het vorslenbestuur op Lombok ten gevolge bad gehad, werd het rechtstreeksch bestuur aldaar ingevoerd. Ook de Kamer nam vruchtbaar initiatief. Yoor den ijver en de toewijding werd namens de Koningin-Regentes door den minister da.uk- D D gezegd. De rechtbank te Arnhem heeft den lS-jarigen arbeidei J. H. J te Reden, wegens onzede lijke handelingen met een meisje beneden twaalf jaren, veiooideeld tot een jaar gevange nisstraf. B IJ II G E li 1. 1.1 K E ST N 1). Geboren i 12 September. Wilhelmina, dochter van J, J. P. Ivoops en G. R. Busier, Breedstraai. 13. Jan Citristiaan, zoon van W. Scholten en J. M. Brouwer, Oude Kerk hof. Cornell's, zoon van A. van der Kiaan en II. Pijpers, Oosterstraat. Overleden.- 13 September. Pieler Ver meulen, oud 2 weken, Einderluurt. Anj Verschoor, oud 23 jaar, Groenclaan. Hendrik de Vries, oud 58 jaar, Kreupehtraat. De ondergeteckeride betuigt zijn Imitelijken dank aan allen, die van hunne belangstelling en liefde blijk hebben gegeven bij het treurig ongeval, overkomen aan zijne geliefde Echt- genoote, CATHARINA VAN DER LAAN. Bede uit naam mijner Ouders, Kinderen. Broeders, Zusters en verdere Familie, WILLEM WOENSDRCGT. Schiedam, 13 September 1895. Allen, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschap van den Heer ANTONIU3 THEODORES VAN DI.1K, in leven commissionnair, gewoond hebbende te Schiedam en aldaar overleden den 1 In Augustus '1895, wordt verzocht daarvan op gave of betaling te doen ten kantore van den Notaris W. J. A. ROLDANUS aldaar, voor den lOn October e.k. VAN I. Een HUÏS met ©PEN «ROS» en ERVE, aan de Tincherstraat te Schie dam, no. 16, groot 52 cent. II. Een 111)19 met afzondei lijke Boven woning, Open Plaat-je en ERVE, aan de Laan te Schiedam, no. 48, groot 4© cent. III—IV. TWEE HUIZEN en ERVE, in den Bokkinghang te Schiedam, uo. 32 5"i 4 te zamen groot 37 cent. Bij veiling op Vrijdag 2© September 1895, des voorin, ten elf ure, en afslag den volgenden dag, des avonds ten acht ure, beide in «Musis Sacrum" te S c h i e- dam; zijnde de goederen te bezichtigen op Woensdag en Donderdag vóór de veiling, des voorm. van 10—12 en des nam. van 25 ure, op vertoon van een bewijs van toe gang door den Notaris H. W. M. ROELANTS te Schiedam afgegeven, te wiens kantore nadere inlichting te bekomen is. EEN Br. fr. met prijsopgave lett. it. S. aan den Boekhandelaar W. J. DE NEVE, 31 Weste- Wagenstraat, Rotterdam.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3