Bepotim der iikusten et uitpeil Letteren, Kunst en Wetenschap. Gomengdfi Berichten. gemeente Schiedam, INKOMSTEN. een bewijs heeft geleverd van zrjne goede trouw, van zijne oprechte aansluiting bij ons bestuur aldus meent bet Hbl. Aan het referendum over de op de bonds vergadering van den dAlgemeen Neder!. Ty pografenbond" genomen besluiten namen 1001 leden deel. Aangenomen werd: geen congres te hou den, den redacteur van Ons Vakbelang door de bondsvergadering te doen benoemen, het hoofdbestuur op te dragen, zich tot de regeering te wenden om een leerlingstel sel ingevoerd te krijgen, aan het hoofd bestuur op te dragen, zooveel mogelijk pro paganda te maken voor den 8-urigen arbeids dag met een minimum-loon, aan het hoofd bestuur te verzoeken, dat het arbeidssecre tariaat stappen zal doen bij de regeering, om het recht van vereeniging beter gewaar borgd te krijgen, om een meer nauwlet tend toezicht op de naleving van de wet op den kinderarbeid te verkrijgen enz. Op dit oogenblik wordt ons land bezocht door een Fransch ingenieur uit Havre, voor zien van een geleidebrief van de Fransche regeering. Het doel zijner reis is de Neder- landsche industrie en havenwerken te bestu- deeren. Dinsdag werden de haveninrichtin gen te Rotterdam door hem bezichtigd, al waar een aantal photografische opnemingen door hem gedaan werden. Ook is hij voornemens nog deze week IJmuiden te bezoeken. Op het voorbeeld van het buitenland is te 's-Gravenhage een «detective"- of opsporings bureau opgericht, een particuliere politie, die zich met allerlei private zaken belast uitvinden van schrijvers van naamlooze brie ven, opzoeken van verdwenen persouen, enz. (H. Ct Door eenige personen te Dalem is als veilig heidsmaatregel een nachtwacht aangesteld, die uit vrijwillige wekelijksche bijdragen der betrokkenen een billijke vergoeding erlangt. Daardoor is de rust, die, tengevolge van de in den laatsten tijd gewoed hebbende branden, zeer geschokt was, merkbaar teruggekeerd. Voor de heerlijkheid Meteren, te Meteren (Tielenvaard), zijn geen liefhebbers komen op dagen, om het fraaie huis en de schoone omgeving aan te koopen of te huren. Alzoo zal nu het houtgewas, bestaande uit zware hoo rnen en kleinere gewassen, den 26n Sept. a.s. in veiling gebracht worden. Een der schoon ste sieraden uit den omtrek gaat dus meer dan waarschijnlijk verloren. Te Oosterhout (N.-Br.) is dezer dagen in bet gasthuis iemand binnengebracht, die in een bosch onder Dorst was gevonden, alwaar hij twee dagen zonder voedsel had gelegen, salon van Erwins verblijfhet gezelschap bestond, behalve uit de beide getuigen, uit den geestelijke en eenige Pruisische en Oostenrijksche officieren, die zich in de badplaats bevonden en uit wellevendheid en kameraadschap de invitatie hadden aangenomen. De stemming onder de gasten was niet zeer feestelijk en verbeterde er niet op, toen Van Ilersdorff iets later op zijn rolstoel naar binnen werd geschoven. liet overheerschend gevoel bij de gasten was innig medelijden met de jonge, schoone vrouw, die daar in eenvoudig donker zijden kleedje aan de zijde van den luitenant binnentrad en nevens hem op het eergestoelte aan de weelderig ingerichte tafel plaats nam. Niemand echter, die van zijn ware gevoelens durfde blijk gevenieder deed zijn best een toon aan te slaan, als voor de gelegenheid passei d werd gevonden. Eéne plaats aan tafel was ledig gebleven de plaats van den arst, die voor de trouw plechtigheid door Hersdoiff op weinig vriend schappelijke wijze bejegend was. Het was of onmachtig om zich verder te bewegen. Kort na zijne opneming ia het gasthuis is hij overleden. Bij onderzoek is gebleken, dat deze persoon afkomstig was uit Terheiden, van een goede familie, en vroeger aldaar zelf een leerlooierij had gehad. Hij was echter aan den drank verslaafd gerankt en door verkeerde levens wijze al dieper en dieper gezonken, zoodat hij ten slotte in de Ommerschans terecht kwam. In Juni j.l. was hij vandaar ontslagen en heeft sedert dien tijd een zwervend leven geleid. De driejaarlijksche tentoonstelling van schilde rijen, die lieden te Amsterdam is geopend, telt 620 inzendingen. Ter gelegenheid der opening zal in het gemeen telijk museum te bezichtigen zijn het door Jan "Veth onlangs geschilderd portret van Jozef Israels. De Comenius-Gesellsehaft zal thans een aan vang maken met het uitgeven der werken van Comenius (Jan Amos Komensky), door liet in druk brengen zijner pansopliische geschriften. Aan de professoren Hohlfeld en Pappenheitn te Berlijn is opgedragen een volledig plan op te maken. Ruim een jaar geleden werd te Geertruidenberg een gewichtige ontdekking gedaan. Terwijl men bezig was met graafwerk in het hooge koor der berv. kerk, vond men aan het uiteinde een fraaien boog van tufsteen, welke terstond deed vermoeden, dat onder den vloer een bouwwerk van groote architectonische en geschiedkundige waarde moest aanwezig zijn. Het bleek, dat men hier te doen had met eene nkrtjpt" of «krocht", en wel eena van zeer groote afmetingen, daar zij 18 meter lang en 9 meter breed is. Om dit monument der oudheid aan de ver getelheid te ontrukken, heeft zich thans een comité gevormd, beslaande uit de heeren Meijers, burgemeester, De Koning, notaris, Van Saters, architect, Van Staveren, med. doctor, Nord, olfi- cier van gezondheid le klasse, en Harsveldt, le luit.-kwartiermeester. Dit comité heeft van het kerkbestuur vergunning verkregen, en heeft voorts de noodige gelden bijeengebracht om deze krijpt de eenige in Noord-Crabant en wellicht een der grootste van ons land bloot te leggen. Zij bestaat vermoedelijk uit een midden- en twee zijbeuken, terwijl tegen de wanden zich in het geheel 18 kolommen bevinden en de mid delbeuk door 16 kolomman wordt gevormd. Eetstdaags zal met de ontgraving begonnen worden en za! eene nauwkeurige beschrijving volgen van dit monument van middeleouwsclie bouwkunde, dat zeer zeker veie belangstellenden naar Geertruidenberg zal lokken. Tijdens de ontgraving zal nipmand tot het werk toegelaten worden. De afluop daarvan zal nader worden bekendgemaakt. deze met zekere voldoening dit wegblijven op merkte, maar er over spreken deed hij niet, evenmin als Hertha, die al evenzeer met ver wondering de ledige plaats had gadegeslagen. Na de soep stond de geestelijke op om een dronk uit te brengen op het welzijn der jong getrouwdende gasten stieten aan en Hersdot ff ledigde, na met veelzeggenden blik met Ilertha geklonken te hebben, zijn glas tot den bodem. Met angstigen blik had zij zijne beweging gevolgd, maar hij glimlachte om die angst en fluisterde haar toe: »De dokter is er nu niet en het geluk heeft mij de gezondheid terugge geven. Wat zou een onschuldig glas wijn, nu ik toch reeds dronken ben van vreugde!" Toch scheen haar smeekende blik hem te heb ben getroffen, want de vurige Rijnwijn en de zware Italiaansche nierken, die Jater werden opgezet, liet hij staan. Noehlhans bleef hij in do vroolijkste stemming, waardoor de jongeren, toen zij van a! het in overvloedige mate voorgediende een tamelijk goed gebruik hadden gemaakt, wer den opgewekt, zijn voorbeeld te volgen. Ilersdorff Het sehcpengerieht te Hamburg heeft uitspraak gedaan in zake de aanklacht van verspreiding van valsche cboleraberichten in Augustus j.i. De corrector Stenzei van de [lamb. Gencral- Anocigcr werd, als de eigenlijke verspreider der valsche berichten, tot 4 weken gevangenisstraf veroordeeldde redacteur Grüffethin van het Berl. Tageblatt tot 150 mark boete, subs. 2 weken hechtenis. De heer Arthur Montefiore, eere-secretaiis van het comité voor Jackson's Pool-expeditie. heeft telegrafisch bericht ontvangen dat de Windward behouden is aangekomen te Vardó, na den ijsgor- del tusscben Frans-Jozefs land en het zuidelijk deel der Barents-zee te hebben vei broken. Of de expeditie nog eenig belangrijk resultaat heeft gehad, kan men uit dit bericht niet opma ken, maar waarschijnlijk is het niet. Een trein van den Now-Yorkschen Centraal- spoorweg heeft nu de reis van New-Yoik naar Buffalo volbracht met een snelheid van 64 mijlen per uur. Het record van den sneltrein van Londen naar Abe-deen was 63>/g mijl per uur. Y ïs te hopen dat men nu maar ophoude met die spoortrein-sport, waardoor zoo vele men- schenievens gevaar loopen. VAN DE voor den dienst van 1896. Hoofdstuk III. Baten en opkomsten, spruitende uit gemeente eigendommen en bezittingen. 19. 8 flA, 77 A, 80 cA wei- en hooiland, gelegen in Oud-West-Frankeland, in het openbaar verhuurd, voor 7 jaren, ingegaan Kerstmis 1891, eindigende Kerstmis 1898, aan G. lioogenboezein, per jaar voor f843. 20. 2 IIA, 55 A, 30 cA wei- en hooiland, gelegen in Oud-West-Frankelaud, verhuuid ub voren, aan W. Tak, per jaar voor f300. 21. 4 HA, 53 A, 40 cA wei-en hooiland, gelegen in Oud-West-Frankeland, verhuuid als voren, aan A. van der Buig, per jaar voor f523. 22. 2 HA, 31 A, 70 cA wei-en hooiland, gelegen in Oud-West-Frankeland, veihuurd als voren, aan J. A D. ReiJ, per jaar voor f 345. 23. 5 HA, 42 A. wei- en hooiland, gelegen in Oud-West-Frankeland, verhuurd als voren, aan H. B. Determan, (thans zijne erven) per jaar voor f 065. 24. 2 HA, 32 A, 30 cA wei- en hooiland, gelegen ill Oud-West-Frankeland, veihuurd als voren, aan J. Kuoijinan, per jaar voor f313. 25 3 HA, 34 A wei- en hooiland met kade, gelegen in Oud-West-Frankeland, veihuurd als voren, aan G. Houtman, per jaar voor füüü. 26. 50 A, 30 cA wei- en hooiland, gelegen in Oud-West-Frankeland, verhuurd als voren, aan II. van der Host, per jaar voor f75. 27. 5 HA, 33 A, 10 cA wei-en hooiland met kade, gelegen in Nieuw-West-Frankeiand, verhuurd als voren, aan II van der Most, per jaar voor f 550. 28. 2 HA, 19 A, 79 CA wei- en hooiland, met kade, gelegen in Nieuw-West-Fraukeland, verhuurd als voren, aan B. Hnijshes, primitief 2 HA, 53 A, 43 cA, per jaar voor f jgo.doen waarvan 33 A, 66 cA uit de huur genomen is, als wegens het plaat sen der cholera-barak 4 A, 86 cA, waardoor de praatte uiee over allerlei zaken en personen, en toen bij het nagerecht de tafelbedienden de cham pagneglazen vulden, strekte ook hij in zijne uit gelatenheid de hand naar het zijne uit. Een zachte stoot tegen den arm deed hem opzien en weer zag hij Hertha's blikken angstig op zich gevestigd. Wel verstond hij den wenkdoch of hij het bewijs wilde leveren, dat aan zijne ge zondheid niets meer ontbrak dan of hij aan het noodlot driest het hoofd wilde bieden hij sloeg geen acht meer op hare bede en dronk weder zijn glas geheel ledig. En het scheen wel of de geneesheer zich veel te ongerust had gemaakt, want geen van de nadeelige uitwerkingen, die hij er van voorzien had, deed zich voor. Op de bleeke wangen van den zieke kwam zelfs een blos, die wel voor een blijk van herstel kon doorgaan. Zijne houding was zoo goed en zijne bewegingen gaven zooveel blijk van veer kracht, als Hertha sedert hunne eerste ontmoe ting in het park nog niet had waargenomen. Zelfs zijne stem klonk weer vol en krachtig en jaarüjksche huurprijs verminderd is met f 3.45 en wegens het verhoogen en verbreeden van dei! West-Frankelandschen dijk en daarmede in verband staande werken 28 A, 80 cA, waardoor de jaar- lijksche huurprijs verminderd is met f 23.10, zoodat deze thans bedraagt f 153.45. 29. 1 HA, 27 A wei- en hooiland, gelegen in Zuidergors, verhuurd als voren, aan \V. Tak, per jaar voor f85. 30. 9 HA, 55 A, 90 cA wei- en hooiland, geleden in Zuidergors, verhuurd als voren, aan J. Kooijinan per jaar voor f740.—. 31. 1 HA, 12 A, 10 cA wei- en hooiland, gelcen in Zuidergors, verhuurd als voren, aan C. Houtman per jaar voor f 85. 32. 1 HA, 56 A, 60 cA wei- en hooiland, geleden in Zuideigois, vchuui d als voren, aan B. Huijskes per jaar voor fltb. 33. 7 HA, 28 A, 50 cA wei- en hooiland, gelogen in Zuidergois, veihuurd als voren, aan J. Anth. van Velzen, per jaar voor f555. 34. '1 HA, 26 A, 30 cA wei- en hooiland, gelegen in Zuidergors, verhuurd als voren, aan H. M. den Held, (thans zijne weduwe) per jaar voor f 90. 35. 1 IIA, 30 A, 10 cA wei- en hooland, gelegen in Galgoord, verhuurd als voren, aan D. Krommen hoek, (thans zijne erven) per jaar voor f70.—. 36. 1 HA, 33 A, 30 cA wei- en hooiland, gelegen in Galgooid, verhuurd als voien, aan S. C. van Waalwijk van Doom Jr., per jaar voor f60. 37. 1 HA, 50 A, 70 cA wei- en hooiland, gelegen in Galgoerd, verhuurd als voren, aan B. Yerkaaik, per jaar voor f130 38. 4 HA, 55 A, 6 cA wei- en hooiland, met weg, gelegen in Nieuwland, verhuurd als voren, aan J. Anth. van Velzen, per jaar voor f 655. 39. 2 HA. 53 A, 30 cA buitenkade om Zuider gors, verhuurd als voren, aan 11. Kroon, per jaar f 100. 40. 5 IIA, 47 A, 60 cA Frankelaudschen dijk, verhuurd als voren, aan A. van der MoM, primitief 7 HA, 31 A, 20 cA, per jaar voor f130,—, doch waarvan 1 HA, 83 A, 60 c.A uit de huur genomen is wegens liet verhoogen en verbreeden van den West-Frankelandschen dijk en daarmede in verband staande weiken, waardoor de jaarlijksche huurprijs verminderd is rnet f32 65 en thans bedraagt f97 35. 41. 69 A, 40 cA Schinkeidijk, veihuurd als voren, aan A. W. van der Tas, (thans N. M van Wasse naar) per jaar voor f43. 42. Twee strooken grond, van een straat uitko mende aan de Veibrande Erven, gelegen achter en nabij de woning aan de St.-Pietersteeg, van .1. Schot j aan dezen ondershands verhuuid, voor 5 jaien, ingegaan 1 Januari 1895, eindigende 31 December 1899, ingevolge raadsbesluit van 4 December 1894, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten, dea llden December 1894, no. 45/1, per jaar voor f 10 43. Een gedeelte grond aan den Rotterdamschen dijk, ondershands verhuurd aan de Rotterdamsche Tramvvegmaatschappij, om daarop een wachthuis te vestigen, gedurende den termijn dor concessie van de stoomtram van Schiedam op Rotterdam, inge gaan 18 April 1882, eindigende 17 April 1902, ingevolge raadsbesluit van 24 November 1882, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten, den éden December 1882, no. 65, per jaar voor f52. 44. 22 IIA, (thans 19 HA, 61 A, 20 cA) grienden en rietveld, gelegen in Zuidergors, den ISdcn Maart 1883, in het openbaar verhuurd aan C Kalis, voor 20 jaren, ingegaan 1 April 1883, eindigende 31 Maart 1903. per jaar voor f 1420. In verband met de verhuring onder 10 gemeld, cn het uit de huur nemen van 1 HA, 18 A, 80 cA, wegens het verbreeden en verhoogen van den West- Frankelandschen dijk en daarmede in verband staande wei ken is de jaarlijksche huurprijs, in evenredig heid met de tegenwoordige grootte, verminderd met f 154.69, f 1265.31. 45. 54 IIA, 89 A, 5 cA (thans 32 HA, 9G A,22 cA) griend-, riet- en biesland, (plaat in de rivier de Maas) den 29sten November 1883 in het openbaar verhuurd aan P. Kalis, voor 19 jaren en 4 maanden, ingegaan 1 December 1883, eindigende 31 Maart 1903, per jaar voor f 3560. De jaarlijksche huurprijs is verminderd wegens het uit de huur nemen van grond en water van die plaat, ais 1. Op 24 Juni 1884 van ongeveer 12 A, ten be hoeve van den aanleg eener kade aan de Maas, weldra gaf hij bij het gesprek aan tafel den toon aan. Eene toevallige omstandigheid had hem aan leiding gegeven om van zijnen Afrikaanschen veldtocht te vertellen en dit verhaal was belang rijk genoeg om de aandacht der gasten te boeien. En hij wist zijne woorden zoodanig te kiezen en met geestige, vroolijke invallen te kruiden, dat het gezelschap nu en dan in een hartelijken lach uitbarstte en men haast vergat, dat men in dien verteller een zwaarzieke moest zien. Ook Hertha was onder dien indruk. Met aan dacht volgde zij hem bij de voorstelling van strijd en gevaren, waarin de jeugdige, krachtige man geene vrees gekend noch zijn leven ont zien had, en weder zag zij in den invalide aan hare zijde den wakkeren, overmoedigen jongeling, eens de lust van elks oogen. Wel viel het haar op, dat hij onder het spreken wat dikwijls naar zijn champagneglas greep, doch zij deed geen poging meer om hem daarvan terug te houden. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6