A°. 1895 Woensdag 18 September. N°. 8877, Eerste Blad egenenveertgste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G EVER: J. ODÉ. jBuHeiilaiidsclie Berichter Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKKA.C: B O.T BK9TBAAT 7 O. Advertentieprijs: \an 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A Bi K It IJ K. De president der republiek is Zondag uit Havre naar Fontainebleau vertrokken. De heer Challemel-Lacour heeft thans indeidaad den voorzittershamer in den Senaat neergelegd. De koning van België is Zondag op zijne terugreis van Aix les Bains, te Parijs aan gekomen. De minister van buitenl. zaken Hanotaux liet zich terstond in het hotel, waai de koning zijn intrek heeft genomen, in schrijven. Gisterochtend te 9i/s uur bracht Leopold, vergezeld van den Belgischen zaakgelastigde, den minister Hanotaux een bezoek, dat te 41 uur door dezen, vergezeld van den directeur van het protocol (opper-ceremoniemeester van het huis des presidents), beantwoord werd. Bij die gelegenheid noodigde de minister den koning tot eene lunch, wat door dezen werd aangenomen. De Fransche gezant te Petersburg, graaf De Montebello, vroeger ge zant te Brussel, benevens eenige personen uit de omgeving des ministers, zaten daar mede aan. Naar uit Petersburg gemeld wordt, heeft generaal Dragoffgroff volstrekt geen diplo matische opdracht en is hij slechts als ver tegenwoordiger van het Russische leger in het Fransche leger gaan kijken. De Russen kunnen toch voortreffelijk koude stortbaden geven. Het proces der Zuider-spoorwegen te Parijs, dat indertijd als seen tweede Panama-zaak" werd aangekondigd, is, gelijk men in de aatste dagen wel voorzag, geëindigd met vrijspraak van de drie beschuldigden. De plei dooien der verdedigers, die niet verzuimden te herinneren aan de politieke personen, die eigenlijk naast de beschuldigden moesten zitten, maakten veel indruk, en zoo werden Maitin, Amiré en Robin, door het Openbaar Ministerie aangewezen als ïlage geldwolven, afzetters, op heeterdaad betrapt," door de gezworenen onschuldig verklaard en daarna onverwijld op vrije voeten gesteld. Donderdag a. s. zal het beroep van den senator Magnier in dezelfde zaak tegerf de verwijzing naar de openbare terechtzitting worden behandeld. De stad Bayonne is thans geheel zonder gemeentebestuur. Als protest tegen de hou ding der regeering ten opzichte der stieren gevechten is de gemeenteraad, gelijk wij reeds mededeelden, en corps afgetreden. Thans weigert ook de burgemeester zijn ambt te blij ven waarnemen en hij dreigt de zaken maar te zullen laten loopen, wanneer de regeering niet spoedig een administratie-com missie benoemd. Te Bordeaux wordt een pers-congres ge houden, waar Nederland o. a. is vertegen- wooidigd door den hoofdredacteur van het Handelsblad Boissevain, dia de vergadering van Zaterdag heeft gepresideerd. DUITSCHLASD. De keizer heeft Vrijdag bij Jershóft aan de Pommersche kust een vlootrevue afge nomen, waarna den volgenden dag bij Ilela gemanoeuvreerd werd en eindelijk de geheele vloot en ook het keizerlijkejacht op de reede van Dantzig ien anker gingen. Pijnlijk opzien, vooral onder de conserva tieven, maakt te Berlijn de mededeelirig in de Kreuz-Zeitmg, dat de oud-redacteur vrij heer Yon Uammerstein nu in plaats van geschorst ontslagen is en de justitie in de zaak gemengd werd. Op eene andere plaats in het blad wordt medegedeeld, dat Von Hammerstein i» afgetreden als lid van den Rijksdag en van het Pruisisch Huis van afge vaardigden. Met andere woorden: de voor een volmaakt edelman gehouden conservatieve leider, die zoo zalvend over de gebreken van den tijd, over zedeloosheid, speculatie-geest, overdaad en liberalisme wist te schrijven, wordt nu ontmaskerd als een brutale huichelaar en ge wone bedrieger, die fondsen heeft verduisterd, valschheid in geschriften heeft gepleegd, een door en door zedeloos leven heeft geleid, enz. enz. Hij heeft zich naar het buitenland ver wijderd. In verband met den onlangs open baar gemaakten brief vaa den anderen con servatieven leider, den oud-hofprediker Stöcker (over de middelen om Von Bismarck by den keizer gehaat te maken), is deze gebeurtenis op zedelijk gebied voor de partij, welke zich geheel met de agrarische beweging heeft ver eenzelvigd een slag, waarvan zij zich niet licht herstellen zal. Het gestreng optreden der politie tegen de sociaal-democratische pers sedert de Sedan- redo van den keizer vindt lang niet algemeen goedkeuring. Zelfs heeft de justitie het op verschillende dagbladen gelegd beslag opge heven en de invrijheidstelling van gevangen genomen redacteurs gelast, maar niettemin gaat de politie op den ingeslagen weg voort. In eene te Stuttgart gehouden redevoering heeft de aanvoerder der centrum-partij, dr. Liebcr, zich beslist verklaard tegen nieuwe uitzonderingswetten, zoodat de regeering daaraan vooreerst wel niet zal denken. B E L G I E. De Moniieur bevat de koninklijke bekrach tiging van het schoolwetsontwerp dat m de vorige maand door de Belgische Kamers is aangenomen. De koning zal den president der Fransche regubliek Zaterdag te Fontainebleau ont moeten. Bijzondere maatregelen voor dit be zoek zijn vastgesteld, toen de koning van België onlang Darijs passeerde. Kapitein Lotliaire, de Belgische officier, die den ex-zendeling Stokes, in den Congostaat ter dood heeft veroordeeld, zal teruggeroepen worden, om zich te verantwoorden en om, zoo noodig, voor het gerecht gebracht te worden. Ondanks de beslissing van tien arbeidsraad blijven de werkstakers te Gent in hun hou ding volharden. Zij vragen thans de tusschen- komst van den gouverneur en den buigemees- ter. De sympathie met de werkstakers moet vrij groot zijn. Honderd kaaiwerkers hebben thans ook het werk gestaakt en men meent dat dit voorbeeld door nog andere werk lieden zal gevolgd worden. ZWEDEN en NOORWEGEN. Het Noorsche legerbestuur heeft onver wachts een bevel tot mobilisatie uitgevaardigd, dat in menigen tak van dienst groote ver warring veioorzaakt. Deze mobilisatie, waar voor het Stoithing in zijne laatste zitting de middelen heeft beschikbaar gesteld, geschiedt geheel als in oorlogstijd. Alleen de met ver lóf in het buitenland vei loevende mihtie- plichtigen zijn vrijgesteld. Binnen het gebied, waai voor de mobilisatie geldt, in bet grootste deel van Noorwegen, zijn alle telegraafkantoren gedurende 48 uren voor het particulier ver keer gesloten; de postkantoren blijven onaf gebroken open. Ook een groot deel der ma rine is in liet mobilisatieplan betrokken. Het centrum der oefeningen zelf is de vesting Oskaisborg, waarschijnlijk zal de koning in den loop dezer week aan de oefeningen deel nemen. OOSTENRIJ K-II OSGAKIJE. Keizer Frans Jozef heeft nu aan graaf Badeni, stadhouder van Galicië, de vorming van een Oostensijk^ch Kabinet opgedragen, ter vervanging van het slechts tijdelijk fun- geerende kabinet-Kielmansegg. De graaf heeft het mandaat aanvaard en moet zelfs reeds grootendeels met zijn taak zijn gereedgekomen. Eerst begin October evenwel zal de samenstelling worden bekend gemaakt en liet kabinet in functie treden. Het zal een zoogenaamd nMinislerie van Zaken" wezen, buiten en boven de partijen staande. Zoowel in de Oostenryksche als in de Ilongaarsche kranten, die voorstanders zijn van het drievoudig verbond, wordt met groote ingenomenheid gesproken over het schrijven van keizer Frans Jozef aan zyn Duitsehen bondgenoot en de aanhalen van den vriend schapsband tusschen de keizers en de legers, waarvan dat schrijven blijk geeft. De gemeenteraad van Praag heeft, naar aanleiding van de heropening der scholen, een oproeping doen aanplakken, waarbij de ouders aangemaand werden, hunne kinderen slechts te zenden naar scholen, waar onder wijs wordt gegeven in hunne moedei taal. De politie heeft deze aanplakbiljetten verwijderd. ITALIË. De feestelijkheden te Rome, ter viering van den 20n September, zijn reeds begonnen. De vertegenwoordigers van lal van gymnastiek* en sehietvereeuigingen uit Italië, Duitschland enz. zijn er samengekomen, en hielden een optocht, een paar duizend man sterk, van de Piazza del Popoio naar het Pantheon, om er het graf van Victor Emanuel te bezoeken. Aan het hoofd van den stoet marcheerden de Berhjnsche turners, die daverend werden toegejuicht, en een krans neerlegden op het graf van den re galantuomo. De optocht, tevens een monarchale demonstratie, liep zonder eenige stoornis van de zijde der cleri- calen of republikeinen af. De gymnasten werden, ter opening der wedstrijden, toegesproken door den senator Todaro, voorzitter van het aymnastiek-congres. De Neue Freie Fresse spreekt liet gei uclit tegen dat het corps diplomatique te Rome besloten zou hebben de hei denking der inne ming van Rome door de Italiiiansche troepen op 20 dezer als een Italiaansch nationaal feest mede te vieren. Integendeel verzekert het blad dat de gezanten van Oostenrijk-Hoogarije, Spanje en Frankrijk op dien dag zelfs niet zullen vlaggen. Uit Rome komt bericht, dat twaalf der voornaamste socialistische aanvoerders, meest tot aanzienlijke zeer bekende fannliën behoo- rende, te Palermo zijn gearresteerd en dat hun het beruchte domicilio coatto (gedwongen vei blijf) zal worden aangewezen. Deze maatregel, die als eene wraakneming der regeering wordt beschouwd wegens het herkiezen der gevangen socialistische leiders, maakt te slechter indruk nu men dien neemt aan den vooravond der Rome-feesten en ter wijl de toegezegde amnestie nog altijd op zich laat wachten. Men vreest dan ook, dat daar door over de feestviering van September een dreigende wolk zal worden geworpen. SPANJE. De insurgenten op Cuba ontvangen voort durend versterkingen. Uit New-Yoik werd d.d. 25 Augustus geschreven, dat de daar woonachtige Cubanen bezig waren met het organiseeren van een expeditie, die alle vorige in sterkte zou overtreden. Zjj zou een lucht ballon medenemen, om de Spanjaarden uit de hoogte met dynamietbommen te bestoken. Drie weken te voren is een vrijbuilersexpe- ditie uit Penn's Grave (New-Jersey) ver trokken, die behouden op Cuba is aange komen. Een andere expeditie, welke met de sleepboot Taurus uit dezelfde haven zou ver trekken, is 30 Augustus door de regeering ontbonden; een twintigtal vrijbuiters werd daarbij gevangengenomen.' B D L G A R IJ E. Ofschoon de Tuiksche regeering beweert

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1