Biuncnlaiulscho Berichten. dat de rust in Macedonië hersteld is, duurt ïu Bulgarije de beweging tot losmaking dier provincie van het Turksche rijk onafgebroken voort. Te Sofia hebben in de laatste dagen in koffiehuizen verwoede gevechten plaats gehad waai Lij vooral jeugdige officieren krachtig opkwamen voor de zaak derMace- dcniërs. Ook het Mvcedonisch comité doet al het mogelijke om de beweging niet te laten afkoelen, maar zfjne fondsen schijnen niet toereikend te zijn om handelend op te treden, en het zal daarom trachten nog een bedrag van 300,000 francs bijeen te krijgen door middel eener loterijleening. T O R K IJ E. De Standard verneemt uit Konstantinopel, dat de Armenische kwestie in de laatste dagen vrijwel stationnair is gebleven, doch dat de kwestie met Bulgarije in de militaire kringen een toenemende ongerustheid ver wekt. Officieren, die kunnen geacht worden op de hoogte te zijn, zijn van meening dat een gewapends inmenging van de Porte op handen is. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt, zou Rusland zich hebben tevredengesteld met de door de Porte voorgestelde hervormingen in Armenië, maar zouden Frankrijk en Enge land nog niet hebben geantwoord. Bepaald geloofwaardig klinkt dat bericht niet, aange zien de drie mogendheden tot dusver steeds eendrachtig in deze kwestie zijn opgetreden en zonder de verlangde controle weinig heil te verwachten is van de toegezegde hervor mingen. De Britsche gezant te Konstantinopel, Cur- rie, ligt ernstig ziek aan eene keelontsteking. EGYPTE. De khedive is Zaterdag van Konstantino pel naar Alexandria teruggekeerd. AfBlKA. De Transvaalsche Volksraad heeft besloten den Pretoria-spoorweg tot Pietersburg uit te breiden, benevens aansluiting aan de goud velden vau Waterberg en Zoutpansberg. De nieuwe lijn zal de kortste verkeersweg vor men naar Rhodesia. SCIlïEUAM, 17 September 1805. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 17 September 1895, des namiddags ten ii/t ure. Voorzitter de burgemeester, de heerH. J, Versteeg. Tegenwoordig zijn 19 leien. Afwezig de heer Elzevier Dom met kennisgeving en de heer Kranen. De voorzitter ving aan met den raad voor te stellen de beide door den lieer Maas aan de gemeente aangeboden portretten der Koningin en Koningin-Regentes te aanvaar den en die beide stukken een plaats te ver kenen in de vergaderzaal, waar zij reeds waren opgehangen. Met iuid applaus aanvaardde de raad dit geschenk, onder dankbetuiging aan den schen ker. De beide stukken prijken aan den achter wand der zaal. Zij zijn gevat in eikenhouten lijsten, welke gedekt zijn door een vergulde kroon, die rust op een verguld kussen. Na vaststelling der notulen der vergade ring van 3 September j.l., kwamen de vol gende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen Van burgemeester en wethouders, afschrift van hun besluit van 5 September j hou dende toekenning van een pensioen van f 500 aan den op zijn verzoek eervol ontslagen opzichter der gemeente-gasfabriek II. Bro- melow idem, missive waarin zij kennisgeven dat bij hun besluit van 5 dezer bepaald is, dat met ingang van 1 October a.s. iiet pen sioen van de weduwen der korenmeters- wegers tot op f 2 zal worden verminderd, beide aangenomen voor kennisgevingidem, voordracht opgemaakt in overleg met den arrondissements-schoolopziener, na ingewon nen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van een onderwijzeres 3e klasse aan de le openbare kostelooze school. Op die voordracht zijn geplaatst1. M. A. Ansclnitz, onderwijzeres te Kats, 2. F. van Dam, onderwijzeres te Warffum, en 3. J. W. Meilink, onderwijzeres te Gorsel. Daar een der aanbevolenen reeds elders benoemd is, doch de aanneming dier benoeming afhankelijk stelt van eene eventueele benoeming alhier, stelden burgemeester en wethouders voor, op grond van het bepaalde in art. 8 van het reglement van orde, nog heden tot eene be noeming over te gaan, waartoe werd be sloten; idem voordracht, opgemaakt na inge wonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van hulppersoneel aan de openbare herhalingsschool voor meisjes. Voor gedragen zijn, I. Voor definitieve benoeming a, van een 1 n onderwijzer, tevens plaats vervangend hoofd: 1. J. van Rhijn Gz., 2. J. van Schie, 3. G. van der Most; 5. voor le onderwijzeres in nuttige handwerken '1. E. de Goederen, 2. J. J. van Vliet, 3. M. van Rossen c. voor 2e onderwijzeres in nut tige handwerken i. J. J. van Vliet, 2. M. van Rossen, 3. E. de Goederen<2. voor 3e onderwijzeres in nuttige handwerken: 1. M. van Rossen, 2. J. J. van Vliet en 3. E. de Goederen, allen alhierII, Voor eene tijde lijke benoeming, gedurende den cursus 1895 6, voor 2n onderwijzer 1. J. Valkenburg, 2. G. van der Most en 3. J. Koorengevel, allen alhierter visie gelegd om in eene volgende vergadering tot eene benoeming over te gaan missive van den schuttersraad der d.d. schut terij alhier, ten geleide van de rekening met bijlagen over 1894 en van de begrooting voor 1896 van gezegde schutterij, ten fine van onderzoek en rapport in handeu gesteld der financieele commissie; missive van de com missie van toezicht op het middelbaar onder wijs, waarin zij bericht dat het aantal leer lingen aan de hoogere burgerschool in de le klasse 26 en in de 2e klasse thans 27 bedraagt. Zij spreekt daarin verder als bare meening uit dat in geen klasse het aantal van 24 leerlingen mag worden overschreden, zoodat door haar, in overleg met den direc teur dier school, zoowel voor de le als voor de 2e klasse, de instelling van een parallel- klasse dringend noodzakelijk wordt geacht; onder mededeeling dat, reeds \óor het inkomen van dezen briet dit onderwerp een punt van ernstige overweging bij hun college heeft uitgemaakt, stelden burgemeester en wethou ders voor, deze missive om advies in hunne handen te stellen, waartoe werd besloten; verzoek van den heer A. van Buijsen om hem, wegens zijne vele bezigheden, ontslag te ver- leenen als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier, het gevraagde ontslag eervol verleend onder dankbetuiging aan den adressant voor de vele en goede diensten door hem gedurende een lange reeks van jaren in gemelde betrekking aan de ge meente bewezenmissive van den heer J. S. M. de Groot, gericht aan burgemeester en wet houders, ten geleide van een bedrag van f 120 ten behoeve der gemeentekas, en zulks ter aanvulling van zijn aanslag in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen over 1895,6, die tengevolge zijner abusiveiijk gedane aangifte te laag is geschiedbesloten werd die schenking te aanvaarden en dit besluit ter goedkeuring te zenden aan Ge deputeerde Staten dezer provincie ter vol doening aan het voorschrift vervat in art. 194 letter d der gemeentewet. De heer Schuurman wenschte te consta- teeren dat hij met het uitbrengen van zijn stem voor het voorstel van burgemeester en wethouders niet wenschte geacht te worden eens te zijn met burgemeester en wethouders dat dit kon worden genoemd eene schenking. De heer Maas en de voorzitter betoogden daartegenover, dat toen het verzoek van den heer De Groot inkwam om verhooging van zijn aanslag, het kohier reeds wettig was vastgesteld, dus dat betreffende het bedrag van f 120 geen sprake kon zijn van verschul digde belastingpenningen. Bericht van den heer A. Kimmijser dat de benoeming tot lid der voorlichtingscom missie voor de inkomstenbelasting door hem wordt aangenomen, kennisgeving; adres van C. Visser om eervol ontslag als onder wijzer aan de 2e openbare tusschenschool, met ingang van 1 October a.s., wegens zijne benoeming tot plaatsvervangend hoofd aan een der openbare scholen te Vlaardingen, wordt eervol verleend met ingang van ge zegden datumdankbetuiging van Chr. Krijger, leeraar in gymnastiek alhier, voor de hem toegekende vermeerdering van jaar wedde, aangenomen voor kennisgeving; be zwaarschriften van G. Boele en 26 anderen tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke belastingen. De later ingekomen stukken zijn: missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van hunne afwijzende beschikking op het adres van de stearine-kaarsenfabriek ïApollo" alhier, om tenietdoening van den aanslag dier fabriek in de plaatse], dir. be lasting dezer gemeente, dienst 1895, aange nomen voor kennisgeving; dankbetuiging van J. van Schie, voor zijne benoeming tot onder wijzer der le klasse, tevens plaatsvervangend hoofd aan de le openbare tusschenschool, aangenomen voor kennisgeving. Verzoek van den heer De Groot om een vraag te mogen richten tot burgemeester en wethouders welke hunne opvatting is omtrent 'sraads beslissing van 11 Juni j.l. betreffende de pensioenverordening, en in welken zin zij aan dat besluit uitvoering willen geven. De voorzitter verklaarde zich terstond be reid daarop te antwoorden, en wel dat .de opvatting van burgemeester en wethouders gelijk is aan die van den heer De Groot, n.l. dat de rijkspensioentrekkenden van de toepas sing van art. 7 zjjn uitgesloten. Adressen van H. en W, A. Montanus om ontheffing van plaatselijke directe belas ting over 1895, ter visie gelegd; bezwaar schriften van B. H. Hosman en 15 ande ren tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar liet inkomen, dienst 1895/6, om onderzoek en rapport in handen gesteld van de commissie voor de plaatselijke belastingen. Tot onderwijzeres aan de le openbare kos telooze school werd benoemd mej. M. A. Anjchütz, onderwijzeres te Katshet ie suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting dienst 1895, werd vastgesteld ten be drage van f 576.64sop het adres van H. van der Kamp, om vrijstelling der betaling van plaatselijke directe belasting over 1895, we gens vermindering van zijn aanslag in de rijks-personeele belasting, dienst 1894/5, werd afwijzend beschikt, aangezien er in adressants aanslag in de rijks-personeele belasting dienst 1894/5 geen vermindering heeft plaats ge had, zoodat er geen termen bestonden om hem van zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting ontheffing te verleenen of dien aan slag te verminderen adres van L, van Eijk Sr. om vrijdom van betaling van plaatselijke directe belasting over 1895, daar zijn verdien sten thans slechts f8 per week bedragen; wordt besloten aan adressant te berichten dat op grond der verordening op de heffing dier belasting zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is; adres van Jos. Bannet om vrij stelling der betaling van plaatselijke directe belasting dienst 1895, over de eerste 8 maan den van dat jaar, daar hij tot betaling niet in staat is, en afschrijving over de verdere maanden van dat jaar wegens het verlaten der gemeenteop grond van art. 245 der gemeentewet werd het eerste gedeelte van het verzoek afgewezen, terwijl aan adressant, wegens het verlaten der gemeente, afschrij ving werd verleend over 4 maanden ten be- drage van f 7.36 adres van J. van Nieuwen- burg, brugwachter aan de spoelingbrug, om dc bovenwoning bij de voormalige Overschie- sche poort, die hij thans van de gemeente voor f52 per jaar in huur heeft en waarvan de huur den 30n April j.l. geëindigd is zonder vergoeding van huur te mogen be trekken, daar de benedenwoning, die voor brugwachterswoning bestemd is, geen vol doende slaapgelegenheid voor zijne kinderen aanbiedt; hierop werd afwijzend beschikt daar burgemeester en wethouders van oordeel waren dat tegenover de overige brugwachters die bijna alle minder salaris hebben dan bij, eene onbillijkheid zou worden gepleegd. De heer De Groot stelde voor, het verzoek wel in te willigen, daar adressant slechts alleen staat voor de bediening van een zeer drukke brug. De heer Maas bestreed dit voor stel, ook vooral in betrekking tot de andere brugwachters, en omdat niets veranderd was in de positie van adressant sedert hij de bovenwoning in huur genomen had. Ook de heer Hoogendam pleitte voor eene gunstige beschikking op het verzoek. Vervolgens werd besloten de bovenwoning op dezelfde voor waarde weer voor een jaar in huur af te staan. Aan het bestuur van het alhier gevestigde departement der maatschappij a Tot Nut van 't Algemeen" werd bij continuatie in hum- afgestaan de bovenzaal van de koopmansbeurs aan de zijde der Korte Haven, ten behoeve van den cursus in handenarbeid, en wel voor den tijd van vijf jaren, ingegaan den In September j.l., op dezelfde voorwaarden en tegen denzelfden huurprijs; aan den heer W. L. Combé, docent aan het gymnasium en leeraar aan de hoogere burgerschool en de burgeravondschool, werd op zijn verzoek, we gens het bereiken van zijn 70a jaar, metingang van 4 Januari a.s. eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezen diensten. Aan hem zal tevens worden medegedeeld dat hij zich ter verkrijging van gemeente-pensioen zal hebben te wenden tot burgemeester en wet houders en van rijks-pensioen tot het depar tement van binnenlandsche zaken; aan de besturen der gymnastiek- en schermvereeni- gingen vPalaestra" en sOiympia" werd het gymnastieklokaal voor hare oefeningen in huur afgestaan, tot wederopzegging, doch ten langste voor den tijd van vijf jaren, welke gerekend worden te zullen ingaan den ln October a.s., op de door hen gevraagde uren, legen een -jaarlijkschen huurprijs van f59 voor iederde woningen aan de Blauwesteeg no. 2, 4, 6 en 8, kadaster sectie B no. 923, 924, 925 en 926, behoorende aan J. J. Exler, winkelier alhier, werden, als nadeelig voor de openbare gezondheid, tot verdere bewoning ongeschikt verklaard, met verbod om deze woningen te bewonen, te verhuren of ter be woning af te staan. Thans kwam in behandeling het voorstel der commissie voor de strafverordeningen tot wijziging der bouwverordening, overeenkom stig daarvan door hen ingediende ontwerp verordening. Hoofdzaak daarvan is de wijziging van art. 9, dat tegenwoordig luidtïDe eigenaren van openbare straten of hofjes moeten die tusschen zonsonder- en zonsopgang voldoende verlichten, en die straten behoorlijk verhar den of bestraten. Zij zijn verplicht die straten benevens de riolen en syphons voortdurend in goeden staat te onderhouden". Aangeno men is nu het voorstel der commissie om dit art. te vervangen door een ander art. 9iis, luidende(art. 9) »De eigenaren van be staande openbare straten zijn verplicht die onder behoorlijk afwaterend profiel te ver harden of te bestraten, van riolen en syphons te voorzien, on de verharding of bestrating, alsmede de rioleering voortdurend in goeden

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2