PËIÏ T E L E~"Ö"iYa~Xf7** slaat te onderhouden", (art. 91 is) 3De eigenaren van openbare straten zijn verplicht die tusschen zonsonder- en opgang voldoende te vellichten, tenzij deze straten en de daarbij behoorende weiken in alle deelen ten ge- i.oege van burgemeester en wethouders vol doen aan de bepalingen van art. 9 dezer verordening, en door de eigenaren aan het gemeentebestuur schriftelijk een onherroepe lijke bevoegdheid is gegeven tot het ten allen tijde doen verrichten van alle werkzaam heden, die gewoonlijk in of op openbare straten worden verricht." Uit de hierbij gevoerde discussie tusschen de heeren De Groot, Van Westendorp, Maas, Poortman en den voorzitter bleek, dat de bedoeling van art. 9lis is, dat zoodra de straten voldoen aan de bepalingen in art. 9, de verplichting van verlichting op de ge meente rustwat evenwel niet in zich sluit, dat alles op eens kan gebeuren. Vervolgens deelden burgemeester en wet houders mede, dat zij alvorens den raad de toegezegde voorstellen in te dienen tot liet al of niet instellen van eene rechtsvordering tegen de leden van het vroeger dage- lijksch bestuur, teneinde vergoeding te verkrijgen van de schade die de gemeente heeft geleden door het geconstateerde tekort in kas van den ontslagen gemeente-ontvanger W. Beffers, zouden wenschen dat de raad, om de bijzondere verhouding waarin dit col lege ten aanzien van dit onderwerp tgenover een tweetal zijner leden, die partij in de zaak zijn, geplaatst is, eene commissie van drie leden benoemden om met hun college te be- oordeeien, in hoever de in dezen door burge meester en wethouders ingewonnen rechts kundige adviezen, waarop hun eventueel in te dienen voorstellen zullen steunen, geschikt zijn aan den raad over te leggen. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd besloten nog heden tot die benoe ming over te gaan, nadat de heer Poortman de opmerking had gemaakt dat het wen- schelijk is, dat toch vooral de stukken vooraf ter visie worden gelegd, opdat de leden van den raad in staat zijn daarover na te denken. Benoemd werden In bedoelde commissie de heeren Schuurman, Jansen en De Groot, die zich allen de benoeming lieten welgevallen. Alsnu schorste de vooizitter de openbare zitting, om in geheime zitting besprekingen te houden over de conversie der geldleening. Na heropening der vergadering werd met 47 tegen 2 stemmen, die van de heeren Poortman en Loncq, besloten om het lee- ningsplan in enkele opzichten te wijzigen. De heer Poortman bestreed, dat de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten slechts was verkregen voor IV» millioen, waartegenover de heer Maas beweerde, dat zulks alleen betrof de wijze van aflossing, maar dat de goed keuring betrof de leening der volle diie millioen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Namens H. M. de Koningin-Regentes is door den commissaris der Koningin in Drente f25 ter hand gesteld aan de regenten van het gesticht der hervormde diaconie te Assen, met verzoek de verpleegden in het gesticht daarvoor feestelijk te onthalen. P. Zweed, arbeider te Warmenhuijzen, ontving van H. M. de Koningin-Regentes de som van f20 teneinde zijne negotie te kun nen voortzetten. H. K. H. mevrouw de prinses Von Wied, geboren prinses der Nederlanden, wordt na 20 dezer met de prinsesjes, Haar dochters en gevolg te Scheveningen verwacht in het hotel sGarni," waar voor H, IC H. de apar- tementen zijn gereserveerd. Naar wij vernemen, heeft het H. IC H. mevrouw de prinses van Wied, geb. prinses der Nederlanden, behaagd, een belangrijke bijdrage toe te zenden aan den heer Vogel, te Voorburg, ten behoeve der geteisterde bevolking te Hooge-Zwaluwe. (Bagblad.) De maandstaat van het overzie it van de op brengst der rijksmiddelen over A agustus 1.1. ziet er niet zoo voordeeiig uit als over diezelfde maand van liet vorig jaar f 8,750,890.77 Ja tegen f 9,389,923,6372, dus een nadeelig ver schil van fG33,ÜC0, hetgeen hoofdzakelijk schuilt in de mindere ontvangst ter zake \an den suikeraccijns ad f471,000 en van het recht van successie ad f 334,000 of te zamen reeds 8 ton, ongerekend de kleineie manko's op andere posteu, zoodat er dan ook andere tegenover staan, waarvan de uitkomst gun stiger was, om het tekort van de afgeioopen maand tot het hiervoren genoemd bedrag te doen slinken. Op de directe belastingen werd in Augustus 1.1, te zamen f 12,000 meer afbetaald dan in dezelfde maand van 1894. Aan rechten op den invoer werd föi,000 meer geïnd. Wrat de accijnzen betreft, daarop komt er maar éen voor met een hoogere opbrengst, en wel de bieren en azijuen met f 9000. Al de ande ren zijn lager waarvan die op de suiker, reeds hiervoren genoemd f471,000; wijn f7000; gedistilleerd f21,000; zout f2000 en geslacht f 16,000, Met uitzondering van het successierecht dat, zooals reeds in liet hoofd gezegd, met 3% ton minder staat uitgetrokken, zijn de andere onderdeelen der rubriek indirecte belastingen alle gunstiger, n.l. de zegelrechten f22,000 de registratierechten f 44,000, de hypotheek rechten f 8000. Ook de belasting op de gouden en zilveren werken verkeerde in datzelfde geval met ruim f1200; evenzoo de domeinen f2000; de posterijen fGl,000: de rijks-tole- grafen f1400, en de akten jacht en visscherij f 1000. Ditmaal moesten de loodsgelden f9000 derven. Het totaal der ontvangsten over de eerste 8 maanden dezes jaars bedraagt f 73,137,378.8373 tegen f71,763,255.19 in hetzelfde tijdsver loop van 1894, bij eene raming van f78,022,829.68. De minister van financiën maakt bekend, dat op 14 dezer bij de betaalmeesters in kas was. f 1,870,479.40, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 4,411,990.27% De gewone audiënties van den minister van minister van financiën op Donderdag 19 en van den minister van marine op 20 dezer zullen niet plaats hebben. Naar men aan de Telegraaf meldt, is de commissie, welke verleden jaar bij kon, be sluit benoemd is tot het samenstellen eener nieuwe regeling der loonen en van den ar beidstijd voor de werklieden van 's rijks wer ven, ontbonden. De voorstellen tot wijziging van een en ander zullen aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes worden voorgelegd. Be Tijd meldt, dat de aartsbisschop en de bisschoppen in Nederland gezamenlijk een adres gericht hebben tot den paus, om dezen hunne gevoelens te betuigen op den aanstaan den gedenkdag der overweldiging van Rome. Volgens een mededeeling in de Alaastr. Ct. zouden de leiders van het syndicaat tot op richting van een gewerenfabriek te Maastricht nog intijds hebben ontdekt, dat z(j door onjuiste technische voorstellingen misleid waren, zoodat zij niet slechts aan de hun toevertrouwde belangen, maar bovenal aan het belang van Nederland verplicht waren de onderhandelmgen al te breken. Met het st. Zawoe van de Rott. Lloyd worden Woensdag of Donderdag verwacht 43 militairen, welke aan de krijgsverrichtin gen op Lombok hebben deelgenomen, en waaronder is de infanterist 1 e klasse P. van der Klamp, op Lombok verwond en gedeco reerd met de Militaire Willemsorde. Het tweede vakcongres van den ïNed. R. K, Volksbond" werd Zondagavond, na een plech- tigen Lof in de parochiekerk der H. Maria Magdalena te Amsterdam, opgedragen door mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haar lem, in de concertzaal van 3>Maison Stroucken" geopend. Ruim 8 uur kwam onder groot gejuich van de stampvolle zaal liet bestuur binnen, begroet door liet zangkoor met een feestzang op de melodie van Handel's bekend koor uit »Judas Macabous". Een zevental zouaven in grijs met roode uniform presenteerden de sabel. De voorzitter, de heer Passtoors, opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Spr. wekte de aanwezigen op, hulde te bren gen aan den grootsten staatsman dezer eeuw, den wakkeren keikvader, paus Leo NIH. Het was, zeide spr. met het oog op den naderenden 20sten September (de datum van den intocht der Italiaansche troepen in Rome), roeping voor een zoo groole katholieke ver gadering, geestdriftig in te stemmen met den kreet: »Leve paus Leo NIH, leve de paus- komng!" Hieraan werd met geestdrift gevolg gegeven. Een der bestuursleden las een telegram voor, dat staande de vergadering aan H. M. de Koningin werd gezonden. Nadat de kapel sOrpheus" het bondslied had uitgevoerd, voerde mgr. Bottemanne liet woord. Een schrijven van den bisschop van Haar lem werd voorgelezen, waarin de pauselijke internuntius mgr. Lorenzelli volgens de op dracht van den paus, diens apostolischen zegen uitsprak over het congres, de beraad slagingen en de deelnemende leden. Verder spraken nog pastoor Ivouinge, pastoor Bax, voorzitter van Jiet Antwerpsch werklie denverbond vDe Vrede", de heer A. van KerckhoiT, die een gedicht voordroeg, en de heer Zeegeis, die zijn blijdschap betuigde, dat hij, voormalig socialist, zich aangesloten had bij de gelederen van den Volksbond". Bij het bestuur is ingekomen het volgend antwoord op het telegram aan II. M. de Ko ningin-Regentes: H. M. do Koningin-Regentes, zeer getrof fen door het adres ran hulde en trouw aan de Koningin aangeboden, draagt mij op het congres van den Ned. R.-K. Volksbond Hoogst- derzelver diep gevoelden dank over te brengen. de adj. van dienst, GROVESTINS. De politie te Rotterdam heeft een vrij net gekleed man aangehouden, die er zijnweik van maakte valsche guldens uit te geven. Op het politie-bureau bleek hij nog in 't bezit te zijn van zes looden guldens. Zondagavond omstreeks negen uur ontstond te Bergschenhoek brand bij den bouwman J. van der Meer. Twee bergen met hooi en koren benevens de woning zijn een prooi der vlammen geworden. De Amsterdamsche tentoonstelling werd Zondag door ongeveer 44.000 betalende per sonen bezocht. De werkstakende sigarenmakers te Am sterdam hebben Zaterdag ruim f 1300 uit België ontvangen. Toen Woensdagmiddag der vorige week schipper T. Kunst met zijn vaartuig Ba goede verwachting ten noordwesten van Urk kwam, brak zijn roer en was hij genoodzaakt ten noorden van den Staart van Urk te ankeren. Door den hevigen Zuidwestenwind stootte het schip geducht en kreeg het door een lek zooveel water in, dat de golven spoedig over het diep geladen schip liepen en de schipper een noodvlag moest hijschen om hulp te erlangen. Spoedig verlieten toen eenige vis- schersvaartuigen de Ui kei-haven om hulp te bieden. De bemanning van het zinkende schip bestond uit schipper Kunst met vrouw en 8 kinderen; het jongste is slechts eenige maan den oud. Dit groote gezin werd door schipper L. Kramer met zijn botter U K 12 geluk kig aan wal gebracht met een groot gedeelte van den inboedel. Kort daarna zonk liet vaartuig. Du lading, uit rogge bestaande, was te Rot terdam ingenomen en bestemd naar Gronin gen. Schip en lading ziju veizekeid. Te Utrecht is gisterochtend van liet in aanbouw zijnde bi cedei huis op de Mariaplaats de 33-javige limine1 man G. A. v. D. van de bovenste balklaag gevallen. Ilij bleef op de plaats dood. De overledene laat eene weduwe met vier kinderen achter. Zondagavond is een jongmetweh, zekere J. II. uit Helmond, tusschen Beek en Donken en Aarle Rikstel door de laatste tram uit 's-Hertogenbosch overreden, ilij was onmid dellijk dood. De gemeenteraad van Roermond is Zater dagavond bijeengekomen naar aanleiding van een brief van den commissaris der Koningin, berichtende, dat de archieven Dinsdag naar Maastricht zullen v.ovden overgebracht. De raad heeft besloten deskundigen te benoemen om de rijks- en gemeente-archie ven te scheiden, waarna de rijks-archieven door de commissans der Koningin kunnen worden medegenomen naar Maastricht. 'g Gravenliage, De Koninginnen en de prinses van Wurtemberg zijn gistei middag te 3 uur 39 van het Loo alhier aangekomen. Aan het staats=poorstation werden Zij be groet door de ministers van Luitenlandrehe zaken, justitie en marine, den commissaris der Koningin, den generaal Yan Helden, den burgemeester en vele andere autoriteiten. De Koningin-Regentes stelde pi hires Pauline van Wurtemberg aan de autoriteiten voor. Een talrijke menigte was voor liet station saamgekomen. De groothertog van Saksen en zijne dochter de heitogin van .Mecklernlmrg, zijn Zondag ochtend per staatsspoor 7.40 van Scheve ningen naar Weimar teruggekeerd. Aan liet spoorwegstation werd hun uitgeleide gedaan door verschillende autoriteiten en hoouo-e- CO plaatste particulieren. Apeldoorn. Waarschijnlijk zal reeds voor den winter liet gebouw j>Ons Huis" gereed zijn, waar de bewoners van liefveld en het Hattemsche veld, (de stichtingen van den Oianjebond van Orde) gezellige bijeen komsten kunnen houden. Door ruime giften is men in staat gesteld met het werk zoo'n snellen voortgang te maken. 's-GRAVEXIIAtRB, 47 September. Eerste Kamer. De president, de beer Yan Naamen van Eemne^, aanvaardde liet voor zitterschap en hield zich verzekerd dat bij de beslissing over vele belangrijke ontwerpen de Kamer geheel het algemeen belang in liet oog zal houden. De Kamer heeft besloten de troonrede te beantwoorden. Morgen zitting. Tweede Kamer. De heer Yan der Sciirieck, als oudste lid in jaren, opende de vergade ring met een welkomstwoord en sprak het vertrouwen uit dat de Kamer met ijver en toewijding zonder partijzucht de gewichtige onderwerpen zou behandelenhij bracht hulde aan de gevallenen op Lombok en riep Gods zegen in voor de Koninginnen. Daarna ging men over tot 't opmaken dei- nominatie voor het voorzitterschap. Ais eerste candidaat werd benoemd dc heer mr. J, Ct.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3