A0. 1895. Woensdag 18 September. N°. 8877. Tweede Blad INGEZONDEN. Negenenveertigate Jaargang. Binnenlandsche Berichten. Post en Telegraphie. O n (1 e r w Ij s. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdagr UITGEVER: J. ODÉ. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. sen i GOUDA f 1.85. - 2 50. - 0.10. BUREAU: B OTK it STRAAT 7 O. Advertentieprijs: van t10 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1 10. Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers Vereenigde Vergadering der beide Kamers, op Zaterdag den ldilen September 1895, des namiddags ten 3 ure, TOT SLUITING VAN DE ZITTING DER STAREN-GENERAAL. De heer Van Naamen van Eemnes, voor zitter van de Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een koninklijk be sluit van den 3den September j.l. no. 28, waarbij de minister van binnenlandsche zaken gemachtigd wordt, om zich lieden, le drie uur des namiddags, te begeven naar de ver gadering der Staten-Generaai, teneinde, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt tot commissie, die den minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden, (ie heeren Muiier, Van Nispen tot Pannerden, T. Mackay, v. d, Berch van Heemstede, Kist, A. Prins, C. J. E. van Bylandt en Van Limburg Stirum. Kort daarna treedt de minister, voorafge gaan door de commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Van Houten, minister van binnen landsche zaken, neemt plaats voor den troon en houdt de volgende aanspraak t Mijne Heeren «Terwijl de voornaamste onderwerpen van wetgeving, welker afdoening de regeering zich tot taak heeft gesteld, werden voorbereid, zijn in het afgelcopen zittingsjaar velerlei wettelijke regelingen tot stand gebracht. «De handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Portugal werden voorloopig geregeld en eene overeenkomst tusschen Nederland en Groot- Bri'ttannië en Ierland, om het aanhangig geschil in zake de gevangenneming en voorloopige ge- v*ngenhouding van een gezagvoerder der Costa Rica-packet aan eene scheidsrechterlijke uit spraak te onderwerpen, werd goedgekeurd. «De gemeenten Rotterdam, Krulingen en Charlois werden tot éene gemeente vereenigd, en eene daarmede verband houdende wijziging in de rechterlijke indeeling gebracht. «Voor eene noodzakelijke voorziening in de regeling en het bestuur van de he'shouding der gemeenten Opstorland en Weststellingwerf werd uw steun verkregen. «De bevordering en het ontslag van de offi cieren der koninklijke Nederlandsche marine reserve, alsmede de pensionneering van officieren, onderofficieren en minderen dier reserve en van hunne weduwen en kinderen, werden geregeld, «Tot vermeerdering van de weerbaarheid des lands werd belangrijk bijgedragen door het toe staan van gelden voor den aanbouw van drie pantserschepen en voor eene betere bewapening dar zee- en landmacht. «Eene wijziging en aanvulling der wet be trekkelijk de nationale militie, mede strekkende ter invoering eener herhalingsoefening voor de zeemilitie, werd aangenomen. «De duur der werking van de wet, houdende voorziening der tijdelijke versterking der militie, werd verlengd. •Nadere bepalingen werden vastgesteld om trent het raffineeren van ruwe suiker van hoog gehalte, en omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen. «Scheepvaartrechten op het Zederikkanaal werden afgeschaft. «Overeenkomsten betreffende den Nederland- schen Zuid-Oosterspoorwjeg, den spoorweg van Alkmaar naar Hoorn en den locaalspoorweg van Schoonhoven naar Gouda, werden bekrachtigd. «Eene wet omtrent de bevoegdheid der bestu ren van waterschappen, veenschappen en veen- polders, tot liet maken van verordeningen, kwam tot stand, en bepalingen omtrent verveningen werden vastgesteld. «De wetgeving betreffende de rijkspostspaar bank werd nader gewijzigd en aangevuld. «Tot beveiliging bij het verblijven in fabrie ken en werkplaatsen werden voorschriften ge geven. sNadat de zegepraal onzer wapenen den val van het vorstenbestuur op Lombok ten gevolge bad gehad, werd tot de invoering van ons recht- streeksch bestuur op dat eiland besloten. «Eene lang voorbereide wijziging der Indi sche comptabiliteitswet kwam tot stand. «Tot uitbreiding van het spoorwegnet op Java en Sumatra werden gelden toegestaan. »De ongunstige toestand der suikermarkt maakte andermaal schorsing van het uitvoer recht op suiker in Nederlandse!) Indie nood zakelijk. «Tot éen der aan uw oordeel onderworpen maatregelen tot bevordering van de welvaart in de kolonie Suriname werd bet besluit geno men, de tweede wacht nog op uwe goedkeuring. «Voor vele andere onderwerpen werd, mede door het toestaan der noodige gelden bij do begrootingswetten, uwe medewerking verleend. «Ook van uwe zijde werd een vruchtbaar initiatief genomen voor vei beleringen in de wetgeving. »De Koningin-Weduwe-Regentes heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, haren dank te betuigen voor uwen ijver en toewijding aan 's lands belang. «Door de Koningin-Weduwe-Kegentes daar toe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaai, in naam der Koningin, te zijn gesloten." De minister wordt door de commissie uit geleid, en, nadat zij in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. Vereenigde Zitting der belde Kamers, op Dinsdag 17 September 1805, tot opening van de gewone vergade ring der Staten-Generaai. De heer rar. A. van Naamen van Eemnes, die den voorzittersstoel bekleedtopent nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering, en laat het koninklijk besluit, houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingsjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 108 der grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie, die Hare Majesteit de Koningin-Regentes, bij Hoogstderzelver aankomst in het gebouw der Staten-Generaai, ontvangen en in- en uit geleide doen zal. Deze commissie bestaat uit de heeren Viruly, A. Prins, Alberda van Ekenstein, Van Gennep, T. Mackay, Mutsaers, Pijnappel, Van Gijn, Van Nispen tot Panner den, Bergsma, Smeenge, Van den Berch van Heemstede, Lely, Van Deinse en Van Basten Batenburg. De ministers, hoofden van ministerieele departementen, de kanselier der orden en de leden van den Raad van State vereenigen zich ten éen ure mede in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Ke- gentes, die zich op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, de vergaderzaal binnen geleid, neemt plaats aan de linkerzijde van de Troon en houdt de volgende openingsrede Mijne Heeren. Ik waardeer het voorrecht de Staten- Generaai opnieuw rondom Mij vereenigd te zien, gereed om hunnen belangrijken arbeid te hervatten. De algemeentoestand van land en volk geeft reden to- -evredenheid. De betrekkingen tot alle buitenlandscho Mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. Zee- en landmacht kwijten zich b(j voort during op loffelijke wijze van haren plicht, In Oost-ïndië waren zij by vernieuwing in de gelegenheid schitterende blijken van moed en volharding te geven. De gezondheidstoestand is gunstig. Met erkentelijkheid mag worden gewezen op een, in vele opzichten, goeden oogst der veldgewassen. Het mond- en klauwzeer, dat tot het sluiten vau naburige landen voor den invoer van ons vee aanleiding gaf, is nage noeg geweken. De toestand van handel en nijverheid is, den invloed der in andere Rijken gevolgde handels-staatkunde in aanmerking nemende, niet onbevredigend. Gedurende dit zittingsjaar wachten U op nieuw vele eo gewichtige werkzaamheden, Voor de verdere behandeling der vvets- voordrachten tot herziening van de personeele belasting en tot regeling van het kiesrecht roep Ik in de eerste plaats Uwe medewer king in. Voorstellen tot nadere regeling van de gemeente-financiën zullen U bereiken, terwijl ook andere wetsontwerpen, ten deele reeds aangekondigd, zullen worden ingediend. De toestand onzer bezittingen in Oost- en West-Indië geeft, in het algemeen, reden tot voldoening, Met vertrouwen, Mijne Heeren, doe Ik wederom een beroep op Uwen ijver ter ver vulling van Uwe veel omvattende taak. Moge Uw arbeid, onder Gods zegen, strek ken tot verhooging van den voorspoed van ons dierbaar Vaderland! In naam der Koningin verklaar Ik de ge wone zitting der Staten-Generaai te zijn ge opend 1 Hare Majesteit de Koningin-Weduwe- Regentes, voorafgegaan door de commissie, verlaat daarna de vergaderzaal. De voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vergadering. Twee maassteden. Geduronde de afgeioopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 114 schepen, waarvan 11 zeilschepen hiervan waren bestemd •voor Rotterdam108 schepen. Schiedam 3 De gelegenheid tot ver/ending der correspon dentie naar New-York (via Rotter lam) bestaat door middel van het stoomschip Spuarndam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 18 dezer, des voormiddags ten 10 ure. De wijze van verzending beflooit duidelijk op bet adres vermeld la worden. De gelegenheid tot verzending dor correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 20 dezer, ues vóormiddags ter. 4.30 ure. Do wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Het moet dr. Lorenz, na 2 jaren arbeids, gelukt zijn door inspuiting van zeker ent-serum varkens, voor minstens gedurende een jaar, onvatbaar te maken voor de bekende vlekziekte. Onder Borger is dezen zomer door den land bouwer Ringenaldus een proef genomen met den verbouw van Transvaalsche aardappels op zandgrond. De aardappels tierden welig en ver toonden geen sporen van ziekte. Elke stoel bracht minstens 15 volwassen knollen voort, groot van stuk, donkerblauw van kleur en uil- stekend voor tafelaardappe! geschikt, n.l. heerlijk van smaak. De proefnemer is dan ook van plan, het volgend voorjaar een grooter deel van zijn land voor de cultuur dezer vreemde aardappels te bestemmen. Men meldt uit Helder aan do N. A. Cl. Twee openbare onderwijzers alhier, bekende sociaal-democraten, hebben van het gemeente bestuur oone aanschrijving ontvangen, waaibij hun in overweging wordt gegeven om vóór 15 October a.s. ontslag te vragen, daar dit huil anders ongevraagd zal worden verleend. Tot het nemen van dezen maatregel vond het gemeentebestuur aanleiding in de houding der bedoelde onderwijzers bij gelegenheid van het Koninginnefeest op 3! Augustub, toen zij zich in eene vergtdering der feestcommissie in afkeurenden zin over de feestviering uitlieten. Zondagmorgen werd in alle katholieke kerken te Amsterdam een schrijven voorgelezen van Mgr. Botten: nine, bisschop van Haarlem, waarin hij aan de katholieken van Amsterdam bekend maakt, dat daar ter stede is opgericht een katholieken gymnasium, hetwelk za! worden bestuurd door de paters Jezuiien en deze week zat geopend worden. Voor de Heldring-gestichten te Zetten is in de maand Augustus onder meer ontvangen een legaat van wijlen mevrouw C. II, C. ten Kate— Pterson, groot f 2500.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5