I 1895 Donderdag 19 September. N°. 8878 If if i ©genenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üiïgeverJ ,t. odé. Buitenland sche Berichten. Binnenlandsche Berichten. V ft K <3 S Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. franco per post, door het geheele Rijk- 2 50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BCRUAli: BOTER9TSAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. B E L G I E. Uit Antwerpen wordt gemeld: De Matin heeft gisteren uit particuliere bron ernstige berichten uit den Kongostaat ontvangen. In verschillende streken, waar het gezag van den staat het stevigst gevestigd scheen, ziju de inbooilingen tegen den staat in opstand. De opstandelingen zijn in botsing met de openbare macht van Basoendi tot Loeloeaburg, Ook de Basoko's cn Bangala's zijn in verzet, en uit deze stammen wieif de staat nog wel zijne beste hulptroepen. De agenten van den staat moeten niet tegen de beweging op kun nen. Deze berichten, zegt het genoemde blad, veiklaren den gewelddadiger! dood van kapi tein Pelzer onder de handen van zijne eigen troepen. De Parijsche Matin heeft een hoog digni taris van. de vrijmetselaars geïnterviewd deze zeide, dat het anti-vrijmetselaars-congres te Brussel, georganiseerd om de kwestie der Italiaansche eenheid op het tapijt te brengen, in België onmogelijk is. De Belgische regee ring zou het niet toelaten. De dokwerkers te Gent, die zooals men weet het voorbeeld van wevers en metaal- wei kers gevolgd en het werk gestaakt hadden, zijn weer aan het werk gegaan, nadat aan hunne eischen was toegegeven. De andere werkstakingen duren voort. Een nieuwe werkstaking is gistermorgen te Gent begonnen in de spinnerij van Allain, Barnet Co. De aanhechters hebben ver hooging van loon met twee centimes per uur en vermindering van werkuren gevraagd. Hun is geantwoord dat het loon, twintig centimes per uur, niet kan worden verhoogd, en dat de werkuren moeten blijven: twaalf uren voor de mannen en elf voor de jongens. Dertig rattacheurs hebben daarop het werk gestaakt, waardoor de spinners verplicht waren rust te nemen. DCITSCHLAÏD. De rijkskanselier, vorst Hohenlohe, is Maan dag uit Rusland te Berlijn teruggekeerd. Na het sluiten van het handelsverdrag met Rusland werd door het Russische ministerie van financiën eene speciale commissie be noemd tot het ontwerpen van eenvoudiger bepalingen voor het grensverkeer, maar zij werkte niets uit. Naar de Post verneemt, zal echter nog in den loop dezer maand eene nieuwe commissie bijeenkomen, tot herzie ning en vereenvoudiging van de instructie der tolbeambten. Majoor Von Wissmann, de nieuwe gouver neur van Oost-Afrika, heeft bij de aanvaar ding van zijn ambt eene proclamatie uitge vaardigd, waarin hij zegt dat het hoofddoel van zijn streven zal zijn het moederland de voordeelen te doen genieten, welke de kolonie oplevert, en de beschaving der inlandsche bevolking te bevorderen. Tot dat doel roept jiij de medewerking in van alle ambtenaren, officieren, zendelingen, kooplieden en planters. In het bijzonder wijst hij de ambtenaren op him plicht alle handelsondernemingen en weldadige instellingen te steunen, waardoor zij gemakkelijker het gevaar zullen ontgaan, ut eene onvruchtbare bureaucratie te ver vallen. Overigens verklaart bij dat het zijn voornemen is de gewapende macht te ge bruiken tot bescherming der werken van beschaving. F R A S K R IJ K. Uit Benedetti's apologie in de Revue de Paris deelt de Parijsche correspondent van de Frank f Ztg. het volgende mede Benedetti gelijk men weet in 1870 gezant van Frankrijk bij het Duitsche hof, stelt Bis marck moreel verantwoordelijk voor den Fransch-Duitschen ooi log. De rechtstreek=che verantwoordelijkheid rust ecliter op Napoleon's minister van buitenlandsche zaken, den her tog de Gramont. Hoewel deze wist, dat de koning van Pruisen nadrukkelijk zou verkla ren, dat hij persoonlijk het terugtreden van den prins van Hohenzollern als candidaat voor den Spaanschen troon goedkeurde, ver zweeg hij dit in de Kamer en liet hij boven dien door bemiddeling van den Duitschen gezant te Parijs van den koning waarborgen eischen voor de toekomst. Benedetti noemt dezen eisch noodlottig en ovei bodig, daar hij te Ems alles had weten gedaan te krijgen wat de Fransche regeering wenschte. Verder verzekert de schrijver, dat koning Wilhelm hem niet de deur heeft gewezen en, >n tegen spraak met Bismarck's beweringen, dat te Ems niemand beleedigd heeft en evenmin iemand beleedigd is. ENGELAND. De lord-mayor en mayores zijn te Londen teruggekeerd zij werden ontvangen door eene deputatie van den raad, en lieten zich met de warmste woorden uit over de in Frankrijk ondervonden hartelijkheid en vriendschap. Het ministerie van oorlog is ijverig bezig met de bewapening der vrijwillige infanterie, die 175,000 man telt, met liet nieuwe ge weer-Martin Metford. Een bericht uit SiiuLt THoIdt, dat de En- gelsch-Russische commissie tot regeling der grenzen in Pamir den 13n dezer is uiteen gegaan. Men gelooft dat de zaak op bevre digende wijze geschikt is. KÜSL1S5. De keizer heeft de instelling gelast van een raad van beheer in de gevangenissen. De keizerin heeft dit nieuwe lichaam onder bare onmiddellijke bescherming gesteld. OOSTENBIJ K-HON GAB IJE. De keizer wordt Zaterdag, tot bijwoning der groote manoeuvres, te Klausenburg ver wacht, waar hij zijn intrek neemt iu het paleis van den minister-president Banffy. Zondag morgen heeft daar een groote ontvangst plaats, bij gelegenheid waarvan belangrijke politieke redevoeringen worden verwacht. Eerst tegen 2 October zal het nieuwe mi nisterie van Oostenrijk zich constitueeren, volgens de Weener bladen. De rijksraad zou dan tegen 20 October worden samengeroepen. Als opvolger van graaf Badeni in het stad houderschap vnnGaliciü wordt vorst Sanguszko genoemd. Het Weener Fremdenllait wil weten, dat graaf Badeni eerst bij de heropening van den Rijksiaad, omstreeks 20 October, zijn program zal uiteenzetten, maar met geen der partijen zal onderhandelen. Op bevel van den minister van justitie, zoo wordt uit Buda-Pest gemeld, zijn al de in de staatsgevangenissen te Szegedin en Waitzen opgesloten Rumeensche agitatoren in vrijheid gesteld. De verrassende tijding werd door hen met gejubel ontvangen. Een 70 a 80 nieuwe leden sterke groep uit den gemeenteraad van Triest was voor nemens eene motie van ingenomenheid met de inneming van Rome door de Italiaansche troepen uit te lokken. De regeering heeft evenwel gedreigd in dat geval den gemeente raad te zullen ontbinden, waarop de bur gemeester de tegen gisteren uitgeschreven zitting verdaagd heeft. ITALIË. Het diplomatieke korps te Rome moet besloten hebben orn aan het feest van 20 September, een Italiaansch nationaal feest, niet deel te nemen; officieel zal evenwel door de gezant«chapspaleizen worden gevlagd. De paus heeft elke kerkelijke bediening in bet Pantheon gedurende de feesten verboden. Toen de Garibaldi-vereerders zicli te Paler mo op Siciiie zouden inschepen om naar de feesten te Rome te gaan, viel een groote volksmenigte hen lastig. Weldra kwam het tot handtastelijkheden en werd ermetsteenen gebombardeerd. In de stad heerscht groote opwinding. Er zijn drie groote pantsersrhepen te Parlermo aangekomen. Men biengt dit in ver band met de arrestatie der socialisten op Sicilië. SPANJE. In de laatste tien dagen, verneemt de Times uit Havana, zijn op Cuba 17,CMJÜ man Spaan sche versterking aangekomen, tei wijl er nog 0000 worden verwacht. Uit Madrid wordt ge meld dat or nog 25.000 worden gezonden, ondanks het telegram van Campos waarin verzocht wordt, er niet meer te zenden. Het comité van de autonomistische partij is bezig een memorie aan de Spaansche regeering op te stellen waarin gevraagd wordt om zelfbestuur voor Cuba. De opstand neemt toe te Santo-Espiritu en Cienfuegos, waar driehonderd en vier honderd man zich hebben aangesloten bij de opstandelingendaaronder ettelijke per sonen van naam. Een depêche van de Impartial spreekt het gerucht, door de Times verspreid, tegen, dat er een groote veldslag op Cuba zou ge- leveid zjjn. Intusschen hebben de Spaansche oorlogs schepen een vaartuig aangehouden, dat ammu nitie naar Cuba wlide brengen, en zijn dij opstandelingen nog in een paar nieuwe ge vechten vei slagen. Volgens een officieel telegram uit Manilla is een uit inboorlingen bestaande troepen- afderiing op de Solo-eilanden in opstand ge komen en heeft zij haren bevelhebber gedood. De Spaansche generaal Blanco is onmiddellijk naar de Solo-eilanden vertrokken. De muiters zijn naar Borneo gevlucht. B U L G A E IJ E. Te Sofia wordt verteld dat de Turken wraak hebben genomen over de gruwelen in Dospat. Een ongeregelde bende zou het Bulgaarsche dorp Obidenoe geplunderd en in brand gesto ken hebben. De bewoners die zij in handen kregen werden voor het ineerendee! onthoofd; dettien gevangenen zouden op bevel van den vali van Salonika, Zihni-pacba, met gloeiende ijzers gemarteld en daarna levend begraven zijn. Dit bericht is in de wereld gebracht door het orgaan van het Macedonisch comité; de bron is dus wel eenigszins verdacht. K D M E N I E. De justitie te Bucharest zal 27 in Rumenië woonachtige Bulgaren gerechtelijk vervolgen, wegens deelneming aan de Macedonische be weging. S E E V I E. Voutsko Sojanowitch is benoemd tot minis ter van koophandel. Hij is een van de leiders der v'ooruitstrevenden. De liberale pat tij heeft, in eene gisteren te Belgi Auo gehouden vergadering, den voormali- gen regent Ristitch tot haren aanvoerder gekozen. E G r P T E. Volgens bericht uit Alexamhië aan de Times moet de sultan zich veiklaard hebben tegen de aanspraken van den khedive op de Kawala-domeinen in Ruinelië, waartoe het eiland Thasos behoort en waarover de onder koning en zijn gezin kibbelen. De sultan be lette den khedive gedurende zijn verblijf te Stamboel, genoemd ertsrijk eiland te bezoeken. A F E I K A. Generaal Booth van liet Heilsleger heeft zijn tocht door Afrika volbracht en is naar Nieuw-Zeeiand vertrokken. Hij heeft succes op zijn werken gehad20,000 acres land zijn hem in Swaziland aangeboden ten be hoeve van zijn kolonisatie-plannen. C K I N A. In een telegram uit Foochow aan de Daily JS7ews worden nadeie bijzondu lieden gemeld aangaande den moord, door Ciiineezen te Kucheng op Christenen gepleegd. De be richtgever laakt daarin ten zeeiste de laks heid der consulaire beambten, die niets hebben gedaan om hunne Iandgenooten te helpen. De correspondent van genoemd blad te Canton noemt daarentegen de moorden het onvermijdelijk gevolg van den tegenwoor- digen staat van zaken eri acht het voor de zendediugen het best, zich tijdelijk uit het binnenland naar de traetaathavens terug te trekken. Naar de Times uit Shanghai verneemt, ontaardt de officieele Chineesche enquête omtrent de laatste gebeurtenissen geheel en al, doordien de Engelsche consul de hulp van de Engelsche troepen en vloot mist. Er wor den proclamaties afgekondigd buiten zijn advies, terwijl de Chiueezen de ooggetuigen verdonkeremanen, zoodat het blijkbaar on verschillig is of de geheele enquête mislukt, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 17 September. De afdeelingen kozen tot voorzitters de heeren De Beaufort (Amsterdam), Veegens, Rutgers van Rozenburg,Van Delden en Bastert; en tot leden van de commissie voor liet adres van antwoord de heeren Mees, Heems kerk, Vau Karnebeek, Cretner en Borret. SCHIEDAM, 18 September 1895. Wij lezen in de Telegraaf van 14 dezer onderstaande correspondentiebetreffende onzen voormaligen stadgenoot den heer G. A. Odé, geschiedschrijver der Zuidafrikaansche republiek, te Pretoria. De geschiedschrijver der Zuidafri kaansche Kcpuhilck. Pretoria, 15 Augustus, 'tls treurig voor vvien 't treft, dat door onjuiste of onvolledige berichten vaak de reputatie van een persoon op onverdiende wijze wordt benadeeld. E I 1

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1