1 J A". 1895. ondag 22 en Maandag 23 September. N°. 8881. Eersle Blad. x egenenveertigst© J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag» U IT G ËYËE~: J ODÉ. Bi n nenlandsche B e r ic li ten. l§|X; SOU A li Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Eijk Afionderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. KCRBill): B OTBKITBAAT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 21 September 1895. Dat liet voor den algemeenen toestand van ons werelddeel van groot belang is, of twee der grootste mogendheden, Rusland en Duitschland, op goeden voet met elkander 5taan, is een waarheid die geen betoog be hoeft. Nu was men in de laatste jaren wel hoffelijk tegenover elkander; de beide keizers bezochten elkander eens voor een korte poos; maar van een hartelijkheid, die er bestond, toen Alexander van Rusland, de oude Wil helm en Frans Jozef van Oostenrijk vereenigd waren ia een verbond, dat den naam droeg van drie-keizer-verbond, van zoodanige harte lijkheid is sedert lang geen sprake meer. In de laatste dagen werd de verhouding tusschen beide landen weder meer besproken. De Duitsche rijkskanselier, vorst Hohenlohe, heeft bezittingen, die op Russisch gebied zijn gelegenhij heeft daar eenigen tijd vertoefd, en is vóór zijn terugkeer naar Duitschland op audiëntie geweest bij den jongen czaar, en tevens bij diens rijkskanselier. Duitsche bladen trachten de beteekenis van dit bezoek zooveel mogelijk te verkleinende meeste zijn nu eenvoudig niet Russisch gezind, en met een zekere hooghartigheid spreekt o. a. de National Zeitnng er over ■tin Duitschland bestaat over de staatkunde, die met betrekking tot Rusland moet gevolgd worden, volstrekt geen twijfel, zoodat de Fransche benauwdheden en de Engelsche ver maningen voor ons zonder beteekenis zijn. Er bestaat geen natuurlijke tegenstrijdigheid der Duitsche en Russische belangen, maai er zijn vele gronden, waarom een vriend schappelijke houding wenschelijk is. Haar handhaving zal altijd afhangen van de Rus sische politiek tegenover ons; Duitschland is sterk genoeg om die te kunnen afwachten." Hooghartig genoeg geredeneerd, zou men zoo zeggen. Ofschoon nu verder over de resul taten van de reis des kanseliers niets is be kend gewoiden, worden er toch reeds mede- deelingen gedaan over de resultaten daar van. Natuurlijk vangen zij aan met de on schuldige mededeeling, dat de kanselier uiterst voldaan moet zijn met de vriendelijke ontvangst, hem van de zijde van den czaar ten deel gevallen. Samen zouden zij verder de Armenische kwestie hebben besproken als ze 't vernemen, zal deze tijding de onge lukkige onderdanen van den sultan, die den naam van Armeniërs dragen, wel met hoop vervullendan natuurlijk moeten de hoog geplaatste personen over de Oostaziatische kwestie hebben gesproken, en uit een en ander moet nu vorst Hohenlohe de weten schap hebben geput, dat de Europeesche vrede van Ruslands zijde geen gevaar loopt. Inder daad een verblijdende tijding't zou zeer begrij pelijk zijn, indien de kwestie van deChineesche leeningen, waarbij Rusland en Frankrijk profiteeren en Duitschland kan toezien, maar blauw blauw is gelaten. Dan weet men nog mede te deelen, dat de kanselier zou hebben gesproken over de noodzakelijkheid an inter nationale samenwerking tegen revoiutionnaire elementen en dat de jonge czaar in beginsel instemde met die denkbeelden. Dit laatste kan zonder eenig voorbehoud als waar wor den aangenomen, overbekend als het is, dat men in Rusland met revoiutionnaire, of ook eenvoudig maar lastige elementen, uitstekend goed den weg weet. Keizer Wilhelm kan bij zijn hooggeplaatsten vriend te Petersburg in dit opzicht practische lessen ontvangen, zoo als ze nergens ter wereld gegeven worden. En wat zeggen nu de Russische bladen Een daarvan, het hofblad en dat zal wel goed ingelicht zijn deelt mede, dat het alarm, hetwelk door Engelsche en Italiaansche bladen over deze reis gemaakt is, eenvoudig be lachelijk verdient genoemd te worden. »De Duitsche kanselier", zegt het blad, j reisde alleen naar Rusland voor de behartiging van zijn persoonlijke belangen, en nu eenmaal in Rusland zijnde, kon hij wel niet anders, dan den czaar een beleefdheidsbezoek brengen. Dat er over politiek zal zijn gesproken is natuurlijk; maar deze gesprekken zullen in geen geval beslissend voor Europa zijn. De buitenlandsche politiek van Rusland heeft in de laatste tien jaar zulk een vast en conse quent karakter gekregen, dat het toevallig bezoek van een Duitscn rijkskanselier geen invloed kan oefenen op de richting dier politiek." Dat is in elk geval klaren wijn schenkendat is taal, die eenvoudig wil zeggen: alles blijft bij het oude en Europa in vredestijd tot de tanden gewapend. Een vroo- lijk vooruitzicht voor de belastingschuldigen, die de kosten moeten betalen van den ge- wapenden vrede. Voor eenige dagen werd melding gemaakt van een nieuw talent, dat in keizer Wilhelm van Duitschland tot ontwikkeling zou zijn gekomen, namelyk dat van teekenaar. Een zinnebeeldige teekening, voorstellende het gezamenlijk optieden van den czaar en den keizer in de Oostaziatische toestanden, zou door den laatste vervaardigd, en den eerste ten -geschenke aangeboden zijn. Met de weten schap, dat de Duitsche diplomatie bij deze gelegenheid nu juist geen lauweren heeft geplukt, kwam dit bericht wel wat onwaar schijnlijk voor; maar nu wordt in vollen ernst medegedeeld, welk weikstuk keizer Wilhelm heeft voltooid. Vol van weerzin tegen socialisten en anarchisten moet zijn ontwerp daarvan een uitvloeisel zijn. Aan den schilder Knackfuss is de uitwer king van 's keizers ontwerp opgedragen. In zinnebeeldigen stijl moet het alle beschaafde volken van Europa aansporen tot eendrachtige samenwerking tegenover de gevaren, die de gansche Europeesche beschaving bedreigen. En nu zal niet de keizer van Rusland het voorrecht hebben, de gelukkige bezitter van dat kunststuk te zijn, maar door den druk vermenigvuldigd zal iedereen het zich kunnen aanschaffen. Of het doel zal treffen? Men is in Italië druk aan het feestvieren, 't Was gisteren vijf en twintig jaar geleden, dat de troepen van Victor Emanuel Rome binnentrokken, en dat dus aan de wereldlijke macht van den paus een einde werd gemaakt. Aan redevoeringen, optochten, congressen bij deze gelegenheid geen gebrek, wel aan iets andersaan den rechten feesttoon. Als men leest, dat de oude Garibaldianen, die zich te Palermo inschepen, om feest te gaan vieren, met steenworpen worden begroet, als men zoo tusschen de regels door leest van algemeene ontevredenheid, dan voelt men dat er iets ontbreekt, en op de vraag of dat vereenigd Italië, waarvan zulke groote verwachtingen werden gekoesterd, daaraan heeft beantwoord, zou er geen ernstig man een goedgemeend be vestigend antwoord kunnen geven En dat drukkende gevoeler ontbreekt iets, er is in de laatste jaren te veel gebeurd, dan dat er een feestelijke stemming zou heerschen, die algemeen is dat drukkende gevoel komt uit in het meerendeel der beschouwingen over dezen Italiaanschen herinneringsdag. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Het ontwerp-adres van antwoord der Tweede Kamer. Mevrouw Het was der Tweede Kamer een hoogge waardeerd voorrecht Uwe Majesteit in het midden der volksvertegenwooidiging te zien, tot opening van de gewone zitti ig der Staten- Geneiaal, in naam der Koningin. Voor de gedane mededeelingen omtrent den toestand des lands en der overzeesclie bezit tingen betuigen wij Uwer Majesteit onzen eerbiedigen dank. Met warme ingenomenheid gedenken ook wij de schitterende blijken van moed en vol harding, door zee- en landmacht bij vernieu wing in Oost-Iudië gegeven. Aan de veidere behandeling der wetsvoor- draehten tot herziening van de personeele belasting en tot regeling van het kiesrecht, waarvoor Uwe Majesteit in de eerste plaats onze medewerking inroept, hopen wij onze beste krachten te wijden. Met groote belangstelling zien wij de voor stellen tot nadere regeling van de gênieente- financiën en de andere wetsontwerpen, welue zullen worden ingediend, te gemoet. Ei kentelijk voor het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit een beroep doet op onzen ijver, ter vervuiling onzer veel omvattende taak, beameu wij van harte den wensch vau Uwe Majesteit, dat onze arbeid, onder Gods zegen, moge strekken tot verhooging van den voorspoed van ons dierbaar vaderland. SCHIEDAM, 21 September 1895. Hedenmorgen arriveerden alhier de Engel sche stoomschepen Harrogate en Fulham, waarvan het eerste aan de boeien gemeerd ligt en het laatste een plaats heeft ge\onden in de haven. Deide schepen brachten een aanzienlijke lading houten balken aan, waar onder 300 standaards hout voor de firma Van der Eist Co. De totale aanvoer over treft die van alle tot dusver in 1895 aange voerde ladingen, en veroorzaakt groote be drijvigheid. Van de vereeniging sTabitha" te Schiedam zijn de koninklijk goedgekeurde statuten op genomen in de Staatscourant no. 221. Het doel der vereeniging is kleedingstukken ver vaardigen voor en onderstand verleenen aan behoeftige leden van oud-katholieke gemeenten. De Koninginnen brachten gisteren een be zoek aan de schilderij-tentoonstelling van de Rotterdamsche Kunstclub te Sche\eningen. De heer Jos. de Kuijper leidde de Vorstinnen rond, die vergezeld waren van de hofdame baronesse Rengers, miss Saxton Winter en den adjudant j lit*. Van Tets. Prinses Pauline van Wurtemberg bracht gisteren den dag te Haarlem door met het bezichtigen sari velschillende merkwaardig heden van de Spaarnesiad. Zij bracht een bezoek aan het Stedelijk Museum en aan de eerwaarde St. Bavo, waar het orgel bespeeld werd. In Den Hout werd de luurii gebruikt. Daarna maakte het gezelschap en rijtoer over Bloemendaal. Te haifnegen per Hol!, spoor uit Den Haag vertrokken, keerde de prinses ten 4ya ure terug. De prinses was vergezeld van baronesse Von Riedel, jonkvrouw Van de Poll, surinten- dante van de Koningin, en jhr. Van Suchtelen van de Haare, ordonnance-officier. Door den groothertog van Saxen-YYeimar en de hertogin van Mecklenburg-Schwerin is aan sArbeid Adelt" eene aanzienlijke gift geschonken. Yad.) De gewone audiëntie van den minister van justitie op Dinsdag 2i dezer zal niet plaats hebben. De minister van marine heeft gisteren op de werf »de Schelde" te Vlissingen het bijna voltooide pantserschip Evertsen bezichtigd. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer H. Spakler, consul der Nederlanden te Smyrna, op Dinsdag 24 dezer, des voormiddags van 1012 ure, aan zijn departement te spreken zal zijn. Stct J

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1