Gisteren vertrok de luitenant-generaal "Vetter, benoemd commandant van het Indisch leger, uit Den Haag naar Marseille, te zyner inscheping naar Oost-Indië met het stoom schip Soemling. Bij het verlaten van het hotel »Den Ouden Doelen" weerklonken de vaderlandsche tonen van een muziekkapel, die in de vestibule ge schaard stond. Tal van belangstellenden, op het Tournooi- veld aan den ingang van het hotel vereenigd, omringden den open landauer, waarin de generaal en 2ijn gade, die eenige bloemstuk ken droeg, later nog vermeerderd met bou- quetten, haar in het station aangeboden, plaats namen naar het Holl. spoorstation. Aldaar aangekomen, vond de leger-com- mandant onderscheidene autoriteiten en offi cieren, die tot afscheid een hartelijken hand druk met hem wisselden. Tot hen, die op deze wijze van hunne gevoelens blijkgaven, behoordende minister van koloniënde gep. vice-admiraal jhr. Roëllde chef der militaire zaken aan het departement van koloniën, referendaris jhr. Six; de generaais- majoor Hennus en Gijsberti flodenpijlde gep. luit.-generaal Van Zij 11 de Jongde majoor der grenadiers Buijs de gep. overste Van Thieleenige hoofd- en mindere officie ren van O.-I. leger, en de leden van het bestuur der vereeniging van oud-strijders, jllet Vaderland Getrouw". Allen volgden den generaal tot aan den trein, welke te 8 u. 47 wegreed onder luide hoera's der vereerders en bekenden en van de vrij talrijke schare, die getuige wilde zijn van de afreis van den voormaligen opper bevelhebber der Lomboksche expeditie. Aan het station Delftsche Poort te Rotter dam werd van den generaal afscheid genomen door de officieren van het korps koninklijke scherpschutters en door eene deputatie van de kon. vereeniging van Ned.-Ind. oudstrijders tJe Maintiendiai". Namens de officieren der scherpschutteis overhandigde mevr. Lamers een bouquet van tuberozen aan mevr. Vetter. De Nederlandsche brood-, koek- en banket- bakkersbond heeft aan de Koningin-Regentes een adres verzonden, waarin H. M. eerbiedig verzocht wordt, «hoogstderzelver regeering daarheen te willen leiden, dat bij wettelijke regeling, hoe deze ook naar het oordeel van Uwer Majesteits regeering in te richten, den bakkersgezel de vrije beschikking over den Zondag worde verstrekt en alzoo Zondags rust" ook voor hem niet langer een ijdei woord zij". De Londensche correspondent der N. B. Ct, seinde gisteren Pnseagieïs van de Edam zijn van ochtend te Londen aangekomen om over "Vlissingen naar Rotterdam te vertrekken. De gezagvoerder weigert zich uit te laten over de vraag wie de schuld van de ramp draagt. Hij vei klaarde echter, dat hij en de tweede stuurman vóór de aanvaring op de brug stonden. Het schip werd aan bakboord midscheeps ingeloopen. De Edam had alles gedaan om de botsing te voorkomen. Men stoomde wegens den dikken mist met halve kracht, terwijl de misthoorn bleef klinken. Het bericht, dat de Turkestan die op reis naar de Perzische golf was en Cardiff alleen zou aandoen eenige schipbreuke lingen zou hebben opgenomen, is onjuist. Toen de opvarenden reeds aan boord van den treiler Vulture waren, poogde kapitein Bruins- ma nog vergeefs op de Edam te komen. Het schip zonk achterover in de diepte weg. De schepelingen bereikten Plymouth in deerniswaardigen toestand, maar vonden een gastvrij ondei komen in het matrozenhuis, werwaarts de Nederlandsche vice-consul hen geleidde. De passagiers van de Edam waren voor het grootste deel Duitschers, Russen en Polen, landverhuizers die teleurgesteld uit Amerika terugkwamen. Een andere zeeramp is omstreeks denzelfden tijd als die van de Edam voorgevallen. Het Nederlandsche stoomschip Maria, van Cardiff naar Napels, is te 2 uren in den nacht van Woensdag op Donderdag Lundy Island, bij Cardifl, gestrand. De bemanning is volgens een bericht van Donderdag in veiligheid. Het voorschip was toen vol water en eene sleep boot in de nabijheid. Er scheen geen kans om het schip af te brengen, voordat de lading geheel of gedeeltelijk gelost is. Reuter meldt hieromtrent van Donderdag: »IIet stoomschip Maria van Rotterdam, vertrokken van Cardiff naar Napels, is dezen morgen, gedurende een dichten mist, bij Lundy Island gestrand. iDe bemanning van 26 man besloot aan boord te blijven, hoewel men verwachtte dat de boot stukgeslagen zou worden." Nader wordt gemeld dat het overboord werpen der lading slechts langzaam in zjjn werk gaat en dat het water in de machine kamer toeneemt. Er zijn thans bergers aan boord, en men is begonnen met het lossen der kolen uit het voorruim. Het schip zit met laag water genoegzaam droog. Intusschen hoopt men het vaartuig binnen eenige dagen af te brengen, zoo het weder zich goed houdt. De thans verschenen begrooting der ge meente Rotterdam sluit in ontvangst en uit gaaf met f6,652,211.71, tegen f 8,411,855.24l/s in het vorig jaar, niettegenstaande de be langrijke uitbreiding der gemeente. De inkomsten worden geraamd op ontvang sten wegens vroegere diensten f62,001.68'/s opbrengst van belastingen en heffingen f3,958,257.39baten en opkomsten spruitende uit gemeente-eigendommen f1,096,149.32; ontvangsten van verschillenden aard en toe vallige baten f 1.145,303.3lVsbuitengewone ontvangsten f 390,500. Uitgaven huishoudelijk bestuur f 352,488, kosten van werken voor den openbaren dienst f850,696.25, van eigendommen naar het burgerlijk recht f282,936, kosten van in vordering der pl. belastingen f 79,429, kos ten der openb. veiligheid en brandweer f 652,922.34, kosten der plaatselijke gezond- heidspolitie f18,655, kosten van onderwijs, kunsten en wetenschappen f 1,573,714.42, kosten van het armwezen enz. f 465,491.10, renten en aflossingen f 1,798,629.45, andere uitgaven f152,727, onvoorziene uitgaven f 46,026.15 en buitengewone uitgaven f390,500. Onder deze laatsten is voor aanleg van riolen en nieuwe straten niet meer uitge trokken dan het vorig jaar, n.l. resp. f 15,000 en f 10,000; voor het stichten van school lokalen iets minder dan het vorige jaar. Als nieuwe posten komt onder dit hoofdstuk voor f47,000 voor uitbreiding van de kanalisatie van de gasfabriek, f 20,000 voor wijziging en uitbreiding van plantsoen-aanleg op den Heuvel, en f48,000 voor aflossing van de Kralingsche leening van 1894. Te Rotterdam wordt, gelijk bekend is, bij een slechts eenigszins hoogen watervloed in de buitenstad alles onder water gezet, het geen natuurlijk een groot ongerief is en tevens groote schade veroorzaakt. Deze storm vloeden worden steeds lioeget' en hooger en leveren zelfs gevaar op voor groote over stroomingen. De heer W. Brandsma Jzn. heeft daarin aanleiding gevonden om de mogelijkheid te bespreken eener beveiliging van de Rotter- damsche' buitenstad tegen hoogen vloed. In een vergadering der i> Vereeniging voor ge meente- en volksbelangen" werd dit punt door hem ingeleid. Hij acht die beveiligingen uitvoerbaar door het leggen van een vol doend hooge bedijking van den Oostzeedijk naar Sehielands hoogen zeedijk aan den Schie- damschen dijk, met sluizen op die plaatsen, waar de havens in rechtstreekscb verband met de rivier staan, n.l. het Boerengat, de Koningsbrug en de Leuvebrug. Dit middel is reeds vroeger aanbevolen geworden door de ingenieurs Conrad en Beijerinck. De heer Brandsma wees tevens op de goede uit komsten, welke daarmede te Vlaardingen verkregen zijn. De kosten van een dergelijk werk worden door hem geraamd op ten hoogste f 600,000. Daar de door hem bedoelde sluizen alleen Lij hooge vloeden gesloten behoeven te wor den, zouden zij voor de scheepvaart geen be zwaar opleveren. Van den 24n Augustus tot den 13n Septem ber j.l. werd de Diergaarde te Rotterdam bezocht door 14357 leerlingen der wees-, diaconie- en openbare scholen dier gemeente. Al die kinderen werden bij hun bezoek uit naam der leden onthaald. Bovendien brachten gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September 1426 wees- en schoolkinderen uit 21 verschillende gemeenten in Zuid-Hol land en Noord-Brabant onder geleide hunner onderwijzers een bezoek aan den tuin. (N. B. Ct.) Van het gebouw der «Maatschappij tot nut der Zeevaart" te Rotterdam wappert de vlag ter eere van het oudste lid dier maat schappij, tevens den oudsten bewoner van Nederland, den heer G. A. Boomgaard, oud- scheepsgezagvoerder te Groningen, die heden zijri 107n verjaardag viert. Hij is nog zeer welvarend. Al zijn zintuigen, behalve zijn gehoor, zijn goed in orde. 's Zondags gaat hij nog steeds naar de kerk. De man, die wegens het uitgeven van een valschen gulden bij een winkelier in de Lange Warande te Rotterdam, is aangehouden, en in wiens bezit bovendien nog eenige vnlsche muntstukken gevonden zijn, is naar de straf gevangenis aan den Noordsingel overgebracht. (JV. B. Ct.) Hedenmorgen ongeveer 7Vs uur werd te Hellevoetsluis bij het manoeuvreeren aan boord van Hr. Ms. kanonneerboot Warda een milicien het hoofd van den romp geschoten. De justitie uit Dordrecht is gistermiddag naar Sliedrecht overgekomen en heeft een onderzoek ingesteld omtrent den noodlott. en dood van het zevenjarig dochtertje van den heer H. K. De tienjarige P. de G. die, naar men ons meldt, opzettelijk met een branden den lucifer het kleed van het kind in brand moet hebben gestoken is, na in verhoor ge weest te zijn, wederom op vrije voeten ge steld. Ct.) Te Dordrecht is uit het water gehaald het lijk van een zesjarig meisje, waarnaar de ouders reeds een geheeleu namiddag tever geefs hadden gezocht. Het kind moet bij het spelen in het water gevallen zijn en was door niemand opgemerkt. Ook werd in een der havens drijvende ge vonden het lijk eener gehuwde vrouw, die eveneens by ongeluk in het water moet ge raakt zqn, Gisteravond omstreeks halfacht is door de van Hillegom komende stoomtram nabij den tol van het Kanaal te Oestgeest overreden een 13-jarig meisje, met het gevolg dat een der beenen onder de knie werd afgereden. Met die tram is zij naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het ongeval had plaats doordien zij met andere kinderen, terwijl de tram in het dorp langzaam moet rijden, van de trede af- en opsprong. Te llontenisse is een vrouw vermoord. De justitie begaf zich derwaarts tot het instellen van een onderzoek. De pogingen door eenigen der exploitanten van Oud-Hollandt op de Amsterdamsche ten toonstelling aangewend om het stadje nog een jaar te behouden, schijnen, wanneer de toe stemming van het gemeentebestuur wordt verkregen, te zullen slagen. De eigenaars der grootste inrichtingen hebben al voorloopige contracten geteekend om opnieuw de huisjes te huren, terwijl voor de huisjes van hen die niet willen blijven al een dertigtal aanvragen z'y'n van exposanten van het terrein buiten Oud-Hollandt. (A. CA) Er is reeds gemeld dat de directeur van den Amsterdamschen particulieren vei li", heidsbond zich uit de voeten gemaakt had, zonder zijn 25 in dienst genomen bewakers te betalen. De tweede directeur, A. v. d. Heyden, beloofde hun evenwel nog eenig loon uit te keeren, wat Woensdag zou plaats hebben. Toen de bewakers zich Woensdag morgen aan het kantoor aanmeldden, was «mijnheer" daar niet aanwezig, evenmin al» op zijn particuliere woning. Het vermoeden !igt nu voor de hand, dat ook hij voorgoed vertrokken is. De arme bewakers zijn er nu slecht aan toe; aan loon hebben zij samen nog een goede f 200 te vorderen. Zij loopen thans met een lijst rond om te trachten van hen, die geabonneerd waren, eenige vergoe ding te krijgen. {Centrum.) Door de firma Van Gelder Sc Zonen zal- onder Velsen een groote papierfabriek ge bouwd worden, ter lengte van 115 meter en ter breedte van 40 meter. De bouw is opge dragen aan den heer Braun, te Beverwijk, voor f140,000. Een bewaarder in het huis van bewaring te Alkmaar is in hechtenis genomen, als be schuldigd van ongeoorloofde handelingen tegenover eene vrouwelijke gevangene. Op het eiland Vlieland is eene naamlooze vennootschap tot stand gekomen, welke den naam zal dragen van «Zeebad Vlieland", en welke ten doel heeft de bevordering van het vreemdelingenverkeer aldaar. Tot directeuren zijn benoemd de hh. J, Veenhoven, M. Gilhuys en G. Swartsenburgr met een raad van vijf commissarissen. De vennootschap is opgericht voor 25 jaar. Men deelt mede, dat de banketbakkers en slagers in Harlingen, op straffe van een geld boete, zich verbonden hebben om des Zon dags hunne winkels te sluiten; slechts enkele broodbakkers verkoopen op dien dag. (B. Ct.) De heer De W., een Friesche boterhan- delaar, keerde van de botermarkt te Leeuwar den terug en werd, op het punt om met den trein naar huis te gaan, aangesproken door twee Duitschers, die hem inlichtingen vroegen en voorgaven met denzelfden trein te willen vertrekken. De gevraagde inlichtingen wer den welwillend verstrekt, maar de beid# Duitschers vertrokken niet met dien trein. Toen de heer W. thuiskwam, ontdekte hij, dat zijn portefeuille, inhoudende f200 aan bankpapier, was verdwenen. Te laat herinnerde hij zich dat de beide Duitschers in het café R., waar de betaling der leveranciers had plaats gehad, tegen woordig waren geweest en daar een druk gesprek in gebarentaal hadden gevoerd. De korporaal Z,, van het 8e reg. infanterie te Deventer, ontving dezer dagen bij een oefening eene bajonetsteek in de rechterlong, met het gevolg, dat hij Woensdag overleed. Mevrouw "V. te Utrecht kreeg dezer dagen bezoek van een heer, die zich aan haar voor stelde als bestuurslid der «Maatschappij tot verpleging van Weezen in het Huisgezin" en die omtrent het doel dezer vereeniging zoo veel schoons wist te vertellen, dat het hem niet de minste moeite kostte om haar te be wegen zich als lid te doen inschrijven. Daarna werden de behoeften der vereeniging bespro ken, die natuurlijk zeer groot waren, zoodat

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2