Bepoliii öer Momstei en uitgraf gemeente Schiedam, al het mogelijke doen, evenzeer als de ïtnll- aansche regeering, om de betrekkingen tus- schen de beide landen te verbeteren. Den geheelen namiddag was in den omtrek van de Porte Pia eene ontzaglijke menigte op de been. Door den burgemeester werden vaderlandlievende toespraken gehouden, welke levendig werden toegejuicht. Er werden tal rijke kransen en andere versierselen neerge legd, en men telde meer dan 400 vaandels. Een koninklijk besluit is verschenen, waar bij kwijtschelding van straf wordt verleend aan personen, door militaire rechtbanken in Sicilië verooideeld tot straften van minder dan 40 jaar en vermindering van straffen van langeren duur. De afgevaardigde Bonghi heeft in een te Napels gehouden rede ook betoogd, dat Itome nooit aan den paus teruggegeven kan worden, want dat hierdoor liet koninkrijk Italië zou uiteenspatten. Volgens de Agenzia Stefani zal tot gezant van Italië te Petersburg benoemd worden markies Mafïeï, nu gezant te Madsid. Naar Madrid gaat dan de gezant te Brussel, de Renzts di Montanaro naar Konstantinopel de consul-generaal te Kaïro Pansanaar Brussel de gezant te Tanger Cantagalli. Op verlangen van den paus zullen alle kardinalen, die afwezig zijn, naar Rome terug- keeren. De priesters kunnen zich ongemoeid in de volle straten bewegen. Men heeft er velen gezien, die naar den optocht der scherpschut ters kwamen kijken. S I* A N J E. Over het vergaan van den kruiser Sanchez JBarcaizte'jni aan den ingang van de haven van Havana worden nadere bijzonderheden gemeld. De kapitein der stoomboot Mortera zag, twee mijlen van den ingang van de haven, aan stuurboord een groen licht, dat hij voor een schip hield, dat de haven verliet. Bij het binnenkomen van de haven zag hij de lichten plotseling niet meer, en kort daarop werd het door de Mortera ingevaren, liet uitgaan van het licht wordt toegeschreven aan het doen stoppen van een der machines, een maatregel die genomen was om een van de manschap te bevrijden, die met zijn arm in een dynamo was geraakt. Booten waren onverwijld uitgezet en reddinggordels uitge worpen; doch de Sanchez Barcaiztegni zonk snel. Admiraal Parejo, die zijn schip het laatst verliet, werd in een roeiboot opgenomen, doch deze raakte in de zniging en verdween in de diepte. Het totaal verlies van menschen- levens is 40. De straten van Havana zijn met rouwdoek behangen. PORTUGAL. Uit Bombay wordt van gisteren gemeld: Een militair oproer is uitgebroken in de Portugeesche kolonie Goa, tengevolge van de weigering van den officier van administratie, om waarborgen te geven voor de soldij, welke worden onttrokken, gaf aanleiding tot de uit barsting, die a! lang gedreigd had. Misschien ware er ook toon nog iets op te vinden geweest, als niet ongelukkigerwijze Werner uit Neustadt ware overgekomen en niet door zijn al te ver gedreven rechtvaardigheidsbeginsel alles op de spits gedreven hud. Met dat al heeft men hem mijn armen, onschuldiger) man ieelijk bij den neus gehad, want terwijl hij, van geen kwaad bewust, in zijn club bezig was met op zijne gewone manier een paar honderd mark te ver liezen, waren zijn vader, de boekhouder en die verwensche advocaat bezig op het kantoor de boeken na te snuffelen en zoo goed het in éon nacht ging een balans op te maken. Men heeft hem niet eens het resultaat van dit nachtelijk komplot in vertrouwbare cijfers medegedeeld, net of hij er geheel buiten stond en geen verstand van zulke dingen had. Natuurlijk was hij in zijn recht, toen hj zich vierkant verzette tegen de faillietverklaring. Z'jn vader en Werner hadden voor zijn protest de schouders opgehaald en verlangd werden door de troepen, die bevel hadden ontvangen zich naar Afrika in te schepen. Meer dan 500 man met hunne offi cieren weigerden aan boord te gaan, schoten twee schildwachten dood en trokken, met medeneming van wapenen en munitie, naai de provincie Novas Conquistas. Er is geen voldoende macht beschikbaar om den opstand te onderdrukken. E K IJ E. Ofschoon de ware stand van zaken niet bekend is, schijnt toch het gerucht dat tus- schen Engeland, Rusland en Frankrijk niet meer volkomen overeenstemming heerscht in zake Armenië wel eenigen grond van waar heid te hebben. Dat de mogendheden de voorstellen der Porte zouden hebben aange nomen, gelijk een bericht van het Central News uit Weeneu meldt, is niet waarschijn lijk veeleer is aan te nemen het bericht dat Rusland zou hebben doen weten dat het die voorstellen een geschikte basis voor ver dere onderhandelingen acht, en dat die ziens wijze wordt gedeeld in Frankrijk, maar dat Engeland geen de minste besnoeiing wil dul den van de eenmaal door de drie mogend heden gestelde eischen. Rusland en Frankrijk zouden in dezen hunnen zeüeiijken steun niet weigeren, maar evenmin als eene maand ge leden bereid zijn mede te werken, wanneer het tot daden van geweld mocht komen. Deze voorstelling wordt bevestigd door een artikel van de Times, betoogende dat het niet noodig is dat geheel Europa de uitvoe ring der aangegeven hervormingen op zich neemt en het vaak veel beter is dat een mogendheid handelend optreedt als werkelijk uitvoerder van den wil van allen. Een te Konstantinopel ontvangen officieel telegram uit Kaza Kissari Chark meldt, dat een troep Armeniërs den substituut van den procureur-generaal op weg naar Siras hebben overvallen en weggevoerd naar het gebergte, waar hij op de gruwelijkste wijze werd ver moord. De gendarmes, alsmede een hoogge plaatst ambtenaar uit Teharurn, die hen ver gezelden, werden ernstig gewond, maar wisten te ontkomen. Op Kreta is het den iaatsten tijd verre van rustig. De talrijke moorden die in de buurt van Ganea zjjta voorgekomen, hebben den buitenlandschen consuls aldaar aanleiding ge geven bij den gouverneur-generaal er op aan te dringen, dat hij maatregelen zou nemen tot bescherming van de vreemdelingen. Otn de gemoederen tot bedaren te brengen, be loofde de gouverneur-generaal den comman dant der gendarmerie, over wien klachten waren ingekomen, te ontslaan. Volgens de laatste berichten is de stemming op het eiland nog onrustig, maar niet be paald zorgwekkend. Den 45n September is een vergadering gehouden, waarin de wen- schelijkheid werd uitgesproken, dat de gou verneur-generaal benoemd zou worden onder waren onverzettelijk op hun stuk blijven staan. Hij had gedreigd, gebeden, maar tegenover die onverzettelijkheid was alles ijdel geweest en niets kon den slag meer afwenden, als ik niet met mijn vermogen het geruïneerde bankiershuis bijsprong." iEn hebt gij dat gedaan viel Hertha in. uNatuurlijk niet, mijn liefje. Voor nog miin man geheel uitgepraat was, stond mijn besluit reeds vast. Ik verklaarde hem beslist, dat ik bij het voortbestaan van de firma Flemming geen belang genoeg had om de onverantwoordelijke lichtzinnigheid te begaan mijn vermogen er voor in de waagschaal te stellen. Mochten mijne schoonouders zich later in weikelijken nood be vinden, dan zou ik niet aarzelen hen eenige ondersteuning te doen toekomen, maar hunne schuld.eischers met mijn geld vet te mesten, dat kon geen mensch met gezonde zinnen van mij eischen, Hoe eenvoudig en overtuigend deze redeneering was, mijn man was er niet vatbaar voor. Toen hij bespeurde, dat hij met bidden en goedkeuring der mogendheden, evenals die op Samos, en dat het eiland eigen financieel beheer zou krijgen. EGYPTE. Uit Ka'iro wordt gemeld dat, toen daar Woensdag een ontslagen Turksch soldaat in een koffiehuis een verhaal deed van de gru welen tegen de Armeniërs, waaraan hij zelf ijverig had deelgenomen, twee Armeniërs zich in het gesprek mengden om den Turk verder uit te hooren. Bij het naar huis gaan worgden zij den opsnijder. De beide moorde naars zijn gevangengenomen. AMERIKA. Een bende ontslagen soldaten van het leger van generaal Ezeta, ongeveer C00 man sterk, heeft beproefd een opstand te verwekken in de republiek San Salvador. Te Sonsonato hebben zij herhaaldelijk oproertjes aange stookt, waaraan ten slotte de regeerings- troepen een einde hebben gemaakt. In den strijd bleven 62 oproerlingen en 37 soldaten der republiek. Zaterdag vielen de oproerlingen, die intus- schen 200 man versterking hadden gekregen, opnieuw de regeeringstroepen aan; zij werden echter voor de tweede maal verslagen en ver loren de helft hunner manschappen. Negen tien hunner officieren werden gevangengeno men en gefusilleerd. Generaal Piyar. werd gedood. Het congres van Mexico is Donderdag ge opend. In zijne rede zegt president Diaz dat de nationale rijkdom gaandeweg toeneemt en de ontvangsten over de eerste maanden van het loopende dienstjaar schijnen te verzekeren, dat aan alle eischen der begrooting kan wor den voldaan. De schuldregeling vordert naar wensch. Met ingenomenheid wijst de president er op dat alle munten staatseigendom zijn gewordenhij hoopt nu ook op de opheffing der rechten, welke de eene provincie van de andere heft. Voorts wordt aanbevolen de her ziening der uitleveringstractaten. Maatregelen tegen den invoer van cholera en andere ziek ten zijn genomen. De nijverheid bloeit, de toegang tot de havens en de vaart op de rivier zijn verbeterd. De republiek Ecuador, door eene vroegere regeering aan het Heilige hart toegewijd, is, sedert de liberalen er het heft in handen hebben, niet meer het Eldorado der katholieke geestelijkheid. Bij honderden verhuizen de priesters en geestelijke zusters naar Colum bia, waar de clericalen de baas zijn. De regeering van Chili had een commissie benoemd tot het instellen van een onderzoek op het eilandje Juan Fernandez, op 700 kilometers afstand van Valparaiso. Het eilandje, eertijds belangrijk om de walvisch- vangst, bleek nagenoeg ontvolkt te zijn. De bewoners hadden, doordat de visclivangst niet veel meer opleverde in de laatste jaren, elders hun fortuin gezocht. Het eenige middel, zoo rapporteerde de commissie, om op het sraeeken niets verder kwam, begon bij mij te dreigen op een manier dat ik aanleiding had nog op hetzelfde oogenblik zijn huis te ontvluch ten. Wat er verder gebeurd is, heb ik uit de tweede hand, want reeds na weinig dagen heb ik mijn advocaat een eisch tot scheiding laten instellen." ïEn wat is er dan verder gebeurd vroeg Hertha, die met open mond zat te luisteren. nZeidet gij niet, dat het faillissement nog voor komen was »Ja," antwoordde Alexandra en vervolgde sMen zegt dat op denzelfden dag, waarop mijn schoonvader zich tot de bevoegde macht wilde wenden, op een premielot, die zich in zijn bezit bevond, een prijs viel van driehond duizend mark en dit bijzonder toeval hem in staat heeft ge steld de zaak met zijne schuldeiscbers te schikken. Het heet zelfs, dat bij de liquidatie deze Iaatsten tot op een penning zijn uitbetaald, maar voor de waarheid van een en ander durf ik niet instaan, omdat mijne betrekking tot de familie sedert den bewusten dag geheel was afgebroken. eilandje weer eenige welvaart te krijgen, zal zijn een geregelde stoombootdienst in ver binding met het vasteland. CHINA. Een telegram uit Shanghai meldt dat de keizer zijne toestemming heeft gegeven tot den onmiddellijken bouw van een spoorweg van Shanghai naar Nanking over Suchan en Chïng Kiang. De Times verneemt uit Hongkong: De op stand in de bergen van Swatou blijkt eene herhaling van den opstand in April met het zelfde program, n.l. de onttrooning van de regeerende dynastie en het verjagen van de vreemdelingen. De opstand in April en iiet- uitroepen van een nieuwen keizer werden wegens het ingetreden regenseizoen toen uit gesteld. De troepen, die tot demping van den opstand uitgezonden werden, zijn weder naar huis gestuurd, omdat zij niets konden uit richten. Op aanplakbiljetten wordt hieraan deze uitleg gegeven, dat de Engelschen wegens de zendelingenmoorden bezig zijn Kanton aan te vallen. De opstandelingen hebben een Ba- zelsch zendingsstation te Moilio, 70 mijlen ten westen van Swatou, verwoest; de meeste zendelingen waren echter reeds weggegaan op de waarschuwing van naburige zendiugs- stations, dat duizenden rebellen rondtrokken, de woningen van rijke Chineezen plunderend. AUSTRALIË. Ex-koningin Liliuokalani van de Sandwich eilanden is nu ook op haar eerewoord op vrije voeten gesteld en met haar 48 anderen, die wegens staatkundige redenen gevangen- zaten. VAN DE voor den dienst van 189G. UITGAVEN. Hoofdstuk If. Kosten voor werken en inrichtingen tot openharen dienst bestemd. Art. I. Onderhoud van straten en j pleinen. J fo-,0n Art. 2. Onderhoud van wegen en f voetpaden. j Uit hoofde van het moeilijke van de splitsing der werkzaamheden, behoorende tot het onderhoud der stiaten en pleinen en dat der wegen en voetpaden, waartoe dezelfde weiklieden en gelijke mateiiaien gebezigd worden, heeft men gemeend de artt. 1 en 2, evenals vroeger, te moeten vereenigen en onder éen post te begrijpen. Deze post is vei deeld als volgt: Daggelden der weikliedenf 11300.— Kosten van keien- 8000,— klinkers- 3.">Ü0. i trottoirbanden - 800. zand- 1600.— grove grind- 250. koolasch- 'iOO e gereedschappen - 300 straatpaten- 100.— bezems- 100,— boomen- 800. veifmaterialen - 50.— tijdelijke vei lichting - 50. s boombeschermers - 150.— f27400.- Zooveel weet ik er echter wel van, dat uw vroegere verloofde -zich in deze netelige zaak heeft doen kennen als een man van moed en overtuiging, weet ook, dat, als mijn gewezen echtgenoot slechts half zoovee! karakter aan den dag had gelegd, ik mij zeker niet van hem had laten scheiden. Hoewel hij in zijne betrekking eene glansrijke toekomst te gemoet ging, zooal» men tenminste kon verwachten, heeft bij zich, ai was het tegen zijn zin en enkel ter wille zijner ouders, aan den staatsdienst onttrokken en eene meer lucratieve betrekking bij eene particuliere onderneming aanvaard. En nu geeft hij zijne ouders het grootste deel van zijne gage. Ik ben de laatste om het u euvel te duiden dat gij uw geld meer hebt liefgehad dan hem, maar ik moet toch zeggen, dat de arme Werner een beter lot verdiend had." ïGelooft gij dan inderdaad nog, dat ik Werner heb losgelaten om mijn vermogen te redde-; 1 zeide Hertha. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6