kennisgeving. A0. 1895 Woensdag 25 September. 8882. Negenenveertigste Jaargang. Vrijwillige Oefeningen "Wapenhandel. KOSTELOOS Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G E V ERTJ. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal jSWweo'per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BIIKBAVi BOTEBITBA AT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10. Iedere gewone regel meer 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. IN DEN Alle jongelieden, die den leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en den militieplichti- c n leeftijd neg niet hebben overschreden, kunnen na de loting voor de nationale militie onderricht in den wapenhandel ontvangen. Zij, die aan dat onderricht wenschen deel te nemen, behooren zich voor of op den 30sten SEPTEMBER a.s. aan te melden ten bureele van den majoor-commandant der d.d. schutterij alhier (St.-Joris-Doelen) op werk dagen des namiddags tusschen 1 en 2 uur. Schiedam, den 24n September 1895. De burgemeester, VERSTEEG. DUITS C II L A N D. De regeering blijft krachtig optreden tegen de sociaal-democratische perser gaat bijna ^geen dag voorbij, dat niet een redacteur van ean of ander socialistisch orgaan in hechte nis wordt genomen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de rijks kanselier geneigd zou zijn een wet in te die nen, waarbij in Pruisen het recht van ver- eeniging en vergadering zou beperkt worden, naar het voorbeeld der in Beieren bestaande wet. De te Munchen vergaderde partijdag der Duitschu volkspartij heeft motiën aaugeno- men ten gunste van hervoiming van het leger in democratischen geest, inkrimping van den diensttijd met afschaffing van het voorrecht der eenjarige vrijwilligers, hervorming van het officiers-pensioenwezen, openbaarheid en mondelinge behandeling van zaken bij de krijgsraden, beperking der behandeling van zaken door de krijgsraden tot militaire ver grijpen, verzachting der militaire straffen en verzekering van het recht van hooger beroep, leiding der regeering overeenkomstig den wensch der bij meerderheid van stemmen door de natie gekozen vertegenwoordiging, volledige vrijheid van vereeniging, vergadering en drukpers, algemeen gelijk rechtstreeksch en geheim kiesrecht voor alle vertegenwoor digingen van lijk, staat en gemeente, met vertegenwoordiging ook van de minderheid, bescherming der vrije uitoefening van het stemrecht, korten zittingsduur, bezoldiging der afgevaardigden, wettelijke verantwoorde lijkheid der ministers tegenover de vertegen woordiging voor alle gemeenschappelijke han delingen, openbaarheid der zittingen van den Bondsraad hij beraadslaging over wetten en invoering van volksstemmingen over wetsont werpen van ingrijpenden aard. Voorloopig kan de partij het er mede doen. F R A N K R IJ X. De koning van België is Zaterdag te Fon- tainebleau aangekomen en met groote plech tigheid ontvangen door president Faure, om geven door de leden van het burgerlijk en het militaire Huis. De president der republiek bracht gisteren den koning van België in Bristol-hotel te Parijs een tegenbezoek. Faure droeg het groot kruis der Leopoldsorde; de koning het groot kruis van het Legioen van eer. Het onder houd, dat zeer hartelijk was, duurde 40 minuten. De koning vergezelde Faure tot aan diens rijtuig, daarop bleven zij nog eenige oogenbükken in gesprek, terwijl de menigte riep»Leve de Koning, Leve België, Leve de Republiek De koning keerde naar zijn appartementen terugmaar daar de toejuichin gen der menigte voortduurden, vertoonde hij zich op het balkon. De Eülnische Ztg. ontving telegrafisch be richt uit Majunga op Madagascar, dat gene raal Duchesne 6000 Hova's bij Zmajnondry heeft overvallen. De Hova's werden uit hun stellingen verdreven en kregen 80 dooden. De correspondent van Havas te Suberbie- ville op Madagascar seint: De gezondheids toestand is wanhopig. Het leger smelt weg. De hospitalen zijn overvol van zieken. In een hospitaal met 1000 zieken zijn er slechts vier dokters en zes ziekenoppassers. De ziekte, waaraan de meeste lijden, gaat over in eene zachte verstandsverbijstering. B E 1 G I JE. De F.toils maakt een brief openbaar van luitenant Bres, gedateerd uit Kilonga-Longa, waarin woidt medegedeeld, dat Stokes werd ter dood gebracht, omdat hij schuldig was bevonden aan het verkoopen van snelvurende oorlogswapenen aan de Arabieren, verder aan verraad en aanhitsing ten oorlog. Stokes had de inlandsehe hoofden bijeengeroepen, met het doel om naar Lindi te trekken, de sol daten van den staat te vermoorden en Kibonge te bevrijder. maar bij is in zijn plan ver hinderd geworden door de snelle aankomst van versterking? troepen. Men weet dat de pati oons te Gent een heftig gesteld manifest hebben uitgevaardigd, waarin ze dreigen alle ijzerfabrieken te zuilen sluiten, als de werklieden den 28n niet aan het werk zijn in de fabrieken van Van den Kerckhove. De werkstakende metaalbewerkers hebben een krachtig protest afgekondigd tegen dit manifest van de patroons der machinefabrieken. In dat protest worden de concessies, door Van den Kerckhove gedaan, beloften in den wind genoemd. liet zegt, dat de heropening der inrichtingen dan eerst zal gesciiieden, wan neer in de werkplaatsen van Van den Kerck hove recht zal zijn gedaan aan de eischen der werklieden; in afwachting hiervan kunnen de patroons zeiven hun machines vervaardigen. Het Volk, orgaan der katholieke werklie den, noemt het manifest der patroons een revolutionnaire daad die hun eeuwig tot schande strekt, en wekt, evenals de Vooruit de werkstakers op tot krachtdadigen tegen stand. Ook in andere klingen wordt deze daad van de Gentsche machine-fabrikanten scherp af gekeurd. Men vreest voor werkstakingen in de Bori- nage. Den 29n zal er beraadslaagd worden over de vraag of men een referendum zal houden over de wenschelïjkheid van een weikstaking: EÜSIAO. De keizerin heeft uit eigen middelen aan het fonds ihr commissie voor werkhuizen dia onder hare bescherming staat 10,000 roebels geschonken. De Petersburger Herold komt met een hoofdartikel, waarin gewezen wordt op het belang van het verblijf van den Russischen minister Lobanoff in Frankrijk. Het blad zegt uitdrukkelijk, dat dit volstrekt geen gewoon vacantie-reisje is. Algemeen gelooft meu in Rusland, zegt het blad, dat er thans een aan vallend en verdedigend verbond met Frank rijk zal gesloten worden. Nog loopt er het gerucht, dat Lobanoff op zijn terugreis Ber lijn zal aandoen. I T A t 1 E. Zaterdag heeft de koning zich vooral bezig gehouden met het ontvangen van deputaties. De koning verklaarde zeer getroffen te zijn door de manifestaties van den vorjgen dag. Zondag heeft de koning de Humbert-brng over de Tiger geopend in tegenwoordigheid van de familie en de ministers. Vervolgens heeft Z. M. het monument van Cavour onthuld. 's Middags zijn 45 democratische vereeni- gingen in optocht naar het gedenkteeken van den slag van Mentana gegaan en hebben daar kransen neergelegd. De afgevaardigden van 400 arbeidersver- eenigingen hebben Zondagmorgen den koning in het Quirinaal een kosibaar album aange beden, waarin ongeveer 150,000 namen van Iialiaansche arbeiders stonden, die allen aan dit geschenk hadden bijgedragen. De ont vangst moet zeer hartelijk zijn geweest. SPANJE. De regeering gaat 60,000 Mauser gewe ren in Duitscliland koopen voor de troepen op Cuba. Generaal Lugue heeft, naar uit Havana bericht wordt, het Cubanen-kamp te Santa- Paquita bezet na een gevecht waarin aan beide zijden enkelen gedood en gewond zijp- Een vorig, eveneens te Madrid ontvangen be richt meldt het mislukken van een poging der Cubanen om fort Nazareno in Remedios te nemendie poging waagden driehonderd man, die na een heftig verzet van het garni zoen gedwongen waven af te trekken. De Times verneemt uit Havana, dat de Spaansclie regeering voortgaat met het aan kondigen van nieuwe troepenzendingen naar Cuba, van plan zijnde om het aantal troepen op te voeren tot 200,000 in het voorjaar van 1896, ondanks de verzekeringen van Martinez Campos dat liet aantal soldaten, waarover hij nu te beschikken heeft, voldoende is. De coirespondent acht de meening van den gene raal onbetwistbaar juistniet een giooter aan tal manschappen is noodig, maar betere tucht, betere organisatie, meer samenwerking dit alles is zeer gebrekkig. Campos staat feitelijk alleen. De Spaansclie troepen trekken heen en weer, oogenscliijnlijk zonder doel, zonder resultaat, zonder leiding, zonder dat men weet wat het eigenlijke plan van den veld tocht is. Middelerwijl wassen de opstande lingen voortdurend in getal, en sluiten tal van invloedrijke lieden zich bij hen aan. PORTUGAL. De koning zal binnenkort een bezoek bren gen aan Engeland, Frankrijk en Italië. Tot minister van buitenlandsche zaken is benoemd de gezant te Londen, de Sovarai. De regeering heeft het pantserschip Vasco de Gama naar Goa gezonden, om den opstand van soldaten te dempen, en eveneens eenige tioepenmacht naar Portugeesch Guinea, waar onlusten onder de inboorlingen zijn uitgebro ken. Uit Bombay wordt van 21 dezer gemeld Volgens de laatst ontvangen berichten uit Goa is geen enkel officier bij het oproer be trokken, dat alleen moet toegeschreven wor- deD aan den tegenzin der manschappen tegen den Afrikaanschen dienst. Groote onrust heerscht te Panjim. De muitelingen hebben de vesting Maruz bezet. Zij vroegen gratie aan den gouverneur indien zij de wapens overgaven, maar de gouverneur weigerde. B L G A R IJ E. De officieele krant van het hof, de Duig ar ic, is in nieuw formaat onder nieuwe leiding ver schenen. In liet eerste nummer wordt ais streven der redactie, natuurlijk, vermeldde bevordering der vriendschap tusschen Bul garije en Rusland. De redacteur der te Sofia verschijnende Darodna Stvoboda, Mitakow, is wegens majes teitsschennis, tweemalen gepleegd, tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het JFremdenblati en de Pesther Lloyd hebben uit Sofia een telegram ontvangen, mel dende dat keizer Nicolaas van Rusland aan de Bulgaarsche deputatie geantwoord zou hehben»Mljn grootvader heeft Bulgaiije geschapen. Mijn vader heeft voor zijn bevrij ding gevochten. Ik zal hun voorbeeld volgen eu trachten Bulgarije te helpen aan een kalme ontwikkeling dat wil zeggen aan zijn gestadige bevestiging. Ik hoop, dat de vriend schappelijke betrekkingen met Bulgarije spoe dig hernieuwd zullen worden." A Al E Jt I K A. Te New-Yoik is uit Key West, Florida, bericht ontvangen dat een Amerikaansehe kotter den schoener Antoinette heeft in beslag genomen, die zeven verdachte Cubanen en twee Amerikanen aan booid had, met een hoeveelheid wapeaen. De negeri personen ziju aangehouden ah verdacht van deel te hebben, of gehad te hebben aan een uitgebreide expe ditie, georganiseerd om den Cubanen hulp te gaan verleenen. In het binnenland van Guatemala heerscht groot gebrek aan levensmiddelen. Teneinde den di eigenden hongerdood te ontgaan, trek ken velen naar de kust. Het vleesch vooral moet zeer duur zijn voor dat van oude en zieke dieren betaalt men zelfs nog 75 dollar centen per pond. CHIN A. De berichten uit Foimnsa luiden niet gun stig voor de Japanneis. Het schijnt dat zij niet bestreden worden door de Zwartvlaggen, maar door de Hakkab's, een wilden, dapperen a stam uit de provincie Kanton, die op Formosa een bloedigen guerilla-oorlog voert. De Hak- kabs vormden de keurbenden vandenTaiping- opstand. Na de demping weken velen uit naar Formosa. De Japanners hebben een bij zonder zwaien strijd tegen hen te strijden en het bezettingsleger, van 12,000 moet dien tengevolge reeds tot de helft geslonken zijn, zonder dat zij er veel verder zijn gekomen. Volgens de Nordd AUg. Ztg. heeft de Duitsche gezant te Peking, naar aanleiding van de plundering van het Duitsche zendings station bij Svvatow, een oorlogsschip naar Swatow gevraagd. In het bericht der Tmes van Vrijdag j.l. was van de plundering niet van een Duitsch, maar van een »£aze!sch" zendingsstation sprake, te Moilio ten westen van Svvatow.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1