Binnenlandsche Berichten. JAPAN. De Novo je Wremja verneemt uit Wladiwo- stok dat het Japansche parlement een krediet van 200 millioen jen heeft toegestaan voor het bouwen van vier pantserschepen, tien vaartuigen voor de kustverdediging, dertig torpedokruisers en vijftig torpedobooten. SCHIEDAM, 24 September 1805. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven, dat de eerste serie, groot f 1,500,000, van de door de gemeente aan te gane 3-percents-ge!dleening, groot f 3,000,000, en bloc is overgenomen door den heer A. Oppenheim te 's-Gravenhage. De 13-jnrige B.Soünger, werkzaam bij den heer J. B. C. Hulsman, boekdrukker alhier, is gistermorgen toen hij van een in gang zijnde snelpers een stuk papier wilde verwijderen, met zijn rechterhand tusschen den cylinder be klemd geraakt, tengevolge waarvan de vin gers vrij ernstig werden gekwetst. De lieer La Verge vcrlee^e hem geneeskundige hulp. Gistermorgen is het paard van J. van der Ende, voor een wagen gespannen, op den Singel doodgevallen. Bij kon. besluit is goedgekeurd, dat jhr. F. G. A. Gevers Deynoot, burgemeester van de gemeente Ketel, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Uit eene mededeeling van de regeering in de memorie van toelichting bij de wet op de middelen voor 1890 blijkt, dat de achter uitgang van den zoutaccijns, waarvan de opbrengst voor 1896 op f80,000 minder ge raamd wordt dan voor 1895, het gevolg is van de vermindering van uitvoer van mar- gaiineboter. De minister van financiën maakt bekend, dat op 21 dezer bij de betaalmeesters in kas was2,264,364.80'/?, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11/u's van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 494,261.82'/?. De gewone audiënties van de ministers van oorlog en financiën op Donderdag 26 en die van den minister van marine op Vrijdag 27 dezer zuilen niet plaats hebben. De minister van koloniën heeft bepaald, dat voortaan ook eervol ontslagen doch niet gepsnsionneerde koloniale landsdienaren tijde lijk bij liet departement werkzaam kunnen worden gesteld. Omtrent de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee wordt in de stuk ken van de staatsbegrooting voor 1896 het volgende gezegd De toestand van het deel van den Rot- teröamschen Waterweg van Rotterdam naar zee blijft gunstig en is thans ook ter plaatse van den stroornovergang bij den lioeni be langrijk verbeterd. Steeds weid een voldoend breed vaarwater ter diepte van minstens 65 dM onder laag water aangetroflen. Na de verwerking van liet voor'1895 toe gestaan beding van f 235,000 zal de som van f 15,000,000 m de rede van den minister Van den'Berg!), in de zitting der Tweede Kamer van 21 December 1883 genoemd, alsnog noodig voor de afwerking van den Waterweg van Rotterdam naar zee, verbruikt, maar ook de in uitzicht gestelde vaardiepte van 65 dM bij laag water ruim verkregen zijn. Voor do verbeteiing van de Nieuwe Maas boven Rotterdam is een bedrag van f 300,000 aangevraagd, teneinde te kunnen voortgaan met de opruiming van de Groene plaat, voor den aanleg van dwarskribben aan den rechter oever tegenover die plaat en voor de uit voering van baggerwerk tot vorming van het nieuwe vaarwater. Op de nieuwe begrootin;,' van binnenland- sche zaken wordt voorgesteld om het groots ai senaai te Grave in te richten ter vei pleging van een deel der krankzinnigen te Medem- Voor de universiteit te Leiden wordt voor gesteld een nieuwe hoogleeraar in archaeologie eu oude geschiedenis. Zoodra de regeling der gemeente-financien overwogen is, zal voorgesteld worden de gymnasia te Amsterdam, Rotterdam en s-Gra venhage te subridieeren. Voorbei eid wordt een wetsontwerp tot subsidieering van middelbare meisjesscholen. Voorgesteld wordt verhooging der sub- sidiën voor de industriescholen voor meisjes te Arnhem, Den Haag en Rotterdam en een nieuw subsidie voor eene dergelijke school te Groningenverder verhooging der subsidie voor de ambachtsschool te Leiden, Utrecht en Arnhem. Te Maastricht zal een rijkslandbouwproef station worden opgericht. Voor de opleiding van onderwijzeressen bij het lager onderwijs is voorgesteld de op richting eener afzonderlijke kweekschool. Voor de Haagsche kookschool is f3000 sub sidie uitgetrokken. Het jaarlijksch subsidie van f5000 voor de kweekschool voorbewaarschoolhouderessen te Leiden wordt hersteld. 's Rijks ethnographisch museum wil de minister aan het Bezuidenhout te 's-Graven- hage vestigen. Tot aanvulling van het personeel der arrondissemerits-rechtbank te 's-Gravenhage met twee rechters, is op de begroeting van justitie voor 1896 een som van 16000 uit getrokken. In plaats van door twee referendarissen en drie commiezen van staat, bestaat liet voornemen de afdeelingen van den Raad van State te doen bijstaan door drie referenda rissen en twee commiezen van staat. Het voornemen bestaat om muntbiljetten van f 10 te doen aanmaken, teneinde te kunnen overgaan tot de intrekking van '1 millioen aan muntbiljetten van f50, welke veel minder in trek zijn, en het in omloop brengen in de plaats daarvan van muntbil jetten van f 10, tot gelijk nominaal bedrag. Evenals zulks geschied is bij de admini stratie der directe belastingen, zullen rijks- klerken worden aangesteld bij de directiën en inspectiën der registratie en domeinen, bij ontvangers dier middelen, bij hypotheek bewaarders en bij de directie der staatsloterij, hunne bezoldigingen te betalen door de amb tenaren bij wie zij werkzaam zijn door kor ting op de bureelkosten enz. Het Ril. maakt de opmerkiug, dat de minister van fiuanciën in zijn jmillioenen- rede" met geen enkel woord gewag maakt van een flnnncieelen maatregel, die tot een niet onbelangrijke besparing in de uitgaven aanleiding kan geven. In art. 5 der conver sie wet van 1886 is bepaald, dat de staat na 1 Januari 1896 tot vroeger of meerdere aflossing dan het in de wet opgenomen plan, ten allen tijde bevoegd is. Een jaariijksche besparing van een 17 ton mag zeker niet langer dan noodig is worden uitgesteld De Haagsche correspondent vande-ZaowL Ct. zegt te weten, dat het verleden week in do secties tamelijk warm is toegegaan dat de voorstanders van het ontwerp-Tak al de zwakke zijden van het voorstel-Van Houten hebben blootgelegd, al de voordeelen van het vroeger project daartegenover stel lende; dat de tegenstanders van Tak's kies- rechtuitbreiding noodgedrongen hebben moe ten erkennen, dat ook de nu voorgestelde regeling mank gaat aan grove gebreken, principieel misschien nog bij de vorige achter staat, en stellig niet minder onbillijkheden in 't leven roept. Men schrijft aan de Telegraaf: Alle militairen, officieren en minderen, die benoemd werden tot ridder van de Militaire Willemsorde, of in die orde in rang werden verhoogd naar aanleiding van hun moedig, beleidvol en trouw gedrag op Lombok, ont vingen deze week van H. M. Koningin Wii- helmina een photografische afbeelding van het tafereel, toen H. M. in de Maliebaan generaal Vetter liet ordeteeken op de borst spelde. De pliotografieën dragen de eigenhan dige onderteekening van Koningin VVilliel- mina, benevens eene opdracht. De sVereeniging voor Lijkverbranding" heeft Zaterdag hare 20e vergadering gehou den te Delft. Vertegenwoordigd waren de afdee'ingen Dordrecht,'s-Gravenhage, Amster dam, Haarlem, Nijmegen, Leiden, Delft, Schie dam en Rotterdam. De algemeene voorzitter, den heer J. M. Pijnacker Hordijk, opende de vergadering met een toepasselijke rede. Uit het verslag van den staat en de hande lingen der vereenigiug en hare afdeelingen blijkt dat het ledental is verminderd met twee. Tot eerelid is benoemd de heer Joh. J. Perk, waardoor dit getal thans bedraagt 33, en het getal gewone leden 643 en buiten gewone 66. Te Breda werd een nieuwe af- deeling opgericht. De ontvangsten over 1894 bedroegen f 1250.27'A, de uitgaven f 1090.12, zoodat een saldo in kas is van f 160.15V?. Besloten werd het saldo te storten in het fonds voor lijk- ovens. Het kapitaal van het fonds voor lijkovens bedraagt thans f 33,000 in Certif. Ned. Werk. Schuld, met een werkelijke waarde van f31,290 en een saldo bij de Zuidholi. Cre- dietvereeniging van f389.79'/2. Door de af- deeling 's-Gravenhage werd een bedrag van f 50 in dat fonds gestort. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren J. A. James, te Delft; dr. C. J. Vuiüant, te Schiedamen gekozen de heeren rnr. J. D. Verbrock, dr. C. J. Snijders en generaal Romswinckel, te 's-Gra venhage; mr. W. M. Bergsma, te Gongrijp, en dr. D. de Loos, te Leiden. Besloten werd de functiën van algemeen secretaris en algemeen penningmeester te scheiden. Tot plaats voor de algemeene vergadering, in 1896 te houden, werd Nijmegen aange wezen. De mededeelinger. omtrent den bouw vart het crematorium werden in geheime zitting behandeld. De passagiers van liet gezonken stoomschip Edam zijn Zaterdag te Rotterdam aangeko men en tijdelijk opgenomen in het hotel van de N.-A. S.-M. De menschen, haast uitsluitend Russen er was geen enkele Hollander bij zagen er vrij welvarend uit. Zij, die er hun plunje bij hadden inge schoten, waren op kosten der maatschappij in het nieuw gestoken. Zaterdagmorgen wilde de heer A., van Gouda, opzichter van den waterstaat, nabij Naaldwijk van den in vaart zijnde tram sprin gen, toen deze eenige werklieden passeerde, die aan den rijksweg bezig waren. Hij kwam hierbij te vallen en geraakte met het linker been onder de tram. Ook zijn gelaat werd op verscheidene plaatsen verwond. De heer A. is, na te zijn verbonden, met de volgende tram naar Den Haag vervoerd, om in het ziekenhuis te worden opgenomen. De tentoonstelling te Amsterdam werd Zon - dag bezocht door 13,000 betalende personen. De oude heer Boomgaard aldus meldt de JV. Gr. Ct. die Zaterdag zijn '107a verjaardag in goede gezondheid heeft bereikt, heeft zich bij deze gelegenheid nog eens laten photographeeren. Door een feilen brand is de kapitale boer derij van den heer F. Haan te Midwolda in asch gelegd. De geheele voorraad koren is een prooi der vlammen geworden, doch het vee is gered. Vermoedelijk is het broeien van den oogst de oorzaak. Toen dezer dagen de 16-a 17-jarige doch ter van een achtenswaardig ingezetene te Eurzinge met den avondtrein van Assen naar Beilen huiswaarts keerde, is zij in een ge mengde coupé op schandelijke wijze beleedigd door eenige met haar reizende personen. Met schandelijke voornemens heeft men haar zoo lang geplaagd, dat de anders zoo flinke jonge- dochter, van een voorbeeldig levensgedrag, radeloos werd. Tengevolge van die beleediging is, naar men aanneemt, het zenuwgestel van het meisje zoodanig geschokt, dat zij thans aan krankzinnigheid lijdt en onder genees kundige behandeling is van dr. Prins. Naar de Ass. Ct. verneemt, bemoeit, de politie zich met deze zaak, en men hoopt, dat te onverlaten hun welverdiende straf" niet zullen ontgaan. Blijkens offieieele opgave zijn te Yelp in de afgeloopen week als aangetast door dysenterie aangegeven 31 personen, terwijl er gedurende dat tijdvak 6 aan zijn overleden en 12 hersteld. Te Nijmegen heeft een oude deftige dame, die met een jongmensch, dat zij voor haar zoon uitgaf, daar in den omtrek een villa had gehuurd en rijtuig hield, tal van lieden opgelicht. Eindelijk heeft het paar zich met het niet-betaalde paard en rijtuig verwijderd. Volgens geruchten zijn zij Duitschland in. Zondag heeft te 's- Hertogenbosch de groote bijeenkomst der pauselijke zouaven plaats ge had, om te protesteeren tegen de herdenking van het in bezit nemen van Rome door het koninkrijk Italië. Uit alle oorden des lands waren deelnemers voor deze vergadering bijeengestroomd. Om kwart voor tienen opende de heer J. W. B. van Gulick, president der regel in commissie, de bijeenkomst, waarna de heer J. J. Küppers eene rede uitsprak. Na hem voerde de heer Aug. Wils het woord, die tevens mededeeling deed van de ontvangst van den apostolischen zegen van den paus. Daarna begaven de honderdzestien corpo raties met hare banieren zich in optocht naar de kerk, alwaar een mis werd opgedragen. Door den tweeenzerentigjarigen baritonzanger Willem Deckers werd de solo uit de Pms- Cantate s Wat zijt gij groot, gij Koning van den tijd" voorgedragen, gevolgd door het koor dat insgelijks stukken uit genoemde Cantate ten gehoore bracht. Dr. Schaepman betrad daarop in priestergewaad den kansel en hield een protestrede naar aanleiding der woorden van Johannes XII1, 3 en 5. Deze toespraak zal in druk verschijnen. Terwijl het bondsvaandel der zouaven hierop werd ingezegend, zong het koor het »Tu es Petrus" en onder de toewijding der zouaven aan het H. Hart en de uitstalling van het Allerheiligste werden het uTantum ergo" en j>Benedicte" gezongen. Daarna werd van den preekstoel afgekon digd dat de paus langs telegraphischen weg den plebaan Brouwers had gemachtigd tot het uitspreken van den apostolischen zegen met den daaraan verbonden aflaat. Aldus geschiedde. De plechtigheid was daarmede afgeloopen en men verliet de kerk, ordelijk en rustig, zooals men gekomen was. De zouaven zongen een eigen lied. De bijeenkomst en de plechtigheid in de kerk waren bijgewoond door de katholieke- Kamerleden Vermeulen, Kolkman en Borret, door het oud-Kamerlid Reekers, door de pauselijke kamerheeren mgr. Eigenraam en mgr. v. d. Laar (kanunnik van Den Bosch), door broeder Bernardinus en door de officieren generaal Charette en De Kermoe! en De Resimont uit Frankrijk en Du Puget uit België (Heer van Moresnet). De kerk bevatte als versiering alleen een Pius- en een Leo-beeld, beide met vlaggen- tropeeën. 's Middags hield generaal Charette in den tuin van het gebouw der liedertafel nog eene toespraak, uitsluitend tot de zouaven. Vijfentachtig arbeiders, werkzaam aan de vernisovens in de fabriek der firma P. Regout Co. te Maastricht, hebben Zaterdag het werk gestaakt. Het vermoeden wint veld, dat de vrouw, die te Hontenisse vermoord is gevonden, zelfmoord heeft gepleegd. Maassluis. De gemeenteraad heeft Vrij dagavond het havenplan, door burg. en wefh, in de vorige vergadering ingediend, verworpen. Tot het oprichten van een ambaclits- teekenschool werd besloten. 's-Gravenhage. De prinses Von Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, is Zaterdagavond met hare dochtertjes uit Dom burg alhier aangekomen. Na de begroeting van onderscheidene auto riteiten en belangstellenden begaven de vorste lijke personen zich in door de Koningin- Regentes ter beschikking gestelde hofrijtuigen naar het >Hótel Garni" te Scheveningen. De prinses Von Wied heeft Zondagmiddag te éen uur, vergezeld van hare dochtertjes, een bezoek gebracht bij de Koninginuen en met dezen de lunch gebruikt. De heer De Burenstam, sedert 16 Juli 1884 buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Zweden en Noorwegen aan ons hof, is Zondagavond te 's-Hage aangekomen, tot aanbieding van zijn brieven van terug roeping, waartoe H. M. de Regentes hem gistermiddag audiëntie verleende. De afgetreden gezant nam daarna deel aarr het diner ten hove. Zijn opvolger, graaf De Gijldenstolpe, zal met 1 November zijn betrekking aanvaarden. Omtrent het bezoek van H. M. de Koningin- Regentes gistermiddag aan het krankzinnigen gesticht Bloemendaal voorbij Loosduinen ge bracht, kan worden medegedeeld dat Hare Majesteit, vergezeld van eene hofdame, met- groote belangstelling het gesticht bezichtigde. Hare Majesteit werd in de directiekamer ontvangen door het bestuurslid den heer F. graaf van Bylandt en den directeur-geueraai dr. D. Schermers. Rondgeleid door deze heeren, bezichtigde Hare Majesteit uitsluitend de afdeeling voor vrouwelijke verpleegden en prees zeer het hier bestaande paviljoen-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2