A". 1895 Donderdag 26 September. N°. 8883. Eerste Blad. KENNISGEVING. Nationale Militie. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. Negenen veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER ODÉ. Vrijwillige Oefeningen W apenhandel. KOSTELOOS uitenlandsche Berichten. DENEMARKEN. GOURliNT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BUREAU: BOTEKiTRAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. IN DEN Alle jongelieden, die den leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en den militieplichti- ;en leeftijd n«g niet hebben overschreden, kunnen na de loting voor de nationale militie onderricht in den wapenhandel ontvangen. Zij, die aan dat onderricht wenschen deel te nemen, behooren zich vóór of op den 30sten SEPTEMBER a.s. aan te melden ten bureele van den majoor-commandant der d.d. schutterij alhier (St.-Joris-Boelen) op werk dagen des namiddags tusschen 1 en 2 uur. Schiedam, den 25n September 1895. Ms burgemeester, VERSTEEG. De burgemeester van Schiedam, Gezien art. 26 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19 len Augustus 1861 staatsblad no. 72), gewijzigd bij de wet van den 4den April 1892 staatsblad no. 56); Brengt bij dezen ter kennis van de daarbij be langhebbenden, dat het inschrijvingsregister van 1895, voor de lichting van 1896, en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, van heden, gedurende acht dagen, op de gemeente-secretarie ter lezing zullen liggen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25sten September 1896. Do Burgemeester van Schiedam, "VERSTEEG. De burgemeester van Schiedam, Gezien de %vet van 30 December 1887 (staats- Had no. 255) betreilemie onderstand (onder steuning) aan mindere geemployeerden, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld werkzaam bg inrich tingen van 's rijks zeemacht en op 's rijks weikvaar- tuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 staatsllad uo. 92); Gelet op ait. 6 van het Koninklijk besluit van 10 Januari '1888 staatsllad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst- gt riemde wet toegekende ondeisteumngen; Maakt bekend dat de attestatiën de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin vin ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- Kiddags 10 tot des middags 12 ure, ter secretaiie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, 25 September 1895. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. F R A N K R IJ K. De oud-minister Jules Roche heeft Zondag avond te Grenoble gesproken over de uresul- taten van liet protectionisme". Hij zeide, dat tot 1890 de uitvoer toenam en dat die daarna steeds is afgenomen. Na '49 stond Frankrijk op de tweede plaats voor de grootte van den uitvoerthans neemt het de vierde in, i/Vat de grootte der productie per hoofd aangaat, Frankrijk komt eerst als no. 10. En éen staat hier: het kleine Holland. Zou dat waar zijn? Generaal Duchesne seint nadere bijzonder heden omtrent de nederlaag der Hova's bij Zmojnondry op Madagaskar. Reeds voor het aanbreken van den dag viel Duchesne de Hova's aan, die ten getale van 5 a G duizend man met 9 stukken geschut een sterke stel ling hadden ingenomen in de bergengte van Zmajnondry. De aanval geschiedde in drie kolonnes. 's Middags waren de stellingen door de Franschen genomen. De troepen bleven in deze stellingen den nacht over, en zouden den volgenden dag hun marsch voortzetten. DUlTSCniAO. De Nordd. Alïg. Zeitg. spreekt het bericht van de Post tegen, als zou de minister van financiën Von Posadowski op zijne reis door Zuid-Duitschland onderhandeld hebben over een nieuw tabaksbelasting-ontwerp, en ontkent evenzeer dat op het oogenblik zoodanig ont werp bij het ministerie van financiën in be werking zou zijn. Ook de Karlsruher Zeitg. weet te vertellen, dat iu de conferenties van den secretaris der schatkist Yon Posadowski met denBadenschen minister geen kwestie is geweest van een nieuwe tabaksbelasting. De politieke politie uit Berlijn heeft te Keulen de hand gelegd op een Fransch echt paar, dat onder verdachte omstandigheden meermalen te Keulen vertoefde en van spion- nage verdacht wordt. De politie weigert eenige inlichtingen te geven. Men meent een heele vereeniging van landverraders op het spoor te zijn. B E L G I E. De Eclair beweert te weten, dat koning Leopold naar Parijs is gekomen om de goed keuring der Fransche regeering te vragen voor den afstand van het grondgebied, dat Enge land van den Congo-Staat verlangt als schade loosstelling voor de executie van Stokes, Te Brussel heeft de jaarlijksche optocht van veteranen uit 1830 plaats gehad. Een groot gedeelte van België schijnt die feesten altijd maar met een zuur gezicht te vieren. De koning is zoover hersteld, dat hij met den koning van Griekenland, den prins van Wales en andere vorstelijke personen aan eene jachtpartij nabij Bernstorff heeft kunnen deelnemen. Bij het huwelijk tusschen de katholieke prinses Maria van Orleans met den Luther- selien prins Waldemar werd, op verlangen van den paus, bepaald dat de dochters uit het huwelijk Roomsch-katholiek zouden worden. Het dezer dagen geboren kind is de eerste prinses, die sedert de hervorming in de katho lieke kerk is opgenomen. De vier zoons van prins Waldemar behooren tot de landskerk. OOSTENRIJ K-H O N G A It IJ E. Keizer Frans Jozef, die op het oogenblik de groote manoeuvres in Zevenbergen bij woont, is Zondagochtend te Klausenburg aan gekomen, waar hij hartelijk ontvangen werd. In den loop van den voormiddag ontving hij verschillende deputatiën. Op de huidevolle toespraak van bisschop Leonhard, die den keizer namens de katholieke geestelijkheid kwam begroeten, antwoordde hij, dat hij de verzekering van trouw aanvaardt als een dege lijk onderpand, dat ook de Roomsch-kntho- lieke geestelijkheid hem steeds metdetradi- tioneele vaderlandsliefde zal steunen in zijn vaderlijk streven, dat gericht is op de bescher ming der kerkelijke belangen en van den staat. De zegen des Hemels moge daarbij het der geestelijkheid vergezellen. In zijn antwoord aan den metropolitaan der Grieksche kerk herhaalde de keizer den 8 jaren geleden door hem uitgesproken wensch dat elk kerk genootschap, onverschillig van welke nationa liteit, mocht medewerken tot welzijn des vaderlands. In den namiddag zette de keizer de reis voort naar Banffy-Hunyad. Alle Hongaarsche bladen juichen het ant woord des keizers, uitgesproken op de toe spraak der Rumeensche afgevaardigden, zeer toe. Alleen de Budaperti llirlap is niet tevre den. Deze vindt het verkeerd dat de keizer den Zevenbergschen Lissehop in het Duitsch toesprak en stelt den minister-president Banffy voor deze houding verantwoordelijk. Het tweede kiezerskorps te Weenen heeft, evenals het derde, Maandag aan de liberalen een geduchte nederlaag bezorgd, tot groote ontsteltenis van dezen en van de Israëlieten, onder wie een ware paniek heerscht. Yan de 46 mandaten zijn er 32 aan de anti-semieten, 14 aan de liberalen gekomen. De Hongaarsche bisschoppen hebben nu een gemeenschappelijk herderlijk schrijven tot de geloovigen gericht, waarin dezen wor den aangespoord mogelijke huwelijksplannen allereeist aan hunne geestelijken mede te deelen, opdat dezen mogelijke hinderpalen kunnen uit den weg ruimen en de plechtige vereeniging voorbereiden. Eerst dan behoort aangifte gedaan te worden bij den burger lijken stand. Nadat daar de plechtigheid is voltrokken, moet het bruidspaar aanstonds de kerkelijke huwelijksvoltrekking doen geschie den en zich voor dien tijd niet beschouwen als echtelieden. Wie de kerkelijke voltrekking afwijzen, worden uitgesloten van alle sacramenten, ook van doop, confirmatie, kerkelijke begrafenis en kerkelijke ambten. Verder worden de geloovigen herinnerd aan het on verbreek bare van den huwelijksband. Wie met een gescheiden echtgenoot trouwt, handelt tegen Gods geboden. Ten slotte wordt den geloovigen nog mede gedeeld, dat ook in andere katholieke landen de katholieken de formaliteiten, welke door de wet worden verlangd, plegen te vervullen, om op die wijze het huwelijk ook voor den staat geldig te doen wezen. II AIU Toen de koninklijke familie te Rome terug keerde van de plechtigheid der onthulling van Cavour's standbeeld, spoedde een jong infanterie-officier in uniform zich naar het rijtuig der majesteiten, bleef er aan hangen, en sprak onsamenhangende taal tot de ko ningin. Het bleek dat de jonge man niet wel bil het hoofd was. Dit feit wordt ver meld, omdat het voorval misschien verdraaid wordt tot een aanslag op de koningin van Italië". Crispi werd bij de plechtigheid warm door het volk begroet. Van anti-clericale demon straties is geen sprake geweestwel is de buurt van het Vaticaan strenger door de politie bewaakt dan anders het geval is. Gisteren is op het corso Vittorio Emma- nuele in tegenwoordigheid der souvereinen het standbeeld van Marco Minghetti onthuld. Menotti Garibaldi was niet aanwezig bij de onthulling van het standbeeld van zijn be roemden vader en heeft ook niet deelgenomen aan het banket van de vereeniging Altijd vooruit, Savouie!" In een brief aau den pre sident dezer vereeniging heeft hij als redenen opgegeven dat hij zich niet kon vereenigen met deze regeering, die algehcele amnestie beloofd en niet gegeven had. Een deputatie van Triester burgers legde Maandag een krans op het graf van Victor Emanuel, Op dat oogenblik bezocht juist de president der Kamer van afgevaardigden Villa het Panthéon, die de Triesters aan zich liet voorstellen en tot hen zeide jlk verheug mij met u in deze hulde aan den grooten koning gebracht. Ik heb altijd een warm gevoel gekoesterd voor het Italiaansch zijn van Triest. En nog is bet mijn vurige begeerte dat uwe wensclien in vervulling treden". Crispi heeft Zaterdag een deputatie uit de Itaüaansche kolonie in Tunis ontvangen en de heeren de verzekering gegeven, dat de regeering al hare aandacht wijdt aan de handelsbetrekkingen van Italië en Tunis en zal trachten een nieuw verdrag tot stand te brengen, dat Italië dezelfde voordeelen geeft als liet oude, dat door Frankrjjk is opgezegd. De Pi for ma verzekert, dat de heer Crispi beeft gezegd, dat de zaak tot genoegen van beide partijen geregeld zal worden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1