terlood verklaarde de voorzitter dat alleen bij voldoende medewerking de zaak voortgang jal hebben, waarna een dertigtal firma's zich verbonden. Uit naam der vergadering bracht de heer S. J. Zoetmulder hulde aan den voorzitter, voor zijn degelijke leiding, en sprak hij den wensch uit, dat de pogingen zullen slagen, opdat de voormalige bloei van Schiedam terugkeere. Onder dankzegging voor de geuite ge voelens en het applaus, en adhaesie aan den uitgesproken wensch, sloot de voorzitter de vergadering. Zal nu door onderlinge samenwerking het doel worden bereikt, of zal het weder afstui ten op den onwil om er aan mede te werken, om persoonlijke inzichten Men bedenke toch dat zoo nimmer de algemeen gewenschte verbetering van den toestand der brande rijen wordt verkregen. Tot rapporteurs over de Indische begroo ting voor 489G zijn door de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd de heeren Yan Gen nep, Pijnacker Hordijk, Yan Gijn, Cremer en Tydeman. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal Zaterdag 28 dezer niet plaats hebben. Men seint aan het Nieuws v. d. JDag uit Batavia »Op Portugeesch Timor (hoofdplaats Delhi) is een opstand uitgebroken, waarbij de troepen werden verslagen. De secretaris en drie post houders werden gedood. De gouverneur is met weinige soldaten naar het binnenland ge trokken. Het N. v. d. Z>. teekent daarbij aan De Portugeezen zijn niet gelukkig in hunne koloniën. Weinige dagen geleden zijn de troe pen, welke in hunne bezitting Goa (westkust van Voor-Indië) moesten worden ingescheept naar Lorenzo Marquez (Zuid-Afrika), aan het muiten geslagen, omdat ze geen zekerheid hadden, dat hunne soldij zou worden uitbe taald, Daaruit volgt reeds, dat Poi tugal moei lijk nieuwe troepen zal kunnen krijgen om dezen opstand op Timor te dempen, tenzij ze kunnen komen van Macao, den hoofdzetel der Portugeesche nederzettingen, aan deCanton- rivier (Zuid-China). De bestaande grensregeling tusschen het Portugeesch en Nederlandsch grondgebied op Timor berust op het in April 4859 te Lissa bon gesloten tractaat tot regeling van ieders gebied op het eiland. In den jongsten tijd is er sprake geweest van uitwisseling van stukken land, welke in beider gebied geëncia- veerd liggen. Er bestaat geen reden om te vreezen, dat de opstand naar Timor Koepang, het zuidelijk gedeelte, dat aan Nederland behoort, zal over slaan. Uit verschillende medeelingen is genoeg zaam gebleken, dat het bestuur en dealge- meene toestanden op Nederlandsch Timor gunstig afsteken bij dien van onze buren op het eiland. Het kiesrechtcomité heeft besloten de aan gesloten vereenigingen en provinciale comité's en andere belangstellenden op te roepen tot eene nationale samenkomst op 20 October in de Buitensociéteit te ZwoSIe, waar de stand der kiesrechtbeweging zal worden medege deeld, namens het comité de bespreking over het ontwerp-Yan Houten zal worden ingeleid, en aan de afgevaardigden van alle vereeni gingen gelegenheid zal worden gegeven, het oordeel hunner vereenigingen mede te deelen en inlichtingen te geven omtrent de vermoede lijke werking van het ontwerp in hunne om geving, terwijl de algemeens geest der beraad slagingen ten slotte in eene motie, aan de Tweede Kamer op te zenden, zal worden geresumeerd. Baanbreker Vooreerst komen de versnelde stoomvaar ten tusschen Vlissingen en Queenboro der maatschappij ^Zeeland" niet in uitvoering, en worden tevens geen officieele veranderingen in de reeds vastgestelde winterdienstregeling van den staatsspoorweg gebracht. Door het inleggen van facultatieve sneltreinen zijn echter recht- streeksche verbindingen met Keulen, Bremen en Hamburg verzekerd. De heer jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man heeft aan de bekende commissie van enquête een uitvoerig schrijven verzonden in antwoord op den aanval op Seinpost. Aanval en antwoord beide zuilen waarschijn lijk worden gepubliceerd. (AW.) De ontslagen matroos, die Zaterdagavond bij zijn overbrenging naar het commissariaat van politie te 's-Gravenhage een revolverschot loste op een agent, is naar het huis van be waring aldaar overgebracht. Den opzichter, den heer A. uit Gouda, die bij Naaldwijk door een tram werd overreden, is in het gasthuis te 's-Hage het eene been tot de djj, het andere onder de knie afgezet. Vad Omtrent de ware toedracht van het ver melde ongeluk te Hellevoetsluis ontvangt de Telegraaf van bevoegde zijde nog de volgende bijzonderheden. De Iladda lag (bij de manoeuvres) ter observatie in het Zuid-Pampus en had in opdracht dien nacht eene landingte beproeven. Zij had dus zeer natuurlijk hare vlet te water. Door de duisternis en het violente tij had zij het ongeluk een oogenblik vast te loopen op eene ondiepte. Terzelfdertijd werd zij met een torpedo- aanval bedreigd, die dus met hare snelvurende kanons moest worden afgeweerd. Achteruit slaande om los te komen, bleef zij vuren op de naderende torpedoboot, zoodat, toen het schip dat slechts even geboeid zat los kwam en achteruitliep, de vlet naar voren d. i. langs de zijde van de kanonneerboot kwam. De beurtgast in die sloep, een zee milicien, kon weten dat er gevuurd werd, en het mocht dus worden verwacht, dat hij zich voor het over hem heen vurende kanon zou dekken. Het blijkt evenwel dat hij is opgestaan, hetgeen door den kommandeur (stukscom mandant) niet kon worden bemerkt door de breede, ijzeren beschermplaat van het kanon. Het treurige gevolg is bekend, doch van een verzuim mag hier niet gewaagd worden. Het is een ongeluk, dat slechts door den getroffene zelf had kunnen worden voorkomen. Morgen wordt de drinkhal, behoorende tot de exploitatie van de maatschappij van het staalbad Haarlem, en Dinsdag het badhuis geopend. Het ziet er keurig uit. Geen kosten zijn gespaard om het te laten voldoen. Onlangs werd door eene vergissing aan de postzegel fabriek te Haarlem, aan eenige vellen postzegels van 5 cent, in plaats van de blauwe kleur, de gele kleur der 3-cents-postzegels gebleven. Toen de vergissing aan het post kantoor te Amsterdam werd opgemerkt, werden deze misdrukken onmiddellijk uit het verkeer genomen. Dooreen postzegelverzame laar werd voor een enkelen gestempelde» zegel van 5 cent in gele kleur reeds f50 betaald Op last van de justitie is Zaterdag op het kerkhof »De Liefde" bij Amsterdam het lijk opgegraven van een aldaar onlangs begraven knaap. De opgraving geschiedde op vermoe dens van mishandeling, welke den dood zou ten gevolge gehad hebben. De knaap was namelijk overleden aan buikvliesontsteking en het vermoeden bestaat, dat deze zou ver oorzaakt zijn door schoppen, den jongen door zijn patroon, een banketbakker, toegebracht. {Echo.) Recht voor Allen? Men schrijft uit Zaandam aan Be Tijd: sin aansluiting bij het bericht, dat dezer dagen in verschillende bladen de ronde deed, volgens hetwelk een troep socialisten, die Zondag 45 dezer te Krommenie een meeting gehouden hadden, den ouden brugwachter mishandelden, omdat deze het passagegeld (2i/2 cent) vroeg, kwam ons het volgende uit alleszins vertrouwbare bron ter oore sDezelfde bende ontmoette te Koog aan de Zaan een katholieken geestelijke, die zich naar een zieke begaf. De grofste beleedigin- gen en de zwaarste vloeken werden den priester naar het hoofd geworpen. Zijn hoed werd hem afgeslagen. Een vrouw een echte furie kwam onder de lasterlijkste smaadwoorden met haar vuist onder het gelaat van den geestelijke. En zelfs een meisje nog een kind braakte de ijselijkste vloeken tegen den priester uit. sWordt het geen tijd, dat de socialistischo meetings de heeren en dames trokken met ontrolde banieren door Koog verboden worden »Boven het recht van vereeniging of ver gadering staat zeker het recht voor een fatsoenlijk mensch om ongehinderd over de straat te kunnen gaan. »Moet het in ons vrije Nederland zóo ver komen, dat een priester bij het vervullen van zijn ambtsplicht straffeloos gemolesteerd kan worden door gepeupel, opgehitst door socialis tische dwepers Waarlijk het wordt meer dan tijd, dat tegenover de partij der wanorde wat minder consideratie wordt gebruikt!" In Utrecht hebben op de sigarenfabriek van de firma Ypes en Posthumus 65 van de 75 man het werk gestaakt op het vermoeden, dat er voor Amsterdamsche fabrieken gewerkt werd. De patroon heeft dit pertinent ontkend, en een comité van de wet kstakeis verklaarde hem te gelooven, doch zij voegden er bij, het werk niet te kunnen hervatten omdat ze moesten opvolgen, wat de bond hun voor schrijft. Het hoofdcomité van den bond uit Amsterdam heeft gepoogd zich in de zaak te mengen, doch de patroon heeft hen niet te woord wiilen staan. Te Amersfoort is in publieke veiling een geschreven bijbel, aanwezig in den nagelaten boedel van wijlen mevrouw wed. Van de Poll, te Loosdrecht ovei leden, voor f 400 verkocht. Een zesjarig zoontje van den veehouder Z. te Loosdrecht heeft uit een flescbje met loog gedronken. Aanvankelijk vreesde men voor het behoud van zijn leven, doch thans begint de toestand meer hoop op herstel te geven. Te Bergen-op-Zoom hebben de drie suiker fabrieken, wegens totaal gemis aan water, het werk moeten staken. De schade, welke hierdoor wordt veroorzaakt, wordt op f4000 per dag geschat. Men schrijft uit Budel aan de Limb. Koerier De landbouwer Van der Bulck woont wat afgelegen, omtrent de grenzen der naburige gemeente Nijlen met zijn viouw, een elfjarig zoontje en een achtjarig dochtertje. Woensdagavond omstreeks 41 uur ont waakte hij tengevolge van een ongewoon gerucht en stond op. Doch een viertal kerels versperden hem den wegeen dezer loste een revolverschot en kwetste Van der Bulck aan den schouder. Dan wierp men hem een zak over het hoofd en bond hem op zijn bed. Zijne vrouw werd op gelijke wijze behan deld. De dieven dwongen daarna den landbou wer te zeggen, waar hunne kinderen sLepen, en dezen werden insgelijks op hun bed vast gebonden. Twee kerels bleven de vaslgebondenen be waken en dreigden hen te dooden, indien zij het waagden te roepen of te schreeuwen. Zij dwongen hen de plaats aan te wijzen, waar hun geld lag. De dieven hebben een groote som gelds buitgemaakt, alsook juweelen; zij hebben zelfs een spaarbankboekje medegenomen, een geweer en een revolver. De dieven hadden een venster met een boomstam ingeslagen. Het parket is ter plaatse geweest en heeft een onderzoek ingesteld. Botterdam. Een onaangenaam ontwa ken was dat van de dienstbode van den lieer H. Houtman gisternacht om halfeen. De heer Houtman, eigenaar van de slijterij nllet wapen van Schiedam", op den hoek der Jacob-Cats- straat en Erasmusstraat, had Maandagnacht om 12 uur de slijterij gesloten oin met zijn vrouw een luchtje te gaan scheppen, terwijl hij de dienstbode thuis alleen achterliet. Deze begaf zich in de achterkamer naar bed en sliep weldra gerust in, om reeds een half uur later te worden gewekt door rumoer in het voorhuis. Niet begrijpende wat er aan de hand kon zijn, sprong zij het bed uit, spoedde zich naar voren en zag twee mannen, die op hetzelfde oogenblik ook haar bemerkten, waar op een hunner gewapend met een mes, op de dienstbode afkwam. Deze wachtte den man echter niet af. doch wierp de deur dicht, snelde naar achteren, wierp een raam open en sprong daaruit op straat, uit alle macht roepend: politie, politie, inbrekers!" Het gevolg was, dat eenige agenten verschenen, die het heele huis doorzochten, doch niets verdachts ontdekten. Klaarblijkelijk hadden de dieven, te gelijk met de dieestbode, aaa de voorzijde het huis veriaten. Toen de heer Houtman huiswaarts keerde, werd alles zorg vuldig nagegaan en bleek niets vermist. Rmi Maasland. Hier circuleert een adres aan den gemeenteraad, waarin de onderteekennars beleefd verzoeken, tot verbooging van het schoolgeld op de gemeenteschool te willen overgaan. Adressanten vinden het eene grove onbillijkheid, dat ieder zooveel, in den vorm van belastingen, moet bijdragen voor een onderwijs, waarvan de meesten in die ge meente niet gediend zijngetuigen de drie bijzondere scholen, alhier verrezen. Z" ver zoeken den gemeenteraad, het daarhf n te sturen, dat aan die bevoorrechting een einde kome. 's-Gravenhage* H. M. de Koningin heeft gisternamiddag met de prinsesjes tan Wied het Huis ten Bosch bezocht. De Koningin-Regentes bezichtigde gisteren het paleis van wijlen prins Frederik in het Korte Voorhout en werd in het gebouw ont vangen en vergezeld door H. K. H. de vorstin van Wied, prinses der Nederlanden. Na de wandeling door hoofdgebouw en zijvleugel werd in een der zalen de thee gebruikt. Prinses Pauline van Wurtemburg bevond zich gisteren in gezelschap van freule Von Riedel, de hofdame, baronnesse Rengers en den kamerheer, graaf Van Limburg Stirum, te Amsterdam, voornamelijk om het museum van schilderijen te bezichtigen en daarna nog een korten tijd op de tentoonstelling te vertoeven. De Koningin-Regentes heeft heden te 2 Va uur audiëntie verleend aan de commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede. De gebruikelijke eerbewijzen werden hierbij gewisseld. Sc he veiling til. De werkzaamheden aan de zeewering alhier zijn, dank zij liet aan houdende fraaie weder en de kalme zee, in de laatste weken flink gevorderd. De hoofden steken reeds vele meters ver in zee uit, en houdt het mooie weder nog eenige weken

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3