A". 1895. Vrijdag 27 September. N°. 8884. ©eenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeverTj. odé. $uitönlandsche Berichten. EI AIS E iBOSSEMESTSPRUS, per kwartaal fl-aaco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers /M.85. - 2.50. - 0.10. BRBAt! BOTËRBTRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. FUNKSia. Van den Dinsdag gehouden ministerraad, waarin over Madagascar zou worden beraad slaagd, is nog alleen maar bekend, dat men buitengewoon lang heeft vergaderd. Eerst om 10 uur des avonds keerde president Faure «aar Fontainebleau terug. Er loopen nog steeds geruchten omtrent eene vervanging van den opperbevelhebber, generaal Duchesne, maar daarmede is natuurlijk nog volstrekt niet gezegd, dat de regeering eenen derge- lijken maatregel op het oog heeft, Lockroy, de president der begrotings commissie, heeft in een interview beweerd dat de toestand der Fransche financiën slechter was dan ooit. Hij wil in geen enkele nieuwe belasting toestemmen. De rapporteur voor de oorlogsbegrooting Cavaignac stelt voor op die begrooting 24 millioen te schrappen. De minister van oorlog stemt slechts toe in bezuinigingen tot een maximum van 8 millioen. De rapporteur wil o. a. de twee millioen die uit de geheime fondsen zijn overgebleven atiiiseeren. De regeering moet daar sterk tegen zijn. President Faure zou volgens Figaro den generaal der mariniers Borgnis Desbordes voor de tweede maal op het Elysee ontboden hebben. Men weet, dat er geruchten loopen dat deze generaal met het commando der expeditie op Madagascar belast zou worden. De Figaro heeft een zondebok voor het aan vankelijk mislukken der expeditie gevonden in den oud-minister van oorlog, generaal Mercier, en ook andere bladen wijten hem de slechte en oppervlakkige organisatie. De president der republiek heeft in zijn redevoering te Mirecourt van de Vogeezen als van de grenzen van Frankrijk gesproken. De Eölnische Ztg. is er in haar opgeblazen chauvinisme dadelijk op los getrokken en iaat den Franschen triomfantelijk zien, dat de president dus ook de grenzen van het verdrag van Frankfort als de grenzen van Frankrijk erkent. De Parijsche correspondent van het Ean- dehllad schrijft o. a. og onlangs zeide mij een hooggeplaatst ambtenaar, dat de tegenwoordige regeering teer stellig nimmer een oorlog zou beginnen een van beide toch zoude het geval zijn: óf rankrïjk overwint, en dan kan de over winnende generaal zonder eenige vrees van tegenstand zich meester van het bewind oaken, of Frankrijk verliest den oorlog en dan zullen door de algemeene volksveront- aardiging de regeerders bij de eerste neder lagen reeds weggevaagd zijn. Die redeneering, «ven logisch als beknopt, is ook in het buiten- 'aid niet onbekend, en wellicht is het daaraan tee te schrijven, dat Parijs zich dezer dagen in een zoo talrijk vorstelijk bezoek verheu gen mag. DÜITSCHIASD. De te Keulen gearresteerde Eransche heer en dame moeten de aanvoerders zijn eeuer georganiseerde spionnenbende. De politie schijnt ook hunne medeplichtigen op het spoor te zijn. Reeds moeten te Essen, Maag denburg en Brunswijk eenige personen zijn gearresteerd, verdacht van het verraden van staatsgeheimen betreilende de vervaardiging van kanonnen. De akte van beschuldiging tegen vrijheer V >n Hammerstein bevat de volgende punten lo. Het reservefonds der Kreuzzeitg,, ten be drage van meer dan 200,000 mark, is aan zijne bestemming onttrokken. Bekl. beweert dat hij die som heeft gebruikt tot liet aan- koopen van het Deutsche Tagtblattmaar hij was daartoe niet bevoegd, terwijl het verder de vraag blijft of hij het geld niet geheel of ten deele ten eigen bate heeft aangewend. 2o. Von Hammerstein heeft den sedert over leden kassier der Kreuszzeitg. Guthlei'n be schuldigd van verduistering, teneinde zijne eigen oneerlijkheden te bedekkenvandaar eene aanklacht wegens laster tegen den on schuldig gebleken kassier. 3o. Von Hammer stein heeft voor het papier der courant 37 Va pfenning per kilo in rekening gebracht, terwijl hij slechts 22 pfennig betaalde en het ver schil gebruikte om zijne schulden te dekken. Men zegt dat beklaagde naar Cortu is gevlucht. De Brunsvvijksche Landeszeitg. schrijft ten aanzien van het vraagstuk der troonopvolging, dat het waarschijnlijk is dat de thans 15-jarige prins Georg "Wilhelm, oudste zoon van den hertog van Cumberland, in 1898 den troon zal kunnen bestijgen, wanneer hij niet alleen in Duitschland zijne verdere opleiding ontvangt, maar ook bij het Duitsche leger in dienst treedt en bij zijne meerderjarigheid verklaart, het Duitsche rijk met al zijne instellingen ten volle te erkennen. "Weldra zal men aaneen kanaal beginnen, dat de Elbe met den Rijn verbindt. De kosten worden geschat op 200 millioen mark. Het Noord-Oostzeekanaal blijft verre be neden de geringste verwachtingen. Slechts 718 schepen bevoeren het in Augustus. De elec- trische verlichting is geheel onvoldoende. BELGIË. De minister van arbeid Nijssens heeft ge confereerd met afgevaardigden derGentsche werkstakers en hun toegezegd, dat hij er over zou denken of hij de patroons tot verzoening zou aansporen. Daarna heeft de minister conferenties ge houden mr' afgevaardigden van de patroons en met den gouverneur van Oost-Vlaanderen. De Gentsche werkstakers hebben van de coöperatieve vereeniging Vooruit" 10,000 frank als ondersteuning in hun strijd ont vangen deze som zal over den tijd van vijf weken verdeeld worden. De werkstakers zijn zeer kalm, van alle kanten komt hulp. ENGELAND. De regeering heeft bij het Parlement een Blauwboek ingediend, bevattende de corres pondentie, die gevoerd is over de annexatie van gebied in Afrika, ten noordoosten van Zoeloeland. Dit boek handelt over een der groole strijdvragen tusschen de Zuidafrikaan- sche republiek en Engeland. Door de inlijving van Amatongoland toch belette de Engelsche regeering de Transvaal om aan die zijde directe verbinding te krijgen met de zee. Het was een der middelen, waardoor Enge land poogde de Transvaal geheel in te sluiten, wellicht met het geheime doel de Z.-A. repu bliek eindelijk te doen opgaan '"n hetgroote Zuidafrikaansche rijk, waarvan Cecil Rhodes liet plan heeft ontworpen. Tegen die inlijving heeft de regeering van de Transvaal ernstig geprotesteerd; en dit pr-test is herhaald bij het optreden van het kabinet-Salisbury. Uit het bedoelde Blauwboek blijkt, dat de heer Chamberlain den 17n Augustus aan sir Hercules Robinson heeft opgedragen, president Kruger te verzekeren van de vriendschappe lijke gevoelens die deze regeering, evenals haar voorgangster, koestert voor de Zuidafri kaansche republiek. Doch tevens ontving sir Hercules de opdracht niets te zeggen, waaruit de Transvaalsche regeering zou kunnen aflei den, dat de heer Chamberlain voornemens was de inlijving van Amatongoland te her roepen. De Engelsche regeering beschouwt dit als een voldongen feit, als een daad die door de omstandigheden werd voorgeschreven en waarop niet meer kan worden terugge komen. De bekende conservatieve afgevaardigde voor Liverpool in het Lagerhuis, baron Henry de Worms, van geboorte een Oostenrijksch Israëliet, is tot pair verheven. De Yorkshire Dost meldt, dat lord Elgin, ondei koning van Indië, voornemens is in het volgend jaar zijn post neer te leggen om gezondheidsredenen en wegens verschil van meening met de tegenwoordige regeering in sommige zaken. Duizend Iersche gedelegeerden zijn Dins dag ter conventie te Chicago bijeengekomen, teneinde nieuwe middelen te beramen om Ierlands onafhankelijkheid te verzekeren, nadat de middelen, "angs parlementairen weg aangewend, hebben gefaald. B II S L A N D. Te Pultawa is Dinsdag op plechtige wijze een gedenkteeken onthuld aan de overwinning, den 8en Juli 1709 door Peter den Groote daar behaald op de Zweden onder Karei XII, die toen genoodzaakt was de wijk te nemen naar Turkije. "Volgens gerucht zal eene deputatie van het Fransche leger, ter gelegenheid van den veijaardag van het bombardement van Sebas- topol op 17 October a.s., de onthulling bijwo nen van het standbeeld van admiraal NakilofT. ITALIË. In Rome werd Maandagavond een prachtig vuurwerk op de Piazza del Popoio ontsto ken. Op de Monte Pincio was de gevel van een paleis gebouwd, die bij aankomst van de koninklijke familie plotseling opvlamde. Het hoofdnummer stelde den strjjd bij de Porte Pia voortoen de bersaglieri door de poort trokken, welke de bres in den muur voorstelde, steeg de ster van Italië, door eleetrische reflectoren bestraald, fonkelend omhoog en een bloemenregen in de nationale kleuren zweefde boven de onafzienbare menigte toe schouwers. Op dit oogenblik barstte het volk in een gejubel losde geestdrift was onbe schrijfelijk. De koning, de koningin en de prins van Napels worden overal waar zij komen harte lijk toegejuicht. Van anti-clerieale demon straties bemerkt men nietsde katholieke geestelijken ondervinden geen overlast op straat. Uit voorzorg is het politietoezicht in de buurt van het Vaticaan echter verscherpt. De koning heeft aan den minister van oor log, generaal Mocenni, een brief geschreven die openbaargemaakt is. Daarin zegt de koning, dat de parade der troepen. Maandag zijn soldaten- en koningshart heeft getroffen en een van de dierbaaiste herinneringen van zijn leven zal blijven; dank spreekt hij ook uit voor de feestelijke ontvangst die de vete- x'anen hem hadden bereid, hem en de koningin en den kroonprins. Dinsdagmiddag is bij de villa Flori het gedenkteeken voor de gebroeders Cairoli en de op 23 October 1807 gevallenen onthuld, bij welke plechtigheid het stedeljjk bestuur van Rome en tal van veieenigingen tegen woordig waren. De afgevaardigde Socci en burgemeester van Rome en van Pavia hielden toespraken die grooten bijval hadden. Er zijn eenige telegrammen openbaarge maakt die baron Blanc in September en October 1870, als secretaris-generaai van bui- tenlandsche zaken, gezonden heeft aan den minister van buitenlandscbe zaken te Flo rence. Deze stukken handelen over de bezet ting van Rome, de volksstemming en de conferenties met kardinaal Antonelli. Het marmeren voetstuk van liet in No vember te Milaan op te richten standbeeld voor Victor Emmanuel is Maandagnacht groo- tendeels vernield. De daders zijn nog niet ontdekt. De paus heeft nog geen protest-nota tegen de Septemberfeesten uitgevaardigd. Z. II. moet naar aanleiding van Crispi's redevoering ge zegd hebben: »Ik wist wel, dat wij ons tot een nieuwen

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1