oorlog moesten gereedmaken. Gods wil ge schiede!" B U E G A R IJ E. De metropolitaan mgr. Klement heeft Dinsdng in de kathedraal te Sofia een requiem gelezen voor den overleden aanvoerder der Macedonische beweging Traiko Kitantsehew. Ka afloop der plechtigheid hield de metro politaan eene toespraak van de trappen des altaars, waarin hij zijn gehoor wees op het voorbeeld der mannen, die met opoffering van eigenbelang en rust hebben gestreden voor het nationale denkbeeld, het algemeen wel zijn en het vaderland. »De dooden zullen hunne beulen vergeven, zoo besloot hij, maar willen wij dat zij ook ons vergiffenis zullen schenken, dan moeten wij hun voorbeeld navol gen." Na afloop van dien dienst begaf mgr. Klement zich met een stoet van geestelijken en door eene talrijke menigte vergezeld, naar het kerkhof, waar missen werden gelezen op de graven van Kitantsehew, majoor Panitza, Imilarow, Keraglajow en Popow. Aangezien de oppositie-party de rede des metropolitaans beschouwt als het sein tot een nieuwen strijd, heeft een berichtgever van het "Weener Frcmdenblatt den kerkvorst een be zoek gebracht, waarbij deze hem verklaarde dat zijne toespaaak geen betrekking bad op de tegenwoordige politiek, maar alleen van kerkelijke beteekenis was. De herdooping van prins Boris in het orthodoxe geloof noemde hij onvermijdelyk noodig voor het welzijn des volks en van het regeerend vorstenhuis. A 1 fi I E 1. In het congres zijn de vooruitzichten der ïzilvermannen" niet gunstig. In het Huis van afgevaardigden zijn 88 leden voor vrije aan munting van zilver, 52 zijn onzeker, 216er tegen. In den Senaat zijn er 39 voor, -43 tegen en 6 twijfelachtig. j In Ecuador is thans de rust hersteld. Gene- raai Alfaro, de aanvoerder der opstandelingen, i heeft zijn intocht gedaan in de hoofdstad Quito en een voorloopig bewind ingesteld. Men verwacht eene algemeene amnestie. 1 C H I S A, Bij decreet van den keizer is Li-Hung-Chang en al de andere leden van het Tsung-li-Yamen 1 of ministerie van buitenlandsche zaken aan- 1 gewezen tot liet ontwerpen van een aanvul- j lingsverdrag tusschen China en Japan. j De regeering heeft geweigerd gevolg te i geven aan het verlangen van den Britschen gezant om den gewezen onderkoning van Sze- Chuen uit het rijk te verbannen. De opstand van den stam der Dungans, in het westen van China, breidt zich uit. De tegen hen afgezonden troepen werden nabij de stad Su-Chu door hen verslagen, terwijl een der aanvoerders, generaal Sui, door hen gevangengenomen en onthoofd werd. Een telegram uit Ningpo meldt, dat in de Chineesche provincie Tschekiang overal een groot aantal opruiende biljetten tegen de vreemdelingen en Christenen zijn aangeplakt. Te Hiltegersberg zal de loting plaats heb ben op 25 Octcber des namiddags te 12'/s uur en aldaar ook op denzelfden dag de loting voor Bergschenhoek des voormiddags te ll'/s ure, voor Berkel en Rodenrijs te'11 uur, voor Overschie te 10i/9 uur en voor Schiebroek te dO uur. Binmenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 26 September 1895. De loting der in het loopend jaar voor de lichting van de nationale militie voor 1896 ingeschrevenen zal alhier plaats hebben op Dinsdag 22 October voor de ingeschrevenen naar alplmbetische volgorde der letters waar mede hun geslachtsnamen beginnen, te weten met de letters A tot en met L, en Woens dag 23 October, alsvoren met de letters M Z, beide dagen des voormiddags te 10 uur. De loting voor Ketel en Spaland zal te Schiedam plaats hebben op Woensdag 23 October des namiddags te U/s uur. Te Ylaardingen zal de loting plaats hebben op 24 October 's namiddags te 42'/s uur en aldaar ook op denzelfden dag de loting voor Ylaardinger-Ambaclit des middags te 12 uur, de loting voor Maassluis des voormiddags te iO'/s uur en voor Maasland te 11 Vs uur. De van de te Hellevoetsluis gehouden manoeuvres terugkeerende troepen arriveer den hedenochtend circa 12 uur met vijf booten aan het Hoofd alhier, welk feit een talrijke schare nieuwsgierigen op been had gebracht. Ten getale van 600 man, grena diers, cavalerie en 3 batterijen artillerie, be halve de officieren, benevens 143 paarden, begaven de troepen zich omstreeks 3 uur per spoor naar hunne respectieve garnizoenen. Hedenmorgen ontdekte G. Ketting, wonende aan den Rotterdamschen dijk alhier, dat uit een kast in zijn woning was ontvreemd een bedrag van f '149, bestaande uit 2 bankbil jetten van f CO en de rest specie. Vermoede lijk is dit geld gisteravond of hedenmorgen voor 7 uur ontvreemd. De dader is nog niet opgespoord. De commissie van onderzoek, in zake de concurrentie door den gevanger.isnrbeid, heeft thans alle personen, die bezwaren of klachten betreffende dit onderwerp ter barer kennis wenschen te brengen, uitgenoodigd dit te doen vóór 15 October a.s., by onderteekend schrijven aan het adres van den secretaris, mr. J. Simon van der Aa, (Deiistraat 32, 's-Gravenhage). De commissie zal alleen letten op zoodanige mededeelingen» welke vergezeld gaan van eene opgaaf van nauwkeurig omschreven feiten of andere duidelijke gegevens. De oud-hoogleeraar dr. R. Fruin heeft bij Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage eene bro chure laten verschijnen. nOver den zooge- naamden kiesdwang" geheeten. De naam skiesdwang" staat prof. Fruin, zooals reeds uit den titel van zijn opstel blijkt, niet aan. De naam is hatelijk, want hij drukt niet uit wat de zaak is. Gedwongen te wor den te kiezen, is, in de oogen van den schrij ver, onzedelijk en onredelijk. Iemand, die geen keus heeft, te dwingen er een te doen, is dwingen tot leugen en veinzerij. Daarom moet de wet, zooals nu in België geschiedt, de kiezers oproepen tot het Yerrichten van de handeling van kiezen, het werpen van een stembriefje in de stembus, maar moet hen vrij laten een blanco-briefje in de stembus te wer pen, ja, moet hun de vrijheid om dit te doen uitdrukkelijk geven en niet, zooals de Belgi sche wet, het implicitc veroorloven. Tegenwoordig bevordert de wet by ons het niet-kiezenwie niet kiest heeft het gemakke lijker dan wie wel kiest. En gemakzucht is de groote reden voor enthouding bij verkie zingen, zooals het is vr w het wegblijven van vergaderingen, waar toch het direct belang der gemakzuchtigen wel degelijk behandeld wordt. Het kiezen heeft men vroeger steeds voor een recht gehouden; volgens nieuwe begrip pen is het een functie van den staatsburger. Is het een recht, dan kan men niet gedwongen worden er van gebruik te makenis het een functie, dan mag niemand buiten noodzaak zich er aan onttrekken. De Grondwet staat in dezen aan mijne zijde, zegt prof. Fruin, tenminste in haar hoofd bepaling, in art. 80, waar van een voorrecht geen sprake is, maar het kiezen voorgesteld wordt als eene taak, opgelegd aan allen, die aan zekere kenteekenen voldoen. En wat is nu het nut van de bepaling der nieuwe Belgische wet? Wat is het verschil tusschen thuisblijven eri een blanco biljet in de stembus werpen Wie niet gaat stemmen, stelt immers geen belang in de algemeene zaak en moest maar liever thuis blijven.' Professor Fruin meent, dat die tegenwerping uitgaat van twee onjuiste onderstellingen; lo. dat wegblijven een bewijs van onverschillig heid is roor de algemeene zaak; 2o. dat het komen stemmen getuigt van liefde voor het staatsbelang. Men onthoudt zich van stemmen, niet uit onverschilligheid, maar, zooals reeds gezegd is, uit gemakzucht. Wordt de moeite voor stemmers en niet- steromers even groot, men zal wèl stemmen. In België zyn er weinig blanco-biljetten uit de stembussen gekomen. Velen, die nu komen stemmen, doen het uit eigenbelang, zooals prof. Fruin met voor beelden uit de stad zijner inwoning en van elders bewijst. En van de anderen is een groot opgezweept aantal door partijleiders. Zou nu de staat niet de taak van dezen op zich moe ten nemen door de eenvoudige bepaling, dat ieder kiezer zijn stem moet komen uitbrengen Ten slotte wijst de schrijver op eeu tweetal redenen, die het wenschelijk maken, dat allen, die door de wet tot kiezer zijn aangewezen, zich ook van die taak kwijten, ea prijst de straffen op het niet vervullen van het kies recht in België gesteldvermaning door den kantonrechter, boeten en eindelijk schrapping van de kiezerslijst voor 10 jaar met onbe- kwaam-verklaring om indien tijd eenigeaan stelling, onderscheiding of bevordering van een publiek bestuur te krijgen, ook voor ons land aan. De vertegenwoordiger van den Nederland- schen journalistenkring op het perscongres te Bordeaux, de heer Ch. Boissevain, die ge ijverd heeft voor het denkbeeld in 1898 het jaar der aanvaarding van de regeering door Koningin Wilhelmina - het wereld congres in Nederland te doen houden, bepleit zijn plan nader in het A. Hhd. van gisteren, en verbindt er het denkbeeld aan, een ten toonstelling van oud-Hoilandsche kunst in te richten. sLaat voor het Koninginnejaar" zegt hij »reeds nu worden voorbereid door een commissie onder voorzitterschap van Jozef Israels een tijdelijk museum, waaraan al de steden en particulieren in Nederland hun schatten van oude kunst voor een paar maart den willen afstaan. »De regeering helpeen voor een vol strekt brandvrij gebouw worde bijtijds gezorgd. »Een gestrenge keuze worde gedaan uit het beste onzer jonge kunst, die zooveel ver mag en zooveel belooft. >Zuik een tentoonstelling reeds nu voorbe reid reeds nu door de beloofde medewer king van de leden van het congres bekend gemaakt, zou in het Koninginnejaar de beste vertegenwoordigers van Europa en Amerika naar Nederland trekken met dezelfde kracht, waarmede groote magneten staal plegen aan te trekken". Door den lagen waterstand en den val van het water bedraagt de gemiddelde stand van bet vaarwater in den Rijn slechts 4>/s voet. De groote schepen kunnen daardoor slechts halve lading innemen en de vrachten naar de Hollandsche plaatsen zijn aanmerkelijk gestegen. Aan de steenfabrieken wordt voor de verscheping van steenen gemiddeld f 2.75 a f3.per mille betaald. De Waal is nog 2 centimeter gevallen de waarschuwingsborden geven nu voor de vaargeul bij Ochten eene diepte aan van 2 M 3 cM. Uit verschillende treinen zijn gisteren aan het station Den Haag vier rijtuigen verwij derd moeten wordenwegens het warm- loopen der wielen. Door de politie te 's-Gravenhage moet proces-verbaal zijn opgemaakt tegen twee dames uit den gegoeden stand, die er haar werk van maakten op een bovenhuis een clandestienen handel in sterken drank te dryven. Dinsdagavond kwam aan den Hoek-van- Holland de voor rekening der Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreuke lingen, in Engeland nieuwgebouwde stalen stoomreddingboot President van Meel binnen. Na de gisteren gehouden inspectie en proeftocht zal zij op 1 October in dienst ge steld en voor den Hoek-van-Holland gestation- neerd worden om by schipbreuken buiten gaats dienst te doen. Onder de arbeiders te Slolerdijk, Halfweg en Haarlemmermeer heerscht een geest van groote ontevredenheid, omdat door de land bouwers in de IJpolders vreemde werkkrach ten in dienst worden genomen. Dinsdag trok een troep den Grooten IJpolder in en nood zaakte de vreemdelingen bij den heer J. C. den arbeid te staken. De hoeve verkeerde den geheelen dag in staat van beleg. Volgens uitingen der ontevredenen zouden gisteren anderen aan de beurt wezen. In den IJpolder zyn eenige duizenden tur ven, staande in de nabijheid van het kruit magazijn, in brand geraakt en verbrand. De politie doet onderzoekmen denkt aan kwaad willigheid. Te Oostzaan is plotseling overleden het hoofd der school in de Kerkbuurt, de heer Maarleveld. Het benoodigde kapitaal van f100,009 voor den aanleg van een tram Groningen— Paterswolde is volteekend, In het volgende voorjaar zal tij dig met den aanleg begonnen worden. De gemeenteraad van Koevorden heeft, op de aanvraag van den heer Willink, besloten het reeds toegestane bedrag van f 20,000 voor den Noord-Ooster Locaalspoorweg op f25,009 te brengen. Dinsdag in den loop van den namiddag hebben de 10 sigarenmakers, die bij den heer Schuit te Utrecht aan den arbeid waren ge bleven, de werkzaamheden gestaakt. De heer Schuit deelde ons nog mede, dat hem door zijn gezellen geen inzage van de boeken is gevraagd hij denkt er trouwens geen oogenblik aan, aan het bonds-comité, aan zyne gezellen, of aan wien ook, inzage daarvan te geven. Gistermorgen hebben de stakers hun laatste werk, dat zij gemaakt hebben, afgeleverd. Hunne houding tegenover den patroon was nog even beleefd. Daar de stakers aan hunnen eisch blijven vasthouden, is er in den toestand geen verandering ge komen. (£7. D.) Te Loosdrecht heeft de werkman G. bij liet maaien van gras het kopje van een patrijs afgemaaid, terwijl dit dier zat te broeden. De eieren werden door G. aan den heer J. v. R. ten geschenke gegeven. Deze heeft ze terstond onder een kip gelegd en verheugt zich nu in het bezit van elf prachtige jonge patrijzen. Naar het Mil. verneemt, bestaan er plan nen, aan het gemeentebestuur te Amsterdam vergunning te verzoeken, het hoofdgebouw van de wereldtentoonstelling of een gedeelte daarvan dezen winter te laten staan om daarin een wielerbaan te bouwen, waarop wedstryden zouden kunnen worden gegesen. Het benoodigde kapitaal zou reeds gevondea zijn. Met uitzond ring van een zevental, die niet meer werden toegelaten, hebben de werk- staaksters in de fabriek der firma P. Regout en Co. te Maastricht tegen verminderd loon den arbeid hervat. De twee personen, die te Hern den jachtopziener B. vermoord hebben, zijn aange houden. Het zijn bekende wildstroopers, de arbeiders W. v. II. en W. v. B., uit Hasselt, bij Maeseijck.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2