A0. 1895. Zaterdag 28 September. N°. 8885 eg'enenveertig'gte Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTE H STRAAT 7 O. Suiteiilaiidsehe Berichten. Binnenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijk, nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.40. Iedere gewone regel meer- 0.10 DriejiaAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITS CULaId. Keizer "Wilhelm oefent zieh thans te Pots dam op een voor hem afgezonderde baan ia het velocipède-rijden. Er liepen in de laatste dagen allerlei ge ruchten over het in hechtenis nemen van «enige van landverraad verdachte personen te Keulen. Aan de Fr ank f. Zig. wordt nu van daar gemeld, dat twee Franschen zijn in hechtenis genomen, en dat het te vroeg open baarmaken van dit feit de ontdekking van een grooter komplot heeft bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk gemaakt. De Feichsanzeiger bevestigt het bericht dat von Hammerstein zijn mandaat als lid van den Rijksdag en van den Pruisischen Land dag heeft neergelegd. De eigendommen, welke von Hammerstein te Berlijn bezat, zijn Maandag publiek ver kocht. Zij hebben slechts 603,100 mark op gebracht, zoodat de hypotheekhouders reeds 128,500 mark tekort komen. De gemeenteraad van Metz heeft een met reden omkieede motie aangenomen, waarin san den lioogen raad voor het openbaar onder wijs verzocht wordt, een groote plaats af te Staan aan het onderwijs in het Fransch, de moedertaal der kinderen. Door het Keizer-Wilhelmkannal zijn dezer dagen de vier grootste pantserschepen geva ren, in korten tijd en zonder eenig ongeval. Daarmede is alzoo het bewijs geleverd, dat het kanaal aan zijne militaire bestemming volkomen beantwoordt. De Duitsche vloot kan zich nu in weinige uren, ongehinderd door een vijand, van de Noordzee naar de Oostzee of omgekeerd, verplaatsen. Volgens de Berl. C'orresp. heeft de regee ring geweigerd, te voldoen aan het verzoek der Kamer van koophandel te Kiel en te Stettin, om de konaalreciiten van het Keizer- Wilhelmkanaal gedurende de wintermaanden niet te veihoogen. daar zij eerst de ontwik keling van het verkeer in liet kanaal gedu rende die periode wil afwachten. Van andere zijde wordt daarentegen ge meld, dat de regeering juist om die reden de verhooging der kanaalgelden gedurende den aanstaanden winter niet zal toepassen. F It A N K R IJ K. De volgende week wordt de koning van Portugal te Parijs verwacht. Ilij zal aan president Faure een bezoek brengen alvorens naar Engeland door te reizen. In den Dinsdag te Parijs gehouden minis terraad heeft de minister van oorlog een telegram uit Madagascar medegedeeld, waarin de opperbevelhebber meldt, dat het expeditie korps van alle hulpmiddelen is voorzien, en dat maatregelen zijn getroffen om de pro- viandeeriug van Tananarive gelijkelijk van Majunga en van Tamatave uit te doen ge schieden. Op grond van vroegere besluiten zullen de ministens van marine en van oorlog zorgen, dat 500 man uit Senegambië naar Majunga gaan, om er gedurende den win ter te dienen. Al de lage streken tnsschen Andriba en de zee zullen door inlandsche of zwarte troepen bezet worden, zoodat aan de Europeesche soldaten het verblijf op de meest ongezonde posten zal woiden bespaard. In afwachting van nadere tijdingen kwamen de ministers overeen, nog geen bepaalde be sluiten te nemen. Aan het ministerie van oorlog te Parijs zijn Woensdagmorgen telegrammen uit Mada gaskar ontvangen. Het eerste was van kolonel Bailloud, gedateerd Majunga 24 September, en meldde dat volgens berichten uit het binnenland de marsch flink werd voortgezet en i de moreele toestand der troepen uitmuntend was. Kort daarop kwam een telegram van gene raal Duchesne over Andriba een overwinning melden. Een gedeelte der vliegende kolonne had 19 September den bergpas van Ambo- himena geforceerd. Generaal Metzinger vond den weg bezet door de Hova's met 30 kanon nen, maar de verschijning van de troepen 1 \an generaal Voyron, die vroeg in den ochtend was vertiokken, was voldoende om den vijand op de vlucht te jagen. Aan de Fransche zijde geen verliezen. De voorposten zijn nu bij Antoby, en van hier tot Tananarivo merkt de Debat» op is een afstand van slechts j 40 kilometer. DENEMAKKE Jf. Volgens de laatste volkstelling zijn er in j Denemarken 2,500,000 inwoners, waarvan I 400,000 te Kopenhagen. Het aantal katho lieken is toenemend, dat der Israëlieten afne- j mend, maar de groote massa, ruim 96pCt., zijn protestanten. Het clerieale Weener Vaterïand ontkent dat het dochtertje van prins Waldemar, den jongsten zoon van den koning, katholiek zou zijn gedoopt, op grond eener overeenkomst met den paus, dat de zonen uit 's prinsen huwelijk met prinses Marie van Orleans tot de Luthersche staatskerk, de dochters tot de i Roomsch-katholieke kerk zouden behooren. Integendeel werd steeds, als by alle gemengde huwelijken, bedongen, dat alle kinderen in de Roomsche leer zouden worden opgevoed, maar reeds hij de geboorte van zijn eersten zoon. heeft de prins die belofte gebroken. RUSLAND. De Petersburgsche Fowosti meldt, dat over eenkomstig de in Rusland geldende bepa lingen op het exploiteeren van mijnen door buitenlanders, op voorstel van den gouverneur- generaal van het gouvernement Amoer aan een Fransch-Holiandsch consortium vergun ning is gegeven, steenkolenmijnen te ontgin nen en te exploiteeren aan de kust van de Amoer-straat. nadat een poging, om daarvoor Russische kapitalisten te vinden, mislukt was. O O S T E N R IJ K-II O N G A II IJ E. Het eerste kiezerskorps te Weenen heeft gisteren voor den gemeenteraad gekozen 32 liberalen en 13 antiliberalen. Deze winnen 7 zetels. Er zijn geen wanordelijkheden voor gevallen. De gemeenteraad beslaat nu uit 91 antiliberalen en 46 liberalen. Er moet nog éen zetel bezet worden. De zitting der Ilongaarsche Kamer is gis teren geopend. ITALIË. De onthulling van het borstbeeld van ma joor Pagliardi te Rome is Woensdag geschied; hij sneuvelde bij de Porta Pia den 20n Sep tember 1870. Verder zijn er Woensdag drie congressen geopend, o. a. een van coöperatieve veieenigingen. Rij het vertrek der koninklijke familie was Menotti Garibaldi aan het station om zijn dank te betuigen, naar aanleiding van de in- vyding van Garibaldi's monument. De Univers ontving het volgende telegram uit Rome: »De diplomaten, geaccrediteerd bij den Heiligen Stoel, hebben op de weke- lijksche audiëntie bij kardinaal Rampolla hun leedwezen uitgedrukt over de smart den paus in de laatste dagen aangedaan. Zijne Eminentie beloofde een spoedig en krachtig protest." SPANJE. De regeering heeft overeenkomstig de wen ken van r. aarschalk Martinez Cainpos be sloten in het vervolg slechts oude soldaten naar Cuba te zenden ;en geen jonge recruten. Te Madrid is bericht ontvangen uit Ma rokko, dat door Mooren een ival is gedaan op het fort Sidi Guarisan, bij Melilla, en dat een Spanjaard gedood is. Het is nader ge bleken dat door twee Mooren is gescholen op fort San Lorenzo, en dat een schildwacht gewond werd. De Spaansche regeering heeft het noodig geacht een paar schepen naar Marokko te zonden. Volgens de ambtelijke lezing beeft het gebeuide bij Melila geen belang. Het be trokken Marokkaansche hoofd heeft beloofd de schuldigen te straffen. De Spaansche be velhebber van het fort eischt hunne uit levering. B U L G A R IJ E. Vorst Ferdinand, die den sultan op den verjaardag van diens troonsbestijging een felicitatie-telegram heeft gezonden, heeft daarop een telegram van dankbetuiging ont vangen met de onderteekening Abdul Ha mid, wat tot dusver nog nimmer geschied is, waar uit men te Sofia afleidt dat Ferdinands er kenning spoedig te wachten is. T U R K IJ E. Het paleis des sultans te Konstantinopel, Yildiz Kiosk, wordt streng bewaakt door de politie, daar er een komplot moet ontdekt zijn onder Macedoniers om het paleis met dyna miet in de lucht te doen vliegen. De regeering gaat ijverig voert met de versterking der garnizoenen in Macedonië, teneinde op alles voorbereid te zijn, wanneer de oproerige beweging in het najaar weer het hoofd mocht opsteken. Terwijl in andere jaren slechts 45000 recruten voor den dienst werden opgeroepen, bediaagt dat aantal thans 76000, waarvan er 22000 bestemd zijn tot aanvulling van het derde legeikorps, welk" hoofdkwartier te Monastir is gevestigd. Het officieele Turksche orgaan te Salonika bevestigt het bericht, dat boven Nevrekop een sterke Bulgaarsche bende de grens is over getrokken. Deze is door de Tui ksche troepen teruggedreven. Zeven man werden gevangen genomen. AMERIKA. Naar uit Rio Janeiro aan de Times wordt gemeld, heeft het Huis van afgevaardigden liet ontwerp van een amnestie met een ver pletterende meerderheid verworpen. Onder het volk heerscht opgewondenheid over dat besluit, en er zijn eenige wanordelijkheden voorgekomen. De stand van zaken is hachelijk. AFRIKA. Uit Kaapstad verneemt de Times dat het Transvaalsche kafleropperhoofd Magato over leden is. De regeering hoopt thans zijn stam- menverbond zonder oorlog te kunnen ont binden. De spoorweglijn van Pietermaritzburg naai den Rand zal vermoedelijk in liet begin van November geopend worden, waarmede de verbinding fiwsclien Natal en de Transvaal tot stand zal komen. JAPAN. De regeering heeft te Londen 800 mijlen onderzeesche kabels besteld, om Japan tele grafisch met Formosa te verbinden. De Japansche troepen op Formosa hebben, na hardnekkigen tegenstand van de Ilakka's, Taivvanfoe vermeesterd, en trokken daarna, in het laatst der vorige maand, door naar Amping, waar de Zwartvlaggen sterke stelling hebben. De Japanners hebben nu 60,000 man op Formosa, maar 3000 daarvan lijden aan ziek ten of gevolgen van vermoeienissen. Er zullen dan ook nieuwe versterkingen heen gezonden worden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2G September. Ingekomen zijn het wetsontweip betreffende de pensioenen en de Surinaamsche begroeting. De voorzitter stelde voor, aanstaanden Dinsdag de staatsbegrooting in de afdeelingen te onderzoeken, waartegenover de heer De Snvornin Lolunan voorstelde daarmede eerst Dinsdag 8 October te beginnen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1