,A°. 1895, Woensdag 2 October. N°. 8887. Eerste Blad, KE!\i\lS(lEVL\G. Negene nveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag* UITGEVER: 'J. ODÉ. Siiiteulandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal •Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderiijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. SDBEAC: BOTH 15. STRAAT O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegeiuT wee maal berekend. Bij dit nummer worden aan onze geabonneerden In de stad gratis ver zonden: Winterdlensten van bet Postkantoor, den JHoIIandschen IJze ren-Spoorweg, den locaalspoorweg SchiedamHoek-vnn-Holland en de Stoomtram van bier op Rotterdam. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat bet 1ste suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting dezer gemeente, voor den dienst 1S95, don 17den September j.I. door den gemeenteraad vastgesteld en den 24sten September daaraanvol gende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijfmaanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende vooits een ied" gemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den SOsten September 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. F It A N K U IJ K. De koningin van België heeft Zaterdagavond Parijs verlaten en zich naar St. Germain begeven, vanwaar hn naar Chantilly zal gaan. De, Russische minister van buiteniandsche zaken, Lobanof, is Zaterdag te Parijs aange komen en zal 8 dagen blijven. Aan het station werd hij ontvangen door den minister Hano- taux, met wien hij een iang onderhoud had alvorens in het rijtuig te stijgen. De uitslag van de verkiezing voor een af gevaardigde naar de Kamer, te Lyon gehou den, is, dat herstemming moet geschieden tusschen den republikein Bertheiemy en den sociaal-democraat Bonnard. De regeering heeft den minister Poincaró naar mevrouw Pasteur afgevaardigd om mede- deeling te doen van het besluit, dat Pasteur op staatskosten met de nationale eerbewijzen zal worden begraven, en om voor het stoffelijk overschot van haren gemaal een plaats in het Panthéon aan te bieden. Op verzoek van mevrouw Pasteur en de familie zal het lijk evenwel bijgezet worden in het gebouw van het Instituut-Pasteur, rue Dutot. Zaterdag zal de plechtige begrafenis ge schieden in de Notre Dame, nadat de kist met het stoffelijk overschot van den grooten zoon van Frankrijk in statie zal hebben ge staan in de bibliotheek van het instituut- Pasteur, welk vertrek als rouwkapel zal worden ingericht. Zaterdag wordt de kist neergelaten in de kelders der Notre Dame, en daar zal, volgens de Figaro, slechts éen redevoering worden uitgesproken, en wel door den minister van openbaar onderwijs Poin- caré. uit naam der regeering en van geheel Frankrijk. Later zal het stoffelijk overschot definitief worden bijgezet in een mausoleum, dat naar de aanwijzingen van mevrouw Pasteur in het Instituut rue Dutot zal worden gebouwd. Deze overbrenging zal 23 of 15 October geschieden door vertegenwoordigers der vijf academies. De familie van Pasteur ontvangt uit alle oorden bewijzen van deelneming, Zondag is te Fontainebleau een monument ter nagedachtenis van president Carnot ont huld. De president der republiek Faure en en de drie zoons van wijlen Carnot waren bij de plechtigheid tegenwoordig. DüITSCHLAND. De keizer heeft bepaald, dat de onthulling van het gedenkteeken voor keizerin Augusta op het Operaple«n te Beilijn zal plaats heb ben op 21 October a.s. Een officieuse nota bevestigt, dat de Pruisi sche ministerraad zich in zijne eerstvolgende zitting zal bezighouden met het denkbeeld eener beperking van het recht van vereeni- ging en vergadering. Naar thans gemeld wordt, heeft het lid van den Rijksdag voor Metz, dr. Haas, die zijn zoon op de Fransche militaire schoei te St. Cyr heeft geplaatst, waarover luj in de pers heftig werd aangevallen, nu toch beslo ten zijn mandaat neer te leggen. Te Berlijn is het proces begonnen tegen een ambtenaar der intendance Carl Bock, die den intendant te Koningsbergen beschul digt van belangryke verduisteringen ten voor- deele van zichzelf en zijne ondergeschikten. Bock staat wegens laster terecht, doch heeft aangeboden het bewijs te leveren van de waarheid zijner beschuldigingen. De rechtbank heeft besloten eenige generaals en hooge ambtenaren der intendance te Koningsbergen te doen ondervragen. BELG1E. De koningin heeft bronchitis. Haur toestand schijnt geen aanleiding tot bezorgdheid te geven. Zondag heeft te Antwerpen een kinder optocht plaats gehad, waaraan 25000 school kinderen deelnamen. Vier kinderen droegen een heftig protest tegen de wet-Schollaert, geteekend door dui zenden huisvaders. De manifestatie liep zonder incidenten af. Te Gent is de toestand zeer gespannen, daar de patroons der ijzerfabrieken hun ate liers gesloten hebfaeD, omdat de werkstakers bij Van den Kerchove niet aan het werk zijn gegaan. Deze lock-aut-politiek wekt zeer veel ver bittering. Zelfs de Indêpendanze, die anders verre van rood is, kan niet ontkennen dat ze dien maatregel betreurt. Over bet algemeen worden de werkstakers nogal krachtig ondersteund. De socialistische werklieden de groote meerderheid wil niet aan het werk gaan, voordat de scheids gerechten uitspraak hebben gedaan. De anti socialisten hadden al aan het werk willen gaan, zoodra de arbeidsraden benoemd waren. Daartegenover wil de firma Parmentier- Van Hoegaerde niets van een arbeidsraad weten, zoolang de arbeiders niet aan het werk zijn. In een groote meeting van weikstakers, die j.I. Zondag is gehouden en waar het be kende Kamerlid Anseele o. a. liet woord gevoerd heeft, is besloten de zaak tot het eind toe door te zetten. O O S T E 2ï It IJ Jt-H O N G A It IJ E. De keizer heeft een adres aangenomen van de begenadigde Rumeniërs. waarin deze hem de verzekering geven van hunne onwrikbare liefde en trouw. Volgens het Fremdenblatt zal de aartsher tog-troonopvolger Frans Ferdinand den winter in Egypte gaan doorbrengen, tot herstel van gezondheid. In een toespraak tot de begrootingseom- missie heeft de Hongaarsche minister van financiën verklaard dat de regeering op het pant is de muntkwestie en die van de be lasting op het verbruik op te lossen. De gisteren door den Hongaarschen minis ter van financien Lukacs bij de Kamer van aigevaardigden ingediende staatsbegrooting voor 1890 raamt de gewone uitgaven op 4S7,366,347 florijnen, zijnde 16,293,649 meer dan in 1895, en de gewone inkomsten op 462,644,100 florijnen of 16,529,069 meer dan over 1895. De buitengewone uitgaven worden geraamd op 35,620,897, de buitengewone inkomsten op 10,420,298 florijnen. De gezamenlijke ont vangsten zuilen dus de gezamenlijke uitgaven met 77,154 floiijnen overschrijden. Het batig saldo over het laatste jaar bedroeg 22,196 florijnen. ZWITSERLAND. Het Zwitsersche volk heeft Zondag met 174,679 tegen 139,226 stemmen het voorstel verworpen om de fabricage tot een staats monopolie te maken. ITALIË. Zanardelli, de bekende oppositie-man, be gint meer en meer te blaken van bewonde ring voor Crispi. Zijn redevoering op den Janieulus bij de onthulling van het stand beeld van Garibaldi wekte zelfs Zanardelli's vurige bewondering. De Kamer zal niet voor den 20sten Novem ber bijeengeroepen worden. De hervorming der belasting op roerende goederen is, zooals iedereen verwachtte, een verzwaring der lasten geworden. Velen moe ten twee- of driemaal het bedrag betalen, dat zij vroeger verschuldigd waren. De meesten verklaren, dat zij niet in staat zijn de belasting te voldoen. Er heerscht groote ontevredenheid te Rome. S f A IJ 1. De rebellen hebben op Cuba het dorp Guanche aangevallen, dat slechts door een kleinen troep vrijwilligers verdedigd werd. De opstandelingen hebben verscheidene huizen in brand gestoken en zijn daarna weer afge trokken. De Times heeft gisteren uit Havana ver nomen, dat na eenige onbeslist gebleven bloedige gevechten twee korpsen van Cubanen er in geslaagd zijn om aan de oostkust te landen. Maceo moet zijn sterke posities in de nabjjheid van Puerto de Guantanamo verlaten hebben, om oostwaarts te trekken. De Indépeniance spreekt het verhaal om trent het in de lucht laten vliegen van heb Spaansche oorlogsschip Barcaiztegui, ten sterkste tegen. A M E R I K A. Te New-York is bericht ontvangen van eenige onlusten in Nicaragua. De manschap van de Engelsche kanonneerboot Tartar is aan het vechten geweest met de inbooilin- gen aan de Mosquito-kust. Bijzondei heden zijn nog niet bekend, maar het geval schijnt zoo ernstig te zijn, dat -uonneerboot Partridge in alle haast e ■- 'deken is. Op den president dc ui h<'dor, Alfaro, is een moordaans.. .-y drie mannen die zijn kamer zi_ >,.rp t, - drongen en hem met messen aan>\ 'i president wist met een stoel de kerel» van het lijf houden tot er hulp opdaagm. Twee der aanvallers zijn gevat. Men zegt te Quito dat verscheidene hooggeplaatste ambte naren hij dezen aanslag zijn betrokken. CHINA. De regeering heeft zich bereid verklaard aan Frankrijk eene schadeloosstelling te be talen van 940,000 tails voor de schade door de onlusten in de provincie Szechuen ver oorzaakt. Het Britsche gouvernement heeft een ulti matum tot China gericht ter zake van de gebeurtenissen in Szechuen, waarin wordt geëischt dat binnen 14 dagen een proclamatie wordt uitgevaardigd, waarbij de onderkoning van die provincie wordt gedegradeerd. Ge schiedt dit niet, dan zal de Britsche admi raal \an het eskader in de Chineesclie wateren handelend optreden. Volgens eene officieele medadeeling te Londen ontvangen heeft de staatscourant te Peking een decreet openbaargemaakt, waar bij de onderkoning van de provincie Szechuen wegens het niet-faeschermen van de zende lingen, wordt ontzetnooit zal hij weder een ambt kunnen bekieeden en deze stiaf moge anderen een waarschuwing zijn. Uit Hongkong wordt van 28 Sept. gemeld: De Chineesclie overheden doen al het moge lijke om het onderzoek in zake de moorden te Kucheng op niets te doen uitloopen. Veertig gevangen Chineezen zonder machtiging der consuls weer in vrijheid gesteld. De heer Mansfield, Engelsch consul, is door soldaten beleedigd. De consuls denken er over naar Foochow te keeren. Uit Shanghai verneemt de Times dat vier Britsche oorlogsschepen heden de Jangtseki- ang opstoomen. Naar de Nordd. Allg. Zeitg. verneemt, is aan het Duitsche eskader in de Chineesche wateren per telegraaf bevel gezonden zich onverwijld te begeven naar Swatau, waar het Duitsche evangelische zendingshuis dooi de oproerlingen werd geplunderd, en naar een der havens in de provincie Shangtung, waar een aantal katholieken zendiugsposten onder Duitsche bescherming staan. JAPAN. De regeering heeft, naar Reuter meldt, nog geen antwoord gegeven op de laatste voorstellen van Rusland en Frankrijk betref fende de ontruiming van het Liautong-schier- eiland. De mededeeling uit Jokohama dat een aan slag op het leven van den minister-president markies Ito zou zijn geslaagd blijkt nader onjuist te zijn. Wel is te rechter tijd een sa menzwering tegen hem ontdekt. SCHIEDAM, 1 October 1895. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 1 October 1895, des namiddags ten 1% ure.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1