Donderdag 3 October. Lotin ,A°. 1895. N°. 8888. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. ©eenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GE VEE J. ODÉ. Dinsdag en Woensdag, den 22s<en en 2&ten October 1895, BuitenlandscliG Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTKRiTKAAI 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. VOOR DE EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam geven bij dezen kennis, dat de LOTING der tn- geschrevenen der Nationale Militie voor de lichting 1896, door den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie oij besluit van 17 September 1895, A, no. 2871, (2de Afd.) Frov. Blad no. 47, is bepaald op telkens des voormiddags ten 1© ure. De belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen om op gemelde dagen te verschijnen in het gebouw den St.-Jvris-Doelen, aan liet Doelenplein alhier, alwaar de loting zal worden gehouden, en wel: voor de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en met L, op DINSDAG den listen OCTOBERen voor de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters M tot en met Z, op WOENSDAG den -asten OCTOBER 1895. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie bezwaren worden ingebracht door belanghebbende lotelingenof door hun vader of ■voogd, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, onder- teekend door hem die de bezwaren inbrengt; welk verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burge meester dezer gemeente. Voorts wordt ter kennis van de lotelingen gebracht, dat op Zaterdag 10 en Maandag 18 November 1895, telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten raadhuize der gemeente, zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften, bedoeld bij alinea 2 en 3 van art. 53 der wet betrekkelijk de Nationale Militie van 19 Augustus 1801 staatsblad no. 72), en wel tot het opmaken van de getuig schriften ter bekoming van vrijstelling wegens hroeaerdienst op eerstgemdden dag en voor het op maken van die ter bekoming van vrijstelling als eenige aettige zoon op laatsfgemelden dag. De betrokken lotelingen zullen tot dat einde moe ten verschijnen met twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen dezer gemeente, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift kunnen onder teekenen. Tevens worden de lotelingen er uitdrukkelijk op gewezendat het opgeven van de redenen van vrijstelling bij gelegenheid der loting aan den Militie- Commissaris, en liet indienen van de noodige be wijsstukken aan den Burgemeester of ter secretarie, niet voldoende is om de vrijstelling te verzekeren, waarop zij meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de eerste zitting van den militieraad, die zitting zal houden in de maand December a.s, op een nader bekend te maken dag. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2den October 1895. Burgemeester en -wethouders voornoemd VERSTEEG. Do secretaris, VERNÈDE. F R A N K R IJ K. Prins Lobanofif, de Russische minister van buitenlandse he zaken, zal deze week door 3en president der republiek te Fontainebleau ontvangen worden. Prins Lobanoff zal een vergadering bijwo nen van de commissie der diplomatieke archieven. De Russische minister moet zeil een verdienstelijk historicus zijn. De senator Magnier, vervolgd wegens om- kooping van ambtenaren, was zoek, maar heeft zich gistermorgen bij de politie te Parijs aangemeld. Hij is nu in verzekerde bewaring. Het lijk van Pasteur is gistermiddag te Garches, in tegenwoordigheid van de familie, gekist, en daarop naar Parijs vervoerd, naar liet Instituut Pasteur, waar het heden reeds voor het publiek in statie zal liggen in de rouwkamer. Tallooze telegrammen van rouwbeklag wor den door de familie uit alle landen, van vor stelijke personen en ministers, van geleerden en vereenigingen ontvangen. In de Académie des Sciences heeft de voor zitter in een rede hulde gebracht aan den grooten doode. Zondag was liet op den dag af vier jaar geleden, dat Boulanger zich op het kerkhof te Ixelles doodschoot. Een stroom van bloe men heeft zijn weg gevonden naar dit kerk hof. Vergeten is dus de man met het mooie paard nog niet heelemaal Kolonel Shervington heeft in een interview te Londen verklaard, dat bij geen geloof slaat aan de berichten, volgens welke de Franschen op Madagaskar reeds slaags zijn geweest met het gros van het Hova-leger. Vermoedelijk hebben, meende hij, de Franschen slechts de voorhoede ontmoet, en zullen zij het eigenlijk leger eerst vinden in de hoofdstad. Sher vington zeide ook dat de moeilijkheden van het terrein zeer groot zijn tot nabij Tanana rive, zoodat hij er aan twijfelde of vijfduizend Franschen de hoofdstad kunnen vermeesteren, bijaldien de Hova's ernstigen tegenstand bieden. DUITS C H L A N D. De Weimarcr Ztrj. meldt dat de groot hertogin van Saksen-Weimar lijdt aan gastri sche koortsen. De vorstin bevindt zich te Leinrichsau. De ziekte had tot nu toe eeu vrij gunstig verloop. De beruchte antisemiet Ahhvardt zal on middellijk na de hervatting der zittingen van den Rijksdag een voorstel indienen, waarbij de groote opeenhoopingen van kapitalen in de haoden van Israëlieten wordt belet door verbeurdverklaring dezer kapitalen, Op koninklijk bevel is, bij den nood in den landbouw, voor de pachters van koninklijke domeingoederen in Pruisen de rente van voorschotten ten bate van verbetering van hun bedrfjf van 5 op 3l/s pCt. verlaagd. Volgens eene statistiek, van sociaal-demo cratische zijde opgemaakt, zijn er in de jaren 1890 tot 1804 in Duitschland 546 werk stakingen geweest, waaraan 58,242 arbeiders hebben deelgenomen. Aan deze is meer dan 3Vs millioen mark onderstand uit werksta kingsfondsen van arbeiders betaald geworden. Het bedrag van verloren loonen was nagenoeg even groot. Van de werkstakingen slaagden er voor de arbeiders ongeveer een derde, een derde slaagde ten deele, en een derde mis lukte geheel. ENGELAND. Wanneer men nog mocht meenen dat de 76-jarige hertog vau Cambridge zelf ont slag heeft gevraagd als opperbevelhebber van het Engelsche leger, dan heeft hij in de laatste dagen ruimschoots de gelegenheid gehad zelf het tegendeel te verklaren bij de jaariijksche inspecties. Het duidelijkst was hij wel in zijne rede bij eene maaltijd, hem te Edinburg aangeboden na afloop der in spectie over een tweetal Schotsche regimen ten. Met nadruk verklaarde hij daar, elke nuttige hervorming in den dienst steeds te hebben bevorderd, en van oordeel te zijn dat hij nog jaren op zijn post had kunnen blijven, dien hij gedurende 39 jaren trouw en met liefde had vervuld, maar de regeering had het nu eenmaal raadzaam gevonden hem een opvolger te geven. Hij scheidde dan ook met de overtuiging, zijn laak steeds zoo te hebben waargenomen, dat land en leger tevreden over hem zijn en dat hij steeds zijn plicht heeft gedaan. De alderman sir "Walter Wilkin is tot lord-mayor der City van Londen voor het volgend jaar verkozen. Uit Rangoon wordt aan de Times gemeld dat het tusschen Frankrijk en China geslo ten handelstractaat niet zal worden bekrach tigd, tenzij een algemeen grensregeünge-ver- drag tusschen China, Birma en Tongkin tot stand kome, waarbij eene onzijdige landstrook wordt afgebakend. Engeland en Frankrijk zouden bereid zijn daartoe een gedeelte van hun grondgebied af te staan. Volgens de Times beeft de minister van oorlog per telegraaf de meening ingewonnen van het hoofd der politie op de Goudkust over het uitrusten eener expeditie tegen de Ashante's, voor het geval dezen zich niet wil len onderwerpen. De werklieden der scheepstimmerwerven aan de Clyde hebben besloten niet te staken, maar den patroons nog een maand bedenk tijd te geven over de gevraagde loonsver- hooging met 10 pCt. Sedert gisteren zullen de Londenaars 's och tends vroeg geen versch brood meer kunnen krijgen. In eene door 10,000 bakkersgezellen bijgewoonde samenkomst in de City ver klaarde men zich eenstemmig voor afschaf fing van het nachtwerk, waarmee de patroons zich bij voorbaat hadden vereenigd. RUSLAND. De keizer heeft Maandag den Duitschen vleugel-adjudant overste Von Moltke in audiëntie ontvangen, die hem een eigenhan- digen brief van den Duitschen keizer kwam brengen. De keizer heeft uit eigen middelen een som van 1,300,000 roebels bestemd voor den bouw eener officieren-sociëteit te Peters burg, waarvan elk officier die daar komt of verblijft eo ipso lid is. Het gebouw zal, be halve de gebruikelijke zalen, 150 slaapkamers bevatten, die tegen geringen prijs beschikbaar zullen zijn, In het gebouw wordt ook de winkelvereeniging van het garde-regiment, een soort van coöperatieve stichting, geves tigd. Tevens zal er een groote feestzaal en een bibliotheek aan verbonden zijn. De keizer zal voor de kosten van onderhoud jaarlijks een ruime bijdrage schenken. De officieele afkondiging vau het besluit wordt verwacht bij gelegenheid van de be valling der keizerin. De gewone ontvangsten der Russische schat kist gedurende het eerste halfjaar 1895 heb ben bedragen 528,129,000 roebels tegen 496,218,000 in hetzelfde tijdvak van 1894; de gewone uitgaven 510,512,000 roebels tegen 447,931,00(1 in 1894. De buitengewone ont vangsten bedroegen 148,495,000 roebels te gen 15.896,000, de buitengewone uitgaven 268,299,000 tegen 11,136,000 in 1894. OOSTENRIJ K-H ONSAIt [JE. De keizer heeft aan prins Hendrik van Pruisen den eeretitel van schout-bij-nacht der Oostenrijksch-Hongaarsche vloot verleend. De koning van Saksen en prins Frederik Leopold van Pruisen zijn te Weenen aange komen om met keizer Frans Jozef te gaan jagen. De beëediging van het ministerie-Badent zal beden te Weenen plaats hebben. Kielmansegg, minister van binnenlandsche zaken en minister-president in het voor- loopige kabinet, heeft van zijn departement afscheid genomen en aanvaardt weder zijn werkzaamheden als gouverneur van Neder- Oostenrijk. De uitslag der herstemming voor nog éen lid van den gemeenteraad van Weenen is, dat de anti-liberale candidaat verkozen werd, zoo dat de antisemieten thans over 92 van de 138 zetels, alzoo twee derden der stemmen beschikken. Uit Lemberg wordt gemeld dat door de verkiezingen voor den Galicischen Landdag de verhouding der partijen niet merkbaar veranderd is. Bij de indiening der staatsbegrooting voor 1896 heeft de Hongaarsche minister van finan ciën medegedeeld, dat het vraagstuk der uit breiding van het staatsspoorwegnet een punt van onderzoek uitmaakt en dat de regeering voornemens is de kosten daarvan voortaan door geldieeuïng te dekken. Wat de regeling van het muntvraagstuk betreft, verklaarde hij dat Hongarije het noodige goud beschik baar heeft. Het bankvraagstuk hoopt de regee-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1