A0. 1895. Zaterdag 5 October. N 8890. Feuilleton. Op een dwaalweg. N eg'enen veert g-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeTkeT; T. odé. Buitenlandsclie Berichten. o c o a r ii Abonnementsprijs, per kwartaal AVaneo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. UB SA Pt BÖTBBIVRAAT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A K R IJ K. De Russische minister prins Lobunof woonde gisterochtend eene vergadering b(j van ds sommissie voor de diplomatieke archieven, en dejeuneerde daarna bij den minister Ha- notaux. Des namiddags heeft hij met Von Giers, Hanotaux en De Montebello een bezoek gebracht aan president Faure, bij wien hij •daarna het diner heeft gebruikt. Voor den maaltijd ontving lijj het grootkruis van het Legioen van Eer. De minister van oorlog heeft de begroo- tings-commissie doen weten, dat hij voor den dienst 1896 een nieuw krediet van 2ys mil lioen francs noodig heeft, o. a. voor den .aanmaak van nieuwe geweren. De rapporteur van koloniën in de begroo- tingscommissie wijst er op, dat de militaire •uitgaven van de koloniën 60 millioen francs bedragen, terwijl de civiele uifgaven slechts ■23 millioen francs zijn. De kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, heeft tot den president der republiek een openbaar schrijven gericht. Hij zegt daarin, dat het droit d'accroissement (belasting op de kerkgenootschappen) een exceplioneelen druk op de gestelijkheid uitoefent, die wel •eens de aanleiding tot weerspannigheid zou kunnen worden. Van negen uur des morgens tot zes uur in den avond gaat de stroom van duizenden en duizenden Franschen langs het lijk van Pasteur, dat in statie ligt in de rouwzaal van aijn Instituut, rue Dutot te Parijs. Al de kruizen en ridderorden, waarmede men ge durende zijn leven hem hulde en erkentelijk heid heeft willen bewijzen, liggen aan den voet der katafalk. v Uit alle landen komen nog voortdurend de schriftelijke blijken van deelneming, aan de familie gericht. En met ijverige belangstelling wordt de groote, nationale begratenis voorbe reid, waaraan geleerde genootschappen, scho len, corporaties en vereenigingen zuilen deel nemen met den president der republiek aan het hoofd. Met veel instemming is dit besluit van president Faure door de natie ontvangen. Het wordt in hem geprezen dat hij met een door .iets gerechtvaardigde gewoonte breekt. Het Elysée behoeft in geen enkel opzicht te gelijken, zegt de Dêbats, op het hof van de Spaansche koningen der '17e eeuw. Een correspondent van de Agerce Haws, die de expeditie op Madagascar medemaakt, bevestigt in zijn brief van 25 Augustus uit Andnba, dat de Hova's worden aangevoerd door Engelsclien. Bij de Hova's bevinden zich de Engelsche majoor Graves en vier of vijf anderen daaruit wordt verklaard, dat de ver dedigingswerken bij Andriba zoo goed waren gemaakt. Volgens dezen correspondent zal de vlie gende colonne in de hoofdstad voldoenden mondvoorraad vinden, want de Hova's hadden er een grooten voorraad levensmiddelen, die zij onmogelijk geheel kunnen wegvoeren. Het aantal riooden op Madagascar wordt geschat op 2000, waarvan 1100 Europeanen, Het aantal in de hospitalen opgenomen zieken kan op 7000 geschat wordeneen gedeelte daarvan beeft den dienst kunnen hervatten. De Franschen zijn op Madagascar bezig met het bombardeeren van het kamp te Fara- sate, dat door de Hova's wordt bezet. Dit kamp ligt op den weg van de havenplaats Tamatave naar Tananarivo. De aanvoer van levensmiddelen voor de vliegende kolonne op Madagascar moet niet zoo makkelijk gaan, als men oorspronkelijk verwacht had. Er schijnen daarbij ernstige ge vallen van insubordinatie te zijn voorgevallen, BELGIË. In Antwerpen is men druk doende met plannen om een vrijhaven te maken. In de kamer van koophandel heeft men lang over deze kwestie gedebatteerd. Er verhieven zich veel stemmen tegen een vrij haven. De schepen Gits meende, dat men daardoor al te zeer de belangen van het overige gedeelte van België zou schaden. Eindelijk werd een motie aangenomen, waarin het wenscheiijk verklaard werd, de kwestie in studie te nemen. Het congres voor volkenrecht te Brussel heeft gisteren met eenparige stemmen het voorstel aangenomen, om te verklaren dat eene internationale conventie het eenig afdoend middel is tot oplossing van geschillen in zake aanvaring op zee. Voorts nam het congres met 18 tegen 2 stemmen een voorstel aan, de meening uit sprekende dat alle wetgevende liehauicii eene wet moesten aannemen, welke aan de rechters veroorlooft, in geval van gebleken schuld, de betaling toe te staan van de gansche schade, geleden door in aanvaring gekomen schepen, die partijen, in verhouding tot het ernstige dei begane fout, moeten betalen. De weikstaking der arbeiders te Gent is geëindigd. De raad van arbitrage zal het be drag der loonsverhooging bepalen welke door de patroons zal moeten worden toegestaan. De metaalfabrieken zijn nog altijd gesloten. ITALIË. De koning heeft Woensdagmiddag te Rome persoonlijk de prijzen uitgedeeld, die in den internationalen schietwedstrijd waren behaald. De koning sprak de overwinnaars toe en hi acht vooral hulde aan de Zwitsers, die overwonnen hebben in de internationale af- deeling. Na de door een groote volksmenigte bijgewoonde plechtigheid zijn de koning en de kroonprins weer naar Monza vertrokken. Te Rome gaat het gerucht, dat Crispi zijn Sicihaansche vrienden heeft beloofd dat hij het eiland zal bezoeken. De paus heeft Maandag drie Tiirijnsche journalisten ontvangen, die hem 25,000 frs. voor den Pieters-penning kwamen brengen. Z. H. zag er zeer goed en opgewekt uit en verzekerde den heeren dit hij nog nooit zoo vele blijken van gehechtheid en toewijding aan het pausdom had ontvangen als tijdens de feesten te Rome de kleinste Itaiiaansche gemeenten waren niet achtergebleven. In den loop van het gesprek merkte de paus op dat aan een verzoening tusschen kerk en staat niet te denken viel, zoolang niet aan de eischen van den paus was voldaan. Verder sprak Z. II. over den Pieters-pen ning, waarvan niet alleen het Vaticaan onder houden moet worden, maar ook subsidiën De naar het buitenland worden gezonden, behoeften zijn dus groot. SPANJE. De staat van beleg teFerrol is opgeheven. Er heerscht volmaakte rust. Op Cuba hebben de Spaansche troepen weer een overwinning behaald, met weinig verlies, zegt een officieel telegram uit Ilavana. Een hevige orkaan heeft het westelijk deel van het eiland bezocht en veel schade ge daan aan den spoorweg tusschen Havana en Matanzas. PORTUGAL. De koning heeft Lissabon verlaten om een reis buiten zijn land te maken, eerst naar de koningin van Spanje te San Sebastian dan naar Parijs, naar koning Humbert en den Duitschen keizer, vervolgens naar Bal moral op bezoek bij koningin Victoria, om ten slotte uit te rusten bij den prins van Wales te Sandringham. Eerst 16 November wordt de koning te Lissabon terugverwacht. Een pleizierreisje, geen politiek, zegt het bericht. De regeering heeft twee kanonneet booten naar Timor gezonden, tot tuchtiging der oproerige inboorlingen. T U R K IJ E. De grootvizier Saïd-pacha is vervangen door Kiamil-paclia. Uit Ivonstantinopel wordt van den 3n dezer gemeld Gisterochtend is een troep Armeniërs bin nengedrongen in het gerechtsgebouw te Stam boel en doodde daar twee rechters. De daders wei den gegrepen toen zij reeds de gehoorzaal hadden weten te verlaten. Ook werd gisteren een Armenisch kassier, beambte der douane, vermoord. Men denkt hier aan een politieke wraakneming. S E R V I E. Da koning heeft het voorstel der regeering tot bijeenroeping der Kupsehtina van de hand gewezen, zoodat het thans zeker is, dat bin nenkort eene veraudering van ministerie te wachten s. Vermoedelijk zal alleen de minis ter van oorlog Franassowitch zijne portefeuille behouden. Roman van Lotiiar Brenkendorf. 30. Lik heb eigenlijk in 't geheel geen haast," mompelde hij. nEen kwartier vroeger of later zal wel niets uitmaken bij de zoogenaamde eeuwigheid, die ik te gernoet ga." Hij slenterde een poosje doelloos rond op de fraaie wandelplaats, waar geroepen vroolijke, welgedane lieden hem ontmoetten en met zijn ongeluk schenen te spotten. Toen, aan een plot seling opgekomen voornemen gevolg gevende, wendde hij zich tot het in de nabijheid staande telegraafkantoor. ïUit broederlijke genegenheid moet men toch iets doen," bromde hij bij het beklimmen van de stoep. sMijne betrekkingen zouden het toch gewaarworden, wie weet langs welken weg I" Hij nam een formulier en schreef na kort beraad onder het adres van zijn broeder Werner sVan allen verlaten en van alles ontbloot verkoos Bruno een vrijwilligen dood boven een leven van oneer en ellende. Hij doet zijne ouders en u door mij zijn laatsten groot toekomen. Duval." Da ambtena .r, aan wien hij bet telegram overreikte, berekende da kosten, zonder zich een oogenblik het hoofd te breken over den treuiigen inhoud. In Cannes was men aan dergelijke expedities al «gewoon. Van zijne negen franken was Bruno nu te weinig overgebleven om er een eenigszins rijkelijk avondmaal van te betalen. Maar in weerwil van z<jne netelige positie was de ievenszalte toch niet gezind om zich dit genot te ontzeggen. Hij begaf zich naar het hotel d'Angleterre, waar hij sinds vier dagen logeerde, en nam er in de eet zaal bij een ledig tafeltje dicht bij het raam plaats. De maaltijd, dien hij bestelde, deed zijn goeden smaak eer aan en getuigde van de koelbloedigheid, waarmede hij zijn einde te gemoet ging. Alleen de haast, waarmede hij het eene glas champagne na het andere ledigde, verried eene zekere in wendige onrust. Uit het glas scheen hij moed te willen pulten tot volvoering van zijn vreeseiijk voornemen. Toen hij met een nagerecht van vruchten zijn maaltijd besloten had, wenkte hij den kellner en zeide, terwijl hij zich een lucifer Jiet reiken om zijn sigaar aan te steken ®Zet deze paar gerechten nog op de rekening, mijn jongen, en zorg dat ik die morgen vroeg beb." De sjongen" zette geen zeer vroolijk gezicht en scheen zich eene opmerking te willen veroor loven, maar bij de bedaarde houding van den gast, die na zijne aanduiding van den dienenden geest verder geen notitie nam, scheen het dezen raadzamer te zwijgen en zich met een beleefde buiging te verwijderen. Schijnbaar onverschillig de geurige rookwolken uitblazende met de houding van een salisfail keek Bt'uno door de ruiten neer op de woelige menigte in de promenade. Plotseling echter scheen een uit allen zijne bijzondere opmerkzaamheid te trekken. Ilij boog voorover om die eene, een in het zwart ge- kleede dame, op wie juist door dit kleed zijne aandacht gevallen was, nog beter te kunnen opnemen. n Waarachtig, zij is hetriep hij een paar minuten later, sprong op en snelde naar de openstaande deur van de eetzaal. Van uit het voorportaal kon hij de personen, die uit- en ingingen, goed waarnemen zonder nog door hen te worden opgemerkt. Zijne ver wachting, dat da zwarte dame het logement zou binnentreden, werd bevestigd. Op drie schreden afstands zweefde zij hem voorbij zonder hem te zien. Nauwelijks was zij binnen, of Bruno vroeg haastig aan den portier sKunt gij mij ook zeggen, welke dame daar even de trap opging Behoort zij tot do logeer gasten Met de zekerheid, die op eene groote bad-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1