Binnenlandsche Berichten. AMERIKA. In de Yereenigde Staten trekt op het oogen- blik sterk de aandacht eene in Zuid-Carolina vergaderende staats-conventie, waarin zich eene sterke strooming tegen de kleuringen openbaart. De blanken zouden daar blijkbaar niets liever willen dan het stemrecht der negers te beperken. Door zulk een maatregel evenwel zou men handelen in strijd reet de grondwet, die aan ieder burger, zonder onder scheid van ras, kleur of afkomst, gelijke rech ten; waarborgt. Nu schijnen evenwel de blanken van Zuid- Carolina, in navolging van die van Missis sippi, er dit op te vinden, dat zij zullen trachten voorgeschreven te krijgen, dat geen staatsburger stemgerechtigd zal wezen, dan die lezen of schrijven kan. Daar nu in Zuid- Carolina op 13,000 blanken omstreeks CO,000 doorgaans weinig geletterde negers worden gevondeD, zou eene dergelijke beperkende bepaling op den uitslag der stemmingen van zeer giooten invloed zijn. De kunst is om die bepaling nu in de slaats-grond wet opgenomen te krijgen, zonder dat zij in botsing komt met het beginsel, in de rijks-grondwet verkondigd. Het congres van Argentinië heeft de wet, waardoor de belasting op alcoholische dran ken wordt verdubbeld, aangenomen. AFRIKA. Naar luid van een bericht uit Kaapstad doet de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche spoorwegmaatschappij al het mogelijke om liet gestoorde goederenverkeer te herstellen. In verband met deze pogingen gelooft men dat de Transvaalsche regeering, wegens de protesten van alle kanten tegen het sluiten van het verkeer met ossenwagens, dien maat regel slechts in naam zal toepassen en het verkeer met wagens ongehinderd zal laten voortgaan. CIIINA. De regeering heeft zich in beginsel bereid verklaard tot het betalen eeuer schadever goeding voor het vernielen van het Duitsche zendelingshuis te Swatau. Over het bedrag daarvan en de verder te geven genoegdoening wordt nog onderhandeld. Met haren eisch tot degradatie van den onderkoning der provincie Szechuen als vol doening voor de te Kucheng gepleegde chris- tenmoorden, schijnt de Engelsche regee ring er danig te zijn ingeloopen. Genoemde onderkoning toch werd reeds in 1894 van zijn ambt vervallen verklaard, maar zon der zich daaraan te storen, bleef hij dat uit oefenen en de regeering, niet bij machte om een sterk leger naar het binnenland te zenden om haar bevel ten uitvoer te leggen, liet hem kalm begaan en werd hem zelfs als bijzondere gratie, ter erkenning van bewezen diensten, vergund op zijn post te blijven, met de vermaning om niet weer in zijn- oude ge- gewoonte van luiheid en achteloosheid in het bestuur der provincie te vervallen. In Novem ber werd hij opnieuw afgezet, met bevel naar Peking te komen in afwachting eener andere aanstelling, maar de onderkoning bleef wij selijk thuis. Vandaar dat de regeering nu zoo grif toegaf aan den eisch om dien onder koning nogmaals van zijn ambt vervallen te verklaren. Waarschijnlijk om de Britsche re geering niet de voldoening te doen smaken van een behaald succes, heeft de Chineesche gezant te Londen aan de pers medegedeeld, dat de bestraffing van den onderkoning van 1 plaats dezen lieden eigen isantwoordde de portier «Wel zeker, mijnheerHet is mevrouw Van HersdoitT, no. 07 en 98, tweede verdieping." Bruno bedankte hem voor de inlichting en koerde bedaard naar do eetzaal terug om nog eene halve flesch te bestellen, «Wij kunnen de zaak nog een dag uitstellen," mompelde hij, terwijl hij zijn eerste glas voor hat licht hield. «Om te sterven is het altijd vroeg genoeg en het zou te dwaas zijn om van een gelukkig toeval geen gebruik te maken Misschien een wenk van bovenJk kan het althans onderzoeken." Dien avond volvoerde Bruno het voorneroen nemen niet, waarvan hij in zijn telegram aan Werner gesproken had. Hij sliep dien nacht heel gerust en at van het ontbijt, dat hem op zijne kamer gebracht werd, met veel smaak. Toen echter scheen hij, misschien met het oog op de gisteren bestelde rekening, op eens heel haastig te worden, snelde de herberg uit, onderhield Szechuen reeds had plaats gehad voor het Britsche ultimatum gesteld werd. Alleen be staat er kans dat Engeland ditmaal verlangt, dat het besluit werkelijk ten uitvoer wordt gelegd, en dat het daarin wordt gesteund door Frankrijk, dat eveneens op de afzetting van den fanatieken onderkoning moet hebben aangedrongen. SCHIEDAM, 4 October 1895. De 3-pCts.-conversieleening dezer gemeente (eerste serie f 1.500,000), door de firma A. Oppenheim te 's-Gravenhage en bloc genomen, is bij de inschrijving voiteekend. Tot op heden zijn alhier aangegeven 14 gevallen van roodvonk en 1 van diphtheritis. Gislciavond is de metselaarsknecht C. Bur ger, werkzaam aan de glasblazerij van de firma Van Deventer Co., door het instorten van een nieuwgemetselden oven, waaruit hij de schinkels haalde, door de vallende steenen aan de borst gekwetst. Burger is per rijtuig naar zijn woning vervoerd en daar door dr. B. de Bruijn geneeskundig behandeld. De heer F. Schiemann, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Swine- miinde, is in die hoedanigheid door de Duit sche regeering erkend. Slct Het bulletin van gisteren omtrent den toe stand van prinses Sophie der Nederlanden, groothertogin van Saksen-Weimar., luidde: «Op een rustigen voormiddag volgden min dere rust en koortsstijging, die door het toe dienen van koude en lauwe wasschingen ver minderde. De tweede helft van den nacht was rustig en zonder storing van de adem haling. Het verloop der ziekte wordt niet door complicaties gestoord." Op grond van heden ontvangen berichten kan worden medegedeeld, dat de ongesteld heid van de groothertogin van Saksen-Wei mar een gunstig verloop blijft houden, zoodat wanneer geene complicatie» intieden en de noodige slaap de zieke kracht blijft geven, gegronde hoop op herstel bestaat. Volgens de Times zal lord Salisbury bij zijn terugkeer naar Engelaud door den heer R. Cattarus, van Leadenhall Street, Londen, namens reeders van schepen die op Rotterdam varen, een verzoekschrift worden aangeboden, waarin hem verzocht wordt zijn invloed bij de Nederlandsche regeering aan te wenden, om te verkrijgen dat het licht aan Hoek- van-Holland, dat in den storm van Decem ber verleden jaar vernield werd, weder her steld worde. Het verzoekschrift wordt thans druk in de city geteekend en vermeldt, dat de vaart van Britsche schepen op Rotterdam zeer belangrijk is meer dan 3,000,000 tonnen in 1894 en dat, daar schepen met grooten diep gang de rivier de Maas kunnen opvaren, het belang van een behoorlijke verlichting van Hoek-van-Holland, aan de noordzijde van den Nieuwen Waterweg, zeer groot is. Den mar kies van Salisbury zal zelfs gevraagd worden een deputatie le ontvangen van reeders, die belang bij de zaak hebben. Als het licht werkelijk voor de scheepvaart zoo noodig is, zal de tusschenkomst eener vreemde regeering wel onnoodig zijn om 't zich in 't portaal nog een oogenbiik met den portier en stapte, toen hij in de verte den eersten kellner met een verdacht blad papier zag nadeien, met opgeheven hoofd en trotsche houding de straat op. «Met een ledige beurs durf ik hior niet terug- keeren," sprak hij bij zich zeiven. «Krijg ik geen geld, dan betaal ik met een pistoolschot." Hij liep niet ver, maar verschool zich ergens in de nabijheid, en toen Heitha eon half uur later naar buiten kwam, stond Bruno Flemming plotseling voor haar, als ware hij uit den grond ongerezen. «Verschoon mijne vrijpostigheid, mevrouw," sprak hij met een innemend lachje en een beleefde buiging. «Ik heb misschien het recht niet meer een beroep te doen op onze vroegere kennis making, maar ik kon toch niet iemand, voor wie ik de grootste achting koester, zonder woord of groet voorbijgaan, nu het toeval ons zoo ver van onze woonplaats bijeenbrengt." Ilertha scheen terstond te gevoelen, dat Bruno in eene vooraf bestuurde rol optrad, toen zij te verkrijgen. In Engeland zelf is men niet altijd zoo bereid dergelijke verzoeken in te willigen als die van de zrjde van vreemdelin gen komen. In de algemeene vergadering van de «Nat. Christen-Geheel-Onthouders-Vereeniging". die op 10 October te 's-Gravenhage plaats heeft, komen belangrijke zaken ter sprake. De afdeeling Nieuwe-Pekela stelt voor zich tot de regeering te wenden met verzoek, in de gevangenis te Hoorn eens in de maand eene lezing te houden en tractuten te ver spreiden. Voorts om eens in de week met de gevangenen te mogen spreken, en bij wijze Yan proef de gevangenissen te Rotter dam en te Winschoten aan te wijzen. De afdeeling Bolsward stelt voor, den Tweeden Pinksterdag tot een nationalen protestdag te maken tegen de vrijheid van drankhandel. De afdeeling Feijenoord stelt voor zich tot den minister van oorlog te wenden, om aan de bemanning geen bedwelmende dranken te schenken. De afdeeling Arnhem wil, dat in de kan tine der kazernes en in het legerkamp ver boden wordt de verkoop van sterken drank dat predikanten van protestantsche kerken in het catechetisch onderwijs hunne leerlin gen niet onkundig laten met de gevolgen van het alcohol-gebruikdat geen bier op zendingsfeesten geschonken wordt. De afdeeling 's-Gravenhage wil eene ver eeniging oprichten om door lichtbeelden de drankbestrijding aanlokkelijk te maken. Volgens opgaaf van het bureau sVeritas" zijn in Augustus vergaan 49 zeilschepeu en 17 stoomschepen, waaronder geen enkel Nederlandsch schip was. Door de administratie van de Holl. IJz. Sp.-Mij. is bepaald, dat abonnementskaarten binnen acht dagen na den vervaldag zullen moeten ingeleverd worden en dat, zoo hieraan niet wordt voldaan, aan houder de waarborg som van f5 niet zal worden terugbetaald. Wanneer een abonnement vervalt en niet dadelijk wordt vernieuwd, kan de waarborg som niet gedeponeerd blijven voor een later te nemen abonnement. Door bet centraal bestuur der Nederland sche Volkspartij is eene kleine brochure uit gegeven, waarin de statuten der partij wor den toegelicht. Ruim 60 vereenigingen zijn bij deze partij aangesloten. Het centraal best tur bestaat uit de heerendr. Vitus Bruinsma, te Gorredijk, voorzitter; mr. Z. van den Bergh, te 's-Gravenhage, vice-voor- zitterC. J. Dijkstra, te 's-Gravenhage, 1e secretarisG. Tj. Wieberdink, te Gorredijk, 2e secretarisS. Jansma, te Leeuwarden, penningmeester A. Kelderman, te Deventer, en F. Mol, te 's-Gravenhage. De week van gebed en zelfverloochening van het «Leger des Heils" zal dit jaar hier te lande gehouden worden van 6 tot en met 12 October. Elk lid van het leger zoowel als elk vriend van zijn inrichtingen ontzegt zich in die week eenige of zoo mogelijk alle overtollige weelde en in sommige gevallen ontzeggen zich offi cieren en soldaten zelfs uitgaven, die in de meeste gevalleu als noodzakelijk beschouwd worden, om zoodoende gelden bijeen te bren- zich eenigsziris van de verrassing hersteld had, en haar antwoord np die beleefde toespraak was dan ook weinig vooikomend. Doch er was Bruno te veel aan gelegen om de nieuwe kennismaking voort te zetten dan dat hij zich door een koel bescheid uit het veld zou laten slaan. Hij hield zich of hij niets bespeurd had van die koelheid, bleef aan bare zijde en trachtte baar door allerlei vleitaal meer welwil lend te stemmen, zonder er zicb om te bekom meren dat dit voor een deel geschiedde ten koste zijner naaste betrekkingen, «Ik begrijp zeer goed, roevrouw, dat mijne onverwachte verschijning pijnlijke herinneringen aan het verleden bij u gewekt beeft," vervolgde hij met een veelbeteekenenden glimlach«maar gij kunt u verzekerd houden, dat uwe handelwijze in alles mijne goedkeuring heeft weggedragen. Ik kon als eerlijk man uw optreden slechts billijken." Hij verbeeldde zich in de verwonderde blikken der jonge weduwe toestemming en goedkeuring te lezen en ging voort«Uwe verloving met gen om het leger te steunen in zijn vele verschillende afdeelingen. Eiken avond van de zelfverloocheningsweek zal als altijd in elk korps in ons land een bijeenkomst gehouden worden en een bijzon dere collecte voor het zelfverloocheningfonds. Alle giften zullen dankbaar aanvaard worden- tegen afzonderlijke kwitanties. In een rondschrijven wordt de zware taak geschetst, die het leger zich op de schouders heeft gelegd. Te 's-Gravenhage is een comité opgericht dat zich ten doel stelt militairen van Gere formeerden huize in gezellige samenkomsten bijeen te brengen. Het comité bestaat uit de heeren ds. W. Doorn (voorz.), S. O. Schijf, secr., F. Weinberg, penningm,, Th. v. dl Pol, W. J. Eger, R. Key, II. Seret, C. M. E. van Lüben Seis, ds. G. H. van Kasteel, J. g' van der Burch, C. Muller en C. J. van Roode. Hollander Tot secretaris der gemeente Voorschoten is benoemd de heer E. Vernède, burgemeester dier gemeeute. In het militair hospitaal te Amsterdam is sedert korten tijd de lste luitenant der infan terie H, I, von Santen opgenomen, dezelfde, aan vvien onlangs het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4e klasse werd verleend. Onder welke omstandigheden hij dit heeft verdiend, wordt thans in de Deutsche Wochen- zeitung medegedeeld: Luitenant Von Santen, die van het Neder landsche leger bij het Indische was gedeta cheerd, was op Atjeh commandant van een blokhuis, dat voortdurend door de Atjehers werd beschoten. Hij besloot verandering daar in te brengen. Op een donkeren nacht ging hij met alle beschikbare manschappen, 12 Europeesche soldaten en eenige Javanen on der een Europeeschen sergeant, in de richting van de beriting, waaruit het blokhuis bescho ten werd. Na veel zoeken vond hij een nauw paadje, dat naar de benting voerde. Onversaagd ging de officier voorop, maar. hij ging alleende manschap bleef achter e» de sergeant fluisterde: «Luitenant, kom toch terugals ze ons ontdekken, zijn we verloren De luitenant was woedend. «Voorwaarts,, lafaardsriep hij, maar niemand dan alleen een hoornblazer volgde hem. Plotseling kwam- een dozijn Atjehers met blinkende klewangs naar buiten. Von Santen vuurde snel zijn revolver af en hakte er toen met zijn sabel op in. Vol angst sprongen ze weer over de borstwering, maar niet zonder eenige dooden achter te laten, en daarbij een, wiens rug door de sabel was opengehakt. Nogmaals riep de officier: «Voorwaarts!'r maar zijn manschappen volgden niet. Ze zul len zoo meteen in een groot aantal terug- keeren, en dan zijn we verlorenantwoord den de dapperen. Er zat niets anders op dan terug te keeren. Den volgenden dag werd de benting door een peleton infanterie zonder tegenstand bezet. De Atjehers hadden de ver sterking onmiddellijk verlaten. De lafaards kwamen voor den krljgsi aad. Als ze niet met zoo velen waren geweest,, dan zouden ze zeker tot den kogel zijn ver oordeeld. De onderofficier werd gedegradeerd en de manschappen naar de tweede klasse- verwezen. Gelukkig zegt de Deutsche Wochenzei- tung terecht kent de Indische krijgsge schiedenis geen tweede geval van dezen aard, Werner was eene fout, die gij in uw eigen be lang noodzakelijk herstellen moest. Niemand kent mijn broeder beter dan ik, daar ik hem natuurlijk van jongs af aan heb kunnen beuor- deelen. Hij is niet wat men eenvoudig weg een slecht raensch noemt en kan zelfs bij eene opper vlakkige kennismaking voor een model van deugd en rechtschapenheid doorgaan, maar liet ontbreekt hem aan gevoel, aan een warm bait, aan een voor edele aandoeningen vatbaar g»moedhij heeft niemand meer lief dan zich zelf en is in staat zelfs zijne naaste betrekkingen ongevoelig aan de ellende prijs te geven, als zijne principes dat eenmaal zoo meebrengen." «Maar mijnheer Flemming 1" «Nu ja, dat moge nu niet zeer broederlijk klinken, maar ik duif mij tegenover u, die aan een ridderlijk krijgsman de vooikeur gaaft boven deze treurige karikatuur van koel berekenend eergevoel Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2