IMIZOSDIH. Afi. Settm tan iet MPnMattettai EvatpM HervornÈ Vernipt DISTILLEERDERIJ." Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Ondcrw ij s. Rechtzaken. Stedelijk Nieuws. Al> YEIITENÏIEN. B. VAN DER VELDEN. W. TAK. N. BIJLO (1824). 2E. ELZEVIER DOM. A. JORDAANS Sr. W. VAN ZON Sr. A. KNAPPERT Lz. M. MAK Fz. C. BROEKSMIT. J. ODÉ. G. VAN MEURS (1837). A. POOT. J. DE GOEDEREN Wz. IJ. DÜBBELD. J. DE VRIES (1851). Th. KÜDDERS Thz. JAN VAN DEN TEMPEL Czn. belangen van arbeid van advies te dienen. c. Eindelijk het voorkomen en beëindigen van geschillen en het bevorderen van uit spraak tusschen partijen, die zij niet heeft kunnen verzoenen. Leden kunnen zijn Nederlanders, mannen of vrouwen, tevens ingezetenen, 30 jaar oud en gedurende eenigen tijd werkzaam als pa troon-- if werklieden. Kii it ia zijn mannen of vrouwen, inge zetenen, Nederlanders, 25 jaar oud en ge durende zekeren tijd werkzaam in het bedrijf, dat zij vertegenwoordigen. De ter beëindiging vau geschillen te be noemen verzoeningsraad bestaat uit een gelijk getal van patroons en werklieden. De werking is geheel facultatief. De verzoeningsraad deelt aan partijen schriftelijk advies mede. De zittingen worden met gesloten deuren gehouden. {Tel.) Te "Werkendam kregen twee zwagers twist, waarbij de een den aüder een stuk uit de hand beet, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een doofstom knaapje uit Hardinxveld, dat niet veel goeds voor de toekomst beloofde, het was o. a. een der hoofdschuldigen aan den brand, dezen zomer tengevolge van !t spe len met lucifers uitgebroken zal met goed vinden der ouders in het doofstommeninsti- tuut te Groningen worden opgenomen, en wel voor rekening van H. M. de Koningin- Regentes. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Twee sigarenmakers, die het werk hebben hervat, hebben de overwegingen, die hen daartoe leidden, schriftelijk medegedeeld aan het bestuur van den sigarenmakersbond. De eerste schreef o. m. 3>dat hy aan het werk gaat met het volle bewustzijn, al wordt 't niet luide uitgekreten, een goede daad te hebben gedaan en vele huisvaders van een wissen ondergang te hebben gered". De andere o. m.»de fabrieken moeten neutraal zijn, maar niet het eigendom van een socialistische vereeniging, die vaart onder neutrale vlag." Beiden hebben bezwaar tegen art. 1 van het reglement, voorschrijvende»dat alleen bondsleden werkzaam zullen zijn op de fabrieken". Graaf Bernstorlï, de tegenwoordige eige naar van Schiermonnikoog, heeft, ter gelegen heid van liet huwelijk zijner oudste dochter, al de ingezetenen van het eiland boven 46 jaar tot een maaltijd in het badhuis uit- genoodigd. Ruim driehonderd personen, uit alle rangen en standen, namen daaraan deel. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur ver voegde zich een man aan een der huizen van de Utrechtschestraat te Arnhem met het ver zoek den bewoner, mijnheer B., te spreken. Op het antwoord van de dienstbode, dat mijn heer niet te spreken was voor hem, haalue hij een pistool voor den dag en loste een schot, dat door de voordeur drong en de glazen van een gangdeur verbrijzelde. De man werd door een poütie-agent aangehouden, aan wien hij verklaarde zich te hebben willen wreken, omdat zijn vrouw als schoonmaakster door den heer B. was weggezonden. Tengevolge van den lagen waterstand in de Waal is de Oude Haven te Tie! geheei en de Nieuwe Haven aldaar bijna geheel droog- geloopen, en konden de stadsgrachten reeds eenigen tijd niet van versch water voorzien worden. Dezer dagen werd te Doesburg een brief kaart in de bus gestoken, waarop het adres ontbrak. Ten postkantore aldaar kwam men op het vermoeden, dat deze briefkaart moge lijk te Vreeswijk moest bezorgd worden, om dat daarin over zekere M..«. en de Vrees- wyksche kermis werd gesproken. De kaart werd daarom niet als onbestelbaar beschouwd en naar Vreeswijk opgezonden. Hier wist men eerst niet wie met die M zou bedoeld worden, want het was slechts een voornaam. Toch slaagde de post directeur er in het meisje te vinden, aan wie de briefkaart moest bezorgd worden. Zij was bestemd voor eene dame, die tijdelijk te Vreeswijk bij de familie H. vertoefde. Op het Protestantsche kerkhof te Os zal aanstaanden Donderdag middag halftwee een gedenkteeken onthuld worden op het graf van dert indertijd vermoorden wachtmeester der koninklijke marechaussee Gerard Hoekman. Zijne kameraden der 2e divisie van het wapen gevoelden zich geroepen zijne nage dachtenis aldus te eeren. Eene commissie van onderofficieren, door hen gevormd, heeft aan dat denkbeeld uitvoering gegeven. 's-Grnvenliago. Het bestuur van heJ hoogheemraadschap van Delfland heeft gisJ morgen de werken ter verdediging van hal strand te Scheveningen in oogenschouw geJ nomen. Men rekent dat de muur deze maand ge reedkomt. Ook de voltooiing der hoofden is reeds ver gevorderd, maar hangt veel af van het weder. De gemeenteraad van Riga heeft, gesteund door het beurs-comité, besloten tot het bouwen van een reusachtige» elevator, om het laden van schepen en waggons met graan te bespoedigen. Deze elevator zal voor duizend waggons koren kunnen bevatten en in een uur tijds kan hij door vier buizen 8000 pud graan ontvangen, dat wordt gewogen en gereinigd. In Japan heeft den 24n September een vreeso- lijke storm gewoed en onberekenbare schade aangericht. In het district Fukuoka werden 15000 huizen geheel, 8600 gebouwen gedeelte lijk verwoest, 78 personen kwamen om, 353 werden meer of nnnder ernstig gewond. De visschers van Kagoshima hebben het verlies van hunne schuilen te betreuren zeven jonken vergingen met man en muis, meer dan 1000 huizen stortten in. Te Nagasaki werden 50 personen gedood en evenveel gekwetst6S00 huizen liggen in puin, In Kamamoto, Saya, Yamagustri en Octo lieten 35 personen het leven, ongeveer 2000 huizen werden neerge worpen 200 vaartuigen vergingen, het meeren- deel der opvarenden verdronk. De stoomboot. Mishima is nabij Nagasaki op een rif gestooten en gezonken 45 reizigers en de bemanning vonden den dood in de golven. Tegenwoordig worden in Friesland door Spaan- sche kooplieden le soort kalf koeien, tegen f 250 per stuk opgekocht. Dat dit vee in Spanje duur betaald moet worden, blijkt hieruit, dat vóór het dier ter bestemder plaatse is, er nog circa f500 kosten bijkomen. In Noord-Holland loopt de beweging onder de vetweideis, om hun vee niet anders dan voetstoots ter maikt aan de slagers te verkoo- pen, op niets uit. Men houdt zich niet meer aan de afspraak. De heer E. de Koning, van Goes, verwierf te Gent bet diploma van singci.ict. industriel". Het hoofdbestuur van het »Ned. Onderw.-Ge- nootschap", dat van verschillende zijden de mt- noodigitig ontving, zich in te laten met de zaak der onderwijzers te Helder, die met ontslag bedreigd worden, heelt den leden bericht, dat het zich met deze kwestie reeds onledig heeft gehouden, voordat de dagbladen haar wereldkun dig hadden gemaakt. Het hoofdbestuur zal ernstig trachten het dreigende ontslag te vooikomen, door zoo mo gelijk bemiddelend op te treden en, indien dit niet baten mocht, in een bezadigd adres bij den gemeenteraad de belangen der onderwijzers te bepleiten. Het O. M. bij de rechtbank te Groningen eischte 2 jaar gevangenisstraf tegen Reintje Schaap. 38 juar oud, scheepskapitein, die be schuldigd wordt van bigamie in Nederland en Engeland. ÏUJTï~G E REI j"KE S T K N dT~~ Geboren x 4 Oct. Maria Elisabeth, dochter van J. Veth en J. M. E. Meijer, Singel. Margaretha Maria Hendrika, dochter van J. Koning en M. Voorwald, Lange Rieuwstraat. Maria Hillegonda, dochter van J. A. Groe nendijk en J. van Litsenburg, Rotterd. dij7:. Overleden 3 Oct. Frederik van der Vlies, oud 59 jaar, Lange Kerkstraat. Mijnheer da Redacteur, Naar aanleiding van het antwoord van den Heer de Groot in Uw Blad van Zaterdag 5 Okt. ver zoek ik U beleefd nog eenige ruimte voor het i H&eei genoagen acte van de ver- Hen de Groot, dat ook hij de -• Boer verhooging van snmmige ■Beaamt bij de instelling van parallel- :s 5 Bp het verslag in de Schied. Courant e Jre laatste raadszitting heb ik die ver- 'U'fniet kunnen lezen en hoewel dat verslag BB.lRtj&affl niet volledig kan zijn, zoo kon ik moenipi^Wenken dat de woorden welke daarin den Heer de Groot in den mond gelegd zijn, door hem niet zijn gesproken. Intusschen trek ik thans de daaraan door mij vastgeknoopte opmer king, voor zoover den Heer de Groot betreft, gaarne in. Wat echter de instelling der parallelklassen zelve aangaat, de Heer de Groot zegt die ba- streden te hebben niet omdat men den logeren scholen die niet geven kan, maar omdat men ze dezen niet geven wil, niettegenstaande men ze daar meer noodig heeft. Daarna eindigt de Heer de Groot met eene opmerking aan net adres van den Heer Poort man, die zeker wel op eene vergissing zal be rusten, want dat raadslid zal de aangehaalde woorden wel zóó niet hebben gebezigd. De Heer Poortman zal zelf, indien hij dat noodig acht, wel op zulk een aanval weten te antwoorden. Maar doordat deze quaestie, die met de door mij besprokene eigenlijk niets te maken heeft, in verband daarmede behandeld wordt, zou men tot het besluit kunnen komen dat ik behoor tot degenen wier «naïef standsegoisme" geen parallelldassen aan de lagere scholen geven wil. Hiertegen nu moet ik ten sterkste opkomen. In liefde voor het zoogenaamde volk sta ik zeker t niet achter bij den. Heer de Groot, vooral niet waar het 't onderwijs van de kinderen der armen geldt. En al zijn nu aan de H. B. S. parallel- klassen zeker eer noodzakelijk dan op de lagere school, wegens den aard van het onderwijs, niets zou ik liever zien dan dat ook op deze laatste dergelijke klassen werden ingericht, indien het aantal leeiüngen te groot wordt. Hat gioot aantal leerlingen dat volgens de Wet op het Lager Onderwijs per klasse met één onderwijzer mag aanwezig zijn is mijn grootste grief tegen die Wet. Ik heb dat reeds meer dzn eens gezegd, o. a., gelijk de Heer de Groot zich zal herinneren, bij een debat over de afschaffing van het examen in de Fransche taal bij toelating voor de H. B. S. Ik ga zelfs verder en beweer dat alle geredeneer over de slechte resultaten onzer volksschool ijtlel is, zoo lang men niet begint in te zien, dat de hoofd oorzaak ligt in de in den regel veel te groote klassen. Een splitsing als hier bedoeld wordt voor de lagere school, zou echter eener Ge meente als Schiedam zeker duizenden en nog eens duizenden guldens kosten. Kan de Heer de Groot evenwel de bezwaren overwinnen om die toch tot stand te doen komen, niemand die zich daarover zeker oprechter zal verheugen dan ik. Maar ik kan niet inzien, dat waar men, hetzij dan door onwil hetzij uit onmacht, niet twee goede dingen bereiken kan, men er dan ook niet één tot stand mag brengen. Ik weet wel, dat deze theorie tegenwoordig ook door anderen wordt toegepast, die zich zoo gaarne als de vrienden des volks bij uitnemend heid beschouwen nog onlangs stemde een raadslid tegen het geven van gymnastiekonder wijs aan de school van Mrj. van Driel, omdat aan de lagere scholen dat onderwijs niet gegeven wordt maar zij is in mijne oogen en zekor ook in die van vele anderen onzinnig. Den eenen iets weigeren omdat men het den anderen niet geven kan, dat is nu juist ru. j. een «stands egoisme" van donzelfden aard als de afgunst die sommige k'eine kinderen vertoonen jegens broertje of zusje. Of men werkelijk in het belang des volks werkzaam is door den meergegoeden, die het onderwijs des volks bekostigen, het noodsge of wenschelijke te weigeren, omdat men hetzelfde niet aan het volk kan schenken, moet ik sterk betwijfelen. Indien echter de Heer de Groot meent op die wijze de zaak des volks te dienen, het is zijn recht. Maar hem komt niet het recht toe om, telkens schermende met woorden als standsegoisme en standsvooroordeel, alleen zich zeiven en anderen die zulke zonderlinge middelen gebruiken het monopolie van liefde voor het volk toe te kennen. A. A. Beekman. Aan de Redactie der Schiedamscha Courant. In plaats van zich tot een antwoord aan den heer Beekman te bepalen, wat men van iemand die nibt zonder reden tot de meer gegoeden schijnt te behooren, allicht zou verwachten, acht de heer M. C. M. de Groot zich tegenover het nageslacht verplicht, mij van een nieuw, ahhans mij onbekend, soort egoisme te beschuldigen, op grond van heigeen ik in de laatste Raadsverga dering niet heb gezegd. Ik heb beweerd en blijf beweren dat het ge makkelijker is een groot aantal leerlingen op de lagere school tegelijkertijd te onderwijzen dan de helft van dat aantal de vele en verschillende vakken aan de II. B. school met vrucht te doen volgen, en dat, waar men meende, uit vrees voor eene parallelklassp, de zwakkeren onder de leerlingen dier school te moeten verwijderen, het juist de laak van den leeraar (evengoed als van den onderwijzer aan de lagere school) moet zijn die zwakkeren het einddoel te doen bereiken. Wat er nu nog overblijft of waars is van mijn standsegoisme durf ik gerust aan de publieke opinie ter beoordeding over te laten. U dankend voor de opname, achtend, Uw div. H. M. C. Poortman. Ondertrouwd W. F. J. VAN DER HEIJDEN EN A. H. C. REIJ. Schiedam, 3 October 4895. DE BESTUREN DER EN DER alhier noodigen U bij dezen dringend uit, bij de a.s. verkiezing van 18Gemach tigden in het Kiescollege der Her vormde Gemeente te Schiedam, Uwe stem uit te brengen op de Heeren: JAC. HOEK (1823). De verkiezing heeft plaats op Woensdag O October 1895, van des voormiddags 11 tot des avonds O uur, in de Consistorie kamer der Groote Kebk. Op een DISTILLATEURSKANTOOR wordt gevraagd Vereischtenkennis van het bedrijf, vreemde talen en correspondentie daarin, alsmede goede referentiën. Salaris nader overeen te komen. Adresseere franco, letter R, aan het Dureau der Nieuwe Schiedamsc7ie Courant.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2