miir li! A0. 1895 Zondag 6 en Maandag 7 October. 3891. Tweede Blad. Feuilleton. Op een dwaalweg jST egenenveertigste Jaa g" a n g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G Wil J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. JII GOURA I, Abonneme - per kwartaal franco per pvt, i1 oor het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2 50. - 0.10. BUK EAU: BOVEkliTRAiT 7 O, Ajivertentiepiujsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DU1TSCHLAJÏD. Keizer Wilhelm moet, naar de Londensche Westminster Gazette mededeelt, op het oogen blik nkwade vrienden" met zijn broeder, prins Heinrich, den admiraal zijn, tengevolge van een heftig gesprek over het kanaal van Kiel, waarbij de prins zijn keizerlijken broeder te kennen gaf, dat deze in sommige opzichten onoordeelkundig gehandeld had. De keizer werd daarover zeer boos, en prins Heinrich is nu voor een jaar ontheven van zijn marine commando te Kiel, om te kunnen reizen. Koningin Victoria en keizerin Frederik moe ten samen alle moeite doen, om de twee broeders te verzoenen. Mag men de Morning Post gelooven, dan heeft de keizer bevel gegeven, dat bij de inwijding der nieuwe protestantsche kerk te Courcelles, in Lotharingen, welke plechtig- 'ï-heid hij en zijne gemalin zullen bijwonen, nevens de Duitsche ook een Fransche rede voering zal worden uitgesproken. Volgens berichten uit Keulen zijn nog twee personen in hechtenis genomen, die betrok ken zijn bij het hoogverraad, dat de politie op het spoor meent te zijn. Het telefonisch verkeer tusschen Berlijn, Hamburg en Kopenhagen wordt den 8n dezer geopend. Als een naspel van het beruchte Mellage- proces behandelt de jury te Aken thans een zaak van meineed tegen twee ïbroeders" uit Mariaberg, de broeders Heinrich en Irenaus. Be eerste heet eigenlijk Joseph Schopen en is in '35 te Asten in Noord-Brabant geboren. Hij was vroeger kleermaker maar bekleedde in het gesticht meer speciaal de functie van sSubrector." Men berekent dat het proces nu vier dagen zal duren. Er zijn vijf-en- negentig getuigen gedagvaard! Eenige getuigen schijnen erg schouwe dingen te vertellen te hebben gehad, althans een tijdlang is de zaak Donderdag met ge sloten deuren behandeld. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. schrijft van gisteren: De gebeurtenissen te Konstantinopei heb ben geleid tot een wisseling van diploma tieke telegrammen tusschen de groote mogend heden, waarvan het eerste gevolg reeds een gemeenschappelijke handeling bij de Porte (men spreekt van een gelijkluidende nota) geweest moet zijn. Daarin zou de verwachting zijn uitgesproken, dat de Porte voldoende voor de veiligheid der christelijke bevolking van Konstantinopei in geval van verdere ge varen als het Moliammedaansche plebs tot gisting moest komen, zal weten te zorgen. Uit St.-Petersburg wordt het gerucht be vestigd, dat keizer Wilhelm met een brief aan den czaar een schilderij gezonden heeft dat de gemeenschappelijke belangen der Euro- peesche beschaving tegenover het gele ras allegorisch voorstelt. In diplomatieke kringen spreekt men van vertrouwelijke pogingen, door het Engelsche kabinet te Weenen en te Rome gedaan, om zich met behulp van de Oostenrijksche poli tiek uit het lastige isolement te redden, waarin het zich voor het oogenblik tegen over Frankrijk en Rusland bevindt. De Chineesehe regeering heeft aan Duitsch- land, behalve schadevergoeding, bestiafüng beloofd van de personen, die het Duitsche zen delingstation hebben overvallen. Troepen zijn uitgezonden om deze belofte te vervullen. Het is trouwens waarschijnlijk dat reeds een aantal oproerlingen gearresteerd waren. F R A N K R IJ K. Het presidentieel besluit, waarbij aan PSSs- teur een nationale begrafenis wordt toege kend, is Donderdag in het Journal official verschenen. Veertig duizend menschen moeten Donder dag de rouwzaal, waarin het lijk van Pasteur ten toon gesteld ligt, bezocht hebben. De kist wordt bewaakt door twee geestelijke zusters en door leden van het instituut-Pasteur en van de studentenvereniging. De gemeenteraad van St.-Petersburg heeft besloten aan den voorzitter van den Parijschen gemeenteraad een telegram van rouwbeklag te zenden. Een Petersburgsche deputatie var genees- heeren is naar Parijs vertrokken om een krans op de lijkbaar neer te leggen. Janrès en Gërault Riclmrd hebben weer een protest gericht tot den premier Ribot. Ze verklaren, dat Carmaux aan de willekeur van den prefect overgeleverd is, die daarvan mis bruik maakt om allerlei maatregelen te nemen ten nadeele der werklieden. Zij klagen vooral over de goede verstandhouding tusschen de autoriteiten en de administratie der blazeriisn. Het is op het oogenblik kalm, althans in schijn, maar de verbittering dergenen, die volharden, is zeer groot tegenover de werk lieden, die den arbeid hervat hebben. B E L G I E. Iu de Kamer zal de i egeering geïnterpel leerd worden over de willekeurige benoemin gen bij het middelbaar en hooger-middelbaar onderwijs. Te Brussel zullen de progressisten en de socialisten bij de aanstaande gemeenteraads verkiezingen niet met een gemeenschappe lijke lijst komen. Er heeft in de buurt van Mariemont alweer een werkstaking in de kolenmijnen plaats. Naar de officieuse Antwerpsche Escaut verzekert, hebben de onderhandelingen, welke koning Leopold te Londen en te Parijs heeft gevoerd, betrekking gehad op de landstreken aan den Boven-Nijl. Frankrijk toch zou gaarne door een onafgebroken reeks van bezittingen den Fianschen Kongostaat verbinden met Abessynië en Obock en zoodoende onder zijn invloed hebben een zone van de West- naar de Oostkust. Engeland, dat zyn bezittin gen in liet Zuiden wenschl te verbinden met Egypte, ligt het Fransche plan natuurlijk dwars in den weg, Italië heeft van Ivassala reeds de hand uitgestrekt naar Khartoem Engeland heeft het verder dringen in deze richting belet, maar het land de vrije hand gelaten tegenover Abessynië, dat door Frank rijk en Rusland wordt beschermd. De ijver zucht tusschen de mogendheden belet een krachtig optreden tegen den Mahdi en Khar toem. De koning der Belgen is van meening, dat Egyptisch Soedan gezuiverd, en daar een geregeld bestuur ingesteld moet worden. De koning wenscht dus op Khartoem aan te lukken en heeft daarvoor de toestemming van Engeland en Frankrijk gevraagd. Koning Leopold's wenschen hebben te Londen geen gunstig oor gevonden, doel) zijn te Parijs, ook in het belang der oplossing van de Egyptische kwestie, in betere aarde gevallen. ENGELAND. De geruchten, als zouden de Vereenigde Staten de Monroe-leer toepassen, indien Enge land het grensgeschil, dat hel met Venezuela heeft, niet binnen drie maanden aan een scheidsgericht onderworpen zal hebben, vinden te Londen geen geloof, omdat men het er voor houdt, dat die geruchten uitgaan van het Ameiikaansche Orinoco-syndicaat, dat beweert eene concessie van 14,000,000 acres land van Venezuela te hebben gekregen juist in het betwiste grondgebied. Alleen schijnt Roman van Lotiiar Brenkendoiif. 31. Verder kon hij liet niet brongen, want op een toon, zoo snijdend koud, dat hij er van schrikte, viel Herthn hem in de rede: «Gij schijnt niet te gevoelen, mijnheer Flam ming, dat gij door deze hatelijke en onbillijke oordeelvelling over uw broeder slechts u zeiven vernedert. Ik begrijp niet hoe gij op den wonder lijken inval hebt kunnen komen, dat gij met dergelijke taal mij genoegen zoudt doen. Daar gij dit weikelijk schijnt te meenen, moet ik u verklaren, dat ik uw broeder Werner voor een der beste en edelste menschen houd en dat ik indertijd even weinig zelfzucht als ongevoeligheid met bet leed van anderen bij hem heb opgemerkt. Dat gij bij zoo groot verschil van inzicht over de motieven van mijne handelwijze tegenover hem met eeriigen grond zoudt kunnen oordeelen, komt mij geheel onmogelijk voor". Zij vei haastte hare schreden, alsof zij wel verwachtte dat Bruno na die terechtwijzing haar met rust zou laten. Maar zij had letterlijk buiten den waard gerekend. Hij hield vol haar zijn gezelschap op te dringen en begon opnieuw, nadat hij een oogenblik beschaamd voor zich neergezien had »Gij hebt gelijk, mevrouw ik ben in de ver oordeeling van mijn broeder wat te ver gegaan. Doch ik durf op uwe toegevendheid pleiten, want in omstandigheden als waarin ik mij bevind, zegt men wel eens wat te veel. Zoo iemand, dan heb ik eenige aanleiding, veel zelfs, om van de hardvochtigheid van een broeder te spreken, die mij zonder mededoogen aan diepe ellende en ver twijfeling heeft prijsgegeven. Dit, mevrouw, vtilde ik nog tot mijne verontschuldiging bijbren gen. Gij moogt, als gij later van het noodlottig uiteinde van een ongelukkige mocht hooren, hem niet verdenken van nog in de laatste levensuren boozen laster te hebben uitgestiooid". Na dit gezegd te hebben, hield Bruno zich of hij met een beleefde buiging afscheid wilde nemen. Hij had natuurlijk wel begrepen, dat Hertha hem nu niet zou laten gaan, maar een nadere verklaring zou vorderen. Toen zij dan ook roet een paar ernstige woorden daarop aandrong, begon bij op een toon als van een bedelaar Gij zult zeer zeker reeds gehoord hebben, dat mijns vaders zaak te niet gegaan is. Wij hadden de catastrophe misschien kunnen ver mijden, als wij niet te irotseh geweest waren om enkele middelen te baat te nemen, die niet geheel strookten met de eischen der billijkheid. Wij hebben ons opgeofferd ter wille onzer scbuldeiscbers, die tot op een cent zijn uitbe taald. De eenige, die zich uit de schipbreuk wist te redden, was mijn broeder. Hem werd juist te dien tijde eene zeer voordeelige betrekking aangeboden, die hij natuurlijk met graagte aan nam. Mij echter trof de slag dubbel zwaar. Mijne gewetenlooze vrouw, die mijn geld meer had liefgehad dan mijn persoon, vroeg scheiding aan, en ik was te trotsch om haar zucht naar teugel- looze vrijheid tegen te gaan, al bloedde mij bij zooveel leed het hart. Ik heb van haar en haar aanzienlijk vermogen afstand gedaan". Hertha knikte om te kennen te geven, dat zij van deze omstandigheid roeds onderricht was. «Daarmee namen mijne rampen geen einde, of liever, thans eerst begonnen zij. Ik moest als een arme drommel met handenarbeid mijn brood verdienen. Lang heb ik moeten zoeken om iets te vinden dat mij paste. Ik heb het ten slotte nog aan mijn broeder te danken gehad, dat ik een plaatsje kreeg op het bureau van de compagnie, bij wie hij eene hoog gesalarieerde betrekking bekleedde. Twee volle maanden heb ik in den tredmolen geloopen, waai in ik het bij den aan vang geen twee dagen meende uit te houden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5