waar te wezen, dat de regeering der Ver- eenigde Staten met aandrang de Engelsche regeering verzocht heeft, het geschil door arbitrage te laten uitmaken. Naar de Times uit Petersburg verneemt, wordt het Engelsche lid van de commissie tot grensregeling op de hoogvlakte van Pamir generaal Gerard aldaar verwacht. De corres pondent bevestigt dat de Engelsche en Rus sische leden van de grenscommissie eens overhoop hebben gelegen, en voegt er bij dat de voltooiing van het werk van de grenscom- missie slechts mogelijk is geworden door toegeven van Engeland. RUSLAND. De toestand van den grootvorst-troonop volger gaat steeds achteruit, zoodat men vreest dat hij den winter niet zal doorkomen. Zijne moeder zal naar den Kaukasus vertrekken om bij hem te zijn. Rusland schijnt zich krachtig voor te be reiden tot een oorlog met Japan, teneinde zijn gezag in het verre oosten te handhaven. Zooals men weet, heeft Japan zich bereid ver klaard bet schiereiland Liao Tong, met de sterke zeevesting Port Arthur, ten spoedigste te ontruimen tegen betaling eener schade loosstelling door China, maar is de Russische regeering van oordeel dat het ook zonder eenige vergoeding tot die ontruiming ver plicht i«. De Chineesche regeering maakt zich daarover niet bijzonder warm, want zoodra Japan Port Arthur heeft ontruimd, zal Rus land het bezetten als waarborg voor zijne garantie der Chineesche leening. En aangezien Japan niet veel lust gevoelt, de vruchten zijner overwinningen zoo maar voetstoots aan een ander prijs te geven, heeft liet de vesting werken van Port Arthur aanzienlijk versterkt, handhaaft het een geducht garnizoen met 27G stukken geschut, en heeft het in de jiaven eene sterke divisie torpedobooten ge- stationneerd, zoodat het vrij wei gewaarborgd is tegen eene overrompeling van de zijde van Rusland, terwijl het met den meesten spoed zijne oorlogsvloot versterkt. Voor het oogenblik kan Rusland dan ook niet tot daden van geweld overgaan, zoolang het zijne strijdmacht in Oost-Azië niet aan zienlijk heeft uitgebreid. "Wel is zijn leger in het Amoergebied volkomen marschvaardig, maar nog beschikt het niet over voldoende artillerie om een aanval op Port Arthur te durven wagen. Dezer dagen is dan ook de kruiser Kostroma met eene belangrijke hoe veelheid zwaar belegeringsgeschut, mortieren en ander geschut benevens troepenversterking te Wladiwostock aangekomeneen paar dagen geleden is de kruiser Orel met een soortgelijke lading en 200 man spoorweg troepen uit Odessa vertrokken, en nu weer •wordt de kruiser Nisjnc Novgorod van de vrijwillige vloot met eene dergelijke lading bevracht. In het volgende voorjaar zal Rus- Toen mij nu ook van de zijde van mijnheer Werner eene onbillijke en trotsche behandeling wedervoer, toen was mtjn geduld ten einde. In een driftig oogenblik wierp ik bet juk van mijne schouders, nam afscheid van mijne arme ouders, die evenais ik geheel aan de genade van dien trotschen broeder zijn overgegeven, en ging de wijde wereld in." Hier poosde hij een oogenblik om na te gaan welken indruk zijne roededeelingen op Hertha zouden maken. Toen hij daarvan op haar gelaat niets kun bespeuren en zij ook bleef zwijgen, vervolgde hij iEen mijner vrienden van vroeger had mij eene kleine som geleend, doch ik kon dag en betekenen, dat mij van dit beetje geld niets zou overblijven om mijn bestaan te rekken. Toen reeds kwasn de gedachte bij mij op aan dat bestaan door een pistoolschot een einde te maken, doch medelijden met mijne ongelukkige ouders hield mij daarvan terug. Toen besloot ik, zooals ie ler ander in mijn geval zou gedaan hebben, land op die wijze in het oosten een leger van 90,000 man op de been hebben. O O S T E S R IJ K-II ONGARIJE. De Polit. Corresp, meldt dat de gezondheids toestand van den aartshertog-troonopvolger Frans Ferdinand van Este aanmerkelijk voor uitgaat, dank zij diens verblijf te Mendola, Nu de anti-semieten de meerderheid heb ben in den gemeenteraad van WTeenen en daar zelfs talrijk genoeg zijn om zonder de medewerking der liberalen besluiten te nemen, toonen zij een vrijgevigheid, die niemand verwacht had en die de liberalen nooit heb ben toegepast. Zij willen niet alleen de minderheid een plaatsvervangend burgemees ter doen aanwijzen, doch stellen bovendien een derde der schepenplaatsen voor hen be schikbaar. De anti-liberalen begrijpen thans, dat de tijd van opruiende toespraken in kiezersver gaderingen voorbij is, dat een tijdperk van arbeid en verantwoordelijkheid aanbreekt. Doch tevens komt de afrekening onder de meerderheid. De oppositie hield de groepen bijeen. Nu de oppositie regeering geworden is, blijkt dat er slechts éeu gemeenschappelijk punt van overeenkomst was haat tegen de Joden. Elke groep komt nu met eigen wen- schen en verlangens voor den dag. De Duitsch- nationalen liggen reeds overhoop met de clericalen. Als het zoo voortgaat, is er van de heerlijkheid der anti-semietische overwin ning spoedig niet veel meer over. Het Hongaarsche Magnatenhuis heeft Don derdag kennis genomen van de aanneming door het Huis van afgevaardigden van het gewijzigd ontwerp tot erkenning van den. Israëlietischen godsdienst, zoodat dit thans aan den koning ter bekrachtiging kan' •worden voorgelegd. In twee plaatsjes in het Hongaarsche comitaat Arva, ten zuiden van den Beskiden, zijn opstootjes geweest op den In October. Een troep boeren drong het bureau van den burgelyken stand binnen, scheurden de regis ters stuk en joegen den ambtenaar de deur uit. Het gerecht gaf last, desnoods met geweld, te zorgen dat de ambtenaar zijn plicht kon doen. Een paar geestelijken worden beticht, de boeren te hebben opgeruid, en zijn in hechtenis genomen. ITALIË. In een ministerraad, die de volgende week zal gehouden worden, zullen Boselli en Son- nino den toestand der schatkist blootleggen, om hun collega's te bewijzen, dat het, ondanks de vermeerderde opbrengst der nieuwe be lastingen, niet mogelijk is, er aan te denken, de gemeenten en de departementen te be vrijden van eenige belastingen, die dan dooi den staat zouden moeten gedragen worden. Juist om de rijksbegrooting te verlichten, heeft men de gemeenten en de provinciën zwaarder belast. mijn hei! te zoeken in het spel. Ik nam een kaartje derde klas naar llonte Carlo om of als eerste klasreiziger of in 't geheel niet naar Duitschland terug te koeren. Een betrekkelijk geringe winst, eene som van tien duizend mark, zou mij in staat gesteld hebben mij met een vroegeren vriend te assoeieeren. Ik had mij heilig voorgenomen om, als de fortuin mij slechts een oogenblik had willen toelachen, het speelhol den rug too te keeren en in nuttige bezigheid mijn leven te slijten." «En heeft uwe hoop zich verwezenlijkt?" vroeg Hsrtha, om iets te zeggen. «Heinas neen. Het ging mij als het reeds onnoemelijk velen vóór mij gegaan is ik verloor alles tot den laatsten stuiver. Ik offerde mijn horloge en wat ik nog meer aan waarde bij mij droeg; alles verdween in den grondeloozen poel. Toen ik gisternamiddag het speelhol ver liet, was ik niet meer in staat mijne rekening in het logement te betalen. Gij zult zelve begrijpen, mevrouw, dat er nu nog maar éen weg voor De correspondent van de Daily Chronicle te Rome meldt, dat koning Menelik van Abessynië wapenen en geld van Rusland heeft ontvangen, en 2000 geweren. De koning poogt met hulp van Ras Mahonnen zich te vereenigen met Ras Mangascia, maar generaal Baratieri zal waarschijnlijk in tijds komen om dit plan te doen mislukken. De paus heeft, dank zij den Porta-Pia- feesten, meer dan IV» millioen gulden extra ontvangen voor den St.-Pieterspenning. T U R K IJ E. Het oproer der Armeniërs te Konstanti- nopel blijkt van zeer ernstigen aard te zijn geweest. Wie het heeft uitgelokt, valt nog niet met juistheid te zeggen. Bekend is dat de Armeniërs voornemens waren Zondag eene betooging te houden, om bij den sultan aan te dringen op invoering der toegezegde her vormingen en dat van overheidswege bij den Armenisehen patriarch was aangedrongen op voorkoming dier betooging. Deze antwoordde evenwel dat zijne stamgenooten te opgewonden waren om hun plan geheel op te geven het eenige wat hij vermocht was, de betooging tot Maandag te doen uitstellen. Daarmede nam de Turksche overheid schijnbaar genoegen, maar toen Maandag een troep Armeniërs zich naar het paleis des sultans wilde begeven had de politie alle straten afgezet en werd hun de toegang belet. Eene kloppartij volgde, waarbij de politie en de gendarmerie al spoedig gebruik maakten van hare vuurwapenen, maar de Arme niërs vuurden even ijverig terug, zoodat over en weer dooden en gewonden vielen. Van het paleis van den patriarch werd de Engelsche vlag geheschen, welke na verloop van een uur door de politie werd neergehaald, Tusschen de woelende menigte bewogen zich twee be ambten van het Engelsche gezantschap, in eeu rijtuig gezeten. Bij alle gevangengeno men Armeniërs werden revolvers en patronen van een zelfde Engelsch maaksel gevonden sommige gevangenen hadden er vier, behalve hunne dolken en messen. In de buurt van het paleis des sultans werden een aantal als Turksche priesters of als Turksche vrouwen vermomde Armeniërs gevangengenomen, die het gebouw wilden binnendringen. Het ge vecht in de straten heeft van II uur vóór tot 3 uur na den middag geduurd. Het aan tal dooden, gewonden en gevangenen wordt niet opgegevenvolgens gerucht bedraagt dat der dooden minstens 80 en was het ministerie van justitie geheel met gewonden gevuld. Dinsdag hebben de ongeregeldheden zich op kleinere schaal herhaald, toen de politie er op uittrok om een aantal verdachten te arres teeren. Ook toen kwam het telkens tot vecht partijen, waarbij dooden zijn gevallen, zoodat de verbittering steeds toenam. De Armeniërs durven zich niet op straat vertoonen, uit vrees van terstond opgepakt te worden. Voor het oogenblik is alles rustig, maar er zijn mij openstaat, een weg die mij door het noodlot is aangewezen. Ten slotte zal de wereld aan mij niets verliezen en moet ik mijne ouders deze smart berokkenen, ook zij zullen inzien, dat ik niet anders kan." Bruno Flemming' had zijne geschiedenis wel niet in alie deelen juist, maar toch op een toon en in bewoordingen medegedeeld, die bij den oningewijde geen twijfel konden doen opkomen aan de waarheid. Hertha was eenigszins door het verhaal van Alexandra ingewijdtoch liet ook bij haar de voorstelling van den ongelukkige een diepen indruk achter. «Van de uitvoering uwer wanhopige voor nemens kan nu, nu gij mij tot vertrouwde van die plannen gemaakt hebt, natuurlijk geen sprake meer zijn," zeide zij op steüigen toon. «Met het oog op de betrekking, waarin ik eens tot uwe familie gestaan heb, zult gij mij wel vergunnen, u voorloopig eenige ondersteuning te doen toe komen, waarmede gij uit ooger.blikkelijke onge- uitgebreide militaire voorzorgsmaatregelen genomen. De Standard verneemt uit Konstantinopel: De Armenische patriarch heeft Dinsdag van de Porte het verzoek ontvangen zich per soonlijk bij haar aan te melden. De patriarch weigerde echter, omdat de uitnoodigingsbrief inhield, dat hy 3lleen moest komen. Sedert is de patriarch in de kathedraal van Koem Ivapoe gebleven. Daarin hebben zich ook 200 gewapende Armeniërs verschanst. De Turk sche overheid liet nu de kerk omsingelen en sommeerde hen zich over te geven; anders zou de kerk bestormd worden. Ofschoon de Armeniërs weigerden hieraan gehoor te geven, is de bestorming nog uitgebleven. De patri arch beweert, dat hij de Armeniërs niet uit de kerk kan jagen. Deze zullen het echter waarschijnlijk niet lang uithouden, want zij beginnen reeds van den honger te lijden. De Armenische priesters zeggen, dat Maandag en Dinsdag ruim 200 Armeniërs gedood zijn en het getal gewonden nog veel grooter is. Het meest zouden hieraan de softa's schuld hebben, niet de poIiLie-agenten, die trouwens bevel hadden niet met scherp te vuren en het blanke geweer alleen te gebruiken, wanneer zij aangevallen werden. De grootste ontstel tenis heerscht in het paleis. De sultan, die niet slapen kan, vreest het ergste. De Daily Chronicle verneemt uit Konstan tinopel De straten van Galata en Pera zijn verlatenGeen nienseh in de koffiehuizen. Algemeen sluit men rle winkels. De bladen geven extra nummers uit, maar hebben aileen de geautoriseerde lezing, die de gebeurtenis sen zooveel mogelijk verkleint. De politie laat de moordende softa's begaan. Er heerscht een schrikbewind te Konstantinopei. Alleen inmenging van eene vreemde mogendheid kan anarchie voorkomen. Uit Konstantinopel wordt van gisteren ge meld, dat naar men verzekert Rifat-pacha minister van binnenlandsche zaken zijn ont slag heeft ingediend. De stad is nu rustig. De arrestatiën duren voort. AMERIKA. Het Braziliaansche Congres heeft het ont werp tot toekenning van gedeeltelijke amnes tie aan de deelnemers van den opstand in den staat Rio Grande do Sul verworpen. Men verwacht dat het zal uitloopen op een aftreden van president Moraes. In de Conventie van den staat South Carolina is Dinsdag een poging om de be raadslagingen en de beslissing over het be kende voorstel tot wijziging der staatsconsti- tutie uit te stellen, mislukt, voornamelijk door den overwegenden invloed van den voor zitter, den gewezen gouverneur Tillman. Aanneming van het amendement, dat dui zenden neger-inwoners van den staat het stemrecht zal ontnemeD, schijnt men spoedig te verwachten. legenheid geholpen zijt. Zeg mij slechts, hoeveel gij daarvoor noodig hebt." Bruno toonde zich zeer gevoelig voor dit liefderijk aanbod en trachtte, hoewel tevergeefs, de hand van zijne weldoenster te grijpen. Hij vergat, dat zij zich op den openbaren weg be vonden. «Uw aanbod treft mij diep, mevrouw. Het doet mij leed, dat ik het niet aannemen kan. Ik zou slechts misbruik maken van uwe edel moedigheid, want spoedig zou dezelfde toestand terugkeeren. Neen, neen, laat mij mijn treurigen weg ten einde toe vervolgen, tot ik in vergetelheid rust vind. Eene voorloopige ondersteuning is voor mij erger dan in 't geheel geerie." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6