A". 1895. Zondag 6 en Maandag 7 October. N°. 8891. Derde Blad. iST egenenveertigste Jaar^ang. üitgëv"ër7 l odé. Binnenlandsche Bericliten. SPORT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, li. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers f 1.P5. - 2 50 - 0.10. BB» KA Ut BOISRITRAA1 ff O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1 10. Iedcie gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 5 October 1885. Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer werd, in verband met de invoering van anthropometrische signalementen en straf registers door sommige leden twijfel geopperd of de Berlillonnage alléén wel een volkomen betrouwbaar middel opleveit tot het vast stellen van iemands identiteit en of daaraan niet verbonden moet worden het stelsel der vingerafdrukken stelsel Galton dat in Britschlndië met succes wordt toegepast. Ook werd gevraagd of in elk voorkomend geval een photografisch portret zal worden gemaakt, en zoo ja, een en-profil en een en- face. Het H.llad verneemt, dat er bij de regee ring een wetsvoorstel in voorbereiding is tot invoering van den Middeneuropeeschen tijd. Omdat rijwielen, welke oningepakt met het Hollandsche spoor werden verzonden, bij aflevering beschadigd bleken te zijn, heeft de directie der Hollandsche spoorweg-maat schappij aan haar personeel gelast gestreng toe te zien of de rijwielen, welke in bewa ring worden gegeven of vervoerd moeten worden, niet beschadigd zijn. Is dat wèl het geval, dan mogen zij niet worden aange nomen, dan nadat de afzender eene verkla- ling heeft geteekend, waarbij Is ij de maat schappij voor schade vrijwaart, Daar uit het ingesteld onderzoek tevens is gebleken, dat rijwielen enkele malen door het personeel werden gebruikt, of met die machines op onbehoorlijke wijze wordt om gegaan, heeft de directie gelast, dat aan die misbruiken een einde moet komen. Degenen, die zich daaraan zullen schuldig maken, zullen streng gestraft worden. Op de beschuldigingen, die in de brochure Is dat zedelijk voorkomen, geeft de betrokken firma, die van de heeren Van Sijn &Zn. te Rotterdam, een antwoord, dat in de a.-r. Nederlander voorkomt. De heeren v. S. constateeren 1°. dat door hen nimmer de minste poging gedaan is om het blad (De Nederlander) op hun werkplaats te krijgen, maar dat zij een voudig, op uitnoodiging der directie, met anderen inschreven; 2°. dat, toen hun de levering reeds schrif- telijk gegund was en zij vernamen hoezeer de heer Ter Weenie zich daardoor gedupeerd gevoelde, zij zich aanstonds volkomen bereid toonden van de levering af te zien, voor 't ge val de directie der Ned. termen mocht vin den om de afgebroken onderhandelingen met genoemden heer weder aan te knoopen, daar zij zelfs den s c h ij n niet op zich wilden laden zijn nadeel te bedoelen; 3°. dat de goede geest onder hun gezellen oorzaak is, dat velen bij ons blijven en op groeien en het dus vanzelf spreekt, dat meer dere klachten hoofdzakelijk uit jongmaatjes worden gerecruteerd; 4°, dat door hen nog nimmer een vol wassene voor een halfwas werd op zijde gezet. Dat ook een kerk gaat meehelpen aan het benoodigde kapitaal tot aanleg van een tram lijn, zal wel tot de zeldzaamheden behooren. De lijn GroningenEelde zal waarschijnlijk die hulp erlangen. Kerkvoogden en notabelen der Herv, gemeente te Eelde hebben n.l. be sloten, mits de goedkeuring van het college van toezicht op de kerkelijke goederen worde verkregen, uit de kerkelijke fondsen in den aanleg van de tramlijn een aandeel van f 1000 te nemen. De Eeldenaars zijn met dit besluit, waardoor de kerk toont den bloei der ge meente te willen helpen bevorderen, zeer in genomen. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw school te Wageningen, bedraagt de gevallen regen over de maand September j.l. 14 mM., tegen 61 mM. over dezelfde maand van 1894. De dïphtheritis heeft te Druten opgehouden te heerschen. Met het »serum" zijn daar evenals in het nabrige Bergharen, waar de ziekte ook geheerscht heeft zeer gunstige uitkomsten verkregen. In westelijk Zuid-Beveland heerschte in geen jaren zoo levendige handel in konijnen als tegenwoordig. Deze diersoort wordt dan ook aldaar zoo veelvuldig aangetroffen ab zelden het geval was. Sommige fokkers beza ten in den laatsten tijd van 50 tot 100 stuks. De prijzen van volwassen exemplaren betoo- pen f 1. De uitvoer heeft plaats naar Engeland en België. Menige arbeider trekt een aardigen duit uit zijne fokkerij. (M. O.) De uitdrukking »Gij zult spinazie eten", is volgens een inzender in het Oentr, een verbastering van: »Ga voort, mijn zoon! gij zult Spinoza heeten", dal is: gij zult een geleerd man worden en Spinoza evenaren. Of het werkelijk zoo is, wie zal 't uitmaken? Intusschen ga men voort spinazie te eten, wat wegens haar groot ijzergehalte aanbe veling verdient. Om bronzen voorwerpen schoon te maken, kan men met goed gevolg cichorei aanwenden. Men maakt van cichorei en water een soort van papje en brengt deze massa met behulp van een klein borsteltje op het bronzen voor werp. Men borstelt nu het voorwerp met dat mengsel flink op, spoelt het daarna met schoon water af en laat het in de zon of bij de kachel drogen. 's-Gravenliage. De 's-Gravenhaagsche afdeeling van den Nederlandscben Volksbond tot bestrijding van het misbruik van alcohol houdende dranken heeft besloten, in navolging van hetgeen reeds in andere steden is ge schied - o. a. te Amsterdam en te Deventer een Volksbondskoffiehuis op te richten. Zij heeft aan eene commissie uit haar midden opgedragen daarvoor de plannen te ont werpen, en deze is er in geslaagd een ge schikt lokaal te vinden, zoodat weldra de opening daarvan kan te gemoet gezien worden. Leiden. Als gewoonlijk werd ook nu weer de 3e October herdacht. In plaats van enkel koraalmuziek werden nu 's morgens koraal liederen gezongen als een inwijding van het feest; de gewone uitdeeling had plaats van haring en brood, tabak, pijpen en bier; het carillon werd bespeeld en in sommige kerken het feest van den dag godsdienstig herdacht. Nu de 3-October-Vereeniging tevens haar 10-jarig bestaan herdacht, hadden ingezetenen gemeend haar hulde te moeten brengen voor hare bemoeiingen. Die hulde bestond in een prachtig vaandel, dat vervaardigd is door den heer Knuïjver uit Den Haag, terwijl ontwerp en teekening zijn van den heraldicus C. W. H. Verster. Het vaandel is van rood laken, uitloopende in een langen wimpel en omgeven door gouden franje. Van 't lofwerk daarboven aangebracht, waarin het jaartal 1574, hangen twee linten met de stadskleuren, eindigende in gouden kwasten. Op het doek is aan de eene zijde het wapen van Van der Werff aangebracht, op de andere dat van de stad, terwijl daarboven staat »3-October-Vereeni- ging:' en daaronder >>1885-1895". Ook werd aan het bestuur aangeboden de feeslmarsch, door den heer W. van Erp ge componeerd. Met dat vaandel voorop werd een tocht door de stad gemaakt, halt gehouden bij het v.-d.-Werff-monument en daar weer hulde gebracht in den vorm van eenige door 100 personen gezongen liederen. Was dit éen hoofdmoment van 't feest, het tweede was een étalage-wedstrijd. Een 20-tal winkeliers namen daaraan deel. Zij stelden voor hun winkelt uiten, de een al sierlijker dan de ander, een en ander van hunne waren ten toon. Er werden prijzen toegekend voor fraaiheid van versiering vau f 40 en f 20, voor geestigheid van f 30 en f 10, voor toepasselijk heid op den feestdag van f '10 en 5. Ruim 3 uur 's middags vereenigden zich de deelnemers aan den optocht andermaal op het Van-der-Werffpark. Zoo daar als in den omtrek bewoog zich inmiddels weder eene overtalrijke schare volks ter bijwoning van »de Hulde aan net voorgeslacht", welke door het zangerkorps, dat zich reeds in den voor middag had doen hooren, met begeleiding ook ditmaal van de schutterij-muziek, zou ten gehoore warden gebracht. Om den regen was men echter gedwongen, dit conceit in de Gehoorzaal te geven. Dit nummer van het program ten einde gebracht, werd de optocht hervat en, na ander maal velschillende wijken der stad te hebben doorkruist, werd le ruim 4 uur halt gehou den aan het uitgangspunt, de Stadsgehoorzaal. Aldaar werd de stoet ontbonden en waren de voormiddagfeesten ten einde gebracht. Eveneens als in vorige jaren was het feest terrein op het Schuttersland den geheelen dag voor het publiek geopend en hadden aldaar verschillende kermisvermakelijkheden plaats, waarvan vooral door het jeugdige ge slacht een vrij druk gebruik werd gemaakt. 's Avonds op Schuttersland, Zomerzorg en Zomerlust muziekuitvoering van drie verschil lende gezelschappen, terwijl de feesten met het traditioneel sgroot schitterend vuurwerk" op het Schuttersland werden besloten. Baflo. Alhier is een kamer van arbeid en landbouw opgericht, waarvan de leden zijn gekozen door de afdeelingen van »N?j ver heid" en van Patrimonium". De kamer stelt zich ten doelwerkloosheid te voorkomen werkloosheid, zoo die bestaat, te bestrijden regelen voor den arbeid te geven, zooals met de behartiging der zedelijke en stoffelijke be langen van den werkgever en werknemer 't meest overeenkomen de goede verstand houding lusschen vveikgever en werknemer te bevorderengeschillen, desgevraagd, te beslechten of te onderzoeken. Dr. H. van der Praag te Amsterdam stelt in Hel Nieuws van den Dag de vraagIs hot wielrijden nadeelig voor de ge zondheid? en antwoordt hieiop, dat het voor gezonde en vooral voor jonge menschen een onschuldige en in vele opzichten aangename uitspanning is, mits er niet te snel en zooveel doenlijk in rechte houding gereden wordt, terwijl wielerwedstrijden, vooral die op groote afstanden, stellig zijn af te keuren. Menschen op gevor derden leeft'jd, zoomede vooral lijders aan bart- of longgebreken, behooren er zich geheel van te onthouden. Over het wielrijden door dames zegt de heer v. d. Praag: Ofschoon allicht de opmerking van een hoogieeraar in verloskunde en viouwenziekten aan een onzer universiteiten, dat hij in iedere vrouwelijke wieliijdster een toekomstig patient zag, wel eenigszins overdreven is, schijnen toch nogal schadelijke gavolgen voor te komen. In The Boston medical en surgical Journal deelt dr. Toowynend de uitkomsten mede van een enquête omtrent liet wielrijden door dames. In de helft der 18 antwoorden weiden bezwaren vermeld, die deze uitspanning oplevei de. Slechts éen der dames-ai tsen deed zelf aan wielrijden, toch achtten zij 't in het algemeen dienstig voor de vrouw. Dr. Chad wiek meent, dat met een goed vrouwenzadel de bicycle onschadelijk voor vrouwen zou zijn. Dit mag men echter wel voor waar aan nemen, dat allicht nog meer dan aan mannen, aan vrouwen voorzichtigheid dient aanbevolen,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 9