mORIE VAN ANTWOORD van Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Oude r w ij s. H e e li t zaken. week te Yelp zeven nieuwe gevallen van dysenterie aangegeven, terwijl 13 personen alieel hersteld zijn en een persoon aan die siekte is overleden. Sedert de epidemiseh- verklaring zijn aangetast 69 personen, waar tan er 13 zijn overleden. Men meldt uit Utrecht aan het N. v. d. D. Het gerucht dat zich met een »groen" iete bijzonders had voorgedaan welk ge rucht zonder nadere bevestiging al geruimen tijd de ronde deed heeft zich bewaarheid. In eene vergadering welke Vrijdagmiddag is „e'nouueï), zijn twee leden van het Utrechtsch studentenkorps met schorsing gestraft, om dat zij een novitius hadden mishandeld. Dezen moet men een strop om den hals gebonden en zoo ongeveer gewurgd hebben, terwijl hem een W)nd onder het linkeroog moet zijn toe gebracht. Zooals 'tmeer in dergelijke zaken toegaat, wordt het verloop er van zeer geheim be handeld; de korpsrechter straft ia de plaats van den burgerlijken rechter en verder hoort men er niets van. Dat de dezerzijds gemaakte opmerkingen omtrent het groenioopen juist waren, is ge- bleken, dat ze echter zouden worden over troffen door ergerlijke feiten, gelijk boven gemeld, is een bewijs te meer dat het ein- delijk eens tijd wordt desnoods langs wette- lijken weg, te beletten dat baldadigheden gedaan kunnen worden. In zake de mishandeling van den 11- j i jarigen knaap Johannes Jacobus Robbemond, tot 9 September j.l. veipleegd op de wees- inrichting te Neerboseb, en sinds dat tijdstip 1 ten huize zijner moeder, de weduwe Robbe- mond, te Nijmegen verblijf houdende, kan gemeld worden, dat de moeder en baar mis- liandeld zoontje door den rechter-commis- saris, mr. Gratama, bij de rechtbank te Arn- hem zijn gehoord. j Ten huize der weduwe Robbemond ligt i een onderteekend schrijven van den commis- saris van politie te Nijmegen, den heer J. Witt, waarin die ambtenaar spreekt van ergerlijke mishandelingen, welke genoemde knaap op de weesinrichting van J. van'tLin- denlmut heeft ondergaan, waarvan de keu- teekenen nog maar al te duidelijk zichtbaar i waren. I Volgens mededeeling der weduwe Robbe mond lijdt baar zoontje sinds de ondergane mishandeling op de weesinrichting in het be gin van September voortdurend aan hoofd- i pijn, loopende ooren en duizelingen of wel sufheid. Hoewel zij haar zoontjes van 8 en 11 jaar op 9 September heimelijk van. de weesinrich ting heeft weggevoerd, nadat zij den vorigen dag door toevallige omstandigheden van de grove mishandeling kennis had gekregen, heeft zich nog niemand van de weesinrich ting bij haar laten zien om over die wegvoe ring te spreken of te trachten die kinderen, welke vele jaren aldaar verpleegd werden, daar terug te krijgen. Met belangstelling wordt het verder ver loop dezer zaak nu tegemoet gezien. In de gemeente Asten heerscht hevig, inzonderheid onder de kinderen, de kinkhoest. Ruim twintig zijn er reeds aan bezweken, wat zeker veel mag heeten voor een gemeente van 3500 zielen. De firma Regont te Maastricht heeft aan de eischen der werkstakende glasblazers slechts gedeeltelijk willen toegeven. De werk lieden besloten daarom de werkstaking vol te houden. P. L., de moordenaar van H. te Zeppe- ren, bij Maeseijck, heeft volledige bekentenis afgelegd. Hij is naar de gevangenis te Tonge ren overgebracht. Maassluis. Het totaal bedrag der collecte voor de nagelaten betrekkingen van de be manning van den logger Rotterdam tot op heden is f3466.24; biervan is f680 wegens collecte buiten den gemeente Maassluis, en f 600 uit het fonds vau wijlen mej. J. M. de Raadt. Met de inzameling van gelden buiten de gemeente wordt nog voortgegaan. Haarlem. De vereenïging van geheel onthouders beeft tot den burgemeester het verzoek gericht deze week alle tapperijen ge sloten te houden tot 's middags 4 uur, wegens de loting voor de militie. Dit verzoek is in zooverre ingewilligd, dat die sluiting is bepaald voor de herbergen welke iu den omtrek van het lotingslokaal gelegen zijn. Baarn. Aan het koninklijk paleis te Soestdijk zullen belangrijke verbeteringen ver richt worden. Dit werk is ondershands op gedragen aan den aannemer J. D. F. van der Veen alhier. Men verwacht de Koningin-Regentes nog in den loop dezer maand te Baarn, om het een en ander in oogenschouw te nemen. Apeldoorn. Prinses Pauline van Wur- temberg is Maandagmiddag te 4 uur met een hofdame per rijtuig van Het Loo naar Arnhem vertrokken, om van daar verder per spoor naar Stuttgart te reizen. De Koningin-Regentes deed de prinses met eene hofdame uitgeleide tot aan deWoeste- Hoeve (halfweg Aruhem), van waar H. M. te ruim 6 uur weder op het paleis terugkeerde. Burgemeester en Wethouders op het verslag van het onderzoek der gemeente- begrooting voor 1896 in de afdeelingen uit den gemeenteraad. Vervolg en slot.) Inkomsten. HOOFDSTUK I. Volgn. 2. Het beschikken over een gedeelte van liet vermoedelijk batig slot van een dienst, waar van de uitkomst nog onbekend is, konst ons voor alleen dan gerechtvaardigd te zijn, wanneer langs anderen weg de middelen ontbreken om de noodig geoordeelde uitgaven to dekken. Waar hier in de laatste jaren tot dit hulpmid del de toevlucht werd genomen om evenwicht te verkrijgen tusschcu de geraamde uitgaven en ont vangsten, hebben we gemeend dezen ongezonden toe stand niet te mogen blijven bestendigen. Ons stre ven is het dan ook, dien post zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen. Hem reeds in 1896 geheel tc doen vervallen kwam ons niet gewenscht voor, wel eene verlaging tot het uitgetrokken cijfer. Allerminst mag de vermindering van dezen post dus hieraan worden toegeschreven, dat wij een minder gunstige uitkomst van den dienst van 1895 zouden verwachten. Naar de uitkomst, welke nu reeds over dien dienst verkregen is, vleien we ons, dat het batig slot, hetwelk het einde van dien dienst zal aanwijzen, ons in staat zal stellen reeds de eerstvolgende begrooting op te maken, met ge- heelo weglating van den hier besproken post. HOOFDSTUK II. Afdeeling III. Volgn. 7. Het in de 2e sectie door een lid aan gevoerde omtrent de onwettigheid van den aan slag der naamlooze vennootschappen, werd in die zelfde sectie naar onze meening zoo volkomen juist beantwoord, dat wij het onnoodig achten daaraan hier nog iets too to voegen. Medewerking om de bestaande verordening, waarvan hier sprake is, in anderen zin toe te pas sen dan tot heden geschiedde, is van ons College niet te verwachten, evenmin hot nemen van ini tiatief tot hare wijziging. Wat aangaat het bezwaar waaraan de heffing der hier bedoelde belasting zal zijn blootgesteld, wanneer het wetsvoorstel tot herziening der per soneels belasting tot Wet mocht worden verheven; bij het onzekere, welk het lot van dit wetsvoor stel zal zijn, zouden we het ongemotiveerd achten op de beslissing omtrent dat voorstel vooruit te loopen, door reeds nu eene wijziging dor veror dening op de heffing der pl. directe belasting ter hand te nemen. Volgn. 9. De meening, dat de door ons geraamde opbrengst ad f54100.—' voor de pl. directe belas ting naar het inkomen te hoog zoude zijn, kunnen wc niet doelen. De ondervinding, tot heden bij de invordering dier belasting opgedaan, heeft ons do overtuiging geschonken, dat nog niet '/is van het totaal der kohieren behoort tc worden afgeschreven _vooT vermindering van aanslagen, tengevolge van inge diende reclames, verhuizingen naar elders of we gens bewezen onvermogen. Duidelijksheidshalvc volgt hier eene opgaai van de vermoedelijke invordering van de kohieren over het dienstjaar 1895/6. Het 1ste kohier bedraagt f86045.60 2de -21143.40 De beide supplet. kohieren worden te zanicu begroot op- 1000. To zamen f58189. Hiervan wordt oninbaar geacht !/is of - 3879. Blijft alzoo een vermoedelijke ont vangst vanf54310. De kohieren over 1895/6 overtreffen die van 1894/5 met f4298.00, en deze verhooging_ is uit den aard der zaak niet beperkt tot een juisteren aanslag der lagere klassen alleen; het tegendeel is veeleer waar. Neemt men nu aan, dat van laatst genoemd bedrag mede Vis of f287.oninbaar is, dan kan over 1895/6 gerekend worden op cenc koogere opbrengst van f 4011.60 Het kohier van 1894/5 bracht tot 1 Juli 1895 op-50137.38 Te verwachten meerdere opbrengst over 1695(6- 4011.60 Te zamen f54148.98 Bij deze becijferingen mag geenszins uit het oog worden verloren, dat het totale oninbare bedrag nog nimmer '/is beliep; toch is bij bovenstaande "berekening die verhouding in acht genomen. Het verdient opmerking, dat de kohieren voor 1896/7 beslissend zijn voor het dienstjaar 1896; die kohieren zijn thans nog onbekend. Intnsschen is geen enkele reden denkbaar, waarom die kohie ren beduidend lager zouden zijn. Op grond van al het vorenstaande zijn wij van oordeel, dat onze raming volkomen gerechtvaardigd is. Pogingen oin de genoemde belasting te vervangen door eene belasting naar grondslagen waartoe enkele leden in de 3de sectie den wensch uitten zijn van ons college niet te verwachten. Afdeeling 17. Volgn. 12. Eene herziening der verordening op het havengeld is in bewerking. Het ontwerp zal weldra uwe vergadering bereiken. Volgn. 16. Ook wij zijn van oordeel, dat de Rot- terdamsclie tramwegmaatschappij (lijn Schiedam— Botterdam) geen voldoende waarborgen voor de veiligheid der passagiers oplevert. Op verbetering zullen wij aandringen. Tengevolge van de bemoeiingen van onzen voor zitter onderging de weg spoorbaan) belangrijke herstellingen en verbeteringen, zoodat deze thans in goeden staat verkeert. Volgn. 22. De mindere opbrengst van het school geld (lager onderwijs) over de maanden Januari- Juni 1895, is in hoofdzaak een gevolg van het raadsbesluit van 12 Juni 1894. Het totaal verschil mot de opbrengst over 1894 is echter kleiner dan geraamd werd. (Zie bladz. 664 en volgende ge drukt verslag 1894.) Afdeeling V. Volgu. 24. Eene herziening van het vergunnings recht is bij ons in bewerking en zal D zoo tijdig worden aangeboden, dat de eerstvolgende inning van dat recht naar de nieuwe verordening zal kunnen geschieden. Deze herziening heeft hoofdzakelijk ten doel do bestaande onbillijkheid op te heffen dat voor vele groote loealiteiten schier evenveel als voor kleine wordt betaald; door verhootring van het minimum vergunningsrecht, binnen de grenzen bij de Wet gesteld, zal dit doel worden bereikt. HOOFDSTUK III. Volgn. 26. Het toezicht op de landerijen der gemeente, zich beperkende tot het nagaan of het huurcontract behoorlijk wordt nageleeid, is in den laatsten tijd zeer verbeterd. Het komt ons daarom niet noodig voor, daarin thans verandering te bren- gen. In het belang van een goed onderhoud enz. van dit deel der gemeentebezittingen zal door ons over wogen worden, of het ook aanbeveling verdient, dat° we ons in dezen tak van dienst door eene cora- j missie van bijstand doen voorlichten en behulpzaam Z1JVolgn. 31. Juist is het, dat voor het gebruik 1 van den ontsmettingsoven nog geen tarief is vast- gesteld. Dat dit echter zou tc wijten zijn aan een verzuim" van ons College mogen we niet toegeven. 1 Met „opzet" werd met het vaststellen van dit 1 tarief tót heden vertraagd. In de instructie voor 1 den Directeur der Gemeentewerken is aan dezen 1 het toezicht op en het beheer over dien oven op- gedragen. Was het tarief door ons vastgesteld, dan zou die ambtenaar aanstonds met de zorg over I dien oven belast zijn. Nu onze nieuwe Directeur van Gemeentewerken reeds dadelijk na zijne komst I alhier mot werk, dat tot zijn bepaalden werkkring i behoort en waaronder van hoogst belangrijken aard, als 'tware werd overladen, hebben we gemeend I hem ook niet onmiddellijk tc moeten lastig vallen met het voorbereiden en regelen van allerlei werk zaamheden, die mede een deel van zijn kostbaren tijd zouden in beslag nemen. "Wij geven echter de stellige verzekering, dat het tarief thans zeer spoedig zal worden vastgc- 8t Volgn. 35. Aan het hier door den voorzitter Coner afdeeling medegedeelde, naar aanleiding van den in die afdeeling uitgesproken wensch tot ver mindering van het tarief van het water der water leiding voor industrieel gebruik, hebben we slechts I de verklaring toe te voegen, dat die mededeeling alleszins juist is. HOOFDSTUK V. Volgn. 53. Bij het raadsbesluit van 17 Septem ber 1895, goedgekeurd door de Gedep. Staten den 23n September d.a.v., lot het aangaan ccner 3 Percents gcldleening ten laste der gemeente, is o. a. bepaald, dat het restant ad f 118,000 dergeldlee- ning A" 1892, nominaal groot f188,000.niet zal worden uitgegeven. De vroegero post, dat restant vermeldende, kan dus voor 1896 niet meer op de begrooting worden uitgetrokken. Eon post, onder andere omschrijving, ware er wellicht voor in de plaats te stellen. Bij de vele wijzigingen, dio de begrooting, als gevolg der conversie,zal moeten ondergaan en waarvoor we een gewijzigde begrooting zullen indienen, mccnen we een voor stel tot verandering van dezen post nog te moeten terughouden. Schiedam, den 4den October 1895. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris YEIINÈDE. Pasteur's eenvoudig testament luidt als volgt »Dit is mijn uiterste wil. Ik laat aan mijne vrouw alles na, wat de wet mij veroorlooft haar na te laten. ï&Iogen mijne kinderen nooit afwijken van de wet van den plicht en altijd voor htinno moeder de liefde bewaren, die rij verdient. get Louis Pasteur. ïPanjs, 29 Maart 1857." De warmte der maand September heeft ook reeds de aandacht der geleorde wereld getiok- ken. Het Parijsche observatorium houdt reeds sedert 1689 meteorologische aanteekeningen en bij vergelijking is gebleken, dat September 1895 wat de hooge temperatuur betrelt, alle tot dusverre gepasseerde maanden van dien naam de loef afsteekt. De gemiddelde tempe ratuur van die maand bedroeg 19.9° Celsius; het maximum, dat den 7en September bereikt werd, was 36 2-. In de laatste twee eeuwen heeft men slechts tweemaal dergelijke verschijn selen, die echter niet zoo opmerkelijk zijn als die van thans, waatgenomen in het jaar 1734 bedroeg de maximum-temperatuur van September 31.9° C. en in 1886 31 3° C. De hoogste gemiddelde temperatuur, 18.4° C.. werd in het jaar 1841 waargenomen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yotk (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Rotterdam. De laatsle buslichting aan liet posikantoor te Rot terdam is bepaald op 11 dezer, des namiddags ten 9 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Te Loosdrecht zijn de laatst-vooigekomen ge vallen van mond- en klauwzeer onder de runderen van den veehouder v. Z. geweken verklaard, zoodat deze ziekte thans hoeft opgehouden m Nederland te heerschen. De senaat der Utrechtsche hoogeschool was bij de begrafenis van Pasteur vertegenwoordigd door prof. Spronck, wien in den lijkstoet een plaats was aangewezen vlak achter Pasteurs leerlingen, onmiddellijk vóór den lijkwagen. De fraaie krans, dien de senaat door zijn afgevaardigde liet neer leggen, was in den stoet op den eersten bloemen wagen geplaatst. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbunk te Rottesdum stond teiecht: J. A. v. d. \V., polderwerker te Gorinchem, beklaagd van zich den 18n Augustus j.l. te Schiedam met geweld te hebben verzet tegen den politie-agent E. Mesritz, toen deze een zeke ren P. de Groot, die zich op den openbaren weg onbehoorlijk gedroeg, wilde arresteeren, door te trachten gemelden agent zijn arrestant te ontrukken. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. Hij had een borreltje of wat ge- biuikt en bij eene vechtpartij in de Tuinkaan bad hij een aandeel in de klappen gekregen, zoodat hij liet verzet pleegde. »Wat is de mensch als er een borreltje inzit," voegde be klaagde er met een zucht bij. Eisch: 15 dagen gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht heeft den dader van den diefstal van een aantal voorwerpen ten huize van prof. Gallée veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch was tien jaar, liet gerechtshof te Arnhem veroordeelde gis teren de beide personen, die terechtstonden wegens de bekende mishandeling van den schoen maker Dammers in het zoogenaamde Arnhem- sche Broek respectievelijk tot 18 maanden en éen jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Zutfen had de straf bepaald recpeclievelijk op 9 en 3 maanden gevangenis.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3