A*. 1895. Vrijdag 11 October. N°. 8894. KENNISGEVING. !'V Negenenyeertigsté Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buiteiilandschc Berichten. ;rf' hij' sU Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, doorjhet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. ICREAE: BOTERilftAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10* Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welbe gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek lo. Van het Bestuur van het WEESHUIS DER HERVORMDEN alhier, omvergunning tot plaatsing in dat gesticht, staande aan den Langen Achterweg no. 18, kadaster sectie B no 1029, van een stoomketel van 5 paardenkracht, met verwarmingsopper vlak van 5 M2, om te dienen tot verwar ming en tot het koken van eetwaren 2o. Van K. F. WINDHORST, om vergun ning tot oprichting van een broodbak- bcrij met hectelucht-oven, in het pand aan den Dam no. 7, kadaster sectie C no. 628 3o. Van G. KRABBENDAM Gz., om ver- j gunning tot oprichting van een berg plaats van lompen, in de perceelen aan de Heerensiraat nos. 37 en 39, kadaster sectie B nos. 547 en 2441. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den *2den Juni 1875 staatsblad n°. 95) Doen te weten Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den 24sten October a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schiiftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. fin is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden October 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. DUITS C H L A D. Volgens de Berlijnsche "Bost zal prins Hen drik van Pruisen een groote reis door het bin nenland maken en na Nieuwjaar aan de groote feestelijkheden ten hove deelnemen, zoodat er van onaangenaamheden met zijn broeder, den keizer, geen sprake schijnt te zijn. In het voorjaar zai hij Zwitserland en Italië bezoeken. Dadelijk na de terugkomst van den rijks kanselier Hohenlohe is de vraag omtrent de 'bestrijding van de sociaal-democratie weer te berde gekomen. Het Pruisisch ministerie heeft zich Dinsdag daarmee beziggehouden. Terwijl voor enkele weken het denkbeeld, den Rijks dag een nieuw omwentelingsontwerp voor te leggen, schipbreuk heeft geleden op den tegen stand van Hohenlohe, is nu de minister van bïnnenlandsche zaken Von Köller weer op de proppen gekomen met zijn oud lievelingsplan aangaande een verscherping van de Pruisische wet op het recht van vereeniging. Het kabi net is het daaromtrent Dinsdag nog niet eens kunnen worden, maar er schijnt toch in beginsel toestemmend geantwoord te zijn op de vraag of er in Pruisen iets aan gedaan moet worden, daar men inzag dat noch in dezen noch in een mogelijken volgenden Rijks dag een meerderheid voor zoo'n wettelijken maatregel te vinden zou zijn. De liberale partij heeft bij de verkiezing te Klagenfurt voor een lid van den Rijksdag verlorenhaar candidaat bleef 444 stemmen in de minderheid. De nationaal Dobernig is gekozen, met 521 stemmen. f BiSERIJH. Het bericht van de bezetting van Tana- narivo door de Fransche troepen is nog niet officieel bevestigd geworden. De regeering heeft aan de pers slechts mededeeling gedaan van een telegram van kolonel Bailloud, direc teur van den proviandeeringsdienst op Mada gaskar, gedateerd Majunga 8 October. De kolonel geeft kennis, dat hem i October nik Andriba is getelegrafeerd»Wrj hebben geen tijding van de voorhoede, want de inland- »sche koeriers willen zich niet aan de gevaren «blootstellen door alieen te marcheeren, en «de konvooien blijven in Emyrne met de «keui bende. De bewoners beginnen naar de somstreken van Andriba terug te keeren, 7> waar het rustig is en de arbeid weer wordt «opgenomen. In deze omstandigheden zal de «tijding van de inneming van Tananarivo v wellicht over Tamatave te Parijs komen." B E L G I E. De koningin is weder hersteld van de ge volgen van haren val van het paard en van de bronchitis, waaraan zij heeft geleden. In een circulaire van den minister van arbeid Nijssens, aan de onlangs benoemde arbeids-inspecteurs, worden deze ambtenaren aangeschreven, een biljet met hun naam en adres in elke fabriek op te hangen, opdat de werklieden in de gelegenheid zijn hun be zwaren in een particulier onderhoud aan de inspecteurs mede te deelen. In de circulaire wordt opgemerkt, dat de werklieden in tegenwoordigheid van patroons en meester knechts hun klachten dikwijls niet durven uiten. In een andere circulaire wordt den inspecteurs gelast, vooral de fabrieken waar een gevaarlijke industrie wordt uitgeoefend, niet uit het oog te verliezen, en zoodra hun kennis wordt gegeven van een verzuim tegen de voorgeschreven maatregelen, krachtens hunne bevoegdheid op te treden. Beide circulaires worden in eenige bladen heftig aangevallen. Be metaalfabrieken te Gent zijn niet her opend, ofschoon het heet dat sommige patroons het plan daartoe hebben. De giften voor de werkstakers blijven toevloeien. DENEMARKEN. Volgens particuliere berichten is de plotse linge teruggang van den toestand van koning Christiaan grootendeeis te wijten aan diens weigering om rust te houden. Zelfs zou de grijze vorst enkele malen, tegen den raad zij nergeneesheeren, zijn gaan paardrijden. Zijn toestand moet thans niet zonder zorg zijn. De minister van buitenlandsehe zaken heeft gisteren bij het Folkething een wetsontwerp ingediend, behelzende dat in twintig met name genoemde steden beroepsconsuls kunnen wor den aangesteld, indien het doelmatig wordt gi acht, onder anderen in Rotterdam en Ant werpen. Denemarken had tot nog toe feitelijk enkel honoi air-consuls. De begrooting voor het dienstjaar April '1896/97 bedraagt in ontvangst 67,424,000 en ir uitgaaf 67,419,000 kronen. Die *oor h-t dienstjaar 1895/96 sluit met een bate ven 1,500,000 kronen. ZWEDEN on NOORWEGEN. Het bestuur van het marine-departement 'JU SAuckl.olnr zai ook dit jaar weer aandrin gen op een afdoende en spoedige versterking der vloot. Dezen wensch uit het reeds gedu rende eenige jaren. Het wil den koning ver zoeken bij den Rijksdag een voorstel in te dienen lot het toestaan van een bedrag van 3,800,000 kronen voor den bouw var. nieuwe schepen en onderhoud der vloot. OOSTENR1J R-H O N G A R IJ E. Een particulier telegram uit Weenen meldt, dat in den toestand van aartshertog Frans Ferdinand van Este weer een ongunstige wending is gekomen. Dr. Von Bilinski, de nieuwe minister van financiën in Oostenrijk, moet voornemens zijn de belastinghervorming van den minister Von Plener, die door liet Parlement reeds grooten deeis behandeld is, ongewijzigd ten einde te brengen. Verder schrijft men hem het voornemen toe, om van den gunstigen staat der Oosten- rijksche geldmiddelen gebruik te maken tot verhooging van de jaarwedden der ambtenaren en daartoe zes millioen gulden op de begroo ting voor 1896 uit te trekken. De centrale commissie uit Het Hongaarsche Magnatenhuis heeft thans de paragrafen, be treffende den overgang tot het jodendom en de vrijheid om niet tot een kerkgenootschap te belmoren, in den zin als die door het Huis van afgevaardigden zijn gewijzigd, goedge keurd. In Opper-Hongarije neemt de beweging tegen de kerkelijk-politieke wetten steeds grootere afmetingen aan. In het comitaat Liptau werden verscheidene ambtenaren van den burgerlijken stand'beleedigdvele pastoors hebben rouwvlaggen uitgestoken. In Gödöllö weigerden de pastoors en rab bijnen de kerkelijke inzegening van een katho liek en een jodin, die reeds burgerlijk ge trouwd waren. ITALIË. Een eigenaardig incident is er tusschen Oostenrijk en Italië voorgevallen. De Itaüaansche post-administiatie geeft ter gelegenheid van de Septemberfeesten feest- briefkaarten uit. De Oosten rij ksche politie, zeker in de meening dat die uitgifte een rredentische manifestatie is, legt op al die briefkaarten beslag. Onmiddellijk protesteert natuuilijk de Itaü aansche regeering. De verhouding tusschen die twee bondge- noot en «chijnt ook overigens tegenwoordig niet zoo erg vriendschappelijk te zijn. De brief van den paus aan kardinaal Ram- polla, bevattende een protest tegen de mani festaties van 20 September, en den eisch dat de pauselijke souvereiniteit zal worden her steld, is geschreven in 't Italiaansche en ge- dagteekend van den 8n dezer. Gevoelens van menschelijkheid, zegt de paus daarin, die zelfs aanwezig blijven in gemoederen, door den hartstocht beheerscht, schenen ons te ver oorloven te hopen dat men onze grijsheid zou ontzien, maar men heeft onmenschelijk willen voortgaan, zoodat wij genoopt zijn ge worden om bijna onmiddellijke getuigen te zijn van de verheerlijking van de Italiaansche omwenteling en de berooving van den Heili gen Stoel. Vooral bedroefd heeft ons de zichtbare bedoeling om een geschil, waarvan niemand de noodlotiige gevolgen kan bereke nen, liever te bestendigen dan uit den weg te ruimen men is een schrede verder ge gaan in de richting van een ideaal, eigenlijk gericht tegen den godsdienstwant het doel van de bezetting van Rome was voor de sec retarissen die ze bewerkten niet de staatkun dige eenheid te voltooien, maar men heeft met het sloopen van de muren van de we reldlijke hoofdstad de geestelijke macht der pausen van naderbij willen bestoken. Het doel was, het loc van Rome te veranderen, het weer tot een heidensche stad te maken. Dat heeft men eertijds willen tot stand bren gen door het bekrachtigen van eene nieuwe wet en door luidruchtige betoogingen, uitge lokt door een Gode vijandige secte. De natie lijdt erdoor, want men heeft zijn belofte, haar stoffelijk welzijn te zullen bevorderen, niet gehouden. Italië is zedel'y'k verdeeld. Omwen telingspartijen bedreigen zjjn instellingen. Niets kan het pausdom zjjn ware onaf hankelijkheid verschaffen, zoolang het geen wereldlijk rechtsgebied bezit. Die voorwaarde, die men ons beweert te hebben gewaarborgd, is afhankelijk van de willekeur van anderen, en onlangs heeft men de bedreiging laten doorschemeren, dat men de tegenwoordige waarborgen zal afschaffen. De paus beroemt zich op de weldaden, door het pausdom bewezen, noodigt de Italianen,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1