r o h x u e a l. Biiiiienlandsclic Berichten. die niet verbonden zijn nan de bedoelde secten, in aanmerking te nemen hoe verderfelijk het zou wezen het geschil te bestendigen, en zegt ten slottesAIs de Italianen het vrijmetse- laarsjuk afschudden en naar ons luisterden, dan zouden wij ons hart openen voor de dier baarste verwachtingen. Anders voorspellen wij nieuwe gevaren." SPANJE. De ministerraad heeft den admiraal Navarro benoemd tot hoofd van het eskader in de wateren van Cuba. Canovas verklaarde, bij bet verlaten van den ministerraad, dat de regeering zich niet kon bezighouden met het invoeren van her vormingen op Cuba tijdens den opstand. Te Barcelona hebben ongeregeldheden plaats gehad. De oorzaak was, dat de colleges van professor Buen gesloten waren, omdat een zijner boeken op den index was geplaatst. De nienigte wierp de geestelijken met steenen. Op Cuba ahveer een overwinning van de Spaansche troepen. Wat moet dat telegrafee- ren van sgoede berichten" toch een geld kosten. Eiken dag reusachtige overwinningen; nu hebben de opstandelingen weer drie dooden gehad. En toch zegt de Spaansche minister van oorlog, dat de gevechten nog wel vier of vijf maanden kunnen duren. "Wat een massa overwinningen kunnen er dus nog geplaatst worden voor dat Cuba geheel voor Spanje verloren is gegaan. Verscheidene bladen komen met het bericht, dat de koning zijn rondreis naar de verschil lende Europeesche hoven doet met het doel om steun te vinden tegen de in Portugal steeds sterker wordende republikeinsche be weging. Het bericht schijnt niet erg geloofwaardig. De koning gaat nu het eerst naar Italiëde hertog van Aosta moet in Parijs zijn geweest alleen om schikkingen voor dat bozoek te maken. Overigens heeft de koning stappen gedaan om te voorkomen, dat het Vaticaan zijn be zoek aan koning Humbert onaangenaam zou zijn. E U M E N I E. Uit Bucharest komt nu het bericht dat het geheele ministerie is afgetredende koning heeft de aanvraag om ontslag aangenomen. Na de manoeuvres wordt het optreden van een conservatief kabinet "Mano-Cantacuzino verwacht. T E K IJ E. Uit Trebizonde wordt gemeld: Dinsdag hebben hier opnieuw ernstige wan ordelijkheden plaats gehad. Een aantal Arme niërs moeten door Turken vermoord zijn. Het aantal slachtoffers moet ontzettend wezen. De Standard verneemt uit Konstantinopel, dat de toestand niet verandert en hachelijk blijft.. De Porte is werkeloos. Van het ge meenschappelijk optreden der zes groote mo gendheden heeft men niet veel verwachting, omdat haar nota aan de Porte slechts alge meenheden behelst en niet onmiddellijken dwang oplegt of waarborgen eischt. De onder minister Ai tin pacha heeft zich naar de kathe draal van de wijk Kumkapu begeven, ten einde de Armeniërs, die zich daarin ver schanst hebben en wier aantal steeds grooter j is geworden, tot vertrekken te bewegen. De Armeniërs weigerdenzeggendewij vertrouwen u wel, maar de sultan is een leugenaar, wiens toezeggingen alle waarde j missen daarom verkiezen wij hier te blijven. Artin pacha bedreigde hun daarop met een omsingeling der kerk, om de Armeniërs te j doen uithongeren hij deed de Turksche troe pen daarmede een aanvang maken, maar ze i weer teruggaan, toen de belegerden meteen uitval dreigden om de Turken te verjagen. De patriarch is bedlegerig. De Armenische priesters zijn van meening, dat alleen een krachtig optreden der mogendheden een bloedige crisis kan voorkomenmaar de Tur ken spotten met het beleid van Engeland, Frankrijk en Rusland, die zij strois grandes faiblesses" noemen. Volgens een bericht aan de Chronicle uit Konstantinopel zijn drieduizend Armeniërs in de christenkerken opgesloten. Algemeen wordt afgekeurd, 5dat de vertegenwoordigers der mo gendheden kalmpjes te Therapia blijven. Het vermoorden van Armeniërs duurt voort; on der de gedooden is de bode van den Armeni- schen patriarch, die door het gepeupel in den omtrek der kathedraal is afgemaakt. De correspondent der Daily Hews te Kon stantinopel meldt, dut een tweetal stoomsche pen met soldaten aan boord naar Rodosto zijn vertrokken, waar ernstige onlusten moeten zijn uitgebroken. Hij dringt aan op een inter nationaal onderzoek naar de gebeurtenissen te Konstantinopel, en hij meent dat zulk een gestreng onderzoek aan het licht zou brengen, dat de Turksche politie voor het gebeurde moet verantwoordelijk worden gesteld, en dat vele zoogenaamde Sofia's vermomde politie agenten waren. GE1EKENLAND. In Athene is uit Kreta bericht ontvangen, dat daar een groote volksvergadering zal ge houden worden waarop annexatie door Grie kenland z?l worden verzocht. De Atheensche bladen grijpen de gelegenheid aan om bij de regeering aan te dringen op partij trekken van den toestand op Kreta. Zij schrijven nu "vVeer druk over de historische rechten van Griekenland op Macedonië en Kreta. A M E K I K A. Het ministerie van landbouw te Washing ton heeft bepaald dat, te beginnen met I Januari, alle runderen, die naar Europa wor den uitgevoerd, aan een nauwlettend officieel onderzoek zullen worden onderworpen. Een telegram uit Montevideo meldt, dat de regeering van Uruguay besloten heeft ter kennis van de Brilsche regeering te brengen, dat de tegenwoordigheid van den heerBarthg als Britsch gezant en van den heer Grenfell als Britsch consul niet langer gewenscht is, en zij teruggeroepen moeten worden. Naar Central News verzekert, is deze maatregel het gevolg van de mededeelingen, onlangs te Londen gedaan omtrent de instabiliteit der financieele positie van Uruguay. CHINA. De opstand der Dungans in het westen breidt zich allengs uit. Reeds moeten zij zich meester gemaakt hebben van verschillende steden en kunnen de tegen hen afgezonden troepen weinig uitrichten. In Korea is een beweging uitgebroken tegen den koning, die zich evenwel met den kroonprins in veiligheid bevindt. Het tweede bataljon der onlangs aangenomen en gedrilde soldaten moet met Tai Wai Kun het paleis binnengedrongen zijn, terwijl de paleiswacht slechts weinig tegenstand bood. Bijzonderheden geeft verder dit bericht uit Jokohama niet. SCHIEDAM, 10 October 1895. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteur over hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1896 de heeren Mees, E. Smidt, Goe- koop, Borgesius en Tak van Poortvliet. Niet de heer Schaepman maar de heer Schaafsma is benoemd tot rapporteur over de algemeene beschouwingen der staatsbegroo ting. Krachtens gemeenschappelijke beschikking der ministers van financiën en van water staat kan in- en doorvper van gewassen, be doeld in liet kon. besluit ter uitvoering der overeenkomst tot wering der druifluis, ook geschieden langs het kantoor St. Pieter. De directeur van het bureau voor den industrieelen eigendom brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij genoemd bureau, tegen vooruitbetaling van 10 cent per exem plaar, algemeen verkrijgbaar is gesteld no. 32 van het bijvoegselLes marques Inter nationales, tot het Journal van het Infernaal Bureau te Bern, waarin de aankondigingen zijn opgenomen van de in de maand Septem ber j.l. internationaal ingeschreven fabrieks- en handelsmerken. Vroegere nommers van die bijvoegsels zijn alsnog tegen denzelfden prijs bij het bureau verkrijgbaar. Abonnementen voor een geheelen jaargang, ook nog over de vorige jaren, worden aldaar aangenomen tegen vooruitbetaling van een gulden, in geval van schriftelijke aanvrage bij voorkeur door middel van een postwissel, houdende tevens die aanvrage. Stct Uit Hilversum meldt men aan hetiV.». d.D. dat de toestand van den oud-minister Hart- sen hoogst zorgelijk is en een spoedig einde doet verwachten. Men zal zich herinneren, dat bij de vorige Tweede Kamer een ontwerp van een wetboek van militair strafrecht aanhangig is geweest en in de afdeelingen dier Kamer onderzocht, en dat de commissie van voorbereiding reeds aan de samenstelling van het voorloopig ver slag naar aanleiding van dat ontwerp bezig was, toen de Kamerontbinding plaats had. De ministers van justitie, van marine en van oorlog hebben nu eenige maanden gele den de heeren prof. H. van der Hoeven te Leiden, den kapt. ter zee II. A. Schippers en genera al-majoor H. P. J. Hennus te 's-Gra- venhage in commissie benoemd om te over wegen, welke wijzigingen van het vorige regeeringsontwerp hun alsnog wensehelijk voorkomen. Naar wij vernemen, is onlangs door ge noemde heeren naar aanleiding van die op dracht een uitvoerig rapport met een herzien ontwerp van wetboek van militair strafrecht aan de regeering ingezonden. (Nil.) Het Vaderland herinnert er aan, dat op het laatst van 1888 door den toenmaïigen minis ter van financiën het gevoelen van de voor naamste kamers van koophandel is gevraagd over een door hem ontworpen algemeene herziening onzer handelsstatistiek, een onder werp waaromtrent de K. v. K. te Rotterdam geruimen tijd te voren reeds een breed ge motiveerd voorstel had ingediend. Het blad meent, dat de meeste Kamers, op het aan dringen tot spoed van den minister, gauw hun adviezen inzonden. En thans, bijna zeven jaar verder, is van die herziening nog niets gekomen. In Mei van dit jaar heeft de centrale commissie voor de statistiek, in wier handen op verlangen van den huidigen minister het ontwerp was gesteld, haar meening schriftelijk ingediend. »Zal het nu beter gaan dan in 1889? vraagt het blad Het is waar.lijk meer dan tijd voor een verbetering onzer handelsstatistiek. Nederland toch maakt te dien aanzien een allesbehalve fraai figuur. Dit geldt niet alleen de geheele inrichting der tabellen, maar ook het tijdstip van uitgifte. Wat dit laatste betreft, wijzen wij er op, dat wij van Groot-Brittannië eerder de maandstatistieken ontvangen dan van ons eigen land." Het reservekader telde op 1 October 4 reserve-onderofficieren, 66 reserve-korporaals en 54 adspiranten-vaandrigs. In het geheel zijn gedurende den afgeloopen zomer een 90-tal vrijwilligers voor het reservekader onder de wapenen geweest, van welke 70 tot onderofficier of korporaal werden bevor derd. De heer J. van 't Lindenhout schrijft in zijn jongste kroniek in Met Oosten over de straffen in de weesinrichting te Neerbosch sNatuurlijk moeten de weezen, die zich niet aan orde en tucht willen onderwerpen, of die zich na herhaalde vermaningen en waarschn- wingen van hun kwaad niet willen beteren, gestraft worden. De gewone straf is op school het schrijven van regels of het blijven in de schoollokalen na schooltijd. Aan de weezen, die op de industriescholen zijn, wordt, als ze moeten gestraft worden, het weekgeld ont houden en wanneer zij na vele ernstige ver- maningen zich niet beteren, dan is een sedert twee jaar nieuw gebouwde woning met vier kamers, zeer ruim van lucht voorzien, en des winters kan verwarmd worden, de plaats waarin zij voor straf worden opgesloten. Dit I geschiedt echter nooit langer dan voor den tijd van drie dagen bij het zwaarste vergrijp. Wanneer de tijd zoo lang is, wordt hun het gewone middageten gegeven behalve water en roggebrood voor de andere maaltijden. Worden zij slechts 24 uren opgesloten, dai I ontvangen ze allen water en roggebrood. Orde en tucht moet gehandhaafd worden. Dit is in een gewoon huisgezin het geval en indien dit op Neerbosch ophield, zou de wees inrichting ia plaats van een zegen een vloek worden voor ons land." Dr. William Elliot Griffis heeft in The Nation, een New-Yorksch weekblad, een zeer waardeerend artikel geschreven over ons land, met een opwekking aan de Amerikanen om zich meer op de hoogte te stellen van ons verleden en heden, dat in zoovele opzichten van invloed was en blijft op de ontwikkeling 3 van wetenschap en kunst. Hij wijst vooral op onze weder ontwakende energie op 't gebied van handel en scheepvaart, op de plannen tot drooglegging der Zuiderzee en op onze universiteiten en dringt er ten slotte op aan, i dat men aan een der Amerikaansche hooge- j scholen althans beginne met de aanstelling van een hoogleeraar voor Ned. taal- en iet- terkunde en geschiedenis. Dezelfde schrijver heeft bij Houghton Mifflin en Co., te Boston en New-York, een geïllustreerd werk Brave little Holland and what she taught its uit gegeven, waarin hij zijn indrukken weer geeft, verzameld bij het bestudeeren van onze historieschrijvers en bij een drietal reizen, in 1869, 1891 en 1892, naar Nedeiland, voornamelijk tot het nasporen in de archieven van de bronnen, waaruit blijkt, welken in vloed Hollaud op koloniaal en constitutioneel gebied heeft uitgeoefend op de stichters van Amerika's orde en vrijheid. Gisternacht zijn in een weiland aan den Varkenoordschen polder onder Rotterdam van zeven paarden de staarten afgesneden. De Vlaardingsche visscherijschool is wegens gemis aan belangstelling gesloten. De heer Verster, conservator van het stede lijk museum »De Lakenhal", te Leiden, wendt pogingen aan, den thans daar tentoongestel- den gouden zegelring van burgemeester Van der Werff voor het museum aan te koopen. Reeds heeft hij zich te verheugen in de toe zending van eenige gelden, waarop nog wel meerdere zullen volgen. Te Voorburg heeft een stiefmoeder pogin gen aangewend om zich te ontdoen van een vierjarig jongetje, door het te laten verhon geren. Het kind had reeds een begin gemaakt met het opeten zijner vingers, toen de politie achter de zaak kwam. {De Hollander Te Dordrecht heeft het voorloopig comité in zake stoomtram verbinding met de Hoeksehe- waard bericht ontvangen, dat de heeren, die over eene concessie-aanvrage voor een lijn in die richting hadden gedacht, zicli hebben teruggetrokken. Nochtans blijft dit comité voor dit doel werkzaam, om, zoodra de zaak voor bespre king in ruimeren kring rijp zal zijn, mede- deeliug van zijne bemoeiingen te doen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2