Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. I?E B TELEGUAAF, Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O u (1 e r w ij s. Tot 1 October j.l. werden de terreinen der Amslerdamsche tentoonstelling bezocht door 885,800, Oud-Hollandt door 711,000; de mail boot door 264,000; de Doolhof door 108,518; de rutschbaan door 86,610; de St. Pieler in de Italiaansche afdeeüng door 68,494; de jcabinets d'aisance" door 51,558 betalende bezoekers, terwijl uitgegeven waren 3500 vrij kaarten aan exposanten, representanten, enz. Indien overeenkomstig het advies van de brandweer door den raad van Amsterdam geen toestemming wordt verleend om Oud- Holland voorloopig in stand te houden, zal het stedeke wellicht naar New-York worden overgebracht. Door den heer H. H. Timmer worden reeds voorbereidende maatregelen daartoe genomen. Te Alkmaar ontstond gisterochtend, waar schijnlijk tengevolge van het heet loopen der assen, een felle uitslaande brand in den koren molen van den heer A. M. de Jong, staande aan het Heiligland alhier. De brand bleef beperkt tot den molen, die geheel afbrandde. Men meldt uit Harlingen aan de N. B. Ct. Terwijl van alle kanten wordt geklaagd over »de straatjongens van heden, de misda digers van morgen," terwijl men vraagt welke wettelijke bepalingen en tuchtmidde len behooren aangewend te worden om het kwaad te beperken, is hier iemand, die daar toe een anderen weg inslaat, 't Is namelijk de heer R. van der Meulen, commies ter secretarie, die sedert verleden jaar in »Ons tehuis" op Zaterdagavond een 70-tal knapen om zich heen verzamelt en hen op aangename en nuttige wijze bezighoudt. Er wordt voorge lezen en verteld, gedamd en gedomineerd, aan hartige toespraken ontbreekt het niet, en zoo wordt zichtbaar ten goede gewerkt. De jongens, die verleden jaar geregeld kwamen, zijn in massa teruggekomen. De heeren Gebroeders Stork Co., te Hengelo (O.), hebben het ontslag van twee hun ner werklieden ingetrokken. Deze twee hebben niet deelgenomen aan de bekende manifesta tie, maar waren terstond daarna aanwezig in het huis, waar de roode vlag werd uitgestoken. Nu deze beide arbeiders hun spijt hebben betuigd en hunne afkeuring hebben uitge sproken over het gebeurde, heeft de firma hen weder aangenomen. Te Deventer werd onlangs een aanbesteding gehouden voor het bouwen van een paar pan den. Na afloop daarvan vroeg de aannemer, die twee solide borgen ten genoege van den aanbesteder moest stellen, ook solide borgen van den aanbesteder. Dit heeft tengevolge gehad, dat thans de timmerlieden- en metselaarsvereenigingen aan de aldaar wonende bouwmeesters het verzoek gericht hebben het dar^heen te willen leiden, dat voor het vervolg in de bestekken de voor waarde worde opgenomen, dat ook de aanne mer van den aanbesteder desnoods twee bor gen ten genoege van den aannemer kan eischen. Tot nu toe werd die gunstige bepa ling alléén voor den aanbesteder in de bestek ken opgenomen. Ylissingsn. De gemeenteraad heeft be sloten tot het voortdurend van kracht ver klaren van de verordening tot heffing van plaatselijke belastingen op het gedistilleerd en op het gemaal. De belasting op het ge maal brengt f2 a 500 op, die op het gedis tilleerd ongeveer f31,000. Alkmaar. Dinsdag is de gedenkdag van Alkmaars-ontzet met veel opgewektheid ge vierd. Des morgens 8 uren werd eene uitvoering van fanfaremuziek op den Waagtoren gegeven, nu en dan afgewisseld door het bespelen van het carillon, waarbij een zeer talrijk publiek op het Waagplein naar de vaderlandsche liederen luisterde. Des middags halftwee werd een optocht van ongeveer 1200 kinderen gehouden, be geleid door de heeren der Ontzetvereeniging en onderwijzeressen en onderwijzers zij trok ken door Je voornaamste straten der stad, waarna zij in de Buitensociëteit werden ont haald. Des avonds 8 uur werd op een der open bare pleinen een concert gegeven door het muziekkorps der schutterij, dat door een overtalrijk publiek werd bijgewoond. Het huldeblijk aan JozefIsraëls, diens statuette in brons vervaardigd door prof. Leenhoff, door een comité van eenige Amsterdamsche kunst vrienden ter gelegenheid van zijn 70n verjaaidag, is Dinsdag aan de vereeniging tot het vormen eener verzameling van hedendaagsche kunst en ter plaatsing in het nieuwe stedelijk museum aangeboden. Tal van hen, die tot deze hulde bijdroegen, woonden de plechtigheid bij. Ook werd dezer dagen in genoemd museum geplaatst het portret van Jozef Israels, door den schilder Jan Veth, door eenige vereerders den grooten meester aangeboden. Naar wij vei nemen zal de Prix de Rome, dio jaarlijks aan de «Academie van beeldende kun sten" te Arasterdam aan veelbelovende kunste naars wordt gegeven, dit jaar niet worden uit gereikt. Aan twee jonge mannen wordt een soort accessit toegezegd. (Tel.) Een rijk Oostenrijker, de heer Feitb, heeft bij testament 800,000 fl. vermaakt aan de academie te Weenen, met bepaling, dat de rente daarvan moet gebruikt worden voor wetenschappelijke onderzoekingen van den aardbol en de hemel lichamen. Uit Amerika komt weer eens het bericht van de grootsche schenking van een vriend van de wetenschap. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft aan de universiteit van New-York de som van 250,000 dollars gegeven voor het bouwen van eene nieuwe bibliotheek. Inhoud van No. 3 (12e jaargang) van het Maandblad tegen de Ver- valtchingen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, te Amsterdam. Conserveering in verband met Vervalschingen. Onderzoekingen van levensmiddelen en han delsartikelen gedaan aan het bureau voor che misch en microscopisch ondeizoek, Keizersgracht 291, Amsterdam Directeuren Dr. Van Hamel Roos en Harmens. Controle-onderzoekingen (Brood. Beschuit. Havermout. Wijn en Cognac. Advocaat. Minnebier. Katz Elixer. Gekruide Ceylon kaneel-likeur Cacao. Boter. Bacteriënvrije melk. Geconserveerde artikelen en limonades. Cichorei. Pepermunt en drop. Weinig nicotine houdende tabak en sigaren. Beschuit- zoet. Zeep. Geëmailleerd keukengereed schap.) Vergiftige toiletmiddelen. Onder zoekingen van levensmiddelen enz. door de ge zondheidscommissie te Maastricht. Jodoform- vervalsching. Essences voor de vervaardiging van wijn. Korte Berichten. Hygiëne en Industrie. (Maatregelen ter voorkoming van melk-epidemieën. De gezondheidstoestand der telegrafisten vergeleken met dien van andere beroepen. Ovens ter verbranding van afval, enz. Kaas en besmettelijke ziekten. Iets over in blik geconserveerde vleeschspijzen, Besmetting door microben op geld. Hoe be veiligt wen zich tegen den bliksem De voedingswaarde van oesters. Vervoer van levende zeevisch. Olie uit de zaden van den lindeboom.) Feuilleton. (Het stof in de natuur. Raadgeving aan menschen, die ge vaar loopen van te verdrinken. Groene haren). Een tentoonstelling van voedingsmiddelen in Frankrijk. Vraagbord. Het officieel onderzoek in zake de spoorweg ramp bij Ottignies heeft aangetoond dat de onderchef Dewez hoegenaamd geen schuld draagt aan liet gebeurdo en dat alleen de machinist, die, zonder op de signalen te letten, met de losse locomotief van Ottignies wegreed, de gansche verantwoordelijkheid draagt. (Zooals men weet, heeft die machinist bij de botsing het leven verloren.) Zondag is te Antwerpen eeo gedenkteeken onthuld op bet graf van den volksman en dichter Jan van Rijswijck, den vader van den burgemeester der Scheldestad. De burgemeester aanvaardde met aandoening het huldeblijk aan de nagedachtenis van zijn vader. Verscheidene andere sprekers, onder welke Max Rooses, voerden er het woord. Een groote diefstal van schilderijen is te Brosschaet (Antwerpen) gepleegd bij den schil der Frans Simons. Uit diens tegen het huis aangebouwd atelier hebben inbrekers vijftien schilderijen natuurlijk de beste en eenige .reeds veikochte gestolen. De stukken zijn uit de lijsten en van de ramen genomen en op gerold meegedragen door de dieven, die waar schijnlijk zullen trachten, ze in Engeland of Amerika te veikoopen. In den laatsten tijd zijn in de provincie Ant werpen heihaaldehjk brutale inbraken en dief stallen gepleegd Woensdagnacht o. a. in de pastorie van Eeckeren (Donck), waar de dieven met laddeis de vensters binnenklommen, den pastoor, alsook zijn nicht vastbonden en alles stalen wat zij machtig konden worden. Dia diefstallen, vermoedelijk gepleegd door een georganiseerde bende, hebben in de streek groote ongerustheid verwekt. Vele huisvaders gaan niet zonder revolver ter ruste. De politie is echter, naar men hoopt, de die ven op het spoor. Zekere Jef 11. en zijn liefje, Trien B., zijn al gevat als veimoedelijke leden van de bende. Sedeit drie weken kan men in de East India en Millwall dokken te Londen vrouwen bezig zien met het lossen en laden van schepen. Deze nieuwe dokwerksters hebben zich reeds aaneen gesloten tot een vakvereeniging. Wat de direc teuren er toe heelt geleid dezon voor haar minder geschikten zwaren aibeid op te dragen aan vrouwen, is tot dusver niet gebleken, of het moest zijn omdat dezen het werk tegen lagere loonen doen dan de mannen. De dok werkers zijn allesbehalve tevieden over de ingevoerde nieuwigheid zij vieezen, dat weldra de vrouwen hen geheel verdrongen zullen heb ben. De verhouding is reeds zoc gespannen, dat men spreekt van een herhaling van de werk staking van 1889, tenzij de vrouwelijke dokar beiders naar huis gezonden worden. In het Eogelsche tijdschrift The Engineer be weert Deayrouse, dat hij er in geslaagd is, het verlichtende vermogen van gas ongeveer 15 maal te vergrooten. Zijn lamp heeft, evenals de Auer'sche, een gioeilichaam de grootere Iichtkracht wordt vei kregen door in de vlam een luchtstroom te drijven door middel van een zeer kleinen motor. Er schijnen reeds lampen vervaardigd te zijn met een Iichtkracht van 800 kaarsen, dus gelijkstaande met kleine boog lampen. Het door Jay Gould nagelaten vermogen, dat nu gerechtelijk getaxeerd is, bedraagt 82,900,000 dollars (f207,250,000). In verschillende provinciën van Cuba hebben zware onweders gewoed gepaard met slagregens die overstroomingen veroorzaakten. Vele huizen en tabaksplantages zijn vernield. Een groot aantal personen is omgekomen. In de provincie Pinas del Rio alleen zijn 45 lijken gevonden. De schade beloopt eenige milli oenen, 's-RRAVFUSlIAftE, 10 October. Tweede Kamer. De heer Van Vlijmen is be- ëedigd. De volgende week is aan de orde gesteld de uitvoering der faillissementswet en de organisatie van land- en tuinbouwonderwijs. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indie (met uitzondering van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Lawoe. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 12 dezer, des voormiddags ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Da correspondent der iV. II. Ct. te Brussel schrijft aan dat blad Zonderling is de manier van discutieeren van den minister van landbouw De Bruyn over den invoer van Hollandse h vee in Bel- g i Onlangs zeide de minister dat, ai waren de grenzen gesloten voor het Hollandsche vee, toch in België vee! schapen en een groote hoe veelheid versch vleesch wordt ingevoerd. In een van de laatste vergaderingen van den senaat had hij verwezen naar do statistiek van de artikelen in de eerste zes maanden van het jaar ingevoerd. Zoo sprak de minister in het begin van September. En nu komt in het Staatsblad een overzicht voor van de handelsbeweging in de eerste acht maanden van de jaren 1895, 1894 en 1893, en dat overzicht rechtvaardigt geenszins de meedeeling van den minister. De minister zeide dat er altijd nog veel schapen worden ingevoerd, maar de cijfers van de maand Augustus toonen, dat die invoer steik aan 't achteruitgaan was, toen de ministei zich aldus uitliet. Gedurende de maand Augustus 1893 waren ingevoerd 19,583 schapen, geduiende de maand Augustus 1894 14,936, en in 1895 zijn er in Augustus maar 10,945 ingevoerd. De minister had dus een ongelukkig oogenblik, toen hij die reden opgaf, dio trouwens geen reden is. Er werd geklaagd over het gebrek aan runderen, en de minister antwoordde, zij het al niet met deze woorden, dan toch in dezen zin «Waarom behoeft men te klagen dat er gebrek aan runderen is Er worden immers schapen ingevoerd." Waar is het, dat de invoer van versch vleesch vermeerderd is; en die vermeel dering is blijkbaar een gevolg van het sluiten van de Hollandsche grenzen. In plaats dat men levend vee invoert, voert men geslacht vee in. Dit wordt bewezen door bet cijfer van den invoer van versch vleesch. Van de 311,002 (kilogram?) komt 305,270 uit dat rijk. Maar de vervanging van den invoer van levend vee door dien van versch vleesch ts nadeelig voor het openbaar belang. Al het voor deel van bet vetweiden, het slachten, het looien gaat zoo voor het land veiloreo. Men heeft mij verzekerd dat de minister dat eindelijk ook heeft ingezien, en dat binnen enkele dagen de grenzen weer voor het Hollandsche vee zullen worden opengesteld. De voortdurende sluiting van België voor den invoer van Nederlandsch vee werkt zeer nadee lig op de veemarkten in Noord-Brabant. In ver scheiden plaatsen aan de grens waren de najaarsmarkten, voor zoover die gehouden zijn, van zoo geringe beteekenis, dat de landbouwers en vetweiders zich niet meer de moeite geven hun vee nog op de maikten te brengen. Boven dien blijft het vee, vootal liet melkvee, hoog in prijs, waardoor de kooplieden er niet aan dur ven, zoodat de handel zoogoed als stilstaat. Het voetstoots verkoopen van slachtvee op de Purmerender weekmaikt heeft reeds opgehouden. Door het verzet van de slagers werden de prij zen zoodanig gedrukt, dat de landlieden begrepen hebben een anderen weg te moeten inslaan. Een honderdtal hebben zich thans vereenigtl om een fonds te vormen, waaruit eventueele vergoeding, tengevolge van afkeuring van voor de slachtbank bestemd vee, zal worden bestreden. De leden van deze vereeniging betalen daarvoor f I per verkocht beest. Tot 1 November bestaat nog gelegenheid om zich aan te sluiten, zoodat het getal leden aanzienlijk kan worden. Aan den burgemeester van Purmerend, jhr. C. van Citters, is het eere voorzitterschap opge dragen, en de heer J. Worp, gemeente-secreta ris, is met de administratie belast. Als eene bijzonderheid verdient gemeld te worden, dat gisterochtend door A. Staat uit Zwijndrecht een mandje met prachtige groote aardbeien, op den kouden grond geteeld, aan de markt te Rotterdam werd aangevoerd. Dr. J. M. S. Baljon heeft gistermiddag het hoogleraarsambt aan de rijks universiteit te Utrecht aanvaard met eene redevoering over »de oud christelijke lettei kunde". Aan de Indische instelling te Delft zijn tot lieden ingeschreven 160 studenten. Door de besturen der scholen met den bijbel te Naaldwijk, 's-Gravenzande, Monster enJDe Lier en het locaal comité der nUiiie" te Wate ringen, is opgericht een »Bond van Besturen van Christelijke scholen in het Westland", met het doel om in de wintermaanden op de ver schillende plaatsen gemeenschappelijke openbare vergaderingen te houden ter bespreking van de belangen van het christelijk onderwijs. De eerste dier vergaderingen zal 28 October a.s. gehouden worden te 's-Gravenzande.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3