A0. 1895 Woensdag 16 October. Ni 8897. Eerste Blad. ©genenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: x! ODÉ. IBnitenl an dsclie Berichten. 3 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, doorvliet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BllREAB r BOTEKSTRAAï ff O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCIILAND. De Russische minister van buitenlandsche zaken, vorst Lobanoff, is Zaterdag te Berlijn aangekomen. Hij bracht met den rijkskanselier Zondag een bezoek bij den keizer op Huber- tusstock, en keert heden of morgen naar Rus land terug. De rijkskanselier gaf Zondag ter eere van vorst Lobanoff een diner. Uit Straatsburg wordt van 13 dezer ge beld: De keizer heelt gisteren uit Ilubertusstock aan den stadhouder het volgende telegram gezonden: »Daareven zie ik in de couranten het be richt" van den afschuwelijken moord op den industrieel Schwartz te Mülhausen. Ik verzoek ■uwe doorluchtigheid de ongelukkige weduwe de betuiging van de oprechte deelneming van mij er> de keizerin over te brengen. Alweer een offer van de door de socialisten aangeblazen revolutie-beweging. O, dat ons volk toch eens flink optrad. (Sich errnannte) 1 - Wilhelm." [Deze heer Schwartz, een der grootste spin ners uit den Elzas, werd door zekeren Andreas Meyer 's middags om halftwaalf op den open baren weg vermoord. De dader schoot zich dadelijk zelf dood volgens den een was hij een gevaarlijk anarchist, volgens den ander eenvoudig een waanzinnige.] De Vorwarts deelt mee dat, tengevolge van de bekendmaking in den Eeiehsanzeiger over de bekende zaak van den staatssecre taris Yon Böllieher en zijn schoonvader, wijlen den directeur van de bank te Stral- «und Berg, de Welfen van plan zijn een voorstelling van het geval te geven uit de stukken. De eerste onthulling in deze opzien barende zaak, die voor eenige jaren veel van van zich deed spreken, is ook niet, zooals men tot dusver meende, zegt het bericht, door vrienden van Bismarck, maar door Welfen ondernomen. Gelijk men weet, is beweerd dat het geld, waarmee Bismarck den schoonvader van Bótticher redde, uit het Welfenfonds afkomstig was. F RAN K R IJ K. De begrootingscommissie heeft de voorstel len van Pellelan, ten opzichte van de be grooting van marine aangenomen, met uit zondering van een post van twee millioen voor arsenalen, die de commissie gehandhaafd heeft. Generaal Duchesne zal bij zijn terugkomst ffl Frankrijk benoemd worden tot comman dant van het 5de legerkorps. Bij de te Lyon gehouden verkiezing voor de Kamer van afgevaardigden is gekozen de socia list Bouard. Te Carmaux zijn weer 300 arbeiders aan het werk getogen. De zaak-Schwartz wordt meer en meer in de pers besproken. Thans blijkt dat hij vroe ger al eens een geheim regeeringsteïegram aan een der bladen verkocht heeft, dat hij geen middelen van bestaan had en dat hij in Ostende veel met Duitschers confereerde. Zijn medeplichtigheid met Dreyfus moet thans bewezen zijn. De Fransche troepen hebben op 10 dezer Farafatra op Madagascar ingenomen. Dit krijgsbedrijf wordt algemeen als een schitte rend succes beschouwd. B E L G I E. In het Staatsblad staat een koninklijk be sluit, waardoor de gemeenteraden'ontbonden en nieuwe vei kiezingen voor 17 November uitgeschreven worden. Ter uitvoering van de schoolwet heeft mi nister Schol laert thans bepaald dat de sche pencolleges (B. en *W.) van elke gemeente tot de katholieke priesters een schriftelijke uitnoodiging moeten rHVen om les te komen geven in godsdienst. De geestelijken van andere richtingen mogen op school alleen les geven wanneer er ten minste 20 of, op groo- tere scholen, 40 jongens in de termen vallen om dit onderricht te ontvangen. ENGELAND. De werkstaking in den scheepsbouw is Vrijdag te Belfast begonnen. Drie duizend werklieden staken daarde Rooinsehe en protestantsche geestelijken trachten een be middeling tot stand te brengen. De scheepsbouwers aan de Clyde hebben hunne bedreiging, om partij te trekken voor de patroons te Belfast en hunne werven te sluiten nog niet uitgevoerd, alvorens tot een lock out over te gaan zullen de scheepsbou wers eerst nog eene vergadering beleggen. Aan de Tyne heeft het bericht van de werkstaking te Belfast groote ongerustheid onder de werklieden veroorzaakt, daar men vreest dat de patroons hun werven zullen sluiten, om de zaak van hun Iersche en Schotsche collega's te steunen. Indien werke lijk tot dien maatregel werd overgegaan, zou den 120,000 man aan de noordoostkust van Engeland zonder werk zijn. Te Glasgow staan thans 72 schepen op stapel en te Greenock 32. DENEMARKEN. Prins Nicolaas van Griekenland kwam dezer dagen als gast te Kopenhagen aan. Hij werd aan het station ontvangen door koning Christiaan, die aldus persoonlijk de in liet buitenland verspreide berichten logen strafte, als zou zijn toestand minder gunstig, ja bedenkelijk zijn. B[j het Folkething is van regeeringswege een nieuw ontwerp-schoolwet ingekomen. Dit strekt tot invoering van leerplicht voor kin deren van 714 jaar. Voorts wordt bepaald, dat in iedere klasse der openbare scholen niet meer dan 35 kin deren mogen zijn (nu zijn er soms 100). In de steden moet iedere week minstens 21, op het platteland minstens 18 uur onderwijs gegeven worden. Het onderwijs zal omvattenDeensch, gods dienstleer, schrijven, rekenen, geschiedenis, aardrijkskunde, natuurkunde, zang, gymna stiek voor jongens en meisjes en vrouwelijke handwerken. Ook mag teeltenen, slojd en voor meisjes huishoudkunde onderwezen worden. Het IJslandsche Althing heeft 150,000 kro nen toegestaan voor het tot stand brengen v.,n nieuwe stoomvaartlijnen tusschen IJsland eja andere landen. Tot nu toe had IJsland a.leen een geregelde stoomvaart met Dene- nraikcn. ZWEDEN enNOOR IV EGEN, Uit Christiania wordt gemeld: Eindelijk is een nieuw ministerie tot stand g Jpmen. Tot leden der afdeeling van den r Hsraad te Stockholm zijn benoemd Gram, en Smedaltct minister van onder-, wijs en eeredienst Sverdrup, financiën Kildal, binnenl. zaken Engelhart, openbare werken Nielsen, landverdediging Olseu, tot hoofd van het departement van revisie van openbare rekeningen (Rekenkamer) Stang Lund. Tot minister-president is benoemd het tegen woordige lid der afdeeling van den staatsraad te Stockholm dr. Ilagerup. Het orgaan der linkerzijde Vcrdensgang meldtHet nieuwe ministerie is uit alle partijen samengesteld; tot staatsminister is benoemd de heer Hagerup, thans lid van de afdeeling van de staatsraad te Stockholm. O O S T EN R IJ K-II O N G A R IJ E. De keizer is gistermorgen te Agram aan gekomen, vergezeld van baron Banfly en graaf Kuehn-Hedervary. Hij werd geestdriftig toe gejuicht. In zijn antwoord aan den burge meester verklaarde hij levendig belang te stellen in den vooruitgang en de beschaving der rijken Kroatië en Slavonië. Bjj de aanvullingsverkiezing voor den Oos- tenrijkschen Landdag werd Pieker, Duitsch- liberaal, gekozen met een meerderheid van 1200 stemmen. ITALIË. Om de moeilijkheid, dat de koning van Portugal van liet koninklijk paleis te Rome naar het Vaticaan zou gaan, slaat men thans voor, dat de koning eerst een bezoek aan het Quirinaal brengt, daarna te Monza de koningin gaat bezoeken, om vervolgens weer te Rome naar het Vaticaan te gaan. Geen enkele nieuwe financieels maatregel zal in de komende parlementszitting worden voorgesteld, daar het evenwicht van het budget verzekerd is. Een depêche uit Massowah den 12n dezer te Rome ontvangen meldt, dat de troepen onder Mangascia Vrijdag de vlucht namen voor de Italiaansche troepen, die hen vervolgens aanvielen en 1300 man troepen uit Tigré ver sloegen. Van deze laatsten werden 20 man gedood en een aantal gewend. Van de Italia nen vielen 11 dooden en 30 gewonden, allen inboorlingen. Uit Massowah wordt van gisteren gemeld Een telegram van Baraiieri meldt, dat de troepen van Mangascia verstrooid zijn. Man gascia is gevlucht naar den berg Nagar-et. Men achtervolgt de rebellen. SPANJE. De voorstanders van onttrekking van het onderwijs aan de geestelijkheid hielden Zon dag te Barcelona een meeting. Er werden heftige redevoeringen uitgesproken en men vernam kieten van »Leve de Republiek De gendarmes ontruimden daarop de zaal. Te Ferrol heeft Zaterdag een manifestatie van werklieden plaats gehad. Zij wierpen met steenen naar de gendarmerie en vernielden vervolgens de vensters van het hoofdkwar tier. De soldaten schoten daarop in de lucht Men vreest voor ernstige wanordelijkheden. Volgens een telegram uit Havana aan de Impartial maakten de rebellen zich meester van een koopvaardijschip, door de Spaansche regeering uitgerust en bemand met 12 ma trozen en 1 luitenant. De opstandelingen namen een mitrailleuse mede en verlieten vervolgens het schip. De equipage werd ont wapend en op vrije voeten gesteld. De Times verneemt uit HavanaDe opstan delingen verklaren order te hebben, niet te vechten, maar zich te verspreiden als zij aan gevallen worden. Overstroomingen inVuelta Abajo hebben aan 100 menschen het leven gekost en belangrijke schade aangericht. De regeering van het eiland geeft 50,000 dollar tot leniging van den nood. PORTUGAL. De regeering zal een nieuwen gouverneur naar Goa zenden, en verder troepen met een pantserschip en vier kanonneerbooten, om den opstand der inlandsche soldaten daar te fnuiken. T R K IJ E. Volgens bericht uit Konstantinopel zjjn de dragomans van de gezanten van de zes groote mtgendheden erin geslaagd de Armeniërs, die zich in de christelijke kerken hadden ver schanst, te bewegen huiswaarts te gaan, nadat de pogingen daartoe aanvankelijk ge faald hadden, om de koppigheid van de Armeniërs, die allerlei belachelijke voorwaar den stelden buiten het vrijgeleide, maar bij draaiden, toen de gezantschappen lieten ver klaren dat die eischen oninwilligbaar waren, en de Armeniërs de goedgunstigheid van de groote mogendheden zouden verbeuren, bij aldien zij aanhielden. De ontruiming van de christelijke kerken geschiedde volkomen ordelijk. Het bleek, dat het gerucht van de-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1