B inne 11 la 11 tlsche Bericht en. I aanwezigheid van duizenden rondloerende spionnen van de politie verzonnen wasof anders waren ze verdwenen. Naar aan de Daily News uit Konstan- tinopel gemeld wordt, heeft de gezant van de Vereenigde Staten aan zijne regeering verzocht, een oorlogsschip naar Mersiua (in Cilicië) te zenden. Maar het is onwaar, dat de Armeniërs daar de Britsehe vlag hebben geheschen. De Standard verneemt uit Konstantinopel Gesprekken van invloedrijke Turken geven den indruk, dat de regeering niets zal doen nu de orde in de stad hersteld is. De Enjcel- sche gezant moet vergeefs eene lange audiëntie bij den sultan gehad hebben. Z. M. klaagde veel over het ondragelijke gedrag der Arme niërs, rnaar beloofde weinig; alleen zou eene commissie van enquête naar de gebeurtenis sen te Konstantinopel benoemd worden. In- tusschen heeft de Armenische patriarch in een rondschrijven aan de gezanten der groote mogendheden aangedrongen op het onmid dellijk indienen van een hervormingsplan voor Armenië. De Turksche regeering ont wikkelt groote krijgsbedrijvigheid. In de zee van Marmora worden vele torpedo's gelegd, CHINA. De toestand in Korea is volgens bericht van admiraal Carpenter, bevelhebber van het eskader der Vereenigde Staten in de Chi- neesche wateren, zeer onrustbarend. De officieren welke op de hand des konings zijn, hebben de wijk genomen in het Amerikaan- sche gezantschapsgebouw te Seoul, dat thans bewaakt wordt door eene afdeeling zeesolda ten, welke de te Chemulpo voor anker lig gende kruiser YorJctown heeft aan wal gezet. De Times verneemt uit Shanghai: De En- gelsche kruiser Ddyar is aangeschreven ter stond naar Korea te gaan om te Chemulpo mariniers te landen. De Mohammedaansche opstandelingen moeten Lianchun veroverd hebben. SCHIEDAM, 15 October 1895. Vergadering van den gemeenteraad op Dins dag 15 October 1805 des namiddags ten kwartier voor twee ure. Voorzitter de burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 19 leden, afwezig de heeren Poortman en Loncq met kennisgeving. Na vaststelling der notulen van de verga dering van 1 October j.l. kwamen de vol gende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen: Van Gedeputeerde Staten dezer provincie, besluit tot sluiting van de rekening der ge meente over den dienst van 1894, met vast stelling van de ontvangsten op f596,752.06, van de uitgaven op f 576,024.09 en mitsdien het batig saldo op f 20,727.97, kennisgeving; idem, missive ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 17 Septem ber j.l. a. tot aanvaarding der schenking van J. S. M. de Grootb. tot onderhandsche verhu ring van een bovenzaal der koopmansbeurs aan het bestuur van het alhier gevestigde Nuts-departernentc. tot onderhandsche ver- huring van eene bovenwoning aan J. van Nieuwenburg, kennisgeving; idem, missive daarbij de ontvangst berichtende van de hun in afschrift medegedeelde, door den raad bij zijn besluit van 1 October j 1. vastgestelde verordening tot wijziging der verordening op het gebruik der havens en wateren, kennis geving; van burgemeester en wethouders, metnone van antwoord op het verslag van het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1896 in de afdeelingen uit dea gemeenteiaad, besloten op de inhoud er van te letten wan neer het genoemde verslag en het onderzoek dier begrooting ter behandeling aan de orde zullen zijn gesteld; idem, aanbevelingslijsten, bedoeld bij art. 29 der wet op het middel baar onderwijs, ter benoeming vana. een tijdelijk leetaar in de Nederlandsche taaien letterkunde aan de hoogere burgerschool tot 1 Januari a.s., waarop geplaatst zijn1. A. J. Boterrnans, doctorandus in de letteren te Utrecht, 2. G. Morre, doctor in de Neder landsche letteren te Delft; h. een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan de bur geravondschool tot 1 Januari a.s., waarop ge plaatst isW. Brouwer, leeraar aan die in richting; idem, voordracht, opgemaakt in overleg met den arrondissements-scboolopzie- ner, na ingewonnen bericht van het hoofd der schoo', ter benoeming van een onderwij zer 3e klasse aan de 2e openbare tu«schen- sehool; op welke voordracht geplaatst zijn: 1. A. Zijderveld, onderwijzer te Hendrik-Ido- Ambacht; 2. C. "Visser, onderwijzer te Vlaar- dinger-Ambacht. Overeenkomstig het bepaalde in art. 32 van het reglement van orde werd be sloten de benoemingen nog heden aan de orde te stellen idem, voordracht tot onderhandschen aankoop voor den prijs, van f5.— van een strook grond, groot 370 centiaren, deel uit makende van de perceelen kadaster sectie I. no. 564 en 5G5, gelegen in de as der Villastraat, respectievelijk in eigendom toe- behoorende aan H. Gabel en J. M. van der Schalk, zü straks aan de orde worden gesteld. Missive van curatoren van het gymnasium, ten geleide van eene door hen, ingevolge art. 17 der wet op het hooger onderwijs, opgemaakte aanbevelingslijst van benoem baren voor de betrekking van tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan het gymnasium alhierop die aanbevelings lijst zijn geplaatst1. G. Engels, liter. Nederl. doctor te Midwolde2. G. Morre, idem te Delft. Ook hiervoor verleende de raad zijne byzondere toestemming orn straks tot de be noeming over te gaan. Adres van den stads-heeimeester J. A. Rutsctrij, geb. 11 December 1825, orn hem, overeenkomstig art. 29 der pensioenverorde ning voor gemeente-ambtenaren, nog voor een jaar in zijne gemelde betrekking te con- tinueeren om onderzoek en rapport in han den gesteld van de commissie voor het bur gerlijk armbestuur, als belast met het beheer over het stadsziekenhuis. Adres van M. Kramer, om hem nogmaals het gebruik van een der lokalen van de le openbare kostelooze school toe te staan, op de vroeger gestelde voorwaaiden om advies in handen gesteld van burgemeester en wet houders. Bezwaarschriften van A. M. Beukers en '12 anderen tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatse lijke belastingen. De later ingekomen stukken zijn Aanbevelingslijst van burgemeester en wet houders, opgemaakt na verhoor van den inspecteur van het middelbaar onderwijsbar - benoeming van een tijdelijk leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool, tot het einde van den loopenden cursus, waarop geplaatst isJ Bitter, onder wijzer aan de jongensschool voor gewoon lager onderwijs met uitgebreid leei plan alhier. Met bijzondere maehtigiug werd besloten ook deze benoeming nog heden aan de orde te stellen. Missive van de commissie van toezicht op het lager onderwdjs alhier, eene aanbeveling bevattende, ter vervulling der vacature in haar midden, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den heer A. van Buijsen. Op die aanbeveling zijn geplaatst de heeren dr. C. J. "Vinkesteyn en N. F. Elzevier Dom. Ter visie gelegd om in eene volgende ver gadering tot eene benoeming over te gaan. Bezwaarschriften vanll.Stegman en 7 anderen tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst '1895/6 om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke belasting/en. Achtereenvolgens werden benoemdtot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan het gymnasium, de lieer G. Engels te Midwolde; tot tijdelijk leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool, de heer J. Bitter alhier. De heer Schuurman opperde een bezwaar van onwettigheid tegen de voordracht, daarde eenig voorgedragene niet benoembaar is, om dat hij slechts akte A voor de Fransche taal bezit, waarmede liet bij de wet op het mid delbaar onderwijs uitdrukkelijk is verboden onderwijs te geven aan eene hoogere burger school met 5-jarigen cursus. De voorzitter antwoordde, dat hij zich bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs vergewist had, dat in dit bijzonder geval de onwettigheid niet overwegend behoefde te zijn, op grond dat het slechts eene tijdelijke be noeming gold voor het onderwijs in de eerste klasse. Ook de heer Van Westendorp opperde een bezwaar tegen deze voordracht, omdat het z. i. niet aanging aan de school van den heer Tijl, die met zooveel moeite georganiseerd was, eenige onderwijskracht te onttrekken, zij het dan maar voor enkele uren. De heer Van Harwegen den Breems meende dit bezwaar zoogoed als te kunnen opheffen met de opmeiking, dat tengevolge van gym nastieklessen en liet verschil van schooltijden, het gemis voor de school van den heer Tijl slechts neerkwam op tweemaal een half uur, welke tijd bovendien zeer goed vruchtbaar voor de leerlingen kon worden gemaakt. Het voorstel van den heer Schuurman om de voordracht aan Burgemeester en Wet houders te renvoyeeren, werd verworpen met 13 tegen 6 stemmen. Op voorstel van den voorzitter werd vervolgens met voor en tegen gestemd over de voordracht, bij welke stem ming de heer Bitter werd benoemd tot tijde lijk leeraar aan de hoogere burgerschool. Tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool werd benoemd de heer A. J. Boterrnans te Utrechttot tijdelijk leeraar in de Neder landsche taal aan de burgeravondschool de heer W. Brouwer alhier en tot onderwijzer 3e klasse aan de 2e openbare tusschenscliool de heer A. Zijderveld te Hendrik-Ido-Ambaeht. De rekening der dienstdoende schutterij o^er'1894, bed ragende in ontvangst f5367.55Vs, in uilgaaf f 4994.13'/s, sluitende dus met een goed slot van f 573.42, werd overeenkomstig het rapport der Cnaneieele commissie voor- loopig goedgekeurd, om ter definitieve goed keuring ingezonden te worden aan de Gede puteerde Staten dezer provincie. De heer G. Visser Bz., majoor-commandnnt dier schut terij, had tijdens de behandeling dezer reke ning, op grond van art. 24 der gemeentewet, de vergaderzaal verlaten. De begrooting der dd. schutterij voor 1896, bedragende in ontvangst en uitgaaf f5676.42, werd eveneens overeenkomstig het rapport der financieele commissie, voorloopig vast gesteld om ter definitieve vaststelling te wor den ingezonden aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie. Aan de Symphonie-vereeniging werd bij continuatie in huur afgestaan de groote zaal van het gebouw sDe St.-Joris-Doelen", voor den tijd van 5 jaar, gerekend te zijn inge gaan den 1n Januari j.l. en mitsdien zullende eindigen den 31n December 1899, tegen den prijs van f50 per jaar; en voorts op gelijke voorwaarden als waarop die zaal laatstelijk aan die vereeniging was verhuurd. Ten slotte kwam in behandeling het voor stel van burgemeester en wethouders tot on derhandschen aankoop, voor den prijs van f 5 van een strook grond gelegen tusschen den Singel en de "Villastraat, ter grootte van 370 centiaren, deel uitmakende van de perceelen, kadaster sectie I no. 564 en 565, respectieve lijk thans in eigendom toebehoorende aan II. Gabel en J. M. van der Schalk alhier. In het voorstel lag bovendien opgesloten, dat de gemeente voor hare rekening zou nemen alle kosten vallende op de overdracht, het bestiaten, den aanleg van buizen voor gas- en waterleiding en de rioleering. De heer Elzevier Dom stelde voor, de be handeling uit te stellen, teneinde gelegenheid te geven tot het opmaken van eene begroo ting van kosten. Dat voorstel werd evenwel niet ondersteund, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de kosten zouden bedragen f700 a f800. Het voorstel van burgemeester en wethouders werd vervolgens bij acclamatie aangenomen, waarbij de heer Elzevier Dom zich er tegen verklaarde. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Hedenmorgen te 11 uur is in de boven woning van.de wed. A. Weydler, in het hofje van Numan aan de Kortlandstraat, terwijl de bewoonster afwezig was, alleen een 6-jarig knaapje thuislatende, volgens diens mede- deeling de deur van de brandende kachel gevallen en heeft het vuur het kleed op den vloer vlam doen vatten, die zich meedeelde aan eenige gistzakjes, de tafel, stoelen en spiegel. De knaap liep verschrikt naar buiten, waardoor de brand spoedig door de buren werd ontdekt en door een viertal molenaars met eenige emmers water gebluscht. De zolder was reeds geblakerd. Met betrekking tot het bericht over den aanvoer van steenkolen voor de stedelijke gasfabriek te Schiedam vernemen wij, dat door de firma W. Hoven en Zoon le Rotterdam gedurende den zomer de steenkolen per lichtersehepen van daar naar Schiedam wor den gezonden, doch in het najaar, wanneer er voldoende ruimte is aan de fabriek tot berging eener geheele stoombootlading, de stoomschepen te Schiedam lossen volgens overeenkomst met de directie, die wenscht dat de voordeelen van lossen en vervoer zullen vloeien in de kas der Sehiedamsehe werk- lieden. (ij. Nil) Blijkens het overzicht van de opbrengst vaa 's rijks middelen over September heeft de schatkist niet gedeeld in het zonnige weer dat wij in die maand gehad hebben. De uitkomst toch is twee ton minder dan in de maand September des vorigen jaars. Al dadelijk vertoont zich op de lijst een deficit wat de directe belastingen betreft, waaronder er slechts eert is waarop meer is afbetaald n.l. de bedrijfsbelasting f14,000; al de andere waren minder, als daar zijn grondbelaMiV f65,000, personeel f48,000, vermogensbe lasting f 119,000. Het evenwicht in dezen zal zich echter in de laatste maanden des jaars vanzelf wel weer herstellen. Een gunstig aanzien geven de rechten op den invoer, die met eene meerdere ontvangst van f 149,000 op de lijst voorkomen. Ook^ie accijnzen verkeeren in hetzelfde geval, althans vier van de zes. Ruimer vloeiden: die op de suiker met f 121,000, op den wijn met f 13,000, op het zout met f15.000, op de bieren en azijn en met f23,000. De twee achterblijvenden zijn de accijns op het ge distilleerd en die op het geslacht, respec tievelijk met f68,000 en f2000. De belasting op de gouden en zilveren werken steeg met f 2000, het zegelrecht met f 10,000, het registratierecht met f 21,000 de hypotheek rechten stonden gelijk met September des vorigen jaars, maar het recht van successie deed weer eens een sprong achterwaarts ten bedrage van niet minder dan f332,000. Gun stiger was liet verloop voor de domeinen, de posterijen en de rijkstelegrafen. Deze brachten respectievelijk meer op f15,000, f 63,000 en f 11,000. De loodsgelden bleven evenals de vorige maand weder achter, thans met f19,000. De slotsom van de minder gunstige uit komsten der laatste twee maanden is, dat er op het eind van het derde kwartaal dezes jnars slechts een vooruitgang overbleef van f 1,173,000 tegenover de eerste negen maan den van 1894, terwijl we ook weder verder van het ramingscijfer voor het negenmaandsch tijdvak van 1895 zijn afgeraakt. Om dit te bereiken had er f4,237,000 meer in de schat kist moeten zijn gevloeid, Op een halve ton na maakt dit cijfer het bedrag uit van het verschil tusschen de werkelijke ontvangst op de verschillende hoofden der directe belas tingen (grondbelasting, personeel, bedrijfsbe lasting en vermogensbelasting) en het ramings cijfer voor negen maanden. De minister van financiën maakt bekend, dat op 12 dezer bij de betaalmeesters in kas- wasf 2,285,641.10, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 3,312,999.80, De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 17 dezer zal niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de consul te Singapore aau zijn departement te spreken zal zijn op Woensdag 16 dezer, des voormiddags van 10—12 uten. Stct Er heeft zich een commissie gevormd met het doel om op den dag der kroning van II. M. Koningin Wilhelmina als huldeblijk van het geheele Nederlandsche volk, te onthullen een collectief monument voor het Huis van Oranje, In de circulaire, verspreid met het doel om giften te verzamelen, wordt gezegd, dat het gedenkteeken den geheelen mannelijken stam boom van Oranje zal voorstellen, en wel den laatsten stamhouder, Koning Willem III in levensgrootte, zijn voorgangers en de laatste prinsen in buste er omheen gegroepeerd. De kosten van het monument, dat in een van onze hoofdsteden zal verrijzen, worden geraamd op ongeveer een half millioen. Het comité bestaat uit de Heeren II van Twuijver, oud-burgemeester van Zuid-Schar- woude en cadidaat-uotaris, voorzitterJules Godefroi, secretaris D. J. Speelman van Deventer, penningmeester. Naar wij vernemen, bestaat het plan op de eilanden Texel, Vlieland enz. stormsignalen te plaatsen, in het belang vooral der kust- visschers. (N. 11. Ot.) Bij een feestmaaltijd door den heer Aylwin, directeur van het uit voerend comité der bak kerij-tentoonstelling te Londen, ter eere van

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2