THEE, KOFFIE, WITTE SUIKER (JeinciigdG Berichten. O ii d e r w ij s. A r m en z o r g. Stede 1 ij k N i 4511 w s. A J V E11T E N T1E ffT" .13 «.Mi S7. ling i *a sbe- i zal tars Nederlanchche gasten gegeven, werd o, a. naar de Zaanl. Ct. meldt aan den heer E. G. Verknde Jr., te Zaandam, een Ira'aie gouden medaille aangeboden, voor het gandeei door hem in het welslagen dezer tentoonstelling genomen. De oudste der geneesheeren te Rotterdam, dr. C. H van der Looy, is in den ouderdom van bijna 82 jaar overleden. Verscheidene nuttUe openbare instellingen aldaar verliezen in den overledene een krachtigen steun. Van 1857 tot 1886 was dr. Van der Looy lid van den gemeenteraad, in welke betrekking hij ach zeer verdienstelijk maakte. Deafdeeling Rotterdam van het nAIgemeen Nederlandsch Werkliedenverbond" vierdej.l. Zaterdagavond in de smaakvol versierde groole zaal van het Algemeen Verkooplokaal haar 25-jarig bestaan, welke feestviering, behalve door de zeer groote opkomst der leden met hunne gezinnen, ook werd opgeluisterd dooi den burgemeester, den heer F. B. s' Jacob, en afgevaardigden uit Amsterdam, Arnhem, Boskoop, Brielle, 's-Gravenlmge. Haarlem, Billesiuis, Leiden, Schiedam, Utrecht en Viaardingen. De heer B. II. Ileldt, voorzitter van het hoofdbestuur, hield de feestrede en hechtte namens het hoofdbestuur een gedenkpenning aan de banier, terwijl de voorzitters der af- deelingen Leiden en Utrecht haar met de insignes hunner afdeelingen decoreerden. Vervolgens werd een uitgebreid programma uitgevoerd, bestaande uit zang- en muziek- uitvoeiingen, voordrachten en een eomedie- stukje, waarbij medewerking werd verleend door de Rotterdamsche zangvereeniging Har monie", directeur de heer II. Snel, de Rot- terdamsehe orkestvereeniging i> Dunkier", directeur de heer "W. J. J. Klaarvvater, en de Rotterdamsche tooneelvereeniging »Kunst na den arbeid". Onder een toespraak van de presidente der Eotlerdamsche werklieden-vrouwenvereeni- ging Onderlinge Hulp" bood deze de jubi- leerende vereeniging een nieuwe banier aan, daarbij hulde brengende aan de oprichters Spliethoff, De Rot en Wichers. De president, de heer Th. de Rot, aan vaardde dit huldeblijk met erkentelijkheid en dank aan de zustervereeniging, en deelde voorts mede dat van den heer mr. M. Mees een aanzienlijk bedrag was ingekomen tot stichting van een fonds voor zieke en invalide werklieden-leden een mededee- iing, welke met onverdeelde ingenomenheid werd begroet. Staande de vergadering ont ving de voorzitter nog f25.benevens de toezegging voor nog f125.ten behoeve van dit fonds, terwijl voor een lid dat reeds geruimen tijd ziek ligt f 25.gecollecteerd werd. De 3G-jarige metselaar Tii. van den Heuvel, die Vrijdag bij het instorten van een huis in de Delistraat te Katendrecht ernstige verwon dingen bekwam, is Zondagochtend in het ziekenhuis te Rotterdam overleden. Zondagavond kregen zes kuipers te Rot terdam om een nietigheid twist met eenige bezoekers van een koffiehuis in de Weena straat. Een hevige vechtpartij volgde, waarbij de 18-jarige straatmaker P. F. V. met een bierglas zoodanig aan bet hoofd verwond werd, dat zijne onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. Den 20-jarigen brandersknecht C. H. S. werden eenige snij- wonden over den rechterarm toegedracht, en verscheidene anderen kregen lichte wonden aan hoofd en handen. Twee der hoofddaders, beiden Ossenaars, zijn in hechtenis. Te Leiden is Zondag, juist op zijn geboorte dag, op 90-jarigen leeftijd overleden dr. W. B. D. Suringaremeritus-rector van het Leidsch gymnasium. In een zijstraatje van den Loosduinschen weg te 's-Gravenhage en wel in de Tulpstraat, stortte Zaterdagochtend het bouwvallige per ceel no. 61 in, bestaande uit een koetshuis en éen bovenverdieping, bewoond door den timmerman P. C. Dieriks, diens vrouw en Vijf kinderen. Op het oogenblik dat de ramp plaats greep, bevonden zich in liet pand de moeder en vier kleinen de vader was reeds naar zijn werk en een jongetje bevond zich buiten de deur. Dank zij de onmiddellijk in het werk gestelde pogingen tot redding, werden de vier kinderen ievend te voorschijn gebracht, twee zonder noemenswaardig letsel te hebben bekomen, de twee anderen met kneuzingen aan borst en arm. De arme moe der was dood. De vier kinderen werden ter verpleging bij de buren opgenomen". Zaterdagmiddag heeft te Heemstede do stoomtram van Haarlem naar Leiden een meisje van 7 jaar overreden. Het hoofd werd het kind van den romp gescheiden. Onder den naam ^Amsterdam Vooruit is te Amsteidam een vereeniging opgericht van jonge mannen, mei het doel, om zich bij openbare ea algemeeue feestdagen of publieke gebeurtenissen beschikbaar te stellen en zich met de leiding daarvan te belasten, voorzoover andere corporation daarin tekort mochten schieten. Bij de oprichting der vereeniging lag het reeds aanstonds in de bedoeling om, indien men dat mocht wenscben en op de mede werking der stedelijke autoriteiten gerekend kon worden, zooal niet de leiding, dan toch de voorbereidende werkzaamheden, het ont werpen van plannen voor een nationale feestviering bij gelegenheid der kroning van koningin Wilhelmina in 189S op zich te nemen. Men ging daarbij van dit denkbeeld uit, dat een krachtdadige deelneming door jong Amsterdam aan het nationale feest, dat Nederland zijn Koningin bij Haar kroning wenscht te bereiden, daaraan een eigen aardig karakter zou verleenen. Uit de oprichters, die te zamen het be stuur uitmaken, werd een dagelijkscli bestuur gekozen, dat aldus is samengesteld mr. Frank van Lennep, voorzitter; mr. Geiard Vissering, vice-voorzitter N. van Harpen, le secretaris mr. H. K, Westerdorp, 2e secretaris; mr. M. G. J. Boissevain, penningmeester; mr. 11. J. van Ogtrop en H. de Ranitz, commissarissen. De onderzoekingen op het wrak der Lutine hebben tot de zekerheid geleid, dat de moge lijke waarden niet in het door zandzakken afgebakende gedeelte liggen, maar daar buiten heeft men een ander deel van het wrak ge vonden, dat in de laatste jaren niet doorzocht schijnt en kogels, kanonnen, enz. er uit opge haald. De overeenkomst met de Engelsche onder nemers is dan ook met een paar jaar verlengd. Jammer, dat het onstuimige weder juist nu de werkzaamheden belet. Hillechien Jacobs Zantinga te Hoogkerk (Groningen), laatst weduwe van J. A. Ruber- tus, vierde Zondag haar lOOsten verjaardag. De nog vrij krasse vrouw, die betere dagen heeft gekend, vei keert met hare 70-jarige dochter in behoeftige omstandigheden. Uit Weert wordt gemeld, dat pogingen worden aangewend tot het verkrijgen van een scheepvaartkanaal van daar over Valkens- waard naar Tilburg. De werkstaking aan de werf van den scheepsbouwmeester G. B. Meijer te Mussel- kanaal kan als geëindigd beschouwd worden; enkele stakers zijn op de oude voorwaarden weder aan 't werk gegaan, terwijl de overigen elders arbeid hebben gevonden. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat de vorige week bij de ioting voor de na tionale militie te Kampen een loteling uit de gemeente Veecaten tot vrijstelling in bracht dat hij weduwnaar was en vader van éen kind. Te Borne is een elfjarige knaap in een onbewaakt oogenblik in een korenmolen met den hals verward geraakt in het touw waar mede de molen in beweging gebracht wordt. Toen de molenaar hem»kwam zoeken, vond hij den knaap dood in het, touw hangen. "Voor een in het belang der volksklasse te Utrecht op te richten sHuishoudschooi" heeft de gemeenteraad aldaar Donderdag een sub sidie van f'1000 toegestaan. Van de afdeeling Utrecht van den Volks bond" is, onder verwijzing naar haar rapport over de arbeiderswoningen, verzocht, dat op de begrooling een som worde uitgetrokken voor aankoop en slooping van perceelen, zoodra de gelegenheid zich daartoe voordoet. In het dorp Driebergen had gisteravond een ongeluk plaats. Door het schrikken van het paard voor de stoomtram, viel v. W., koetsier bij den heer Van Bi., aldaar, tus- schen de wagens van de tram en geraakte onder den achtersten wagen, zoodat deze over hem heen ging en de ongelukkige onmiddel lijk werd gedood. Sedert een achttal dagen wordt, nu de Rijn een zeldzaam laag peil heeft bereikt en vele kribben grootendeels droog liggen, door 8 rijks- en gemeente-veldwachters uit Arn hem, Doorwerth en Driel, tegenover het Drielsche veer, onder de gemeente Doorwerth gedregd naar het lijk van Sarah Anna Juett, een van de vermiste vrouwen van den be kenden Hendrik de Jong. Tot heden heeft het dreggen niet het gewenschte gevolg gehad. [Arnh. Cl.) Het is aan de brigade marechaussee uit Boxmeer geiukt de personen in handen te krijgen, die in den laatsten tijd op verschil lende plaatsen in Limburg valsch geld uitge geven hebben. Zij zijn A. Verstegen en zijne huisvrouw, beiden uit Kempen. Zaterdagochtend hebben zich te Maastricht eenige leden van het werkstakerseomité bij de lieeren Regout vervoegd, teneinde met dezen hun verschil persoonlijk te bespreken. De commissie deelde mede, dat zij met de hee- ren der verzoeningscommissie tot geen gunstig resultaat kon komen. De werklieden kwamen nogmaals op hunne vroeger gestelde eischen terug. Deze konden echter niet door de pa troons worden aangenomen, zoodat ook dit ondeihoud tot geen gewensclit lesuitaat leidde. Daar het Zaterdag aan de fabriek betaaldag was, verzochten de firmanten den werklieden ten tweeden male liet hun nog toekomende loon in ontvangst te komen nemen. Ofschoon dit eene som van tweeduizend gulden be rt i aagt, werd het eenparig door de werklieden geweigerd. Zwolle. In de gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad is zeer uit voerig beraadslaagd over de vraag of Zwolle deel zal nemen m het maatschappelijk kapi taal van de Noord-Ooster-Lokaal-spoorweg en op welke voorwaaiden. Het slot der be raadslaging is geweest dat de raad zich ver- DO o eenigd heelt met de voorwaarden, in de vorige vergadering door den heer Dammen aange geven. Er is echter een wijziging in gebracht. De raad heeft n.l. bepaald dat de aan sluiting zal moeten geschieden te Ommen en dat, wanneer zulks geschiedt, voor een bedrag van minstens f 100,1)00 zal worden deelgeno men. De Berlijnsclie bantier Robert van Mendelssohn, een bekwaam violoncellist, heeft dezer dagen voor f 24,000 een vermaarde violoncel van Stradivarius gekocht, welke vroeger toebehoorde aan den beer Ladenburg, te Frankfort a/JI Laatstgenoemde had voor dat instrument f 7200 betaald. Eenige van de aan mrs. Langtry te Londen 'ontstolen edelgesteenten zijn gevonden. Twee saffieren van buitengewone waarde zijn in Halton-garden te koop aangeboden, en nu in handen der politie. Deze hoopt nu de draad die naar de dieven leidt in handen te hebben. In de omstreken van Verona zijn Zaterdag drie schokken eener aardbeving gevoeld vooral te Malcesini aan het Garda-meer was de schok hevig en de aan de woningen toegebiachte schade aanmerkolijk groot. De beivoneis waren natuui- lijk zeer verschrikt. In de j.l. Zaterdagavond gehouden vergadering der afdeeling Schiedam van den »Bond van Nederlandsclie Onderwijzers" hield de heer dr. J. van Leeuwen een voordracht over vYVillem Kloos in verband met de nieuwere beweging op letteikundig gebied". Nadat spreker betoogd had dat. evenals alle bewegingen, ook die op lite ral isch gebied den invloed van den tijd heeft ondervonden en zich dienovereenkomstig heeft gewijzigd, stond hij stil bij den man, die als de hooldfignur op dit gebied kan woiden aange merkt, Willem Kloos, die ondanks de negatieve erkenning zijner groote verdiensten en het stelsel matig achterstellen bij Verwey, ontegenzeglijk de letterkundige wereld liet meest aan zich ver plicht heeft. Zeer vruchtbaar is Kloos niet geweest. Zoowel in letteikundige geschriften en gedichten als in bijdragen tot de sNieuwa Gids", wier mede-op richter en medebestuurder hij is, heeft hij zich als zeer bescheiden doen kennen. De onaange naamheden rnet zijne medewerkers gaven menig maal aanleiding tot sanguinische gedichten in de Gids, waarin hij met beleedigende termen te veide trok tegen Van der Goes, Van Eeden en anderen. Niettemin bleef Kloos de man der nieuwere richting, waaraan hij een krachtigen stoot heeft gegeven en steeds de drager er van is geweest, hetgeen overtuigend blijkt na de splitsing, ïn zijne heldervloeiende taal geeft hij een schil dering van de letterkundige beweging van 1840 tot op heden, waarin hij met waardeering de groote figuren der oudeie richting vergelijkt, om ten slotte het veidienstelijke der nieuwere lich ting in 't licht te stellen. Met onveideelde aandacht werd deze boeiende rede aangehoord en een luid applaus bracht den spreker hulde, welke dooi' den voorzitter beves tigd weid met den wensch den heer Van Leeu wen in een der volgende vergaderingen wederom te kunnen hooren. Vervoleens ging deze open bare bijeenkomst over in een huishoudelijke, waarbij, na goedkeuring der notulen en gedane mededeoiingen, tot 2n secrelaris gekozen werd de heer S. Houtman. Vervolgens werden 3 voor stellen van het hoofdbestuur behandeld en de punten betreffendesalarieering mt Onze Bezwaren, om ten slottp, namens de afdeeling, hulde ta brengen aan het geachte raadslid den lieer M. C. M. de Groot, voor diens ijverige bemoeiingen in zike het lager onderwijs te Schiedam. De weesiniicliting sNeerbosch" ontving in de afgeloopen week o. a. een gift van f2000, van een onbekende, te Amsterdam. B U R G E 11 F, IJ K E S T A N D. Geboren s 11 Oct. Petronella, dochter van J. Zagwijn en A. W. van dor Velden, Maasstraat. '12. Jacoba Johanna, dochter van M. Ilopman en J. .1. Osephius, Lange Haven. Helena Wilhelmina, dochter van C. van der Graaf en E. van der Meer, JBroersvest. '13. Bernardus zoon van J. G. de Koning en F. van den Berg, Oosterstraat. Overleden s 12 Oct. Seger Huiskes, oud f>8 jaar, Leliestraat. Catharina Maria Nieman, oud 3 maanden, VisscJier straat. Cornelia Dirkje Dainrne, oud 4 maanden, JDamlaan, 13. Adriana Elizabeth van dei- Bil, oud 3 weken, Oude Iierlchof. Anna Gezina van der Moer, oud 14 maanden, Zijlstraat. Gehuwd: 15 Oct. J. M. J. Peters, 33 jaar, en M. C. Blesting, 23 jaar. Bevallen van een ZOON M. M. C. v. d. SCHALK— Balthazah. Schiedam, 15 Oct. '95. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen Echtgenoot en Vader, den Heer F. VAN DER VLIES, betuigen wij onzen hartelijken dank. Vit aller naam Wed. A. J. VAN DER VLIES, De GEi.riF.tt. M. VAN DER VLIES. Schiedam, 15 October 1895» Voor de talrijke bewijzen van belangstel ling en vriendschappelijke genegenheid, bij gelegenheid van onze 23-jarige Eelitver- ecniging, zoo van binnen als van buiten de stad ontvangen, betuigen wij, ook namens onze Kinderen, hartelijk dank. L. BITTER. Schiedam, N. BITTER, 15 October 1895. Van Mouiuk. zuiver en goed, van af GS Ct. goed waterhoudend en lekker, van af GO Ct. a 23 Ct.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3