1 A". 1895 Woensdag 16 October, N°. 8897. Tweede Blad. Negenenveertigste Jaargang. BÏnnemlandsche Berichten. 1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Letteren, Kunst en Wetenschap. c o u yi Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, doorjhet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BW BB AU: BOTHRiTHAAl 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eer.e Couiantƒ1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kamers van Arbeid. De regeering heeft aan de Kamer een voorstel ingediend tot oprichting van Kamers van arbeid. Bij de samenstelling van dit ontwerp is reke ning gehouden zoowel met de beide wetsvoorstel len, vroeger door de beeren Schimmelpenninck v. d. Oye en Pyttersen ingezonden, maar later vervallen of ingetrokken, als met de wenken en opmerkingen, waartoe het onderzoek daarvan in de afdeelingen der Kamers aanleiding heeft ge geven. Op de vraag of de oprichting van Kamers van arbeid van overheidswege wenschelijk is, ant woorden de minister van justitie en var. waterstaat, dat wat zich reeds in ons eigen lar.d heeft ge openbaard, voldoende is om naar middelen om te zien, teneinde te trachten, voor zoover de regeering daartoe bij machte is, eene goede verstandhouding tusschen patroons en werk!' te bevorderen, misverstand te voorkomen, voort woekerend wantrouwen tegen te gaan, verbit terende geschillen op te lossen, voor beide partijen noodlottige werkstakingen te verhoeden en de overtuiging te vestigen, dat de belangen van beide partijen niet onverzoenlijk tegen elkander overstaan, maar dat door onderling overleg en samenwerking maatregelen in beider belang ge troffen kunnen worden. Een dezer middelen acht de reg, gelegen in de Kamer van arbeid, eene instelling, die in naburige rijken, waar zij werd ingevoerd, reeds goede vruchten heeft afgeworpen. De reg. vermeldt vooral, dat destijds de meer derheid der toenmalige Tweede Kamer bij verschil van gevoelen omtrent de samenstelling, inrichting en taak dier lichamen het instellen van Kamers van arbeid wenschelijk achtte. Die instelling van staatswege in het leven te roepen is het doel van dit ontwerp. Na de redenen te hebben aangegeven, die aan eene regeling bij de wet de voorkeur doen geven, wordt in de toelichting het volgende gezegd omtrent de meest wenschelijke organisatie der Kamers van arbeid en omtrent de werkzaam heden, welke aan hare bemoeiing behooren te worden opgedragen. De oprichting van eene Kamer van arbeid geschiedt bij koninklijk besluit. Zij wordt opge richt voor eene gemeente of voor verscliillende gemeenten, waar de behoefte daaraan is gebleken, en hare oprichting mogelijk blijkt te zijn. Het doel, hetwelk met de Kamers van arbeid wordt beoogd, is de bevordering in onderlinge samenwerking van de belangen van patroons en werklieden. Te dien einde wordt aan die instei- ling opgedragen, vooreerst het verzamelen van inlichtingen over arbeidsaangelegenhedenten andere, het dienen van advies aan regeering en regeeringscolleges, wanneer er om wordt gevraagd of de Kamer uit eigen beweging daartoe aanleiding vindt, en eindelijk het voorkomen en vereffenen van geschillen over arbeidsaangelegen heden tusschen patroon en werklieden. Tot de taak der Kamers zal behooren lo. het verzamelen van inlichtingen over ar beidsaangelegenheden. Is dit reeds noodig voor de vervulling van het tweede deel der aan de Kamers van arbeid opgedragen taak, niet minder zullen de inlichtingen van nut zijn, indien ge schillen over arbeidsaangelegenheden dreigen, en moeten worden voorkomen of reeds zijn ontstaan, en de Kamer geroepen is die te vereffenen 2o. het dienen van advies aan regeering en regeeringscolleges -, 3o. het voorkomen en vereffenen van geschil len over arbeidsaangelegenheden tusschen patroons en werklieden liet streven naar eene betere verstandhouding tusschen patroons en werklieden zal inzonderheid vrucht kunnen dragen, indien het aan de Kamers van arbeid gelukt geschillen tusschen hen te voorkomen en de ontstane geschillen inderminne te vereffenen. Een zeer belangrijk deel van de taak, welke de Kamers van arbeid hebben te ver vullen, is het werk van den verzoeningsraad. Te dikwijls heerscht tusschen patroons en werklieden oen onderling wantrouwen, dat de berechting van geschillen inderminne onmogelijk maakt. De ver zoeningsraad heeft in de eertse plaats ten doel het ontstaan van geschillen te voorkomen en de ontstane geschilion te vereffenen. Aan de beslissing van den verzoeningsraad kan intusschen geen dwingende kracht verleend worden. De eenige maatregel, die ten deze kan worden toegepast, is van zedelijken aard en bestaat in het aangeven van de middelen tot verzoening en liet bavoideren, indien nog noodig, van eene scheidsrechterlijke uitspraak en in het openbaar maken van de ver slagen van den verzoeningsraad. Stpmt éene der partijen niet toe in hst uitlokken van eene arbi trage, waar de verzoeningsraad deze noodig oor deelde, of weigert, na een zorgvuldig en onpartijdig onderzoek, de partij, die blijkbaar ongelijk heeft, tot herstel van de goede verstandhouding mede te werken, dan blijft alleen het beroep op da pu blieke opinie over, die cp deze wijze voorgelicht, eene niet te miskennen zedelijke macht uitoefent. In navolging van de ontwerpen der heeren Pyttersen en Schimmelpenninck v. d. Oye zijn de Kamers samengesteld uit een gelijk getal vertegenwoordigers van patroons en weiklieden. De vertegenwoordigers der patroons worden ge kozen door de kiesgerechtigde patroons, die der werklieden door de kiesgerechtigde werklieden. Elke kamer kan worden verdeeld in zoovele afdeelingen, als er bedrijven of groepen van be drijven eene afzonderlijke vertegenwoordiging behoeven, en behoorlijk kunnen worden verte genwoordigd. De afdeeling wordt eveneens uit een gelijk aantal patroons en werklieden samen gesteld. Wordt eene Kamer in afdeelingen ver deeld, dan vormt zij den band tusschen de verschillende afdeelingen. Met het denkbeeld om de Kamer in te deelen in afzondehjke sectien van patroons en van werk lieden kunnen de ministers van justitie en water staat zich niet vereenigen. Zij zijn van meening dat, werden de Kamers van arbeid volgens dat stelsel ingericht, zij bezwaarlijk zouden beant woorden aan het doel, waarmede zij worden ingesteld, het bevorderen van de belangen van de patroons en de werklieden. SCHIEDAM, 16 October 1885. Ia de Maarl. Ot, oppert J. E. het denk beeld om de stemmingen te doen geschieden den niet rnet stembiljetten, maar metstem- penningen. Het zou dan op een stembureau als volgt toegaan »De kiezer, die zich aanmeldt, ontvangt van het stembureau niet een biljet, doch een penning, een gevvaarmerkten stempenning. Hij begeeft zich daarmede achter een be schot, dus buiten het gezicht van het bureau. In dat beschot zijn zoovele gleuven, waarin hij zijn penning kan laten afglijden, als er candidaten zijn, natuurlijk met aanwijzing bij elke 'gleuf voor welken candidaat zij geldt. Wil men nu gelegenheid geven tot het in blanco stemmen, dan zou nog een gleuf meer voor stemmen in blanco moeten aangebracht worden. Doet men dit niet, dan zou de kiezer gedwongen zijn, zijn stem op éen der candi daten uit te brengen. De contróie ware op deze wijze in te richten. De kiezer die stemt, bevindt zich achter het schot, het stembureau is er vóór. Aan den kant van het bureau is een nume- roteur aangebracht, die een nommer ver springt telkens als een penning door een der gleuven afglijdt. Dat verspringen is dus be wijs, dat er eene stem is uitgebracht. Achter elke gleuf is natuurlijk een bus geplaatst, waarin de penningen terechtkomen. Behalve de hiervoren bedoelde numeroteurs nu, is ook elke bus voorzien van eennume- roteur, die het getal aangeeft van de pen ningen in de busdeze numeroteurs zijn natuurlijk niet zichtbaar gedurende de stem ming, maar zoodra de stemming afgeloopen is, geven zij terstond den uitslag aan. De cijfers alzoo verkregen, kunnen daarna gecontroleerd worden door vergelijking met het getal penningen in de bussen en het na gaan of er geen valsche"penningen bij zijn enz. Veel gevaar voor dergelijke onregel matigheden zai er niet zijn. Te Boskoop heeft het college van kerk voogden en notabelen het maken van teeke- ningen en bestek voor den herbouw van de afgebrande kerk der Ned. herv. gemeente opgedragen aan de architecten Hengeveld, te Alfen en Nederhorst, te Gouda. Men hoort zoo dikwijls van menschert, die om een weddenschap, onder de meest be zwarende voorwaarden een reis om de wereld gaan maken. Maar zelden hoort men hoe die reizen aüoopen. Daarom vermelden wij het volgende in De Kampioen voorkomende bericht Mademoiselle Capchowsky, beter bekend onder den naam van miss Anna London derry, heeft haar reis per rijwiel om de wereld volbracht en haar weddenschap ge wonnen, want ze heeft de 5000 dollars mee gebracht, die ze zich had voorgenomen on derweg te verdienen. Het is zelfs mogelijk, dat ze 10,000 dollars haalt, want ze beweert een groot deel van de gebeurtenissen uit den Chineesch-Japanschen oorlog te hebben bijgewoond, waarover ze een boek zal schrij ven. Volgens haar moeten de Japanners niet zoo'n zacht en vredelievend volk zijn als ze ons worden afgeschilderd, en in hare s mé moires" moeten beschrijvingen van wilde en vreeselgke gebeurtenissen voorkomen, die zij bij wood del Een dergelijke tocht wordt thans onder nomen door een onzer landgenooten, den heer A. G. G. Sutherland Royaards, den be kenden doofstommen botanicus uit Assen, die, gelijk men zich herinnert, voor eenigen tijd van daar vertrok, om op zijn rijwiel een tocht door Europa te maken. Uit een schrijven aan een vriend te Am sterdam, dat ons ter inzage werd gegeven, blijkt dat de heer Royaards thans te Breslau is. Hij vertrekt van daar naar Warschau, met het plan naar Moskou en vandaar naar Konstantinopel te gaan. In Duitschland werd hij overal zeer goed ontvangen ea legde hij een bezoek bij Bismarck af. Zooals men weet, is de reiziger zonder eenig geld vertrokken onderweg houdt hij voordrachten in doof stommen-instituten. Vlaardingen. Voor de betrekking van directeur der gemeentewerken alhier, op eene jaarwedde van f1800, zijn op het drietal ge plaatst de heeren G. N. Itz, bouwkundig ingenieur te 's-Gravenhage, L. van Krimpen, civiel ingenieur te Leeuwarden, J. N. van Ruijven, civiel ingenieur te Arnhem. Amsterdam. Van heden af wordt door de afd. Amsterdam van den »Nederlandsehen Protestantenbond" eeoe onderafdeeling wijk verpleging ingesteld, welke zich ten doel stelt de verpleging van zieken in eigen woning, en langs dien weg de maatschappelijke en zedelijke verheffing van de gezinnen, waarin zij werkt. Zij geschiedt kosteloos of tegen eene vrijwillige bijdrage ten bate van het werk. Aanvankelijk bepaalt zij zich tot de Muiderwijk. De subcommissie voor wijkverpleging be staat uit de heeren P. H. Hugenholtz Jr., dr. P. J. Barnouw, J. L. M. van Gorkum en mej, J. F. D. Mossel. De wijkverpleegster is mevrouw M. Endt-Van Wijngaarden. De heer C. II. Bakkes, concertzanger te Ber lijn, zal 20 December e. k. de tenor-solopartij vervullen in Verdi's sRequiem" dat door de Utrechtsche afdeeling der ïMaatschappij tot be vordering der Toonkunst" zal worden uitge voerd. De schilderes mej A. Haanen is le Oosterbeek overleden. Van de bijdragen, welke door eenige vereerders van den te Steenderen ontslapen en begraven historischen romanschrijver Jan Frederik Oltmans zijn bijeengebracht, zal naar de Zuthph. Ct. mededeelt op bet kerkhof te Steenderen in plaats van de verweerde en gebarsten zerk op zijn graf een nieuw monumentale staande steen worden geplaatst, met een opschrift vermeldende naam en voornamen, geboorte- en stertjaar van den schrijver, benevens de titels zijner grootere werken. Het leveren en beitelen van dezen steen heeft op zich genomen de Heer A. J. Diterwijk, steen houwer te Zutphen, die in volgend voorjaar den steen zal plaatsen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5