Binnenlandsche Berichten. SPANJE. In een vergadering van de sVereeniging van vrienden des lands" te Granada, waar de aartsbisschop van Granada tegenwoordig was, wilde een hoogleeraar aan de universiteit een rede houden over de emancipatie der vrouw. Hij was evenwel nauwelijks daarmede begon nen of de aartsbisschop viel den spreker in de rede met het verzoek niet voort te gaan over een onderwerp dat in strijd was met de Roomsch-katholieke leer, naar de meening van den aartsbisschop. De hoogleeraar verliet, onder protest, het spreekgestoelte, en nana ontslag als lid der vereeniging. Het geval wekt in de stad en daarbuiten groot opzien. PORTUGAL. Een detachement Portugeesche soldaten, dat naar Sanguela (Voor-Iodië) op weg was onder aanvoering van een luitenant, is door 150 rebellen aangevallen. Na eeo hevig ge vecht heeft de troep zich moeten overgeven. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel verneemt de Times dat de stad haar gewone aanzien herkrijgt en de Armenische winkels weer geopend worden. Maar desondanks blijft de stand van zaken onveranderd. De sultan neemt in beginsel de plannen voor hervormingen in Armenië aan, maar weigert ze onmiddellijk toe te passen, omdat het dan den schijn zou hebben dat hij zwichtte voor de buitenlandsche pers. De Standard verneemt uit Konstantinopel dat de Porte een commissie heeft benoemd, die de gevangenissen rond zal gaan om te zorgen voor het loslaten van degenen op wie geen zware verdenking rust, en te gelijker tijd een onderzoek in te stellen naar de ge beurtenissen van den laatslen tijd. De leden van de commissie zijn grootendeels rechter lijke ambtenaren. De buitenlandsche gezan ten verklaren zich voldaan over deze concessie van de Porte en in 't algemeen over de hou ding van de oefenaren van het openbaar gezag. Zij laten zich ook vol hoop uit over de onderhandelingen in zake Armenië. De gouverneur van Amenië, maarschalk Schaker-pacha, heeft eene proclamatie uit gevaardigd, waarin hij Turken, Armeniërs en Koerden aanmaant tot eendracht als kinderen van hetzelfde land. De censuur der dagblad pers heeft echter verboden die proclamatie te Konstantinopel openbaar te maken, op grond, dat wat voor Iviein-Azië wellicht goed is, niet dienstig is voor de hoofdstad. Waar op derge lijke wijze eene poging tot verzoening van overheidswege wordt tegengewerkt, is het geen wonder dat aan de wachtschepen der vreemde gezantschappen in den Bosporus bevel is gegeven naar hunne winter-anker- plaats voor Tophaua, eene wijk van Konstan tinopel, te komen teneinde, zoo noodig, te kunnen optreden tot bescherming der bevol king. Voorzichtigheidshalve zijn alle man schappen dier wachtschepen geconsigneerd en moeten zelfs alle officieren aan boord blijven, ondanks de verzekering der over heid, dat zij voor de verdere handhaving der orde zelve wel durft instaan. De Turksche regeering heeft aan de z.g. postbooten verboden voortaan 's nachts door de Dardanellen te varen, uit vrees dat het in de nabijheid dier straat liggende Engelsche eskader 's nachts ongemerkt de zee van Marmora zou kunnen binnenstoomen. Teneinde op alle gebeurlijkheden voor bereid te zijn, heeft de Grieksehe minister van marine aan de zeesoldaten, die gisteren met verlof zouden huiswaarts gaan, laten voorstellen als vrijwilligers te teekenen en de meesten hunner hebben dat gedaan. De Grieksehe Kamer komt eerst den 13 Novem ber weer bijeen, tenzij zoo wordt er betee- kenisvol uit Athene bijgeseind bijzondere omstandigheden eene vroegere bijeenroeping noodig maken. Aangaande de ongeregeldheid te Trebizonde worde thans van offleieuse zijde uit Konstan tinopel gemeld, dat ook die geheel aan de Armeniërs zijn te wijten. Den 2n October scho ten twee Armeniërs op den voormaligen vaii van Van en op den militairen bevelhebber, die beiden gewond werden., De daders werden gearresteerd. Twee dagen later ontstond een opstootje, toen een Armeniër twist zocht met een Turksch soldaat en dezen wondde. De orde werd evenwel spoedig hersteld. Vier da gen daarna vielen evenwel in de wijk Meidan- Charki, in hel drukste gedeelte van Trebi zonde, de Armeniërs de Muzelmannen onver hoeds aan en werden tal van politie-agenten en officieren der gendarmerie, die de menigte tot rust aanmaanden, gewond. Bij het ge vecht, dat toen volgde, vielen aan de zijde der Muzelmannen 11 dooden en 25 gewonden, terwijl de Armeniërs 182 dooden en 19 ge wonden bekwamen. (Te oordeelen naar deze cijfers, is het zeker niet waarschijnlijk dat de Armeniërs de aanvallers waren.) Sedert is de orde niet meer verstoord. AMERIKA. De zegepiaal der revolutie in de republiek Ecuador heeft aan het land niet de ru-t weergegeven, zooals men hoopte. Reeds ter stond nadat generaal Alfaro zijn zegevierenden intocht had gedaan binnen Quito, werd reeds door eenige officieren eene samenzwering tegen hem gesmeed, maar het verraad werd tijdig ontdekt en twee der hoofdschuldigen zijn reeds gefusilleerd. Ook de aanhangers der vorige regeering houden zich niet rustig. Nabij San Nicolas is het tusschen de troepen van Alfaro en de opstandelingen tot een ver woed gevecht gekomen, waarbij de laatsten 80 dooden en een groot aantal gevangenen verloren. Het Congres van Costa-Rica heeft een verdrag betreffende een kabelverbinding met de Vereenigde Staten goedgekeurd. Tevens is bepaald, dat het materiaal, bestemd voor de bereiding van suiker in inlandsche fabrie ken, gedurende twee jaren vrij van rechten ingevoerd kan worden. CHINA. Uit Hongkong wordt gemeld De moeilijkheden, welke de commissie van onderzoek in zake de moorden te Kucheng ondervond, tengevolge van de stelselmatige tegenwerking van de zijde der Chineesche ambtenaren, moeten hebben opgehouden. De Engelsche consul met de commissie had den een onderhoud met den onderkoning van Fu Kien, tengevolge waarvan nog 18 veroor deelden zullen worden ter dood gebracht, terwijl de commissie algeheele volmacht heeft ontvangen om te beslissen of ook de overige veroordeelden ter dood gebracht zullen worden. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENER AAL. Zegelrecht op effecten. De minister van financiën heeft het afdee- lingsverslag der Kamer beantwoord omtrent het wetsontwerp houdende nadere regeling van het zegelrecht op effecten. De minister doet daarbij uitkomen dat het denkbeeld om verschillende stukken met verschillend recht te belasten, berust op de overweging dat ver hooging van de belasting van alle stukken zonder onderscheid bezwaar ontmoet en dat de stukken, waarvoor de belasting verhoogd kan worden, niet allen dezelfde verhooging kunnen dragen. Eene belegging waarbij alleen het kweeken van een vaste rente wordt be oogd, kan uit den aard der zaak minder belasting diagën dan eene waarbij behalve vergoeding van rente op liet kapitaal, uit- keering van winst mag worden verwacht. Het recht blijft ook inderdaad matig. Zelfs eene belasting van premieloten met 1 pCt. kan voor deze fondsen niet zwaar worden genoemd. Op deze gronden verdedigt de minister meer in het bijzonder de voorgestelde heffing van premieleeningen en voor aandeelen, waarbij hij doet opmerken, dat van de geringe be- lastingverhooging nadeel'ge invloed, noch op den handelsgeest noch op de offervaardigheid tot bevordering van het algemeen belang te vreezen is. Van verzwaring der belastingen van de aan deelen en obligatiën van zeer gering bedrag, bijvoorbeeld van f 10 en minder, is geen sprake. Lager kan de minister niet gaan en ook voor vrijstelling van de Ieeningeu voor provinciën en waterschappen ziet hij geen reden. De ingeslagen of droge zegelstempe! wordt alleen te 's-Gravenhage en te Amsterdam gesteld. Men kan daartoe echter terecht aan alle kantoren van het buitengewoon zegel door de zorgen de administratie te 's-Gravenhage. Tegen onnoodig oponthoud zal worden ge waakt. Zoodra een geschikt lokaal zal zijn gevonden, zal ook te Rotterdam de gelegen heid worden geopend om met genoemden zegelstempel te zegelen. Waar sprake is van nconversie", wordt aan het betrekkelijk artikel toegevoegd »van niet hier te lande ontvangen stukken". Er zal gelegenheid worden gegeven om stukken, die aan den omloop worden onttrok ken en door gelijke stukken vervangen, zonder nieuwe betaling van rechten te doen zegelen. De nieuwe zegelwet kan in werking treden zoodra de daartoe noodige regeüugen zullen zijn getroffen, zoodat niet gewacht behoeft te worden op de invoering der gewijzigde per- soneele belasting. SCHIEDAM, 1G October 1S95, r De gewone audiëntie \4n den minister van koloniën zal Vrijdag 18 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin in de provinciën ter kennis ge bracht van burgemeesters, dat de in- en doorvoer van huiden, afkomstig uit Rusland en Turkije, weder is toegestaan. Op 1 Oct. j.l. was aan de Nederlandsche bank wegens te verstrekken voorschotten in onderpand gegeven een bedrag van f 6,000,000 in schatkistbiljetten, terwijl voorts op even genoemden dag in omloop was een bedrag van f12,100,000 in schatkistpromessen. De Independence Beige heeft een telegram ontvangen uit Rio de Janeiro, dd. 15 Octo ber, van dezen inhoudsMen maakt een telegram uit Para openbaar, meldende dat Engelsche troepen Nederlanlsch Guyana, op de Braziliaansche grens, zijn binnengerukt." Naar wij vernemen is aan het departement van buitenlandsche zaken geen enkel feit bekend ter staving van het door de Indepen dence Beige medegedeelde telegram omtrent het binnenrukken van Engelsche troepen in Nederlandsch Guyana. Uit de heden ontvangen Engelsche bladen blijkt, dat over Rio Janeiro te New-York een telegraphisch bericht uit Para is ontvangen, waarin gezegd wordt, dat Engel sche troepen over Braziliaansch grondgebied op weg zijn naar de betwiste steek in Vene zuela. In dit telegram van Central News wordt er bij gevoegd, dat de Engelschen de Takulu (Takutu) rivier reeds waren overgetrokken. Waarschijnlijk is dit hetzelfde telegram, dat onjuist aan de Indépendace Beige is over- bracht. (N. B. Cf.) 't Heeft de aandacht getrokken dat de schutterijen in het oosten, noorden en zuiden zooveel beter schijnen te zijn dan die in het noordwesten van ons land. Overal in die eerste gewesten, waar HH. MM. de schutterij inspecteerden, werd aan den commandant eene ridderorde verleend, doch aan die te Haarlem, Alkmaar en Helder niet. Het ongeluk blijft de Portugeezen in hunne koloniale aangelegenheden vervolgen. Nu meldt een Indisch telegram ons, dat het Portugee sche oorlogsschip op zijn weg naar Timor op het Portugeesche gedeelte waarvan onlangs de bekende ongeregeldheden ontstaan zijn gestrand is op het rif, bij Kapo Posang, eilan den in de straat van Makassar. Het Nederlandsche stoomschip Gouverneur- Generaal Mij er is ter hulp gezonden. {N. v. d. D.) Men meldt aan het Vaderland, dat aan den heer Voormolen, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de betrekking van hoofd commissaris van politie te Amsterdam is aangeboden. De »Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw" te Rotterdam heeft een informatiebureau opgericht om ouders van meisjes, die de school verlaten, in te lichten hij het kiezen van haar beroep. Dit bureau stelt zich voor, de kosten en den duur der opleiding voor verschillende- vakken van handenarbeid of wetenschap na te gaan en op aanvrage mee te deelen, en hoopt daardoor van nut te zijn voor haar, die haar onderhoud wenschen te verdienen als: huishoudster, kookster, naaister, baker, vroedvrouw, ziekenverpleegster, arts, apothe ker, boekhouder, post-, telegraaf- of telephoon- beambte, klerk, architect, journalist, handels reiziger, calligraaf, stenograaf, type-writer, beeldhouwer, schilder, pianostemmer, behan ger, horlogemaker, bloemist, boekbinder, boek drukker, photograaf, kapper enz. Het gisteren uit Odessa te Rotterdam bin nengekomen, met graan beladen stoomschip Idar had een diepgang van 78 decimeter. Dit is tot heden het meest diepgaande schip dat door den Nieuwen Waterweg te Rotter dam arriveerde. Naar men mededeelt, heeft zich Zaterdag een combinatie gevormd met het doel om de uitgestrekte weilanden, gelegen achter den Bezuidenhoutschen weg tusschen de Engel sche kerk en de Laan van Nieuw-Oostinje, te gaan bebouwen. Het plan bestaat er 1300 heerenhuizen en villa's te bouwen. ("Pad.) De bierbrouwerij »De Gekroonde Valk" te Amsterdam is op de internationale tentoon stelling te Bordeaux voor haar stout bekroond met eene gouden medaille, zijnde de hoogste onderscheiding voor dit artikel. Begunstigd door fraai herfstweder hebben te Amsterdam de studenten gisteren hun ge wonen jaarlijkschen ontgroenings-rijjool ge houden. In karakter verschilde de rijstoet in zooverre van vorige, dat thans minder eene maskerade dan wel een bloemencorso bleek bedoeld te zijn. Onder de file van rijtuigen waren er verscheidene zeer smaakvol versierd. Toch zag men nog de vreemdste caprices, zooals grenadiers, kurassiers, en ook generaal Vetter met een Lombokschen prins naast zich, de teugels van een vierspan in handen hou dend. De stoet maakte een rit, o. a. naar Abkoude. De Vereeniging van eigenaren van dia mantslijperijen" 'te Amsterdam heeft een manifest uitgevaardigd aan »alle belangheb benden bij de diamantnijverheid". Daarin wordt o. a. gezegd dat bij een gehouden stemming in Plancius is gebleken, dat van de ruim 1200 bazen, die op de fabrieken van de onderteekenaars werken, 400 hebben ge stemd voor het verplichtend stellen van het lidmaatschap van den »A. N. D. B."' en de aangesloten vakvereenigingen, en dat een nauwkeurig onderzoek heeft doen zien dat in de diamantslijperijen le Amsterdam werk zaam zijn ruim 7500 diamantslijpers en ver stellers. Daar verschuilende molenhuurders aaa fabriekseigenaren het verzoek richten om de fabrieken in beweging te brengen en het werk te hervatten, verklaart genoemde ver-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2