Letteren, Kunst en Wetenschap. SPORT. PEIt TELEGRAAF. Gemengde Berichten. Onder tv ij s. Rechtzaken. r-;4 eeniging nogmaals uitdrukkelijk, zooals reeds op 28 September is geschied 5>dat alle fabrieken op werkdagen evenals voorheen geopend zijn, en dus elk de gelegen heid heeft het werk te hervatten, jen worden mitsdien de molenhuurders, die het werk wensclien te hervatten, uitge- noodigd, daarvan onmiddellijk mededeeling i te doen aan de fabriekseigenaars of hunne oprichters. iEe Burgemeester van Amsterdam heeft ver klaard de openbare orde gestreng te zullen handhaven, en alle storing daarvan met kracht te sullen tegengaan." Zondag was het regelingsbestuur der in 1896 in Cardiff te houden tentoonstelling op Oud-Hollandt. Dit heeft nog dienzelfden dag niet den heer Wolff een contract gesloten, waarbij hij zich verplicht, tegen overeenge komen voorwaarden, met zijn Oud-Hollandt- sche kapel, de leden in Oud-Hollandtsch kostuum, der tentoonstelling te Cardiff luister bij te zetten door de uitvoering van Oud- Hollandtsche muziek. Te Amsterdam is weer een valseh bankbil jet van f100 uitgegeven. De persoon, die het deed, werd gearresteerd. Te Hilversum is Maandagnamiddag op de nieuwe begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. H. N. Mees, in leven kassier te Rotterdam, overleden in het Pension «Trompenberg" te Hilversum. De deelneming, vooral uit Rotterdam, was buitengewoon groot. 22 kransen dekten de kist. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heeren W. A. Mees namens de firma, G. C. van den Bos namens het personeel, H. de Bie namens de spaarbank, waarvan de overledene een ijverige steun is geweest. De vader van den overledene, mr. M. Mees, zeide de aanwezigen dank voor de laatste eer aan zijn zoon bewezen. Men schrijft uit Groningen aan de Fr. Fr. en Ass. Ct. In het nummer van Dinsdagavond werd door ons bericht, dat op den morgen van dien dag een zoontje van schipper Oostra te Yier- verlaten verdronken was. Wij voegden aan deze mededeeling toe, dat de vader met zijne schuit naar Groningen doorvoer en het opvis- schen van zijn kind aan anderen overliet. Onwillekeurig zullen de lezers zich en te recht Oostra als een hardvochtige» vader voorgesteld hebben. Hoewel reeds Dinsdag in deze stad geruch ten liepen, dat Oostra noch zijn zoon, die bij hem op de schuit was, pogingen hadden aan gewend om den zoon en broeder te redden, konden wij die niet gelooven. Thans blijkt dat de ontaarde vader en de broeder geen enkele poging lot redding hebben beproefd. Toen de brugwachter, die in de nabijheid was van de plaats alwaar het kind in het water lag, zag dat de vader geene moeite deed zijnen zoon te redden, heeft deze getracht het kind te helpen, wat hem evenwel niet gelukken mocht. De vader riep, toen hij zag dat zijn kind in de diepte verdwenen was: »als je hem hebt, leg hem dan daar (de plek aanwijzende) maar neer, dan zal ik hem des avonds wel weghalen". Toen Oostra met zijne schuit des avonds op zijne terugreis van Groningen we der Vierverlaten passeerde, vroeg hij »Of ze hem nog niet hadden", en is daarop weder met de schuit naar Aduard doorgevaren. Den volgenden morgen heeft men het kind gevon den. Van het voorval is door een rijksveldwach ter proces-verbaal opgemaakt, dat aan den officier van justitie te Groningen ter hand gesteld is. In de afgeloopen week zijn te Velp negen 'nieuwe gevallen van dysenterie aangegeven, terwijl vier personen geheel hersteld zijn en een persoon aan die ziekte is overleden. Nabij de spoorweghalte Seppe onder Hoe ven (N.-B.) heeft men bij het graven in de heide, diep onder het zand een schip ont dekt, voorzien van anker en kettingen. Men vermoedt dat het dagteekent van den Spaatischen tijd en vergaan is bij den St.- Elisabethvloedanderen beweren dat aldaar vroeger een vaart heeft geloopen, genaamd Passiona- of Passievaart. De burgemeester van Hoeven heeft last gegeven niets van de vondst te verwijderen. Door den Belgischen Slagershond zal te Rozendaa! (N.-Br.) eene export-slachterij op groote schaal worden opgericht. Ook de firma Meeuwis en Co. te Helmond heeft in de Yrouwenmade aldaar een groot terrein aangekocht, waarop eene export-slach terij voor groot en klein vee zal verrijzen. In de laatstgehouden vergadering der ka mer van koophandel en fabrieken te Maas- strieht deelde de voorzitter, de lieer Pierre Rutten, mede, dat hij een onderhoud te Am sterdam heeft gehad met den heer Van Ogtrop, voorzitter van het ontbonden syndicaat tot het oprichten van een geweerfabriek te Maas tricht. Gemelde heer had hem gezegd, zoo wordt aan de Limh. Koer. gemeld, dat de misluk king van het syndicaat hoofdzakelijk te wijten was aan de technische bezwaren, die aan de uitvoering verbonden waren; bovendien waren de plannen eerst 14 dagen te voren ingediend, te laat om daarin de gewenschte veranderin gen te brengen. De vergadering besloot, de aangekondigde brochure af te wachten en verder steun te geven, wanneer en weder een nieuw syndi caat zou worden opgericht voor de rest der geweren. Eene uitvinding van den laatsten tijd is de zeliontvlammende gasbrander. In het algemeen komt het beginsel neer op de eigenschap van platina, om waterstofgas te verdichten, onder ontwikkeling van genoeg Hitte, om een gas- stroom uit een brander te ontsteken. De uitvinder heeft dit beginsel tot een vol komen toepassing gebracht met inachtneming van een zeer goedkoope constructie. Tegen den gasbrander is bevestigd een klein buisje, van boven voorzien vau een propje poreuse zelfstandigheid, waarop door middel van een speciaal proces platinazwart is verspreid. Uit dit propje steekt een kort eindje fijne draad, bestaande uit een alliage van platina, reikende langs de opening van den gasbrander. Hieruit bestaat de geheele inrichting. Om den bran der te ontsteken, behoeft men slechts de kraan open te draaien, waarop binnen weinige secon den de poreuse zelfstandigheid begint te gloeien. De luchtstroom door het smalle buisje werkt oogenbiikkelijk mede tot verhooging der temperatuur van het fiijne draadje tot zoodanige hitte, dat het gas wordt ontstoken. In de kunstzaal van sPulchri Siudio" te 's-Hage wordt tegen half November een tentoonstelling geopend van werken van Jacob Maris. De historicus en romanschrijver Adolph Streckfuss is op 72-jarigen leeftijd te Berlijn overleden. Zijn hoofdwerk, een «Algsmeene Geschiedenis voor het volk", is in verschillende Euiopeesche talen vertaald. Zaterdag 19 Octuber zal de algemeens bonds vergadering plaats hebben van de üZuidhol- landsche IJsvereeniging" te 's-Gravenhage, in het sZuidhollandfch Koffiehuis", des middags te éen uur. Toegang hebbenda oereleden, de dona teurs, de burgemeesters der gemeenten in Zuid- Holland en de leden der aangesloten vereeni- gingen. Zij mogen uan de beraadslagingen deel nemen. werklieden begraven. Fraaie kransen dekten in grooten getale de lijkkisten. Eene talrijke menigte volgde de droeve plechtigheid. Ongeveer een gelijk getal werklieden wordt nu nog vermist. Pioniers uit Keulen zijn thans verder met bet opruimingswerk belast. Ook de eigenaar der fabriek, de heer Beekmann, is in arrest ge nomen. De Fransche baik Pactfirjue, te Duinkerken thuis hoerende, is Maandagmorgen op weg van Shields naar Valparaiso niet een lading kolen, bij het Dudgeon-üchtschip in aanvaring gekomen met het Duitsche stoomschip Emma, thuishoo rend to Kiel en op weg van Rotterdam naar Boness, en gezonken. De kapitein, de loods en tien matrozen zijn in do golven omgekomen. De overige opvarenden zijn door de Emmadie nogal averij had beloopen, te Huil aan wal gebracht. Te Bocholt werden Zondagmiddag tien der bij de instorting van de fabriek verongelukte 's-GRATENIIAGE. 16 October. Tweede Kamer. Aangenomen werd het ont werp tot invoering der faillissementswet op 1 September 4896. Daarna werd uitvoerig gedebatteerd over de uitbreiding der rijks landbouwschool te VVageningen. Verscheidene leden bestreden liet ontwerp omdat het tuin- bouwonderwijs niet tot zijn recht zal komen of omdat de Indische cursus onnoodig is. Tot onderwijzeres te Arnhem is benoemd mej. A. van Vlaardingen te Schiedam. De commission, die in dit jaar belast zijn met bet afnemen van dp examens van apothekers bediende, zullen zitting houden te Kampen op 28 October a.s. en volgende dagen, en te Breda op 4 November e.k. en volgende dagen. Van gezaghebbende zijde is bepaald, dat in bet bisdom Haarlem geen onderwijzers van openbare scholen aan het hoofd van katholieke schooien meer mogen geplaatst worden, (Maasbode.) Uit de gisteren bij de firma Kemink Zoon te Utrecht verschenen brochure »De aanval op Seinpost en mijn antwoord" van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman blijkt, dat de schrijver de de Vrije Universiteit zal verlaten. Het gemeentebestuur van Helder heeft van het voornemen, om da socialistische onderwijzers Reitsma en Janzen tot ontslag voor te dragen, "afgezien. fn de gisteren gehouden zitting der arrond.- reebtbank te Rotterdam stonden terecht: F. kV. Vrijdag, 25 juar, modelmaker, en zijne moeder A. G. Brechman, 66 jaar, wed. van F. W. Vrijdag, beiden wonende te Schiedam, thans gedetineerd in het huis van bewaring aldaar. De aanklacht luidt: ais zoude de le be klaagde in Augustus 1895 te Schiedam Nedor- landsche 25-centstukken hebben nagemaakt, met het oogmerk om die nagemaakte geldstukken als echt en onvervalscht uit te geven of te doen uitgeven, en als zoude de 2e beklaagde te Schie dam op 28 Augustus 1895 opzettelijk 9 Neder- landsche 25-centstukken, waarvan de valschheid haar, toen zij ze ontving, bekend wa=, met het oogmerk om ze als echt en onvervalscht uit te geven of te doen uitgeven, in voorraad hebban gehad en op 24 en 26 Augustus 1895 opzettelijk als echte en onvervalschte muntspeciën hebben uitgegeven, de eerste maal aan C. Bredius, huis vrouw van C. Leenders, éen 25-centstuk en de tweede maal aan A. J. M. Gabel, twee dergelijke geldstukken, van alle welke geldstukken, ver vaardigd door den ln beklaagde, de valschheid haar, toen zij ze ontving, bekend was. Beide beklaagden, moeder en zoon, de eerste een ar moedig uitziend klein vrouwtje met gebogen houding, do tweede een werkman met een niet ongunstig doch ai moedig uiterlijk, namen met doffe verslagenheid plaats in de bank der be schuldigden. De eerste beklaagde verklaart desgevraagd monteur te zijn geweest aan de ijzergieterij »de Prins van Oranje" te 's-Hage. Zijne moeder woonde destijds te Schiedam en ging uit wer ken. Omstreeks Juli kwam hij zonder werk we der naar Schiedam terug. Overal meldde hij zich aan om werk te krijgen, doch noch in zijn eigen vak, noch in andere vakken kon bij aan het werk komen. Bittere armoe was het deel van hem en zijne moeder, en het laatste kwartje, dat zij op bet punt waren uit te geven, bracht hem op een noodlottig denkbeeld. Met behulp der in judicio aanwezige pitmitieve werktuigen, een Blooker's cacaobus, waarvan een lamp was gemaakt, een roodaarden keukenpan, waarin een zakje gips, een oude gietlepel, stukken zink en lood, die hij als zijn eigendom herkende, maakte hij een zestigtal valsche kwartjes. In een oud lucifersdoosje goot hij gips, waarin hij den vorm van het kwartje afdrukte. De presi dent, mr. Van Heukelom, vroeg beklaagde of hij zich niet bewust was, dat hij zich toen schul dig maakte aan een misdrijf, dat ontzettend zwaar gestraft wordt, waarop beklaagde ant woordde ïOeh, mijnheor, daar had ik geen verstand van omdat ik dagelijks op mijn werk in de gieterij had zien gieten en voimen, was ik op dat denkbeeld gekomen, zonder er veel bij na te denken." De tweede beklaagde deelde mede, dut zij met baar zoon armoede leed, omdat hij geen werk kon krijgen. Overal was hij geweest, doch niets hielp. Ten slotte had zij geen eten meer in huis en toen had baar zoon haar gezegd, dat hij eens zou probeeren om een kwartje na te maken. Zij had dit aanvan kelijk afgetaden. Van lood en tin, volgens liet muntcollege bestonden de valsche kwartjes uit 3 deelen lood en twee deelen tin met sporen van antimonium, maakte haar zoon een valsch kwartje, dat zij uiigsf in den aardappelhande! van C. Leenders, waar zij voor 8 cents aard appelen kocht. »Ik had Zondags niets te eten voor mijn zoon", deelde beklaagde mee, nwant wij hadden niets meer in huis dan een stukje oudbakken brood." Later gaf haar zoen haar nog meer kwartjes, nadat hij haar had laten zien hoe mooi ze uitvielen. De huishuur van hun armoedige kamertje in de woning aan den Langen Achter weg No. 17 te Schiedam werd door de 2e be klaagde ook met valsche geldstukken aan de getuige, mej. Gabel betaald. In den aardappel- handel van Leenders kwam het bedrog uit. Bij de huiszoeking werd de 2e beklaagde in het bezit van 9 valsche kwartjes met de beeltenis van Koningin Wilhelmina bevonden, terwijl de werk tuigen in een gootsteen kastje werden gevonden. De le beklaagde verklaarde, dat hij ongeveer 60 kwarljes gemaakt en uitgegeven had. De commis saris van politie te Schiedam, die bij de huis zoeking tegenwoordig was en de weduwe Vrijdag in verhoor nam, deelde mede, dat zij hei haaldelijk weigerde haar zak uit te balen. Zij verklaarde later, dat zij de 9 kwartjes uit haar porteroonnaie niet van plan was uit te geven, daar zij niet mooi genoeg waren uitgevallen. Het O. M., waargenomen door mr. H. J. H. Modderman, achtte het den beiden beklaagden ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen. Een zeer zware straf is door de wet voorzien tegen dit misdrijf, doch ZEA. achtte de vorde ring der zwaarste straf tegen beklaagden uit hoofde hunner gunstige antecedenten niet nood zakelijk, hoewel door dc- uitgifte van it GO valsche geldstukken een niet onaanzienlijke schade was aangericht. ZEA. requireerde de veroordeeling van den ln bekl. wegens het uitgeven en in voorraad hebben van valsche munt tot 2 jaar, die van de 2e bekl. wegens hot uitgeven en in voorraad hebben van valsche munt met de be doeling om die uit te geven tot 6 maanden ge vangenisstraf. Als toegevoegd verdediger voor beide be klaagden pleitte mr. E. S. Hollander. Pleiter achtte het den beiden beklaagden ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen, behalve voor zoover betreft het der 2e beklaagde ten laste gelegd in voorraad hebben van valsche munt met het oogmerk om die als echt en onvervalscht uit te geven. In een schitterend pleidooi bracht pleiter in herinnering de gunstige antecedenten van beklaagden. In een oogenbhk van wanhoop en onbedachtzaamheid maakte de zoon zich schul dig aan een zwaar misdrijf, zonder daarvan den geheelen omvang te begrijpen. Straf hadden beide beklaagden verdiend evenals St. Crispijn straf had verdiend toen hij leder stal om den armen om Gods wil van schoenen te voorzien. Bij alle

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3