Binnenlandsche Berichten. ■was aangevoerd. Opnieuw hebben zich eenige hoofden in het district Tigré aan de Italia nen onderworpen. SPANJE. De regeering heeft zooveel formaliteiten voor het inleveren van het certificaat van oor sprong van uit Frankrijk ingevoerde goede ren voorgeschreven, dat alle handel feite lijk onmogelijk zou worden. Er wordt nu tusschen Frankrijk en Spanje over een beteren modus vivendi onderhandeld. t Te Saragossa zijn een aantal anarchisti sche proclamaties in beslag genomen. Te Cadix heeft het volk eon processie aan gevallen. De bisschop, die daaraan deelnam, is licht gekwetst. Zes andere personen, waaronder de prior der dominicanen, zijn ook gekwetst. De prefect beweert, dat hij de ongeregeld heden niet had kunnen voorkomen, omdat de bisschop geen kennisgegeven had van zijn voornemen om eeu processie te houden. De ongeregeldheden te Ferroi zijn geëin digd de werklieden aan de werven hebben het werk hervat. Uit Havana wordt aan de Impartial ge meld, dat de Spanjaarden eene bende van 800 opstandelingen hebben verslagen, waar van er 24 werden gedood en een groot aantal gewond. De Spanjaarden hadden 1 doode en '12 gewonden. De opstandelingen op Cuba vernielen de telegraafdraden telkens om de communicatie tusschen de velschillende garnizoensplaatsen te vei breken. In het begin liet maarschalk Campos de lijnen herstellen, door zijne sol daten, maar daar zij spoedig daarna toch weer vernield waren, heeft de maarschalk besloten de telegraaf te land op te geven, en in plaats daarvan een onderzeeschen kabel te leggen langs de zuidkust, van Cienfugos en tusschen- gelegen plaatsen naar Manzarnllo, in aan sluiting aan den reeds bestaanden kabel van Santiago naar Havana. B I 8 A R IJ E. Aan de Bene Freie Fresse wordt gemeld, dat de Bulgaarsche politie den moordenaar van Starnliouloff op het spoor is. Hij is een Macedoniër, Athanas geheeten en Hala bij genaamd. Hij zou in Rumenië verblijven. Ook zouden nog drie anderen bekend zijn. Men beweert dat de gevonden revolver, in Luik gemaakt, door Tufektschelf gekocht zou zijn, zoodat diens medeplichtigheid zou vaststaan. I 8 R K IJ E, Gisteravond is liet besluit verschenen, waarin de Porte hare goedkeuring hecht aan de hervormingen in Armenië, zooals deze, in gemeen overleg met haar, vastgesteld zijn door de gezanten der drie groote mogendheden GRIEKENLAND. Het regeeringsorgaan te Athene meldt dat de toestand op Kreta veel kalmer is gewor den, en dat ei kans bestaat op een spoedige oplossing der aanhangige plaatselijke kwesties overeenkomstig de wenschen der bevolking. AMERIKA. President Cleveland is van zijn buitenverblijf te Washington teruggekeerd. De minister van justitie Harmon heeft zich zeer nadrukkelijk uitgelaten omtrent de plich ten der Amerikaansche burgers ten aanzien van den opstand op Cuba. Ilij waarschuwt allen wien het aangaat, dat het organiseeren van militaire macht ten behoeve der opstan delingen strafbaar is met boeten van ten hoogste 3000 dollars en gevangenisstraf van ten hoogste 3 jaar. Bovendien herinnert hij, dat aangezien de Voreenigde Staten een ver drag hebben met Spanje, hetwelk kracht van wet Leeft, het allen Amerikaanschen burgers, wien de eer huns lands ter harte gaat, betaamt, gezegd verdrag zoowel naar den geest als naar de letter na te komen en onzijdig te blijven zoo in woord als daad. Erkennende dat geen wet Amerikaansche burgers verhindert, afzonder lijk of gezamenlijk hunne meening te uiten, keurt hij niettemin het houden van openbare bijeenkomsten als onlangs te Chicago, waarin tegen de Spaansche heerschappij op Cuba werd te velde getrokken, nadrukkelijk af. Hij acht zulk bedrijf in de hoogste mate onheusch jegens eene bevriende mogendheid en belem merend voor de regeering bij bet volbrengen van hare bij tractaat aangegane verplichtingen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat de gezant van Chili ontslag heeft genomen. CHINA. Uit Shanghai wordt gemeld Woensdag had eene ontploffing plaats aan boord van liet transportschip Kungpai nabij Kinciiow. De stoomboot vervoerde troepen, waarvan G00 man zouden gedood zijn. De regeering begint de bestraffing der schuldigen aan de Christenmoorden nu toch ernstig op te vatten. Te Ku Cheng zijn, blijkens bericht van den gezant der Vereenigde Staten, '17 schuldigen onthoofd, terwijl de T-ung li Yamen gelast heeft dat allen, die hebben deelgenomen aan de ongeregeldheden, moeten worden ter dood gebracht. Voorts is een keizerlijk besluit verschenen, waarbij ge last wordt dat alle ambtenaren, die bij de onlusten te Sze Cliuen betrokken zijn, voor de commissie van onderzoek zullen worden gebracht om hunne straf te ontvangen. De eerste minister Li Hung Chang moet zelf als buitengewoon commissaris naar de provincie Kan Su vertrokken zijn. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 17 October. Het eindverslag is uitgebracht omtrent het wetsontwerp op de personeele belasting. De dag der beraadslaging zal nader worden bepaald. Bij het voortgezet debat over de reorga nisatie van de landbouwschool te Wagenin- gen, verdedigde de minister van binnenland- sche zaken, de heer Van Houten, uitvoerig het ontwerp. Hij betoogde dat het ontwerp geenszins beoogt in te voeren hooger Jat|d- bouwonderwijs, maar het karakter van mid delbaar onderwijs wil behouden, en wel binnen het kader van de wet van 1863, die overi gens den tuinbouw volkomen onder den landbouw rangschikt, zoodat voorafgaande wijziging van de wetgeving onnoodig is. Scherpe onderscheiding tusschen land- en tuinbouw is ook niet aan te geven. De verbin ding van onderwijs in land- en tuinbouw aan een polytechnicum heeft groote voordeeion voor het onderwijs en de schatkist. De be schuldigingen tegen de bestaande landbouw school zijn onbewezen en bepaald tegenge sproken. De bedoeling is den directeur van de landbouwschool tot hoofddirecteur te maken, maar dit behoeft niet in een reglement te staan. Spr. verdedigt Wageningen als de zetel der tuinbouvv-chool, omdat de landbouw school er reeds gevestigd is. Ook de Indische afdeeling acht de minister zeer gewenscht, maar aan de Kamer verblijft de beslissing om daarvoor gelden toe te staan op de Indi sche begrooting. De minister beveelt dus het voorstel aan in het algemeen belang van den tuinbouw. De minister van koloniën verdedigde de In dische afdeeling aan de landbouwschool, op grond van cle gebleken belangstelling in Indië voor leerlingen van de landbouwschool. Goed onderlegde wetenschappelijke jongelui kunnen den landbouw in Indië van groot nut zijn, daar de Indische landbouw over het algemeen een laag standpunt inneemt. De heeren Pijnacker Hordijk, Viruly Ver- brugge, Cremer en Kerdijk hielden hunne beschouwingen vol. Na replieken der ministers werd het amen- dement-Viruly Yerbrugge, op art. 1, om uit te maken dat er een zelfstandige tuinbouw school in het leven zal worden geroepen, zonder administratieve banden met de land bouwschool, sterk bestreden door den minister en verworpen met 58 tegen 10 stemmen. De geheele wetsvoordracht is onveranderd aangenomen met 55 tegen 14 stemmen. De heer Van Limburg Stirum zal de re- geering nader interpelleeren omtrent den dynamietopslag op Rozenburg. SCHIEDAM, IS October 18!>5. Met machtiging van H. M. de Koningin- Regentes, de hooge beschermvrouw van de vereeniging Trouw aan Koning en Vader land", wordt dezer dagen in geheel Nederland eene collecte gehouden voor het fonds, dat die vereeniging wil vormen ter ondersteuning van behoeftige», gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille. Men mag verwachten, dat eene collecte met dit doel bij onze landgenooteu algemeen sym pathie zal vinden en dus eene goede som voor de brave oud-strijders zal opbrengen. Wie om de eene of andere reden verhinderd mocht worden het zijne bij de collecte te offeren en toch iets wil bijdragen, kan zijne gift doen toekomen aan den penningmeester, den heer mr. W. Th. Grothe van Schellach te Utrecht. Te Paramaribo loopt het gerucht datjhr. mr. T. A. J. van Asch van YVijck per tele gram aan de regeering ontslag als gouver neur van Suriname heeft aangevraagd. De reden hiervan zou zijn, dat de door hem aan de beide ommegaande rechters op Mariënburg toegekende toelage van f 2400 bij kon. besluit tot de helft is verminderd. (N. v. d. F.) Naar men aan de If. B. Ct. uit 's-Graven- hage meldt, is van een telegraphische ontslag aanvrage van den heer Van Ascli van YVijck als gouverneur van Suriname, waarvan het gerucht te Paramaribo liep, bij de regeering niets bekend. Van het bekende «Standaardwerk over de Postwaardeu van Nederland en zijne koloniën", is thans een derde bundel verschenen, om vattende deel III en IV met de beschrijving van alle frankeerzegels, postzegels en brief- zegels van de koloniën Suriname en Curacao, van hunne invoering tot heden (Juni 1895). Hiermede is liet geheele werk compleet. Reeds bij de verschijning der vroegere deelen werd door ons medegedeeld op welke wijze dit werk tot stand is gebracht. De commissie van samenstelling bestaat uia de h.li. mr. M. J. Mij er, voorzitterJ. E. Bohlmeyer, secretaris (Oude Schans 84, Amsterdam), H. F. W. Becking, J. Goossen Cz., Frans Volcker, W. Drektraan, A. K. van den Berg en D. Schreuders. Aan de geheele uitvoering van het boek met zijn vele platen is groote zorg besteed. Het werk is niet in den handel, maar ook voor niet-leden van de »Ned. Vereeniging van Postzegelverzamelaars" (aan welken het werd opgedragen bij haar 10-jarig bestaan) zijn nog een beperkt aantal exemplaren beschikbaar tegen vastgestelden prijs bij den secretaris. (N. v. d. D.) De heer H. Pierson, directeur der Hel dring-gestichten te Zetten, deelt thans mede, dat de commissie ter beoordeeling van de uit te schrijven prijsvraag is samengesteld. Die prijsvraag zal vooral ten doel hebben de wij zigingen na te gaan, welke in onze wetgeving noodig zijn tot betere bescherming van min derjarigen, in of buiten huwelijk geboren. De volgende heeren hebben zich bereid verklaard de taak te aanvaarden har. D. Engelberts, ambtenaar bij het O. M. te Zulfen mr. R. Melvil baron van Lijnden, rechter te Utrechtjhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, hoogleeraar aan de vrije universiteitjhr. mr. J. II. J. C. Martens van Sevenhoven, rechter te Zutfen rnr. S. M. S. de Ranitz, lid van den j Hoogen Raad te 's-Gravennage, en jhr. mr. O. Q. van Swinderen, rechter te Groningen. Gisteren voor 25 jaar werd te Delftshaven in tegenwoordigheid van Z. M. Koning Wil lem III en Prins Hendrik het standbeeld van admiraal Piet Hein onthuld. Ter herinnering aan dien dag was het staudbeeld versierd met een lauwerkrans van de De!ftsha\en- sche kleuren voorzien en een oianjestrik aan het gevest gehecht. Drie Delttshavenaars hadden een toepasselijk gedicht vervaardigd, dat aan het voetstuk van het monument ge hecht was. Bij eenige ingezetenen was de vlag uitgestoken. In liet volgend jaar zal te Rotterdam de bereden politie, 10 of 12 man sterk, in dienst worden gesteld. Gustaaf Bingen bevindt zich nog steeds in een der vertrekken van het politie-bureau der 2de afdeeling te Rotterdam, alwaar hij ilnor zijne rechtsgeleerden wordt bezocht. Door tusschenkoxnst van enkele ingezetenen worden iicm geregeld Italiaansche en Duitsche dag bladen gezonden. Alle reden bestaat er om te vermoeden dat de fratelli Bingen niet aan de Italiaansche regeering uitgeleverd zuilen worden. De Woensdag te 's-Gravenhage aangehou den vreemdeling, verdacht van uitgifte van valsche kredietbrieven, is ter beschikking der justitie gesteld en gisteren naar het huis van bewaring overgebracht. Omtrent zijne identiteit bestaat nog geen volkomen zekerheid. De man was bij zijne aanhouding elegant gekleed, had een kostbaar gouden horloge op zak en droeg een diaman ten doekspeld. Het bestuur der kookschool te Haarlem heeft 20 plaatsen beschikbaar gesteld voor meisjes uit de volksklasse van 14 tot ld jaar, die daar een cursus van 28 lessen kun nen volgen. De Amst. Ct. heeft aan eenige bij uitue- mendheid deskundigen de vraag gericht of het mogelijk zou zijn eene brug over lietY te bouwen, die binnen twee en een half jaar, dus bij de huldiging van Koningin YVilhel- mina, voltooid zou zijn. Van bijna al de hee ren, hoogleeraren in de waterbouwkunde, hoofdambtenaren bij den waterstaat, was het antwoord dat de tijd daarvoor te kort was, in verband vooral met de formaliteiten der onteigening. De civiel-ingenieur Huet acht het werk der verbinding echter binnen dien tijd uitvoerbaar, wanneer de brug volgens het stelsel der zoogenaamde wandelpiers met een basculebrug, door hydraulische werktuigen in beweging te brengen, wordt aangelegd. Te Amsterdam is een nieuwe stichting van den heer P. W, Janssen geopend. Zij draagt den naam sNederlandsch-Duitsche stichting", en is bestemd om voor de helft ouden Neder landers en voor de andere helft ouden Duit- schers gratis een woning te verschaffen. Er is ruimte voor 56 gezinnen. De werkzaamheden aan de visschershaven te IJmuiden zijn zoover gevorderd, dat de dam, die haar van het Noordzeekanaal scheidt, doorstoken kan worden. Om het werk te be spoedigen, heeft de firma Volker Bos den stoom-modderzuiger en perser Oorinchem laten komen. Deze machine zuigt elk uur 3000 ii 4000 M3 water uit het kanaal en perst het over den dam in de haven. Woens dagmorgen was het water door het pompen reeds ongeveer 1.7 M gewassen. De jaar- en weekmarkten, deze week te Purmerend bij gelegenheid van de kermis gehouden, werden door zakkenrollers als ge schikte gelegenheden aangegrepen om hun operatiën te verrichten. Drie veehouders hadden het verlies van hun zakboekjes, in houdende samen f450, te betreuren, terwijl

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2