A0. 1895. Maandag 21 October. N°. 8901 Itgever] j odé. Eersle Blad. Zondag 20 en Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijk?, uitgezonderd Dinsdag» B in ncnlanflsche Bericht en. ÖDUHA1 Abonnementsprijs, per kwaitaal Ira,tco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: B OTISR STRAAT 7 O. AnvERTENTiEPRUSvah 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant10* Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 19 October 1895. Nauwelijks hebben de Fransehen de hoofd stad van liet uitgestrekte Madagascar in bezit, of er verscheen bij Ollendorff te Parijs, laten we gerust zeggen een boek, prachtig uitgevoerd, en toegelicht met uitstekende zincographieën over het veroverde gebied, be vattende een beschrijving van land en volk, en een beschouwing over de toekomst daarvan. De ongekend lage prijs zal het in handen brengen van talrijke Fransclienj die zeker met belangstelling met het nlemvverkregen grondgebied kennis willen makenze kunnen dan te gelijk den inhoud van liet boek ver gelijken met de beschouwingen van de Frau- sche bladen, die alle het punt behandelen ïwat zal Frank lijk met Madagascar doen?" Deze vraag is voor Frankrijk moeilijker te behandelen dan voor Engeland. Verovert dit hier of daar een brok van de oppervlakte dei- aarde, dan zijn dadelijk tal van Engelschen gereed er zelt hc-en te gaan, of er van hun nabestaanden naar toe te zenden, om er zooveel mogelijk te proüteeren van den bodem en van de voortbrengselendaarom hebben de Engel- sche koloniën meest alle eeu soort van zelf bestuur, omdat er beschaafden genoeg aan wezig zijn om dit regeeringssysteem in wezen te kunnen houden. Dit is in Frankrijk niet het geval; de be volking neemt er niet in dezelfde mate als elders toe; het heeft niet zooveel van zijn zonen te missen, om zich in andere wereld- deelen te vestigen; 'tzit dus eigenlijk met zijne koloniën wel wat verlegen, en wat door verstandige Franschen niet onopgemerkt wordt gelateu: 'tlegt op zijn koloniaal grondgebied vrij wat millioenen toe. Doch, hoe dit zij de Franschen staan voor de oplossing van het probleemwat zullen we met het veroverde land doen De vegcering is natuurlijk zeer in haar schikden opperbevelhebber der troepen werd telegrafisch zijn verheffing tot dcu hoogsten graad in de ridderorde xdtet Legioen van Eer" medegedeeldhem werd verzocht, tevens de namen van die dapperen op te geven, welke voor een beloontDg in aanmerking kunnen komen, en bovendien werd de belofte gedaan, dat aan al de soldaten, die de expeditie mede- maakten, een Madagascar-medaille zal worden geschonken. De militaire eer moet hoog ge houden worden. Wil de natie, die zich zoo gaarne de groote, de beschaafde noemt, aan het werk der be schaving gaan arbeiden, ze vindt op Mada gascar handen vol werk, te beginnen met de verbetering van de toestanden in de hoofdstad van het eiland, het uitgestrekte Tananarivo. Deze stad telt 100,000 zielen, bij benadering, en daarvan bevinden zich meer dan de helft, of zestig duizend, in den toestand van sla vernij. Mag die toestand, onder het opper gezag van Frankrijk, zoo blijven Een hoogst belangwekkend vraagstuk, de ophelfing van dien menschonteerenden toestand, met al de moeilijkheden, daaraan verbonden, zooals de practijk elders maar al te goed heeft geloeid. Een enkele straat, die dwars door de stad gaat, uitgezonderd, vindt men er slechts nauwe, vuile, ongeplaveide straten, ophoopingen van allerlei onreinheid. Terecht is vau de bewoners dezer stad ge tuigd, dat ze volkomen vrij zijn van vrees voor bacteriën en bacillen, die de beschaafde maatschappij op allerlei wijzen zoekt te be kampen. Ze zijn hun trouwens ten eenenmale onbekend, en van gezondheidsmaatregelen hebben ze geen begrip, evenmin kennen ze openbare verlichtingvalt er regen, dan heb ben de bewoners drinkwater. Als daaren tegen de droogte invalt en die duurt niet korter dan acht of negen maanden dan be helpt men zich zoo goed men kan, en wat dan als drinkwater wordt gebruikt, is die:,, naam niet waard. Te tien uur 's avonds wordt door een kanon schot aangekondigd, dat de koningin ter ruste gaat't is tevens een aanmaning tot de be volking om hetzelfde te doen als de vorstin. De duisternis ligt dan over de groote hoofd stad uitgespreid, en de militaire wacht, die zich in de straten beweegt, is het eenige, dat aan de aanwezigheid van menschen herinnert. Welk eea werk voor een beschaafde natie, die de taak der voogdij over zulke onbe- sciiaafden op zich neemt Een andere koningin is er minder goed afgekomen dan die van Madagascar, welke tenminste het leven en een schijn van gezag is gelaten; we bedoelen de koningin van Korea, die als slachtoffer van een politieken moord is gevallen. Volgens bericht was deze vrouw eigenlijk het hoofd der regeering in Korea, haar heer gemaal daarentegen een onbeduidend man. Zij was het, die het sterkst tegen de Japanners ijverde. De bezetting van haar land door dezen was haar een doorn in het oog, terwijl zij het met de vroegere be- scjiermheeren van Korea, de Chineezen, best vinden kon. Dat zij vermoord is bij een nach- telijken aanval op haar paleis in de hoofd stad Seoul, is met medeweten en op aanstoken van en door Japanners geschied. Of dezen veel genoegen van de gepleegde gruweldaad zullen hebben, mag met grond betwijfeld worden. De gevluchte aanhangers der koningin trachten allerwegen in het koninkrijk een beweging tegen de gehate indringers in het leven te roepen. Bovendien kan het gebeurde Rusland wel eens aanleiding geven, zich met de zaken in Korea te bemoeien. het bezoek van den Russiscben minister Lo- banoff aan den Duilschen keizer behoort tot de onmogelijkheden. Er schijnen zulke groote bewegingen aanslaande, dat dit bezoek van het hoogste gewicht is, waarom men waarschijn lijk ook in Frankrijk zeer had gehoopt, dat de Russische minister op zijn reis uit Frankrijk naar zijn land, Berlijn had vermeden. Zij het ook niet in het verre Oosten, in Turkije heeischt groote gisting. DeMohaminedaansche dweepzucht is tot een gevaarlijke hoogte aan gewakkerd. Terwijl toch de Turksche regee ring, zwichtende voor de pressie der groote mogendheden, zich bereid verklaart, in Ar menië de gevraagde hervormingen in te voe ren, wordt iu de Turksche hoofdstad een aan plakbiljet aan de menigte vertoond, waarin met opstand wordt bedreigd, als de minste concessie gedaan wordt aan Armeniërs of Engelschen. Het geldt, zoo wordt gezegd, den bedreigden Islam, het Mohammedaansch geloof. De be dreiging, hierbij geuit, is, dal het regeerende huis verdwijnen en de Mohannuedaansche ,v c _rl'cnst van do drukkende nverheersching bevrijd worden zal. Of de maatregelen van de regeering: versterking van het garnizoen en \an de verdedigingswerken der hoofdstad tegen deze uitingen van dweepzieke opge wondenheid veel zullen helpen, mag betwij feld worden. Offleieele berichten. Bij koninklijk besluit is de luitenant-kolonel B. Ii. F. van Vlijmen, van liet 2de regiment infanterie, op non-activiteit gesteld, gerekend van 10 October 1895, datum waarop door hem het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aanvaard. Van Rusland te spreken en te verzwijgen SCHIEDAM, 19 October 1895. »Eenige Vrienden van de Lotelingen" voor de nationale militie hebben de volgende uit- noodiging aan de lotelingen gezonden xHet Vei eenigingslokaal, Broers vest 33, zal op de beide lotingsdagen van des voormid dags 10 tot des namiddags 4 uur geopend zijn voor de lotelingen van alle godsdienstige gezindten, die hun lotingsdag op gepaste en aangename wijze willen doorbrengen. Brood, koffie en sigaren zullen gratis yjor den verstrekt. Wij noodigen u uit, op den dag uwer loting naar bovengenoemd lokaal u heen te begeven, op voorwaarde, dat gij ook elders geen drank gebruikt en geheel buiten de kroeg blijft, wat wij in uw eigen belang u aanraden. Wij vertrouwen, dat alle lotelingen, door dezen raad op te volgen, zullen medewerken, om den lotingsdag in een goed gerucht te brengen bij het Nederlandsche volk." den alhier, welke spoedig gebluscht werd door de in dat gesticht aanwezige werk lieden. IJedenmorgen, toen de 12-jarige Rika Kraat, wonende aan de Buitenhaven alhier, voor haar moeder een test met vuur bij een der buren bracht, zijn haar kleedeten op straat in brand geraakt. Eenige buren snelden haar ter hulp en doofden de brandende Meeren uil; het meRje had echter reeds oier het geheele lichaam brandwonden bekomen en werd naar de ouderlijke woning gebracht, waar het door de lieeren dr. P. J. Jansenen W. van der Sman geneeskundig werd be handeld. Maurits Schoei zal den 2üu dezer den dag gedenken, waarop hij vóór 40 jaar zijn werk zaamheden in de distilleerderij van de firma J. J. Melchers Wz. aanvaardde. Hedenmiddag te halfdrie is een schoorsteen brand ontstaan in het weeshuis der Hervorm- H, de Koningin schonk f75 aan de weduwe Antoon Ploegmakers te Ileesch, als icgciiiC't.-i.kuiijmg in de kosten gatt iiemorvv van haar huisje, dat onlangs met den ge- lieelen inboedel door brand vernield weid. Niets was verzekerd. De minister van oorlog heeft betreffende de uitbetaling van toelagen aan vrijwilligers van het Reservekader vastgesteld, dat de toe lage, die de vrijwilliger van het Reservekader geniet, hem, voor zooveel hij daarop recht heeft, bij het einde van elk jaar wordt uit betaald. Aan hem, die in den loop van het jaar uit het Reservekader wordt afgevoerd, wordt de toelage zoodra mogelijk na het tijd stip van afvoering uitbetaald. Door de centrale commissie van statistiek te 's-Gravenhage is besloten, een onderzoek in te stellen naar de vraag »of er verband bestaat tusschen armoede en mortaliteit". Er zal onderzocht worden, of de toeneming der bevolking onder de armen grooter is dan onder de rijken, waar de kindersterfte het grootst is, enz. Tot leden der subcommissie voor dat onder zoek zijn benoemd de lieeren d'Aulnis, Van Zinderen Bakker, Kerd'yk, Kruseman en Pierson. Aan het Invalidenhuis op sBronbeek" zijn door tusschenkomst van den minister van van koloniën ten geschenke gegeven veertien vuurmonden, door onze troepen buitgemaakt op Lombok.. De hoeveelheid in 1896 hier te lande van staatswege te verkoopen koffie, waarover in de stukken der Indische begrooting verschil lende cijfers voorkwamenzal volgens da raming 239,000 pikols bedragen. Gisteren werd medegedeeld, dat het ss: Idar met den grootsten diepgang was bin-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1